کوجیما از پروژه لغو شده اش قبل از بازی MGS 2 پرده برداشت

MGS 2

در سال ۲۰۰۱ کوجیما طراح، نویسنده، کارگردان و تهیه کننده بازی متال گیر سالید ۲: پسران آزادی به اختصار MGS 2 بود که این بازی در ابتدا فقط بر روی پی اس ۲ قابل اجرا بود. اما پس از ۱۰ سال یعنی در سال ۲۰۱۱ نسخه پی اس ۳، اکس باکس ۳۶۰ منتشر شد. این بازی به طور مستقیم دنباله متال گیر سالید محسوب می ­شود.

MGS 2
MGS 2

کوجیما از پروژه لغو شده اش قبل از بازی MGS 2 پرده برداشت

هیدئو کوجیما در همایشی که توسط Rooster Teeth برگزار شد. با هوادارانش از روزهای ابتدایی کارش سخن گفت. کوجیما رازش را فاش کرد و بیان داشت که قبل از تولید و ساخت بازی MGS 2 بر روی ساخت بازی دیگری کار می­کرده که سرانجام ساخت آن بازی لغو شده است.

هیدئو کوجیما که خالق مجموعه قدرتمند مجموعه بازی ­های Metal Gear است، روزهای ابتدایی سختی را پشت سر گذاشته است. وی در ابتدا با ارسال رزومه خود به کمپانی­ های مختلف از آن ­ها درخواست کار کرده است. وی سعی بر این داشته که برای کسب رضایت کمپانی ­ها طرح­ های مختلفی به آنها ارائه دهد.

او حتی برای استخدام به کمپانی ­هایی هم که ارتباطی با صنعت بازی ندارند، رفته است. بالاخره پس از مدتی در یک کمپانی به عنوان طراح بازی شروع به فعالیتش کرد. اما در ابتدای کار اصلاً نحوه ساخت بازی را نمی­دانست. کوجیما در ابتدای کار واقعاً نمی­دانست که باید چکار کند و هیچ گونه تجربه ­ای هم نداشت که با تکیه برآن بتواند کار را شروع کند.

اما او با تکیه بر نیروی جوانی خود و تلاش به صحنه ­پردازی، داستان گویی، طراحی بازی و به طور کلی هر چیزی که برای ساخت بازی لازم است، پرداخت. او امروزه یکی از موفق­ترین سازندگان مطرح بازی محسوب می­شود. در ادامه مروری بر زندگی ­نامه هیدئو کوجیما  خواهیم داشت:

کوجیما در آگوست سال ۱۹۶۳ در شهر توکیو ژاپن چشم به جهان گشود. کوجیما در ابتدا به هنرپیشگی علاقمند بود ولی پس از مدتی شروع به نوشتن داستان ­های کوتاه کرد. بعد از مدتی تمرکز خود را روی فیلم­سازی گذاشت. رفته رفته علاقه او به بازی سازی بیشتر می­شد.

سرانجام در سال ۱۹۸۶ پروژه Metal Gear را در شهر کونامی آغاز کرد. اولین نسخه این بازی در ژاپن و برخی از مناطق اروپا در سال ۱۹۸۷ وارد بازار شد. پس از موفقیت در بازی متال گیر به فکر ساختن عناوین و نسخه­های دیگری از بازی افتاد. کوجیما تاکنون بازی­ های زیادی را منتشر کرده که در ادامه مروری کوتاه بر آنها خواهیم داشت.

