۶ بازی جذابی که کمتر دیده شده اند

6 بازی جذاب

به نظر شما چه بازی هایی تا به حال کمتر دیده شده اند و چیزی که لیاقتشان بوده را دریافت نکرده اند؟ بسیاری از بازی های ویدیویی دارای پیچ و خم های روایی و مکانیکی هستند، این عناوین خاص کارهای زیادی انجام می دهند تا ماهیت واقعی خود را پنهان کرده و بازیکنان را غافلگیر کنند.

ما در سایت مرکز خرید عاشق بازی هایی هستیم که انتظارات این چنینی را زیر سوال می برند، اما جستجوی آن ها یا پیشنهاد دادن آن به دیگران، کاری سخت است. برای اولین بار، ممکن است ظاهر بازی ها خارج از محدوده بازی های محبوب شما باشند. اگر شما رمان های بصری (visual novel یک ژانر از بازی های ویدیویی تخیلی تعاملی شامل داستان های مبتنی بر متن با سبک روایی است) را بازی نمی کنید، پس مثلاً بازی Doki Doki Literature Club ممکن است به چشمتان نیاید، هرچند احتمالاً دقیقاً همان چیزی است که به آن نیاز دارید.

همچنین پیشنهاد دادن این دسته از بازی ها به دوستان دیرباور، بدون بیان چیزی که واقعاً آن ها را خاص می کند، ممکن است کاری سخت باشد. به علاوه، اگر تصمیم دارید قبل از اجرای این بازی ها آن ها را بررسی کنید، احتمالاً خود را در معرض خطر اسپویل قرار خواهید داد. پس چطور است راجع به آن ها بحث کنیم؟

راه حل ما این است، هر بازی که لیست شده دو عنوان ورودی دارد: The Premise و The Twist. The premise توضیح می دهد که بازی در ظاهر چگونه است. به هر حال، حضور در این لیست به این معنا است که چیزی روی ظاهر بازی وجود دارد که آن را جذاب کند و این ممکن است برای تحریک کنجکاوی شما کافی باشد تا آن را امتحان کنید.

The Twist، که با برچسب های اسپویل پوشانده شده است، بخش دیگر برای افرادی است که می خواهند بدانند بازی چطور تغییر می کند. اگرچه همه چیز در این بخش بررسی و فاش نشده است، اما اگر بخواهید، مروری کلی از شکل واقعی بازی را ارائه می دهد. با این حال، بازهم باید خودتان بازی ها را انجام دهید تا تصویر کاملی از آن ها به دست آورید.

۱- بازی Inscryption

بازی کمتر دیده شده
بازی Inscryption

پلتفرم: رایانه شخصی 

شما در کابینی با یک غریبه مرموز به دام افتاده اید. نمی توانید صورت او را ببینید، اما با شکست دادن او در یک مجموعه از بازی های کارتی، آزادی خود را به دست می آورید. در این بازی دک-بیلدر (deck builder یک نوع بازی است که در آن ساخت و ساز عنصر اصلی گیم پلی به شمار می رود) وظیفه دارید از نقشه های جهان عبور کرده و در نبردهای کارتی و چالش های دیگر شرکت کنید، سپس در نهایت با یک رئیس روبرو شوید. غریبه به عنوان حریف و نوعی Dungeon Master عمل می کند، قوانین و شرایطی را کنترل کرده و در عین حال خودش نقش رئیس را ایفا می کند. می توانید یک غریبه را شکست داده و از کابین فرار کنید.

Inscryption یک بازی دک-بیلدر است، اما در کنار آن یک بازی ترسناک و پازلی نیز محسوب می شود. بازیکنان می توانند آزادانه در کابین بچرخند و معماهای محیطی را حل کنند تا کارت های جدید را باز کنند و در عین حال سرنخ های مهمی درباره فرد اسیر کننده خود به دست آورند. روش های ارائه و داستان گویی Inscryption به طور معمول تکامل پیدا می کند، حتی ژانرهای بازی مانند نقش آفرینی مدرسه قدیمی و حتی عناصر بازی های FMV را هم تغییر می دهد. پیچ و خم های شوم Inscryption حتی ممکن است از محدوده اساس بازی های کارتی هم فراتر روند.

۲- بازی Frog Fractions

بازی کمتر دیده شده
بازی Frog Fractions

پلتفرم: رایانه شخصی

در این بازی سرگرم کننده و مناسب کودکان که به طور رایگان روی رایانه شخصی اجرا می شوند باید یاد بگیرید کسر چطور عمل می کند. Frog Fractions ظاهرش را خیلی سریع کنار می گذارد (که صادقانه بگوییم، به سختی سعی می کند آن را حفظ کند). چیزی که به عنوان یک بازی بی گناه درباره خوردن مگس ها شروع می شود، خیلی سریع به یک ادیسه فضایی احمقانه، یک شبیه سازی تجاری مضحک و مقاصد و مکانیسم های دیگری تبدیل می شود که بسیار فراتر از مفهوم اولیه اش است. بهترین بخش؟ هر ثانیه اش خنده دار است.

۳- بازی Doki Doki Literature Club!

بازی کمتر دیده شده
بازی Doki Doki Literature Club!

پلتفرم: پلی استیشن ۵، Xbox Series X/S، پلی استیشن ۴، Xbox One، سوییچ و رایانه شخصی

شما کنترل یک دانش آموز دبیرستانی را به دست می گیرید که مجبور شده به یک باشگاه ادبیات ملحق شود! هرچند شما زیاد اهل مطالعه نیستید، اما این واقعیت که دختران زیبا آن باشگاه را اداره می کنند، شما را وسوسه می کند که در آن باشگاه بمانید. این رمان رمانتیک بصری بامزه شما را با چهار نفر از اعضای باشگاه آشنا می کند – Sayori ،Natsuki ،Yuri و Monika – شما قرار است به آن ها کمک کنید تا باشگاه را بگردانند.

