همه چیز درباره ی آپدیت جدید پلی استیشن ۵

آپدیت پلی استیشن 5

آپدیت جدید پلی استیشن ۵، که در حال حاضر فقط برای آزمایش‌ کننده‌های بتا در دسترس است، یک سری ویژگی‌های مورد نیاز و تغییرات کیفیت زندگی را به کنسول نسل جدید سونی اضافه می‌کند، مانند قابلیت افزایش فضای ذخیره‌ سازی پلی‌ استیشن ۵ از طریق SSD که قبلاً قفل بوده است.

اما یک ویژگی دیگر قرار است در به‌ روزرسانی سیستم پلی‌ استیشن ۵ وجود داشته باشد که به شدت ساده است، قطعاً تعجب می‌کنید که چطور تا به حال بدون آن زندگی کرده‌ اید. برخلاف شروع به کار پلی‌ استیشن ۵ برای نصب SSD- که صادقانه بگوییم، هر کاربری آن را انجام نمی‌داد- این ویژگی توسط همه، به خصوص آن‌هایی که از زمان راه‌ اندازی کنسول پلی‌ استیشن، آن را داشته‌ اند، مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

اجرای این ویژگی شاید حدود هشت ماه طول بکشد، اما پلی‌ استیشن ۵ در حال حاضر نشان داده است که هر بازی در لیست بازی‌های شما روی چه پلتفرمی است. یک برچسب کوچک نشان می‌دهد که آیا بازی برای پلی‌ استیشن ۵، پلی‌ استیشن ۴ یا هر دو است و به سرعت مشخص می‌شود که آیا نسخه مناسب بازی را انتخاب کرده‌ اید یا خیر.

نکته مهم: ما نسخه فیزیکی بازی فوق‌العاده Final Fantasy 7 Remake از Square Enix را انتخاب کردیم، با این هدف که بعداً می‌توانیم آن را به پلی‌ استیشن ۵ ارتقاء دهیم. از آنجایی که هر دو نسخه از جلد مشابهی برخوردار هستند، وقتی در صفحه اصلی نمایش داده می‌شود، به سختی می‌توان متوجه شد که کدام نسخه است. با این حال، با ارتقاء جدید پلی‌ استیشن ۵، بلافاصله می‌توان دید که کدام نسخه پلی‌ استیشن ۵ است و کدام نسخه برای پلی‌ استیشن ۴ است.

افزودن برچسب‌های پلتفرم به رابط کاربری پلی‌ استیشن ۵ نیز حرکتی است که با کاری که مایکروسافت روی Xbox Series X و Xbox Series S انجام داده بود مطابقت دارد. بازی‌هایی که برای سخت‌ افزار جدید مایکروسافت انتخاب و بهینه‌ سازی شدند با نماد X|S مشخص می‌شوند، پس شکی نیست که آیا نسخه درستی را انتخاب و خریداری کرده‌ اید یا خیر. مایکروسافت حتی تا برچسب‌ گذاری بازی‌های اصلی Xbox و Xbox 360 هم پیش رفت، تا از سردرگمی کاربر در این بخش هم اجتناب کند.

در پلی‌ استیشن ۵، همیشه این یک مشکل بوده است، کاربران زیادی نسخه‌های نسل قبلی بازی را دانلود می‌کردند، یا نمی‌دانستند کدام نسخه را قرار است بازی کنند. حتی با وجود اینکه سونی تا حد زیادی این مشکل آزار دهنده را حل کرد، ما بازهم نسخه اشتباهی از Tony Hawk’s Pro Skater 1 + 2 را پس از دریافت ارتقاء رایگان نسل بعدی، بارگیری کردیم.

آپدیت پلی استیشن ۵

آپدیت پلی استیشن 5

داشتن این نشانگرهای پلتفرم کوچک حتی گشتن در PlayStation Store را هم راحت‌تر می‌کند. اکنون با یک نگاه متوجه می‌شوید که آیا در حال دیدن نسخه پلی‌ استیشن ۵ یا پلی‌ استیشن ۴ یک بازی هستید و حتی دیگر نیاز نیست برای فهمیدن این موضوع، کل اطلاعات محصول را به دقت مطالعه کنید.

حرکت برای افزودن این برچسب‌های متمایز روی پلی‌ استیشن ۵ برای نشان دادن اینکه کدام نسخه از بازی را نصب کرده‌ اید، به خاطر نحوه انجام و کنترل برخی از به‌ روزرسانی‌های نسل بعدی، به ویژه برای سونی حائز اهمیت است.

گاهی باید نسخه پلی‌ استیشن ۴ بازی خود را نگه دارید تا مطمئن شوید قبل از شروع نسخه جدید پلی‌ استیشن، داده‌های ذخیره شده را بارگذاری کرده‌ اید. در Xbox Series X و S، نیازی نیست نسخه قدیمی یک بازی را نگه دارید، زیرا در این کنسول‌ها به Smart Delivery و Xbox Cloud Saves وجود دارند که به صورت خودکار بهترین نسخه موجود از بازی برای سیستم شما را تشخیص می‌دهند و داده‌های ذخیره شده شما همیشه با محیط ابری همگام‌ سازی می‌شود، پس اصلاً نیازی نیست نگران بارگذاری یا دانلود داده‌های ذخیره شده قدیمی باشید.

موارد بیشتری در راه است

آپدیت پلی استیشن 5

این موارد ممکن است به اندازه ی اینکه سونی فضای ذخیره‌ سازی SSD داخلی را باز می‌کند، مهم نبوده و تیتر نشود، اما شکی نیست که تصمیم سونی برای افزودن برچسب برای بازی‌های پلی‌ استیشن ۵ و پلی‌ استیشن ۴ باعث می‌شود رابط کاربری کنسول به‌ طور کلی قابل‌ درک‌تر شود. اگر هم سونی و هم مایکروسافت بخواهند در آینده از قابلیت سازگاری رو به عقب استفاده کنند (هرچند سونی می‌تواند کارهای بیشتری در این زمینه انجام دهد)، نیاز به نشان دادن نسخه درست یک بازی به کاربری که در حال اجرای بازی است همچنان ضروری خواهد بود.

درحالی که به‌ روزرسانی سیستم مانند Xbox Series X|S نیست و چندان مکرر اتفاق نمی‌افتد، در کنسول‌های Xbox Series X|S به زودی حالت شب و داشبورد ۴K دریافت خواهد شد، سونی به دقت به بازخورد کاربران گوش داده و برخی از ویژگی‌های مهم را اجرا می‌کند. حالا، اگر بتوانیم پوشه‌ها را با پشتیبانی از ۱۴۴۰p و VRR در به‌ روزرسانی بعدی سیستم پلی‌ استیشن ۵ مشاهده کنیم، قطعاً خیلی خوشحال خواهیم شد.

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + یازده =