 • اولین بازی که کوجیما کارگردان، طراح، و نویسنده آن بوده است متال گیر بوده که در سال ۱۹۸۷ بر روی پلتفرم ام اس ایکس ۲ قابل اجرا بوده است. این بازی معروف در سال ۲۰۰۴ بر روی موبایل، در سال ۲۰۰۵ بر روی پی اس ۲ و بالاخره در سال ۲۰۰۶ بر روی پلتفرم­ های پی اس ۳، ۳۶۰ و پلی استیشن ویتا به بازار عرضه شده است.
 • دومین بازی که کوجیما طراح، نویسنده و کارگردان آن بوده است، متال گیر ۲: سالید اسنیک (به اختصار MGS 2) بوده که این بازی در سال ۱۹۹۰ بر روی ام اس ایکس ۲ قابل اجرا بوده است. پس از آن در سال ۲۰۰۴ بر روی موبایل و در سال ۲۰۰۵ بر روی پس اس ۲ قابل اجرا بوده و بالاخره در سال ۲۰۱۱ این بازی معروف بر روی پلتفرم ­های پی اس ۳، ۳۶۰، پلی استیشن ویتا به بازار عرضه شده است.
 • سومین بازی از سری بازی ­های متال گیر، متال گیر سالید: انتگرال بوده (به اختصار MGS 2) که کوجیما طراح، نویسنده، کارگردان و تهیه کننده آن بوده است. این بازی در سال ۱۹۹۹ توسط شرکت کونامی بر روی پلتفرم پی­اس و در سال ۲۰۰۰ هم بر روی پلتفرم­ های ویندوز و مایکروسافت به بازار عرضه شد.
 • چهارمین نسخه از بازی­های متال گیر متال گیر سالید: شبح بابل بوده که کوجیما فقط تهیه کنندگی آن را برعهده داشته و در سال ۲۰۰۰ این بازی عرضه شده که تنها بر روی جی ­بی ­سی قابل اجرا است.
 • در سال ۲۰۰۱ کوجیما طراح، نویسنده، کارگردان و تهیه کننده بازی متال گیر سالید ۲: پسران آزادی به اختصار MGS 2 بود که این بازی در ابتدا فقط بر روی پی اس ۲ قابل اجرا بود. اما پس از ۱۰ سال یعنی در سال ۲۰۱۱ نسخه پی اس ۳، اکس باکس ۳۶۰ منتشر شد. این بازی به طور مستقیم دنباله متال گیر سالید محسوب می ­شود.
 • در سال ۲۰۰۲ هم بازی اسناد متال گیر سالید ۲ را ساخت که این بازی در ابتدا فقط بر روی ایکس باکس قابل اجرا بود ولی در سال ۲۰۰۳ این بازی توانست بر روی پلتفرم­ های پی اس ۲، مایکروسافت ویندوز بازی شود.
 • در سال ۲۰۰۴ هم نسخه­ی دیگر از که قابل اجرا بر روی جی­اس­ان بود با عنوان متال گیر سالید: زوج اسنیک روانه بازار کرد.
 • کوجیما همچنین در همان سال توانست متال گیر سالید ۳: اسنیک ایتر را بر روی پلتفرم پی ­اس ۲ به بازار عرضه کند و پس از سال ­ها این بازی در سال ۲۰۱۱ بر روی پی ­اس ۳ و ۳۶۰ اکس باکس نیز قابل اجرا شد.
 • کوجیما تهیه­ کنندگی متال گیر اسید را در سال ۲۰۰۴ و متال گیر اسید ۲ را در سال ۲۰۰۵ بر عهده داشت که این بازی ­ها بر روی پی ­اس ­پی قابل اجرا بودند.
 • کوجیما همچنین در سال ۲۰۰۵ توانست بازی متال گیر سالید ۳: سابسیستنس را طراحی، نویسندگی، کارگردانی و حتی تهیه کنندگی کند و این بازی تنها بر روی پلتفرم پی ­اس ۲ قابل اجرا بود.
 • کوجیما در سال ۲۰۰۶ هم کارگردانی و تهیه کنندگی بازی متال گیر سالید: رمان گرافیکی دیجیتال را که تنها برروی پی ­اس­ پی قابل اجرا بود بر عهده داشت.
 • او همچنین در سال ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ تهیه کنندگی بازی متال گیر سالید: پرتابل آپس و متال گیر سالید: پرتابل آپس پلاس که بر روی پی ­اس ­پی قابل اجرا بودند، برعهده داشت.
 • کوجیما در سال ۲۰۰۸ بازی معروف متال گیر سالید ۴: سلاح های میهن پرستان یا به اختصار MGS4 را طراحی، نویسندگی، کارگردانی و تهیه­کنندگی کرد. گفتنی است این بازی به صورت انحصاری برای پلتفرم پی­اس­۳ منتشر شده است.
 • کوجیما همچنین در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ تهیه­کنندگی بازی ­های متال گیر آنلاین؛ بسته تکمیلی ژن، متال متال گیر آنلاین: بسته تکمیلی صحنه، متال گیر سالید تاچ و در سال ۲۰۱۰ متال گیر آرکید را برعهده داشت.
 • وی همچنین در سال ۲۰۱۰ بازی جذاب متال گیر سالید: رهرو صلح (Metal Gear Solid: Peace Walker)، که یک بازی ویدئویی در ژانر مخفی کاری و اکشن-هیجانی از مجموعه بازی های متال گیر است را ساخت و توسط شرکت کونامی در ۲۸ آوریل ۲۰۱۰ در ژاپن و در ۱۷ ژوئن ۲۰۱۰ در انگلستان برای کنسول بازی دستی پلی استیشن همراه منتشر شد.
 • کوجیما در سال ۲۰۱۱ توانست بازی متال گیر سالید مجموعه اچ دی را تولید کرده که بر روی پلتفرم­های پی اس ۳، اکس باکس ۳۶۰، پلی استیشن ویتا قابل اجرا است. گفتنی است بازی Metal Gear Solid HD Collection  تلفیقی از مجموعه­ بازی­های اکشن و مخفی کاری Metal Gear است.
 • کوجیما در سال ۲۰۱۲ بازی متال گیر سالید ۳: اسنیک ایتر را کارگردانی، تهیه کنندگی و نویسندگی کند. این بازی بر روی پلتفرم ۳ دی ­اس قابل اجرا است.
 • وی درسال ۲۰۱۴ بازی متال گیر سالید: گراند زیروز را طراحی، نویسندگی، کارگردانی و تهیه کنندگی کرد. نکته قابل توجه این بازی این است که بر روی اکثر کنسول ­های معروف پی اس ۴، پی اس ۳، اکس باکس وان، اکس باکس ۳۶۰، مایکروسافت ویندوز قابل اجرا است.
 • کوجیما همچنین در سال ۲۰۱۵ توانست بازی متال گیر سالید ۵: فانتوم پین برای ps 3 ، ps 4 ، xbox 360 xbox one و مایکروسافت ویندوز منتشر شده است.
 • کوجیما همچنین مشغول تولید بازی معروف Death Stranding است. این بازی مهیج و ماجراجویی بر روی پلتفرم پلی استیشن ۴ در حال ساخت است. گفتنی است که کوجیما اذعان داشته که این بازی را برای پلی استیشن ۵ نیز طراحی و تولید می­کند.
MGS 2
MGS 2

