بررسی یکی از متفاوت‌ترین چند نفره‌های نسل هشتم، بازی Hawken

Hawken

Hawken تا کنون بازی بدی نبوده و ویژگی های دوست داشتنی را به گیمرها ارائه کرده، از طرفی خیلی ایده پردازی و نوآوری را هم ندارد و خود را در رتبه بازی های متوسط قرار می‌دهد. نسخه کنسول بازی کمی ضعیف‌تر از ورژن های قبلی است و جنگ و جدل‌های ضعیف‌تری دارد اما ارزش بازی کردن و لذت بردن در تابستان را برای کاربران خود دارد.

Hawken
Hawken

بررسی یکی از متفاوت‌ترین چند نفره‌های نسل هشتم، بازی Hawken

بازی Hawken یکی از بازی های رایگان در سبک شوتر است که از سال ۲۰۱۲ برای پی سی ها ساخته‌شده بود و طرفداران خوبی برای خود جمع کرد و اکنون طبق اخبار اعلامی قرار است برای کنسول های ایکس باکس وان و پلی استیشن نیز طراحی شود. استودیو Reloaded Games چند ماه پیش امتیاز این اثر را از شرکت سازنده اش خریداری کرد و اکنون اولین اقدام این استودیو تغییر پلتفورم بازی از پی سی به کنسول های نسل هشتم است. این استودیو همچنین در کنار خبر اعلامی خود یک ویدیو هم که بخشی از پلی گیم و فضای بازی را در خود دارد منتشر کرده تا طرفدارن بیشتر با جزئیات بازی جدید آشنا بشوند.

 

Hawken یک بازی گروهی است که یک گیم پلی تیراندازی تیمی دارد و رئیس استودیو Reloaded Games یعنی آقای «جاش کلوزن» در وبلاگ پلی استیشن اطلاعات بیشتری درباره محیط و تاریخچه بازی ارائه داده. با تغییر تیم سازنده بازی انگار بازی نیز تغییرات اساسی پیداکرده و سرورهای نسخه استیم این بازی در پلتفرم پی نیز از دسترس خارج‌شده. سازنده جدید بازی به این کار هم قناعت نکرد و چند ماه پیش صفحه فروش بازی را نیز حذف کرد تا کاربران عملاً دیگر امکان بازی کردن نداشته باشند. لازم به ذکر است که Hawken در سال ۲۰۱۲ به بازار عرضه شد و در سال ۲۰۱۴ وارد مرحله Early Access شد و چهار سال در دسترس کاربران بود که چند ماه پیش برای همیشه اتمام کار خود را اعلام کرد. کمپانی سازنده بازی برنامه شفافی را تاکنون ارائه نکرده که می‌خواهد چگونه حیات Hawken را ادامه دهد و آن‌ها تنها در توضیح کوتاهی این‌طور عنوان کرده‌اند که از حمایت طرفدارانشان سپاس گذارند و به راه خود ادامه خواهند داد.

 

در سال ۲۰۱۲ که بازی روانه بازار شد دو ویژگی اساسی داشت که منجر به موفقیت اش شد، یکی رایگان بودنش که همه کاربران را پوشش می‌داد و دیگری این بود که می‌توانستید به صورت گروهی با ربات های جذاب تیراندازی کنید. این دو خصوصیت باعث شد تا این بازی خود را به عنوان نماد نسل بازی های آینده معرفی کند. گرافیگ این بازی هیچ گونه نقص و مشکلی نداشت و در کامپیوترها با قدرت های مختلف گرافیکی بدون مشکل و افت فریم اجرا می‌شد. اما چند نسخه آزمایشی که برای تست در کنسول‌ها در اختیار گیمرها قرار گرفته نشان می‌دهد که هم در پلی استیشن و هم در ایکس باکس شما شاهد افت فریم و لگ خواهید بود.

 

مشکل دیگر بازی این است که سازنده نتوانسته ابزار بازی را با کنترلر کنسول ها کاملاً هماهنگ کند. بازی اصلی بر اساس کیبورد و موس ساخته‌شده و امکانات خاص و ترفندهای خاصی دارد که تنها با کیبورد قابل استفاده است و این قابلیت ها انگار به راحتی توسط دسته کنسول اجرا نمی‌شود. گیمرها بعد از چند دور بازی تستی که انجام دادند توانستند کمی بر این مشکل غلبه کنند اما باز هم حس خوب و راحتی را به کاربر القا نمی‌کند و کار کردن با دسته سخت به نظر می‌آید و ممکن است بخشی از طرفداران خود را از دست بدهد.

