بررسی بازی No Man’s Sky

No Man's Sky

سرانجام موفق به انتشار در دنیای بازی های ویدئویی شد. در خلال انتشار و در روزهای پایانی که قرار بود بازی عرضه شود شان موری در حساب توئیت خود اعلام کرد که بازی No Man’s Sky به دلیل انجام اصلاحات، منتشر نخواهد شد. پس از گذشت این مدت و عرضه بازی، گیمرها شاهد وجود اختلالاتی در سیستم بازی بودند که به مرور در آپدیت نسخه های بعدی این مشکلات رفع شدند.

No Man's Sky
No Man’s Sky

استودیو Hello Games در سال ۲۰۰۸ توسط شان موری، گرانت دانکن و دیوید رام در گلید فورد بریتانیا با تعداد ۱۶ نفر کارمند تاسیس شد و هم اکنون بیش از یک دهه است که فعالیت می­کند. مدیر عامل این استودیو آقای سین موری است. از بازی های پرطرفدار ساخته شده توسط این استودیو می­توان به Joe Danger و No Man’s Sky اشاره کرد.

با توجه به سابقه درخشان این استودیو و دریافت دو جایزه بعد از دو سال فعالیت از سال ۲۰۰۸ تا سال ۲۰۱۰، می­توان فهمید که مجموعه بازی های تولیدی اش از طرف گیمرها و نقادان مورد تشویق و استقبال قرار گرفته است. همچنین این استودیو یکی از صد شرکت برتر در زمینه نوآوری معرفی شد. از بازی های ساخته شه توسط Hello Games، بازی No Man’s Sky می­توان نام برد که با چالش های زیادی در عرضه خود روبرو شد اما سرانجام موفق به انتشار در دنیای بازی های ویدئویی شد.

در خلال انتشار و در روزهای پایانی که قرار بود بازی عرضه شود شان موری در حساب توئیت خود اعلام کرد که بازی No Man’s Sky به دلیل انجام اصلاحات، منتشر نخواهد شد. پس از گذشت این مدت و عرضه بازی، گیمرها شاهد وجود اختلالاتی در سیستم بازی بودند که به مرور در آپدیت نسخه های بعدی این مشکلات رفع شدند. در ابتدای امر قبل از انتشار بازی، توسعه دهنده گان دقیقا از متن بازی خبری ارائه نمی­دادند و گیمر نمی­دانست قرار است چه محصولی در آینده ارائه شود.

گیمر فقط اطلاعاتی در مورد یک ابر سیاره میدانست که می­بایست آن را اداره کند. بازی در تابستان برای پلتفرم های پلی استیشن ۴ و پی سی عرضه شد ولی همانطور که انتظار می­رفت مورد استقبال قرار نگرفت. در واقع داستان بازی مانند سری بازی هایی است که هدفشان ساخت مقر فرماندهی و به دست آوردن منابع برای مقابله با حمله های احتمالی است. اما اگر دوست دارید برای یکبار هم که شده به فضا سفری داشته باشید و آزادانه در محیط آنجا حرکت کنید، No Man’s Sky می­ تواند تجربه خوبی برای شما باشد.

شما می­توانید با سفر کردن به سیاره هایی که در بازی طراحی شده اند، منابع تعبیه شده در آن سیاره را استفاده کنید و با خود حمل کنید. خط مشی که جریان بازی در اختیار گیمر قرار داده است کاملا واضح و مشخص است و این باعث می­شود که از هیجان و لذت بازی کم شود. وسایل کلیدی که بازی در اختیار شما قرار می­دهد شامل لباس، اسلحه و سفینه تان است که باید به نحو احسن از این سه استفاده کنید.

گیمر می ­بایست در سفینه های مختلف گردش کند و منابع موجود در آنجا را برای خود ذخیره کند اما ناگفته نماند که این سفینه ظرفیت کمی دارد و گیمر باید با خرید و فروش منابع خودش، وسایل مورد نیاز و با اهمیت را برای خود نگه داری کند. کاراکترهایی در طول بازی وجود دارند که با نام پلیس فضایی اقدام به جدال با گیمر می­ کنند که برای حل این موضوع بازیکن باید از منابعی که قبلا ذخیره کرده استفاده کند.

گاهی جای این دشمنان با جانوران فضایی عوض می­شود اما نحوه مبارزه به همان صورت اولیه است و بعد از مدتی، بازی از شوق می­افتد. در واقع بازی داستان خاصی را در پی نمی­گرفت و فقط سیر و سفری در محیط ناشناخته فضایی و کشف ناشناخته ها به حساب می­آمد. در جریان بازی وجود ویرانه ها و انواع مختلفی از موجودات فضایی کمی می­تواند بازیکن را به وجد آورد.

No Man's Sky
No Man’s Sky

بازیکن در جریان بازی می­تواند با زبان این جانوران آشنایی پیدا کند و کم کم خواسته های آنها را متوجه شود. از نظر گرافیکی و ترکیب رنگ نمی­توان به  این بازی امتیاز داد زیرا از این نظر کمبودی قابل ملاحظه دارد و به صورت المان های کارتونی طراحی شده است. شاید بتوانیم وجود تنوع محیطی در هر سیاره ای را یک امتیاز مثبت برای این بازی محسوب کنیم. اینکه در هر سیاره ای منابع خاصی مثل جنگل و بیابان و آب برای کشف وجود دارد کنجکاوی گیمر را به همراه دارد. اما در کل این بازی پایانی ندارد و کسی در مقابل گیمر نیست و بازی برنده و بازنده­ای ندارد و تنها حالت اکتشافی دارد.

صداگذاری در بازی به ماندن گیمر در جو گیم کمک شایانی می­کند و این نقطه قوت بزرگی برایش محسوب خواهد شد. اما بازی به خاطر عدم استقبال به این صورت نماند و طراحان No Man’s Sky اظهار داشتند که در آینده در آپدیت های جدید نواقص برطرف خواهد شد و امکان مهیج تر کردن بازی فراهم می­شود. این اتفاق افتاد و بازی کسل کننده به بازی مهیجی تبدیل شد و توجه طرفدارن زیادی را به خود جلب کرد. این موضوع سبب شد که طرفداران بازی پلی استیشن ۴ No Man’s Sky در حرکتی غیر منتظره اقدام به اجاره تابلوی تبلیغاتی برای تشکر از اقدامات استودیو Hello Games کنند.

طرفداران اظهار داشتند که استودیو از ابتدای ساخت بازی تاکنون تلاش های زیادی برای ارتقاء آن انجام داده است و ما قصد تشکر از این استودیو را داریم. آن ها با استفاده از کمک های مردمی تصمیم به زدن تابلوی تبلیغاتی برای هلو گیمز کردند و با اینکار از زحمات استودیو برای ارائه بازی قدردانی کردند. طرفداران شروع به جمع آوری کمک های مردمی کردند و از کل مبلغی که به دست آوردند تابلویی تبلیغاتی در نزدیکی استودیو نصب کردند و مقداری از مبلغ باقیمانده نیز صرف خوراکی و مقداری نیز صرف امور خیریه شد.

در توئیتی که از طرف استودیو Hello Games بود از این اقدام طرفداران تشکر شد. این امر نشان دهنده آن است که استودیو هلو گیمز قابلیت های زیادی دارد و اگر در مورد بازی No Man’s Sky کمی تمرکز بیشتری در ابتدای امر داشت، می­توانست این محبوبیت را همان موقع کسب کند. به هر حال با توجه به عاقبت درخشان این بازی و درآمد خوبی که استودیو از فروش آن به دست آورد، می­توان آن را در زمره بازی های باکیفیت از نظر طرفداران قرار داد. اگر شما هم از آن دسته از افراد هستید که تمایل به گشت و گذار در محیط فضایی آرام همراه با اکتشافات خاص هستید این بازی به شما توصیه می­شود.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × سه =