همچنین می توانید قطعات شعر خود را بسرایید تا فرد محبوبتان در باشگاه را تحت تأثیر قرار دهید یا حتی جرقه ای عاشقانه ایجاد کنید! بازی اصلی سال ۲۰۱۷ به طور رایگان برای رایانه شخصی در دسترس است، اما طرفداران هیجان زده می توانند دوباره عاشق بازی اخیر Doki Doki Literature Club Plus شوند. این نسخه توسعه یافته (و پولی) شامل صحنه های جدید، داستان های جانبی بیشتر و صحنه های به روز شده است.

Doki Doki Literature Club بهتر از بازی های موجود در این لیست چهره خود را حفظ کرده است. اما همه چیز در نهایت به چیزهای عجیب و غریب و وحشتناکی تبدیل می شود. باید بگوییم که بازی بیشتر از چیزی که فکرش را می کنید، خودآگاه است و به طرز درخشانی مفهومش را علیه شما تغییر می دهد تا به جای یک بازی شبیه سازی رمانتیک زیبا به یک بازی بسیار شیطانی تر تبدیل شود. هشدار “محتوای مزاحم” هنگام راه اندازی بازی اولین هشداری است که نشان می دهد چیزی اشتباه است، اما باتوجه به طولانی بودن نمای اولیه (و لذت بخش بودن آن)، به راحتی ممکن است آن را فراموش کنید. با این حال، هشدار را جدی بگیرید. چیزهای به هم ریخته ای شامل آسیب های فیزیکی و خودکشی ها در بازی وجود دارند.

۴- بازی Pony Island

بازی کمتر دیده شده
بازی Pony Island

پلتفرم: رایانه شخصی

استعداد خود را در یک بازی آرکید قدیمی و معصومانه درباره پونی ها، در بازی دیگری که توسط سازنده بازی Inscryption یعنی Daniel Mullens ایجاد شده، محک بزنید. علیرغم نام آن، پونی ها ارتباط چندانی با Pony Island ندارند. این بازی شیطانی (به معنای واقعی کلمه) به شما کمک می کند به روش های مختلف و هوشمندانه چند کد برنامه نویسی نفرین شده این بازی آرکید شکسته شده را مرور کنید.

گیم پلی Pony Island نیز مانند Inscryption مرتباً تغییر می کند، در عین حال شما را به چالش می کشد تا برای مکانیسم جذابش فراتر از چارچوب ذهنی فکر کنید. هرچند بهتر است هرچه زودتر آن را درک کنید. آزادی و زندگی شما ممکن است به آن بستگی داشته باشد.

۵- بازی The Stanley Parable

بازی کمتر دیده شده
بازی The Stanley Parable

پلتفرم: رایانه شخصی

شما کنترل Stanley، یک کارمند اداری معمولی را به عهده دارید که از ساعت ۹ تا ۵ مشغول انجام کارهای خسته کننده است! شما در جستجوی هدفتان، باید ساختمان اداری عجیب و غریب و خالی را کاوش کنید. اگر این شما را هیجان زده نمی کند، شاید این واقعیت که نسخه گسترش یافته بازی یعنی The Stanley Parable Ultra Deluxe، قرار است در آینده ای نزدیک عرضه شود، باعث هیجان شما شود.

چیزی که به عنوان یک بازی اداری خسته کننده آغاز می شود، به سرعت به یک تحلیل نوشتاری هوشمندانه و خنده دار و تخریبی از استعاره های طرح بازی های ویدیویی و رفتار بازیکنان تبدیل می شود. یک راوی شوخ طبع شما را راهنمایی می کند و به شما دستور می دهد که چه کارهایی انجام دهید، اما اگر تصمیم بگیرید به جای راست به چپ بروید، داستان به طور یکپارچه تغییر کرده و به چندین پایان مختلف منتهی می شود.

۶- بازی The Messenger

بازی کمتر دیده شده
بازی The Messenger

پلتفرم: پلی استیشن ۴، Xbox One، سوییچ و رایانه شخصی

آیا از Ninja Gaiden قدیمی لذت می بردید؟ The Messenger نامه عاشقانه ای عالی به آن مجموعه و دیگر فیلم های اکشن است. در این بازی شما به عنوان یک نینجا بازی می کنید و وظیفه دارید طوماری مهم را به بالای یک کوه بلند برسانید تا Demon King شیطانی را متوقف کنید. در این اکشن ۸ بیتی درحالیکه در تله های محیطی کشنده مختلف قرار می گیرید، باید تمامی تهدیدها را از بین ببرید.

تغییر The Messenger به اندازه دیگر بازی های موجود در این لیست چشمگیر نیست، اما باز هم یک بازی خوب و جالب است. بازی در اواسط راه از یک ساید اسکرولر (بازی هایی هستند که در آن اکشن از زاویه جانبی مشاهده می شود و بازیکن صفحه نمایش را از چپ به راست دنبال می کند) دو بعدی ۸ بیتی به یک بازی ۱۶ بیتی سبک مترووید تبدیل می شود. اگرچه سازنده بازی یعنی Sabotage Studio این تغییر سبک را قبل از راه اندازی فاش کرده بود اما باز هم بسیاری از بازیکنان را شگفت زده کرد. با این حال، چیزی که از قبل فاش نشده بود، روایت غافلگیرکننده The Messenger بود که دارای بخش قابل توجهی از پیچش های ذهنی بازیکن بود. این بازی همچنین دارای طنز خوش نوشته ای است که نشان می دهد بازی آنقدر که انتظار داشتید جدی نیست.

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − نه =