بررسی سری CFI-1100 پلی استیشن ۵

سری 11 پلی استیشن 5

نسخه سری ۱۱ پلی استیشن ۵ (CFI-1100) مدتی است وارد بازار شده و موج جدیدی از بحث و جدال ها را به همراه آورده است. این کنسول با ویژگی جالب وای فای بازنگری شده و پیچ های جدید برای پایه همراه بوده است. مدل CFI-1100 حدود ۳۰۰ گرم سبک تر از وزن نسخه اصلی است. ما به بررسی عملی این کنسول پرداختیم و در نتیجه می توانیم نظرات اولیه خودمان را بر اساس چند ساعت استفاده و کار با دستگاه بیان کنیم.

صرف نظر از نگاهتان به عملکرد حرارتی دستگاه، می توانید ببینید که سونی دقیقاً چگونه طراحی کنسول را تغییر داده است و مهم تر از همه اینکه، چه چیزهایی تغییر نکرده اند.

کاهش وزن خنک کننده

قابلیت وای فای متفاوت به نظر می رسد (میزان تغییرات عملکرد بررسی نشده اند) اما وزن ۳۰۰ گرم کمتر به نظر به طراحی خنک تر مربوط می شود. هیچ اما و اگری هم درباره آن وجود ندارد.

واضح است که این برای کاهش هزینه، در زمانی است که دارنده پلتفرم انتظار دارد میلیون ها کنسول با شروع فصل تعطیلات، با قدرت جایگزین شوند. خنک کننده هیولایی مدل اصلی- با وزن ۱۶۳۹ گرم- با جایگزین ۱۳۶۸ گرمی جایگزین شده است، در نتیجه ۲۷۷ گرم از ۳۰۰ گرم کاهش به خنک کننده کوچک تر اختصاص دارد.

هیت سینک لوله های حرارتی کمتری دارد (چهار در مقابل شش) و با کاهش کلی بخش مسی ساخته شده است. آلومینیوم ۶۰ درصد از رسانایی حرارت مسی را دارا است.

تغییر جالب دیگری هم در طراحی وجود دارد: فن موجود با فن دیگری با تیغه های بیشتر جایگزین شده است؛ که می تواند هوای بیشتری را با سرعت یکسان به بیرون بفرستد.

چه چیزهایی تغییر نکرده اند؟

اما آنچه توجه همه را جلب می کند شواهدی است که نشان می دهد برخی چیزها تغییر نکرده اند. مهم تر از همه، مصرف برق دستگاه شبیه به مدل لانچ پلی استیشن ۵ در جهانی است که کاهش هزینه مجموعه های خنک کننده تنها زمانی انجام می شوند که پردازنده اصلی به یک پردازنده کوچک تر و فناوری پردازش کارآمدتر تبدیل شود.

بنابراین، در ظاهر، سؤالاتی وجود دارد که باید پاسخ داده شوند و اساساً می توان به این نتیجه رسید: اگر تراشه خنک تر نیست و اگر نیازهای برقی یکسان است، چه چیزی تغییر کرده که چنین کاهش قابل توجهی در وزن و مواد خنک کننده را توجیه کند؟ این یک سؤال کاملاً منطقی است و ما آن را در بخش نظرات از شرکت سونی پرسیدیم.

سری ۱۰ یا سری ۱۱؟

سوالی که مطرح می شود این است که سری ۱۰ بهتر است یا سری ۱۱؟ یک ژورنالیست به نام Evans معتقد است که پلی استیشن ۵ جدید (سری ۱۱)، بدتر از نسخه قدیمی (سری ۱۰) است.

او ادعا می کند که خنک کننده کوچک تر، از مواد نامرغوب تری ساخته شده و دستگاه را داغ تر می کنند.  وقتی به کاهش وزن و مواد فکر کنید، این ایده به هیچ وجه عجیب و غریب به نظر نمی رسد. اما این سؤال که آیا داغ تر است یا خیر را نمی توان با محاسبه گرمای خروجی تعیین کرد.

در واقع، کاهش بسیار کمی در نویز مدل جدید وجود دارد، که به نظر می رسد با تصور داغ تر شدن دستگاه در تضاد است. این را می توان به روش های مختلفی توضیح داد.

اولاً، اگر دستگاه جدید داغ تر شود، با توجه به سخت افزارش کاملاً منطقی است و جای نگرانی وجود ندارد. به هر حال، اگر مشکل داغ شدن بیش از حد به وجود بیاید، باید این مورد را هم در نظر گرفت که سرعت فن بیشتر شده تا گرما را بهتر خارج کند.

دوما، فن جدید کار خارج کردن هوای داغ را بهتر انجام می دهد و در وهله اول به سادگی صدای کمتری نسبت به مدل اصلی دارد. بالاخره، این یک قسمت جدید است.

نظریه نهایی، که شاید تا حدودی کمتر قابل قبول باشد این است که یک هیت سینک کوچک تر بر اساس موادی با رسانایی حرارتی کلی پایین تر به صورتی طراحی شده که کارآمدتر باشد.

آزمایش حرارت داخلی کنسول

درخواست هایی برای آزمایش مشخصات حرارت داخلی پلی استیشن ۵ جدید درحال کار هم وجود داشت. به خصوص پس از آزمایش هایی که توسط Steve Burke در Gamers Nexus در مدل راه اندازی انجام شد، نگرانی هایی درباره نحوه عملکرد تراشه حافظه که با دمای بسیار بالا، بدون هیچ مشکل حرارتی ایجاد شد.

سری 11 پلی استیشن 5
آزمایش حرارت داخلی کنسول

با این حال، دمای پردازنده اصلی و تنظیم کننده ولتاژ خوب به نظر می رسید. در نهایت، اگر تراشه مرکزی بیش از حد داغ باشد، انتظار داشته باشید که فن بچرخد. ظاهرا این اتفاق در دستگاه Austin Evans رخ نداد و در دستگاه ما نیز چنین اتفاقی نیافتاد. ما چندین ساعت را صرف بازی Remedy’s Control کردیم. در حالت ردیابی پرتوی، بازی روی ