معرفی بازی Ghostbusters و توضیحاتی در مورد این بازی

Ghostbusters

بازی Ghostbusters جزء سری اولیه بازی های اکشن ماجراجویی می­باشد که از قدیم محبوبیت زیادی در بین گیمرها داشته و همواره گروهی برای آپدیت های جدید آن لحظه شماری می­کردند.

Ghostbusters
Ghostbusters

در ابتدا این گیم برای کنسول­ها و پی سی ارائه و منتشر شد. داستان و طرح کی بازی هدف خیلی خاصی را درپیش نمی­گیرد و کار گیمر فقط تجهیز یکی از کاراکترها و سپس پیدا کردن روح­های مورد نظر است. در نسخه های بعدی کمی طرح داستان تغییر کرد و همچنین به تعداد کنسول­ها نیز اضافه شد. اما در سال ۲۰۰۹ نسخه جدیدی از این بازی با نام Ghostbusters: The Video Game منتشر شد که می­توان این نسخه را موفق ترین نسخه نسبت به سری­های قبلی در نظرسنجی­های مختلف نامید. فروش این بازی در طی این چند سال به نسبت خوب بوده است و همچنین برنده جوایزی نیز شده است.

ویژگی بازی Ghostbusters

در طرح کلی داستان بازی به گیمر این ماموریت داد می­شود تا مکان­هایی که محل تجمع ارواح است را شناسایی کند و آنها را با استفاده از دو سلاحی که در اختیار قرار می­دهد از بین ببرد. در مرحله آخر این گیم ابر روحی وجود دارد که اگر گیمر آن را نابود کند بازی به پایان خود رسیده است. این تمام چیزی است که طراحی شده است و نقطه مبهم و سختی در آن قابل مشاهده نیست. علیرغم اینکه بازی با سبک کمدی طراحی شده است اما نکته طنزی در آن قابل مشاهده نمی­باشد به جز طراحی گرافیکی کاراکتر­ها که بنظر کمی جالب می­باشند. طراحی زامبی­ها و روح­های مهاجم کمی حالت طنز این بازی را حفظ کرده است. مهاجمان در بازی طوری طراحی شده­اند که بلافاصله بعد از دیدن گیمر به طرف او حمله می­کنند و هیچ گونه برنامه ریزی قبلی برای حمله ندارند و تنها با نارنجک­هایی که در اختیار دارند می­تونند به عوامل خارجی حمله کنند ولی این حمله آنچنان قوی نیست و اکثر نارنجک­ها به خطا می­رود و اصلا با نقشه قبلی حمله نمی­کنند. تعدادکاراکترهای درگیر در بازی شامل چهار نفر روح گیر و تعدادی شخصیت که وظیفه دادن ماموریت به گیمر را دارند، است. شخصیت­های چهارگانه ای که گیمر در بازی انتخاب می­کند در هر مرحله امتیاز کسب می­کنند و همین امتیازها سبب افزایش قدرتشان خواهد شد و به تواناییشان افزوده می­شود. دشمنان این بازی که همان روح ها هستند هم نمی­توانند مشکلی برای گیمر در طی بازی ایجاد کنند و به راحتی از طریق سلاح­هایی که در مناطق مختلف برای گیمر قرار داده شده است نابود می­شوند و در مراحل مختلف فقط شکل ظاهری آن­ها کمی متفاوت می­شود که آن هم نمی­تواند نقطه قوتی برای جذابیت بازی باشد.

اما اینکه روح­ها از لحاظ قدرت به دو دسته قوی و متوسط تقسیم بندی می­شوند خود یک امتیاز برای بازی محسوب می­شود اما باز هم نکته فوق العاده ای نیست چرا که با کمی پافشاری از طرف گیمر روح­های قوی نیز به سرعت نابود خواهند شد. استراتژی حمله آنها هم کاملا شبیه هم است و با کمی بازی کردن، بازیکن متوجه می­شود که تمام حملاتی که به او می­شود یک نوع هستند. چیزی که می­تواند بیش از حد بازی را برای گیمر تکراری و کسل کند محیط­های تکراری است که دائم در آنها است. اتاقک هایی که در بازی طراحی شده اند شکل و ظاهری شبیه به دارند و گیمر بعد از چند مرحله بازی متوجه این مسئله تکراری بودن می­شود و کم کم از جذابیت بازی کاسته می­شود. اینکه گیمر در یک محیط تکراری و کلیشه ای با کاراکتر­های تکراری و یکنواخت به مبارزه­هایی شبیه به هم و با یک نوع سلاح بپردازد از شور و شوق بازی می­کاهد و طبیعتا این موضوع در یک ساعت اولیه بازی خودش را بروز می­دهد. اگر تنوع سلاح در بازی بالا بود می­توانست به بازی شور و هیجان ببخشد اما این امکان هم در بازی تعبیه نشده است و فقط دسترسی به یک نوع سلاح امکان پذیر خواهد بود.

Ghostbusters
Ghostbusters

موسیقی تکراری که در متن بازی است دائم در حال نواختن است و همین موضوع مانند عوامل قبلی تکراری بودن را در بازی نمایانگر می­کند. اگر در هر مرحله موسیقی مخصوص قرار داده می­شد از نظر جذابیت کمی سطح بالاتری به بازی داده می­شد. یک نکته مثبت که در این بازی قابل توجه است وجود قابلیت بازی چند نفره می­باشد تا گیمر بتواند به راحتی با دوستان خود بازی را اداره کند و حداقل از بازی چند نفره لذت ببرد. کلا اگر بخواهیم بازی را در جمله ای کوتاه خلاصه کنیم باید بگوییم که فقط جنبه داستانی و سرگرم کننده دارد و هیچ جنبه هیجانی و اکشنی در آن دیده نمی­شود و حتی فاقد جنبه آموزشی نیزمی­باشد و فقط برای گذراندن ساعاتی که وقت اضافه دارید مناسب است. از نظر طراحی و رنگ بندی و همچنین گرافیک بازی می­توان نمره مثبتی را به این بازی داد اما فوق العاده نیست چرا که رنگ بندی قابل قبول است اما به صورت کاملا حرفه ای انجام نشده است.

در حال حاضر بعد از ده سال از انتشار این بازی در یک وب سایت امتیازدهی از نسخه ریمستر شده Ghostbusters: The Video Game نام برد و آن را در لیست خود قرار داد. کنسولی که قرار است این بازی را ارائه دهد ایکس باکس وان می­باشد ولی هنوز خبری مربوط به دیگر کنسول­ها منتشر نشده است. آنچه که می­توان از این موضوع برداشت کرد این است که نسخه ریمستر شده­ی این بازی قرار است منتشر شود. چرا که در گذشته هم این وب سایت تایوانی در مورد بعضی بازی های دیگر نیز این اقدام را انجام داده و با موفقیت بازی ها در این زمینه مواجه شدیم. اما باز هم منتظر خبرهای دقیقی از این نسخه ریمستر شده هستیم. در نسخه های قبلی به دلیل ضعف در داستان کلی و مشکل تکراری بودن کاراکترها طرفداران بازی چندان علاقه­ای به ادامه دادن آن نداشتند اما امید است تا با ارائه نسخه ریمستر شده آن اشکالات اساسی آن رفع شود و حداقل داستان باز سمت و سویی مشخص را دنبال کند و گیمر از محیط­های تکراری و آزار دهنده دور شود. با ایجاد این تغییرات شاید این بازی دوباره طرفداران خودش را به وجد بیاورد و از بازی با آن لذت ببرند.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − 4 =