نقد و بررسی واقعیت مجازی HTC Vive

واقعیت مجازی HTC Vive

آن هایی که به واقعیت مجازی علاقمند هستند، احتمالا درباره HTC Vive چیزهایی شنیده اند، این هدست یکی از اولین هدست های تجاری موجود این نسل است. چندین مورد درباره واقعیت مجازی وجود دارد: کیفیت صدا، کیفیت صفحه نمایش و لیست بازی های موجود. Vive همه آن ها را دارد و خریداران از آن راضی هستند، حتی هدست های دیگر از نظر کیفیت و ارزش از آن برتر باشند.

نکات مثبت واقعیت مجازی HTC Vive

  • سخت افزار خوب
  • پشتیبانی کامل از Steam VR
  • شش درجه آزادی
  • ردیابی عالی و دقیق

نکات منفی واقعیت مجازی HTC Vive

  • گران
  • قابلیت نمایش تک تک پیکسل های نمایشگر
  • کنترلرهای سنگین

طراحی: قسمت جلویی سنگین و کنترل دشوار

HTC برای محکم کردن هدست Vive از بندهای چسبی الاستیک استفاده می کند که دور سر بسته می شوند. آن ها انعطاف پذیر هستند، بنابراین طیف وسیعی از شکل های مختلف سر افراد را در بر خواهند گرفت، اما انتخاب مکانیسم باعث شده وزن زیادی در قسمت جلویی Vive توزیع شود که باعث افتادگی هدست در طول زمان می شود. به علاوه، هرچند Vive از کابل های زیادی استفاده می کند، اما باکس اتصال کار خود را در سازماندهی کردن آن ها به خوبی انجام داده است. نیازی نیست نگران این مسئله باشید که کابل Vive خیلی کوتاه است، این کابل با ارتفاع ۱۵ فوتی برای بیشتر مکان های بازی مناسب است.

کنترلرهای Vive به صورت رسمی Vive Controllers و به صورت غیر رسمی Vive wands نام دارند، که محصول زمان خودشان هستند. از زمان انتشار آن ها، محصولات ارگونومیک زیادی وارد بازار واقعیت مجازی شدند، اما هیچیک از آن ها با هدست Vive سازگار نبودند.

واقعیت مجازی HTC Vive

کنترلرهای ۸ اینچی بلند، حجیم و نامناسب هستند. هر کنترلر چندین دکمه دارد: یک پد سویپ در بالا، مشابه پد کنترلر استیم, یک دکمه منوی برنامه، یک دکمه منوی سیستم، یک تریگر عقب، دو تریگر که قرار است انگشت های شست شما و انگشت کوچک شما روی آن قرار بگیرند.

در آزمایشاتی که انجام شد، هنگام نگه داشتن کنترلر و قرار دادن انگشت اشاره روی تریگر و قرار دادن انگشت شست روی پد لمسی، در لمس دکمه های گریپ مشکل داشتیم. مجبور بودیم دست ها را پایین بیاوریم تا گریپ ها را فشار دهیم. کنترلرها سنگین بوده و وزنی بیش از ۷.۱ اونس (تقریبا نیم پوند) دارند. برای مقایسه، باید بگوییم که وزن کنترلر Xbox One حدود ۹.۲ اونس است که بین دو دسته توزیع شده است.

لوازم جانبی: مفید اما گران

لوازم جانبی اول و سوم شخص بسیاری برای HTC Vive وجود دارد که ارزش توجه را دارند. محبوب ترین لوازم جانبی های Vive، آداپتور بی سیم (قیمت فروش ۲۹۹ دلار) و Deluxe Audio Strap (قیمت فروش ۹۹ دلار) هستند که هر دو توسط HTC ساخته شده اند.

وی آر HTC Vive

آداپتور بی سیم به شما اجازه می دهد Vive را از رایانه خود جدا کرده و تا ۲.۵ ساعت شارژ داشته باشید. Deluxe Audio Strap نیز توسط بسیاری از دارندگان Vive به عنوان یک وسیله ضروری تلقی می شود، زیرا راحتی بیشتری را برای Vive فراهم می آورد. دارندگان این هدست بیان کرده اند که با داشتن این وسیله وزن Vive متعادل می شود که در غیر این صورت به چسب الاستیکی برای ماندن در جای خود بستگی دارد.

فرآیند راه اندازی: زمان بر و پیچیده

راه اندازی HTC Vive کار ساده ای نیست. ایستگاه های ثابت را می توان به راحتی و با کیت نصب، روی سه پایه یا دیوار نصب کرد. از سوی دیگر، راه اندازی هدست ممکن است از پنج دقیقه تا پنج ساعت طول بکشد و این بستگی به مشکلاتی دارد که در طول انجام این کار پیش خواهند آمد. متأسفانه کار ما نزدیک به پنج ساعت طول کشید.

ابتدا، USB ،HDMI و کابل های آداپتور A/C موجود را مطابق نمودارهای دستی HTC، به باکس اتصال، هدست و رایانه شخصی وصل کنید. سپس، وارد وب سایت HTC Vive شده و درایورها را دانلود کنید. اینجا است که همه چیز متفاوت می شود. وقتی ما شروع به نصب فایل ها کردیم، نصب حدود سه ربع متوقف شد. اگر این اتفاق برای شما افتاد، سعی کنید از نصب خارج شوید و ببینید آیا هدست در Steam VR شناسایی شده است. اگر نه، دوباره امتحان کنید.

هدست HTC Vive

پس از نصب درایورها، Steam VR به طور خودکار راه اندازی می شود تا بتوانید مرزهای فضای بازی را تنظیم کرده و هدست و کنترلرها را کالیبره کنید. Steam VR همیشه عملکرد خوبی در انعکاس مرزهایی که تنظیم کرده اید ندارد، پس ممکن است در طول بازی از مرزها عبور کرده و کنترلرها با دیوار یا اشیاء برخورد کنند. اگر از کابل های موجود در بسته HTC Vive استفاده نکنید، احتمالا رایانه شخصی شما هدست را شناسایی نخواهد کرد.

به علاوه، اگر مدل متفاوتی از هدست را دارید (مثلا Vive Pro)، باید هر بار که می خواهید هدست ها را جا به جا کنید، درایورها و Steam VR را برای هر هدست مجدد نصب کنید. سپس، وقتی فکر می کنید همه چیز درست پیش رفته، ممکن است هدست موقعیت خود را حین استفاده به دلیل بسیار کوچکی از دست بدهد: تداخل IR . HTC این مورد را در هیچ یک از سوالات متداول خود مطرح نکرده اید، با اینکه این مشکل بسیار رایجی است.

برای اطلاع شما، در ادامه مواردی که ممکن است منجر به تداخل IR شوند ارائه شده است: آیینه ها (آیینه های موجود در اتاق را برداشته یا بپوشانید)، پنجره ها بازتاب دهنده، کنترل های خاص. در نهایت رایانه را ری استارت کنید تا نصب کامل شود. امیدواریم یک Vive کارآمد داشته باشید.

راحتی: برای مدت طولانی خوشایند نیست

دو مشکل اساسی برای راحتی این هدست وجود دارد. اول، بندهای چسبی انتخاب خوبی برای محکم کردن هدست نبودند. Vive به خاطر وزن خود به مرور زمان تمایل به افتادن پیدا می کند. برخی می گویند که Deluxe Audio Strap این مشکل را تقلیل می کند، زیرا به عنوان یک وزن متعادل برای HMD کار می کند.

مشکل بعدی این است که Vive صدا و تصویر یکپارچه ای ندارد. همانطور که گفته شد، کنترلرها به دلیل سنگین بودن راحت نبوده و نگه داشتن آن ها سخت است. پس از چند ساعت بازی، دست هایتان آسیب می بیند. در مقابل، کنترلرهای Oculus Touch را می توان برای مدت زیادی بدون مشکل استفاده کرد.

کیفیت نمایشگر: دقیق با حداقل فشار چشم

Vive دارای نمایشگر Pentile OLED با وضوح ۲۱۶۰ x 1200 p و میدان دید ۱۱۰ درجه است. این مشخصات مشابه هدست Oculus Rift است، اما HTC Vive اثر درب صفحه نمایش (ظاهر شبکه ای که در صورت وجود شکاف بین پیکسل ها دیده می شود) قوی تری داشته که خواندن متن را دشوار می کند.

هدست واقعیت مجازی HTC Vive

با این حال، Vive دارای فاصله بین مردمکی قابل تنظیمی است که از IPD بین ۶۰.۸ تا ۷۴.۶ میلی متر پشتیبانی می کنند. این در واقع از میانگین IPD گسترده تر نسبت به میانگین ۶۴ میلی متری ملی ایالات متحده منحرف شده و برخی از چهره ها را بدون تنظیم درست لنز باقی خواهد گذاشت. با این حال، اکثر مردم احتمالا در این محدوده قرار خواهند گرفت.

ویژگی روح (ghosting) و وجود نور در لبه های صفحه نمایش (light bleed) تقریبا در Vive وجود ندارند. به طور کلی، علیرغم تاثیر درب صفحه نمایش، پس از استفاده از هدست برای چند ساعت بازی، فشار چشم بسیار کمی را تجربه کردیم.

عملکرد: ردیابی خوب، مشکلاتی در حرکت

همانطور که در محیط واقعیت مجازی خود قدم می زدیم، با مشکلات ردیابی بسیار کمی مواجه شدیم. بسیاری از حسگرهای هدست و حسگرهای حلقه ای کنترلرها کار خارق العاده ای در ردیابی مکان در فضا انجام می دهند. کنترلرها بی عیب و نقص کار می کنند و هدست به ندرت موقعیت خود را از دست می دهد. تنها هدستی که عملکرد بهتری دارد Vive Pro است، که بی عیب کار می کند.

همانطور که ما Vive را آزمایش کردیم، حس کردیم مشکلات حرکتی بیشتری نسبت به Oculus Rift دارد. ما تحت تاثیر میدان دید گسترده تر قرار گرفتیم، Vive و Rift هر دو میدان دید ۱۱۰ درجه داشتند. صرف نظر از این، ما واقعا از استفاده از Vive لذت بردیم، زیرا تأخیر تقریبا سفر و نرخ تازه سازی ۹۰ هرتز ما را در واقعیت مجازی غوطه ور ساخته بود.

صدا: عدم یکپارچگی و محاصره فضایی

به خاطر داشته باشید که HTC Vive صدای یکپارچه ای ندارد. ما از مانیتورهای این ایر (in-ear monitor) MME M6 Pro استفاده کردیم. بازی هایی که تست کردیم صدای ۳۶۰ درجه را با M6 Pros ارائه ندادند، که ممکن است به دلیل مانیتورهای این ایر باشد. این موضوع ناامیدکننده است زیرا M6 Pros برای بازی هایی مانند Overwatch که از صدای کامل استفاده می کنند، قوی است. در مقابل، هدفون های داخلی Oculus Rift صدای بهتری را وارد فضا می کنند.

نرم افزار: آشفته اما دارای ویژگی های عالی

HTC Vive روی Steam VR اجرا می شود. هرچند Steam VR برای پیمایش کمی آشفتگی به همراه دارد، اما یک پلتفرم غنی از ویژگی است. استیم عناوین واقعیت مجازی بسیار عالی مانند Skyrim و Fallout 4 VR ،Beat Saber Moss ،Tiltbrush ،Elite: Dangerous ،VRChat ،Rec Room و The Wizards را دارد.

معرفی واقعیت مجازی HTC Vive

با وجود صدها بازی که ماهانه برای Steam VR منتشر می شوند، از کمبود بازی خسته نخواهید شد. هنوز عنوانی برای فروش کنسول وجود ندارد، اما مسئله مربوط به زمان آن است و نه احتمال عرضه شدن آن. از عناوین زیبای آینده می توان به Nostos ،No Man’s Sky Beyond VR و Half Life 2 اشاره کرد.

اگر حس می کنید بازی های انحصاری Oculus مانند Dead and Buried یا Robo Recall را از دست داده اید، نیازی به خرید Oculus Rift نیست. در عوض، می توانید ReVive را نصب کنید که یک نرم افزار هک منبع باز روی GitHub است. پس از نصب، بازی های Oculus در لیست Steam VR شما نمایش داده می شوند. نصب و استفاده از آن ها نیز بسیار ساده و آسان است.

قیمت: در مقایسه با Oculus گران است

در حال حاضر، HTC Vive دارای قیمت خرده فروشی ۴۹۹ دلار است. این قیمت با توجه به چیزی که HTC ارائه می دهد و با توجه به اینکه Oculus Rift دارای قیمت خرده فروشی ۳۵۰ دلار با کنترلرهای بسیار بهتر، هدفون های بهتر، دسترسی انحصاری فوق العاده به بسیاری از بازی های در دسترس برای HTC، گران به نظر می رسد. اگر HTC بخواهد که Vive رقابتی بماند، قیمت خرده فروشی باید کاهش یابد.

مقایسه: رقابتی قوی در آینده

Oculus Rift/Rift

از آنجایی که Oculus Rift با Rift S جایگزین شده، سعی می کنیم هر دو آن ها را بررسی کنیم. Oculus Rift و HTC Vive مشخصات صفحه نمایش تقریبا یکسانی دارند؛ تنها تفاوت آن ها در شکل لنز است؛ که باعث اثر درب صفحه نمایش متفاوتی می شود. فکر می کنیم این اثر در Rift کمتر باشد، اما به قدری شبیه هم هستند که می توان گفت ارزش انتخاب بین Rift و Vive فقط به خاطر صفحه نمایش را ندارند.

همانطور که گفته شد، Rift بسیار ارزان تر از Vive بوده و شامل صدای یکپارچه و کنترلرهای ارگونومیک بیشتری است. ما Rift را بیشتر از Vive توصیه می کنیم، مگر اینکه عاشق دسته های Vive و دقت ردیابی بالای آن باشید. مقایسه Rift S و Vive کمی پیچیده تر است. Rift S در تاریخ آوریل ۲۰۱۹ عرضه شده و همان صفحه نمایش Oculus Go –یک LCD سوییچ خوب با وضوح تصویر ۲۵۶۰ x 1440p را دارد. این یک پیشرفت نسبت به Rift و Vive محسوب می شود.

با این حال Rift S نرخ فریم را به ۸۰ هرتز کاهش داد، ده فریم بر ثانیه کمتر از HTC Vive 90 هرتز. به علاوه، دقت ردیابی Oculus Rift S به شدت پایین تر از Rift است، که بر این حقیقت که Rift S به حسگرهای خارجی نیاز ندارد، برتری دارد.

HTC VIve Pro

در سال ۲۰۱۸، HTC هدست Vive Pro را عرضه کرد. Vive Pro طراحی بهتری نسبت به Vive دارد و دارای بند چسبی قابل تنظیم و صدای یکپارچه است که باورنکردنی به نظر می رسد. همه چیز به جز فوم پد جلویی و عقبی، از پلاستیک بادوام و سخت یا چرم ساخته شده اند.

Vive Pro همچنین وضوح دو برابر Vive: 2880 x 1600 p را ارائه می دهد و ردیابی Vive Pro بی عیب است. با این حال، نصب آن ممکن است کمی سخت تر باشد، زیرا هدف آن مصرف کنندگان عادی نیستند، بلکه متخصصین با تجربه است. به علاوه، هدست Vive Pro به تنهایی قیمت پیشنهادی ۸۰۰ دلار را دارد. قیمت دسته و کیت ۲.۰ ایستگاه ثابت را اضافه کنید و برای داشتن این هدست باید حدود ۱۴۰۰ دلار بپردازید.

مشخصات

نام محصول: VIVE

برند محصول: HTC

MPN :B00VF5NT4I

قیمت: ۴۹۹ دلار

وزن: ۱.۲۲ پوند

ابعاد محصول: ۴.۷۵ x 7.5 x 4.75 اینچ

کنترل ها: کنترلرهای HTC Vive

صفحه نمایش: صفحه نمایش OLED 2 x 1080 x 1200p

صدا: جک صوتی ۳.۵ میلی متری برای هدفون های خارجی

ورودی/ خروجی: HDMI، DisplayPort، USB 3.0

سازگاری: ویندوز ۸ و بیشتر

پلتفرم: Steam VR از طریق ویندوز

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 4 =