این بازی یک بازی جذاب و اکشن است که دارای محیطی باز بوده است. گیمر در این بازی مأموریت های مهیج و متفاوتی را بر عهده خواهد گرفت و می­تواند با سلیقه و اختیارات خود و سبک مبارزه ای که خودش برای بازی در حین عملیات طراحی و اجرا کند و در نهایت مأموریتی که در اختیار دارد را به پایان برساند.

این بازی مراحل متفاوتی دارد و به کمک این تفاوت ها این بازی پیچیده و مهیج شکل می­گیرد. نام بازی به روایتی اشاره می­کند که بر اساس آن دنیای بازی را ویران می­کند به صورتی است که در این بازی قواعد و شرایط  منطقی ویژه و نوینی وجود دارد که با جهانی متفاوت با جهان کنونی همراه با بعد های مختلفی برخورد می­کنیم که جز روایت این بازی پیچیده است.

چون حدود چند ماه دیگر بازی به بازار عرضه می­شود طبیعی است که پیش فروش آن اکنون آغاز شود. در نسخه های پیش فروش می­توان به چند نسخه اشاره کرد:

 • – نسخه استاندارد: در نسخه استاندارد که به صورت پیش خرید در اختیار شما قرار داده می­شود تصویر که در زمینه می­بینید با کیفیت و پویا است و اگر این نسخه را خریداری کنید؛ کلاه بیسبال و عینک دودی و… غیره را می توانید دریافت کنید.

 ۲- نسخه ویژه: در نسخه ویژه میتوانید به جای یک عینک دو عدد عینک دودی و یک قاب زیبای فلزی و همچنین موسیقی زیبایی برای متن و پشت صحنه­ی که از ساخت بازی است را دریافت کنید.

 ۳- نسخه دیجیتال دلوکس: اگر این نسخه را دریافت کنید می­توانید تمامی جوایزی که در نسخه ویژه گفتیم به اضافه آیتم طلایی که به نظر بسیار نقش مهمی در بازی دارد را دریافت کنید.

 ۴- نسخه کالکتور: اما نسخه نهایی این بازی مهیج نسخه کالکتور این بازی است در این نسخه یکی از جوایز آن که بسیار عجیب است بچه ای است که در درون کپسول قرار دارد.

دوستان عزیز امیدوارم که مطالب ارائه شده در خصوص زندگی ­نامه هیدئو کوجیما و انواع سری بازی ­های متال بود، مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

 

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 + هشت =