۱۵ نکته مهم درباره بازی Metro Exodus

راهنمای بازی Metro Exodus

اگر قبلاً مجموعه بازی Metro Exodus را بازی نکرده باشید، راهنمایی که در این مقاله برایتان آماده کرده‌ ایم به شما کمک خواهد کرد. تغییرات جالبی در این دنیای نیمه‌ باز جدید شوتر پساآخرالزمانی وجود دارد که به این معنا است که بازیکنان جدید و بازیکنان قبلی می‌توانند از چند نشانه برای جلوگیری از اشتباهاتشان استفاده کنند. در حالی که بیشتر زمان بازی در خارج از تونل‌ها صرف می‌شود، نکات و اصول اصلی همچنان پایدار و ثابت هستند، یک کلیپ بورد بزرگ روی نقشه شما وجود دارد، اسلحه‌های پنوماتیک بمبی که برای کشتن با آن‌ها باید خمشان کنید و هیولاهای جهش‌ یافته وحشی که آماده‌ اند اگر کار اشتباهی کردید شما را تکه پاره کنند.

با وجود طراحی جدید دنیای بازی، فقط باید بدانید که کدام قسمت‌ها چالش‌ برانگیز هستند، باید با دوربین خود افق دیدی را جستجو کنید تا مأموریت‌ها و مناطق قابل جستجو را پیدا کنید. اما وقتی خطر ثابت و در همه جهات باشد، به راحتی ممکن است چیزهایی را نادیده گرفته و فقط به فکر زنده ماندن باشید.

برای کمک به شما به‌ منظور سرعت بیشتر در رهایی از نبرد، انجام کارهای پنهانی و موارد دیگر در بازی، در این مقاله تمام چیزهایی که در این سفر پساآخرالزمانی روسی نیاز داشتید را ارائه کرده‌ ایم و قصد داریم هر چیزی که بلدیم را به شما بگوییم تا هیچ خطری شما را تهدید نکند.

راهنمای بازی Metro Exodus

۱- مرتب ژورنال خود را چک کنید

راهنمای بازی Metro Exodus

وقتی برای اولین بار Aurora را ترک می‌کنید، نقشه‌ای از Colonel Miller دریافت می‌کنید. نقشه شما به‌ طور خودکار طبق اهداف اصلی شما و برخی اهداف اختیاری به‌ روز می‌شود، اما یکی از مفیدترین قسمت های آن در پشتش پنهان شده است. می‌توانید نقشه خود را برگردانید تا ژورنال Artyom را بخوانید، که آن هم مرتب به‌ روز می‌شود. این ژورنال (دفترچه) به جز مکان‌هایی که در خود جای داده، اطلاعات زیادی درباره هدف بعدی‌تان به شما ارائه می‌دهد. شما می‌توانید هدفتان، کسی که قرار است با شما کار کنند و شرایط مأموریت را دوباره چک کنید.

آخرین مورد اهمیت بیشتری دارد، زیرا برخی از ژورنال‌ها به شما توصیه می‌کنند که از کشتن افراد دوری کنید، یواشکی نزدیک شوید یا به دنبال اهداف فرعی خاصی باشید. حتی اگر می‌دانید باید به کدام قسمت بروید، ارزشش را دارد که قبل از هر مأموریت بزرگ ژورنال را بررسی کنید.

۲- از دوربین برای اسکن محیط استفاده کنید

راهنمای بازی Metro Exodus

Krest واقعاً یک فرد هوشمند است. ملاقات با او نه تنها به شما اجازه دسترسی به قطب‌ نما را می‌دهد، بلکه هر وقت Krest را پیدا کردید خودش یک جفت دوربین به شما می‌دهد. از این دوربین می‌توانید محیطی که قصد دارید به سمت آن بروید را بررسی کنید، مکان‌های دشمن را پیدا کنید و آن را در سراسر نقشه خود علامت‌گذاری کنید. اگر هدف اختیاری را با استفاده از دوربین بررسی کنید، یک صدای کلیک می‌شنوید و با نگه داشتن روی آن منطقه یک علامت سؤال روی نقشه ظاهر می‌شود (اگر ظاهر نشد آن قسمت را بزرگ کنید). پس هر چند وقت یک‌ بار بایستید و محیط اطراف را بررسی کنید.

