نحوه تمیز کردن پلی استیشن ۴ بدون باز کردن آن

تمیز کردن پلی استیشن 4

تمیز کردن پلی استیشن ۴ می تواند باعث شود سرعت اجرای کنسول افزایش یابد. اگر نتوانسته اید پلی استیشن ۵ خریداری کنید، احتمالاً همچنان به پلی استیشن ۴ محبوب خود تکیه خواهید کرد. با این حال، به احتمال زیاد گرد و خاک داخل و خارج بدنه پلی استیشن ۴ شما جمع خواهد شد و باعث می شود بیش از حد داغ شود. وقتی به این مرحله برسید، که فن با سرعت کامل کار می کند و کنسول داغ شده، نشانگر این است که باید کنسول را تمیز کنید.

با این حال، ایده تمیز کردن کنسول حتی ماهرترین گیمرها را هم نگران می کند. دانستن نحوه تمیز کردن لنزهای Oculus آسان نیست. باید همه چیز را باز کنید، یعنی باید خیلی مراقب باشید. با این حال نترسید: ما اینجاییم تا مرحله به مرحله به شما بگوییم باید چه کاری کنید. پس در ادامه با نحوه تمیز کردن پلی استیشن ۴ با ما همراه باشید.

نحوه تمیز کردن پلی استیشن ۴

قبل از اینکه مراحل را طی کنید، باید توجه کنید که به محض اینکه شروع به جدا کردن پلی استیشن ۴ برای تمیز کردن فضای داخلی کنید، گارانتی آن باطل می شود. پس، اگر پلی استیشن ۴ شما در طول مدت گارانتی (معمولا یک سال) بیش از حد داغ می شود، به جای اینکه خودتان آن را تمیز کنید، با خدمات مشتریان تماس بگیرید.

تمیز کردن پلی استیشن 4

همچنین باید توجه کنید که مراحل به این موضوع بستگی دارد که شما پلی استیشن ۴ اصلی، پلی استیشن ۴ اسلیم یا پلی استیشن ۴ پرو دارید. برای پیچیده تر کردن موضوع، نسخه دوم پلی استیشن ۴ اصلی هم وجود دارد که پس از سپتامبر ۲۰۱۵ ساخته شد و آن هم متفاوت است. تصاویر زیر مربوط به مدل اصلی اول هستند، اما تفاوت هر مرحله برای نسخه های دیگر را هم نشان داده ایم.

مرحله ۱

ابتدا، مطمئن شوید که پلی استیشن ۴ شما خاموش است و همه کابل ها را از بدنه کنسول جدا کنید.

مرحله ۲

تمیز کردن پلی استیشن 4

سپس، باید قسمت بیرونی پلی استیشن ۴ را تمیز کنید. برای این کار، قوطی هوای فشرده را در دست گرفته و هوا را به هر پورت، جلو و پشت و دریچه ها اسپری کنید. مطمئن شوید که هنگام اسپری کردن قوطی را به صورت عمودی نگه دارید و فاصله خودتان را با آن حفظ کنید تا رطوبت را به پلی استیشن ۴ نپاشید.

مرحله ۳

سپس، یک پارچه میکروفایبر خشک را روی سطح پلی استیشن ۴ بکشید تا از خاک ها خلاص شوید. درحالیکه پارچه را در دست دارید، سطح و اطراف جایی که پلی استیشن ۴ قرار می گیرد را هم پاک کنید. با این کار گرد و غباری که ممکن است پلی استیشن ۴ پس از قرار دادن در جای اصلی اش جمع کند، را پاک خواهید کرد.

مرحله ۴

حالا می رسیم به بخش دشوار، پاک کردن قسمت های داخلی. ابتدا مطمئن شوید که فضا را خالی کرده و نور کافی برای دیدن کاری که انجام می دهید دارید.

مرحله ۵

اگر اولین بار است که پلی استیشن ۴ خود را تمیز می کنید و پلی استیشن ۴ اصلی را دارید، ابتدا باید برچسب های گارانتی را از پشت جدا کنید، زیرا باید پیچ های زیر برچسب ها را هم باز کنید. به یاد داشته باشید، اگر کنسولتان هنوز گارانتی دارد، به جای اینکه خودتان قسمت های داخلی را تمیز کنید، با خدمات مشتریان تماس بگیرید. اگر هنوز گارانتی دارد، نیازی به تمیز کردن نیست.

مرحله ۶

تمیز کردن پلی استیشن 4

اگر پلی استیشن ۴ اصلی که تصویر آن در زیر مشخص است را دارید، باید چهار پیچی که در پشت کنسول، زیر برچسب های گارانتی است را دیده باشید. این پیچ ها قاب بیرونی را در خود نگه می دارند، پس آن ها را با استفاده از پیچ گوشتی T8 یا T9 Torx باز کنید. سپس با خیال راحت آن ها را برداشته و کنار بگذارید. اگر پلی استیشن ۴ اصلی دوم را دارید، فقط یک برچسب و یک استیکر را خواهید دید. اگر پلی استیشن ۴ اسلیم یا پلی استیشن ۴ پرو را داشته باشید، هیچ پیچی وجود ندارد.

مرحله ۷

تمیز کردن پلی استیشن 4

اگر یکی از پلی استیشن ۴ های اصلی را دارید، باید پلی استیشن ۴ را برعکس کنید و آن را از سمت بالا روی زمین قرار دهید. باید بتوانید پایه های کنسول را با کشیدن گوشه ها و لبه ها جدا کنید؛ این کار ممکن است کمی سخت باشد، اما زیاد فشار ندهید. برای پلی استیشن ۴ اسلیم و پلی استیشن ۴ پرو، کنسول را به سمت بالا نگه داشته و به آرامی قاب بیرونی را از جلوی کنسول جدا کنید.