 

از مشکلات دیگری که در بازی اصلی هم وجود داشت و در نسخه کنسولی هم وجود دارد بیش از اندازه بودن گزینه های انتخابی برای شکل ربات و اسلحه ها و تجهیزات بود که در نهایت کاربر نمی‌دانست چه چیزی می‌خواهد و سردرگم می‌شد. اغلب اسلحه ها کار یکسانی می‌کردند و تنوع در قابلیت نداشتند همچنین که وقتی ربات تیرهای متعدد دریافت می‌کرد دست یا پاهایش قطع نمی‌شد چیزی که در واقعیت اتفاق میافتد و حس طبیعی بودن را از بازی گرفته.

Hawken
Hawken

فضای بازی کاملاً صنعتی است و شهرها و محیط ها تماماً اتوماتیزه اند. ربات های بزرگ و کوچکی در شهر هستند و با یکدیگر می‌جنگند اما با توجه به بزرگ بودن همه چیز در بازی، اسلحه ها وتوانایی تخریبشان کمی غیرمنطقی به نظر می‌رسد و شما انتظار قدرت تخریبگری بیشتری از یک ربات غول پیکر و یا اسلحه بمب انداز دارید. هر رباتی ویژگی خاص خودش را دارد و شما هم می‌توانید با افزودن برخی آیتم ها به ربات، تغییراتی را در توانایی آن‌ها ایجاد کنید اما برخی اسلحه ها و نارنجک ها شباهت زیادی اسلحه های امروزی دارند که حس در آینده بودن را کم می‌کند. گیم پلی که در نسخه تست کنسول مشاهده شده تفاوت چندانی با نسخه قبلی خود ندارد و کلیشه ای به نظر می‌آید البته اگر این گیم پلی را در سال ۲۰۱۲ در نظر بگیریم کاملاً نوآورانه و متفاوت محسوب می‌شود.

 

از نقاط مثبت بازی ربات های مکانیک هستند و وقتی بعد از تیراندازی های متعدد اسلحه شما داغ می‌کند و شما نیاز به تعمیر دارید می‌توانید دستور اعزام آن‌ها را بدهید تا به سراغ شما آمده و تجهیزات آسیب دیده را تعمیر کنند. این ربات‌های مکانیک اسلحه ای همراه خود ندارند بنابراین در میدان نبرد نمی‌توانند جان سالم بدر ببرند اما قابلیت پرواز موقت و جاخالی دادن دارند که کمی جالب به نظر می‌رسد. ربات های مکانیک سه نوع سبک، متوسط و سنگین دارند که ظاهرشان جذاب‌تر از چیزی است که انتظارش را دارید و به طور منطقی ربات های بزرگ توانایی تعمیر بیشتری دارند تا ربات های سایز کوچک.

 

از مشکلات دیگر بازی که قبلاً هم به آن اشاره کردیم سخت بودن گزینه ها و آیتم هاست و شما برای اینکه بتوانید در مراحل مختلف ربات های دلخواه را به دست بیاوردید باید محاسبات زیادی انجام دهید که چقدر امتیاز به دست آورده‌اید و xp  های دریافتی چه مقدار است و… که فرآیند بسیار حوصله سربری است. واحد پول بازی دو نوع است، یکی پولی که با بازی کردن به دست می‌آورید و اگر می‌خواهید با این پول به ربات های دلخواه برسید باید فرایند بالا را انجام دهید و دیگری پولی است که می‌توانید آن را از سایت بازی خریداری کنید که کارتان را راحت می‌کند و می‌توانید یک روزه به همه چیز برسید.

 

Hawken تا کنون بازی بدی نبوده و ویژگی های دوست داشتنی را به گیمرها ارائه کرده، از طرفی خیلی ایده پردازی و نوآوری را هم ندارد و خود را در رتبه بازی های متوسط قرار می‌دهد. نسخه کنسول بازی کمی ضعیف‌تر از ورژن های قبلی است و جنگ و جدل‌های ضعیف‌تری دارد اما ارزش بازی کردن و لذت بردن در تابستان را برای کاربران خود دارد.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 13 =