۳- بخوابید تا زمان روز تغییر پیدا کند

راهنمای بازی Metro Exodus

آب‌ و هوای فصلی Metro Exodus عالی به نظر می‌رسد و چیزهای زیادی را به دنیا اضافه می‌کند، اما چرخه پویای روز و شب بسیار مفیدتر است. می‌توانید با خوابیدن در تختخواب‌هایی که در پناهگاه‌های مختلف پیدا می‌شوند، روز و شب را تغییر دهید و اینکه هر ساعت از شب و روز که مناسب بود را برای نابودی هدف بعدی انتخاب کنید بسیار ارزشمند است.

شناسایی شما در شب سخت‌تر است، پس اگر قصد دارید به اردوگاه راهزنان نفوذ کنید، استراحت کنید تا شب شود. از سوی دیگر، جهش‌ یافته‌ها شب‌ها بیشتر فعال هستند، پس اگر می‌خواهید در مناطق باز قدم بزنید، آن را به یک سفر روزانه تبدیل کنید تا ببینید کجا می‌روید و چه چیزهایی پیش روی شما قرار دارند.

۴- پس از ملاقات با Krest، یک قطب‌ نما بسازید

راهنمای بازی Metro Exodus

اندکی پس از ورود به Volga یخی، با مهندسی به نام Krest ملاقات خواهید کرد. او در یک جرثقیل بزرگ در حال نظارت چند انبار پر از جهش یافته است، اما علیرغم شرایطش، توانست مواد و ماشین‌ آلات بسیار زیادی را جمع آوری و ذخیره کند. در کارگاهی که او برای خود ساخته یک نیمکت هم وجود دارد و این نیمکت باید اولین چیزی باشد که پس از ملاقات با او، به سراغش می‌روید. زیرا این میز همان چیزی است که به شما اجازه می‌دهد آیتم‌های مختلفی بسازید و قطب‌نما هم یکی از همان چیزهایی است که پس از ساخت می‌توانید با خودتان ببرید. یک سوزن قرمز رنگ نازک روی این قطب‌نما وجود دارد که هدف اصلی شما را نشان می‌دهد و از آنجایی که باید آن را به همراه بقیه HUD ها روی دستتان ببندید، استفاده از آن هنگام جستجو و کاوش بسیار راحت خواهد بود.

۵- همه دشمن نیستند

راهنمای بازی Metro Exodus

دنیای Metro Exodus پر از دشمن و مخالف است، اما افراد خوبی هم در بازی هستند و منظورمان فقط Krest و Katya نیست. در طول بازی با مهاجران و سایر NPCها مواجه خواهید شد، این افراد شما را تنها می‌گذارند. پس قبل از شلیک، همیشه افراد با شبکه نجومی خود را بررسی کنید تا متوجه شوید این افراد چه رفتاری با شما خواهند داشت، دشمنان با رنگ قرمز، دوست با رنگ سبز و افراد عادی با رنگ زرد نشان داده می‌شوند. همچنین می‌توانید قبل از رسیدن به این افراد سلاحتان را غلاف کنید تا نشان دهد شما به دنبال جنگ نیستید و بسیاری از NPCها برای نشان دادن علامت صلح ساده از شما تشکر خواهند کرد.

۶- حواستان به ‌به‌ روزرسانی‌های اول بازی باشد

راهنمای بازی Metro Exodus

به طور طبیعی مادامی‌ که در بازی پیشرفت می‌کنید چند سلاح و قطعات مناسبی را پیدا می‌کنید، اما مؤثرترین به‌ روزرسانی‌ها مربوط به خود لباستان است. در طول بازی تقریباً همه بخش‌های کیتتان را ارتقاء خواهید داد و می‌توانید در همان منطقه اولیه یعنی Volga، سه مورد از بهترین قطعات را پیدا کنید. قبل از اینکه به سمت Caspian Sea بروید، مطمئن شوید که این سه قطعه مهم را برداشته باشید، همه آن‌ها در اوایل و اواسط منطقه Volga پیدا می‌شوند.

باتری چراغ‌ قوه پیشرفته: در کلبه‌ای کنار پناهگاه شمال شرقی Krest، این قطعه را پیدا می‌کنید. این پناهگاه در جزیره کوچکی قرار دارد که عمدتاً با آب‌های کم عمق احاطه شده است.

فلزیاب: در خانه کوچکی در گوشه جنوب شرقی نزدیک به جرثقیل شکسته این قطعه را پیدا خواهید کرد. به قسمت غربی جایی که عروسک تدی را پیدا می‌کنید، نگاه کنید.