مرحله ۸

تمیز کردن پلی استیشن 4

قبل از اینکه قاب را کنار بگذارید، با دقت گرد و خاک داخل آن را به کمک یک پارچه میکروفایبر پاک کنید.

مرحله ۹

اگر نسخه دوم پلی استیشن ۴ را دارید، باید از بالا به یک صفحه فلزی بزرگ نگاه کنید. اگر کنسول اصلی را دارید، احتمالاً به پایه نگاه کرده و ترکیبی از پوشش پلاستیکی و منبع تغذیه را خواهید دید و فن نیز قابل دید است.

مرحله ۱۰

تمیز کردن پلی استیشن 4

به آرامی انگشتتان را در مرکز فن قرار دهید تا آن را در جای خود نگه دارید. سپس چند اسپری کوتاه از هوای فشرده را داخل فن بزنید تا گرد و خاک آن از بین برود. توجه کنید که در طول این فرآیند باید فن در جای خودش قرار داشته باشد، زیرا چرخش اجباری آن می تواند به سخت افزار آسیب برساند.

مرحله ۱۱

برای پلی استیشن ۴ اسلیم و پلی استیشن ۴ پرو، به یک پیچ گوشتی فیلیپس برای جدا کردن قاب پلاستیکی صفحه فلزی پشت کنسول نیاز دارید. با جدا کردن آن صفحه فلزی کوچک تری ظاهر می شود. آن را هم با استفاده از پیچ گوشتی T8 یا T9 جدا کنید.

مرحله ۱۲

حالا باید به صفحه فلزی که سطح پشتی را پوشش داده نگاه کنید. پیچ های نگهدارنده آن را به آرامی جدا کرده و کنار بگذارید.

مرحله ۱۳

تمیز کردن پلی استیشن 4

اگر کنسول پلی استیشن ۴ اصلی را دارید، برای دسترسی کامل به بخش های داخلی، باید منبع تغذیه را جدا کنید. برای این کار کافی است مطابق تصویر ۵ پیچ را جدا کنید (این پیچ ها در نسخه دوم در بخش های مختلفی هستند)، به آرامی پیچ ها را درآورده و کنار بگذارید. مطمئن شوید که کابل برق را جدا نکنید.

تمیز کردن پلی استیشن 4

مرحله ۱۴

تمیز کردن پلی استیشن 4

حالا فرقی نمی کند کدام کنسول را دارید، باید بتوانید داخل فن و تجهیزات داخلی را ببینید. از اسپری هوای فشرده استفاده کنید و از فاصله کم هوا را روی قطعات اسپری کنید، البته حتماً چیزی مانند یک تکه پنبه را به طور موقت در فن قرار دهید تا از چرخش آن جلوگیری کند. سعی کنید اسپری را طوری هدف بگیرید که گرد و خاک از فن و اجزای آن خارج شود. هدف قرار دادن هیت سینک هم ایده خوبی است (پنجره ای که در عکس می بینید).

مرحله ۱۵

اجازه دهید کنسول یک ساعت قبل از سر هم بندی مجدد در معرض هوا مانده و خشک شود.

تمام شد، پلی استیشن ۴ حالا باید بسیار روان تر و بی صداتر کار کند. فراموش نکنید که قسمتی که کنسول معمولا روی آن قرار می گیرد را هم تمیز کنید تا از تجمع سریع گرد و غبار جلوگیری شود.

نحوه پاکسازی کنترلر پلی استیشن ۴

خوشبختانه، تمیز کردن کنترلر پلی استیشن ۴ بسیار ساده تر است. ابتدا، کابل ها را جدا کنید، سپس هوای فشرده را در تمام قسمت های آن اسپری کنید تا به سرعت هر گرد و غباری از بین برود. مطمئن شوید که هوا به قسمت هایی مانند پورت ها و استیک های آنالوگ برسد. سپس کنترلر را با استفاده از یک پارچه میکروفایبر خشک پاک کنید. اگر چسبناک یا لکه دار بود، می توانید پارچه را کمی مرطوب کنید، اما مطمئن شوید که پارچه خیس را به پورت ها نزنید تا رطوبت وارد آن نشود. آن را کنار بگذارید تا کاملاً خشک شود.

چه زمانی باید پلی استیشن ۴ خود را تمیز کنم؟

وقتی گارانتی پلی استیشن ۴ تمام شد و یا نشانه هایی از گرد و غبار در آن دیدید باید آن را تمیز کنید. این نشانه ها شامل صدا از فن، گرم شدن بیش از حد و یا خرابی سخت افزار است. به همین دلیل مهم است که هر چند وقت یک بار پلی استیشن ۴ خود را تمیز کنید. هیچ راهنمای خاصی درباره ی دفعات تمیز کردن وجود ندارد، فقط در صورت لزوم و در موارد ضروری باید آن را تمیز کرد. هرچند، یک بار تمیز کردن برای یک سال کافی است.

تمیز کردن پلی استیشن ۴ بدون جدا کردن بخش های آن

می توانید گرد و غبار را از سطح و پورت های پلی استیشن ۴ و همچنین کنترلرهای خود تمیز کنید. با این حال، اگر گرد و غبار داخل کنسول جمع شده باشد و باعث گرم شدن بیش از حد آن شده باشد، باید آن را جدا کرده و تمیز کنید.

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × دو =