دوربین دید در شب: در اتاق آخری پناهگاه Tsar Fish این قطعه پیدا می‌شود.

۷- در صورت امکان از سلاح‌های بی‌صدا استفاده کنید

راهنمای بازی Metro Exodus

مخفی‌ کاری همیشه قسمت بزرگی از بازی‌های Metro است، پس این نکته بسیار مهم و به نوعی واضح است. همانطور که می دانید بهتر است کمتر در معرض دید باشید. حتی سلاح‌های مجهز به صدا خفه کن هم به طور کامل غیر قابل‌ شناسایی نیستند، اما در مقایسه با سلاح‌های عادی که با هر شلیک توجه جهش‌ یافته‌ها و راهزنان بسیاری را به خود جلب می‌کنند، این‌ها گزینه مناسب‌تری تلقی می‌شوند. اکثر سلاح‌ها، از جمله شاتگان ها هم می‌توانند به صدا خفه کن مجهز شوند، پس همیشه به دنبال این آیتم باشید.

۸- سلاح Tihkar بهترین دوست شما است

راهنمای بازی Metro Exodus

اگر بخواهیم درباره سلاح‌های نجات‌ دهنده جانتان صحبت کنیم باید Tihkar را نام ببریم، این اسلحه مطمئن تقریباً همه‌ چیز را تحمل می‌کند. این تنها سلاحی است که می‌توانید در حال گشت و گزار و جستجو هم برایش مهمات بسازید و گلوله‌های فلزی که این اسلحه پرتاب می‌کند، برخلاف سایر سلاح‌ها بسیار به صرفه و ارزان هستند. همچنین زمانی مؤثرتر می‌شود که چند مرحله به‌ روزرسانی شود. یک ضربه به سر با این اسلحه زمانی که کاملاً شارژ شده باشد باعث نابودی کامل جهش‌ یافته‌ها و راهزنان می‌شود و مانند شاتگان و تفنگ تک‌ تیرانداز هم پرسروصدا نیست. باید هم پمپ و هم مهمات سلاح را پر نگه دارید، اما اگر از Tihkar مراقبت کنید، آن هم از شما مراقبت خواهد کرد.

۹- می‌توانید حالت سلاح‌هایتان را هرجایی از بازی تغییر دهید

راهنمای بازی Metro Exodus

شما برای پاک کردن سلاح‌ها و ساخت مهمات به یک میز کار نیاز دارید، اما برای تغییر حالت اسلحه‌ها می‌توانید از ابزاری که داخل کوله‌ پشتی‌تان است استفاده کنید. پس اگر در طول سفر دوربین یا خشاب بهتر و جدیدتری پیدا کردید، بایستید و بلافاصله خود را به آن مجهز کنید. همچنین می‌توانید قطعات خاصی از سلاح‌هایتان را تغییر دهید تا برای مخفی‌کاری‌های بهتر، آسیب‌های دوربرد و غیره تنظیم شوند.

۱۰- هر زمان که می‌توانید به سراغ بی‌هوش کردن‌های مخفیانه بروید

راهنمای بازی Metro Exodus

همیشه بهتر است دشمنان را از پشت و مخفیانه بی‌هوش کنیم تا اینکه یک چاقو در گلویشان فرو کنیم یا به آن‌ها شلیک کنیم. کشتن مخفیانه آن‌ها صدای کمتری نسبت به اعدامشان ایجاد می‌کند و این بر کارما (قانون کارما در بازی وجود دارد) تأثیر منفی دارد. دشمنانی که بی‌هوش می‌کنید دیگر هرگز بلند نمی‌شوند، پس در این مورد فرقی با کشتنشان ندارد.

علاوه بر این، اگر دشمنان ببینند که اکثر فرماندهانشان را بی‌هوش کرده‌ اید، احتمالاً زودتر تسلیم می‌شوند و می‌توانید آن‌ها را نیز از پا درآورید. بازی مسالمت‌آمیز راز موفقیت است. با این روش می‌توانید مهمات ذخیره کنید و از کارما محافظت کنید، پس هر زمان که ممکن بود کارتان را آهسته و در خفا انجام دهید، به خصوص اگر می‌خواهید به پایان خوبی دست یابید و این کار را انجام دهید، زیرا پایان کار عالی است.

۱۱- هنگام نشستن دقیق‌تر هستید

راهنمای بازی Metro Exodus

پس از چند ساعت و چندین ضربه به سر، متوجه شدیم اگر دقت خود را بالا ببریم. استفاده از دوربین با زوم بالاتر کمک‌ کننده است، اما راحت‌ترین روش برای پایداری بیشتر نشستن است. بدیهی است که وقتی یک جهش یافته پشت سرتان باشد، این روش جواب نمی‌دهد، اما اگر فاصله‌ای بین شما و هدفتان وجود دارد، نشستن راهی برای انجام موفقیت‌آمیز کارهایتان است.

۱۲- اگر مهماتتان در حال اتمام است از سلاح‌های با انواع مهمات جدید استفاده کنید

راهنمای بازی Metro Exodus

همانطور که می‌توانید به سلاح‌هایی که در زمین بازی پیدا می‌کنید مجهز شوید، می‌توانید سلاح‌هایی که دشمنان روی زمین انداخته‌ اند را برداشته و از آن‌ها استفاده کنید. به طور کلی چهار نوع مهمات اصلی در بازی وجود دارد و گرچه می‌توانید از دو نوع سلاح به طور هم‌زمان استفاده کنید، اما همیشه می‌توانید هر چهار مدل مهمات را جمع‌آوری کنید. پس اگر شاتگانتان خالی است و تفنگ تیراندازتان هم در حال خالی شدن است، سلاح‌هایی که روی زمین افتاده‌ اند را بردارید و از آن‌ها استفاده کنید. اگر آن‌ها هم خالی شدند، یک اسلحه کمری بردارید و به یاد داشته باشید که می‌توانید هر زمان که بخواهید مهمات و سلاح‌هایتان را عوض کنید.

۱۳- به پای آدم‌های زره‌ پوش شلیک کنید

راهنمای بازی Metro Exodus

اولین باری که با یک راهزن کاملاً زره‌ پوش روبرو شدیم، تمام گلوله‌هایمان را خرج کردیم و هیچ اتفاقی برای او نیفتاد. آنطور که مشخص شده این افراد زرهی روی زانوی خود ندارند، پس آنجا را هدف بگیرید. کشتن مخفیانه این افراد هم ممکن نیست، اما می‌توانید به آرامی به آن‌ها نزدیک شوید و پاهایشان را هدف بگیرید.

۱۴- همیشه از Quick Save استفاده کنید

راهنمای بازی Metro Exodus

این یک نکته مهم دیگر در بازی‌های مخفی‌ کاری است، اما فراموش کردن آن هم بسیار ساده و آسان است؛ قبل و بعد هر نبرد مهم بازیتان را ذخیره کنید. اگر در یک آسیب ساده به شدت آسیب دیده‌ اید، با هشدار به برخی از نگهبانان و جهش‌ یافته‌ها، کاور خود را منفجر کنید، یا به طور تصادفی از آخرین جعبه کمک‌های اولیه خود استفاده کنید – این مورد تاکنون برای ما اتفاق نیفتاده است- احتمالاً پس از این اتفاق بخواهید آخرین ذخیره بازی خود را مجدداً بارگیری کنید. به همین ترتیب، اگر وارد نبرد سختی شدید که برای چیز احمقانه‌ای خود را نابود کنید – نمی‌توانیم تصور کنیم کسی چنین کاری کند- اگر از ذخیره سریع بازی استفاده نکنید احتمالاً به طور کامل از بازی بیرون خواهید افتاد.

۱۵- استراق سمع می‌تواند بسیار مفید باشد

راهنمای بازی Metro Exodus

به نظر می‌رسد بازی‌های مخفی‌ کاری همیشه دارای نگهبانانی پرحرف هستند و Metro Exodus نیز از این قاعده مستثنی نیست. خوشبختانه، همه این صحبت‌ها تبلیغ و حرف‌های بی‌خود نیستند. برخی از بهترین مکالمات بازی را می‌توانید در صحبت‌های تصادفی پیدا کنید، نیازی به گفتن نیست که این مکالمات ممکن است بسیار مفید باشند. با گوش دادن به مکالمات دشمنان، می‌توانید از محیط اطراف خود اطلاعاتی به دست آورید و برخی نگهبانان به طور ناخواسته شما را به سمت اهداف جدیدی هدایت می‌کنند. اگر زمانی که دزدکی و پنهانی حرکت می‌کنید، مکالمه‌ای شنیدید، کمی صبر کنید. ممکن است چیزهای مفیدی بشنوید.

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =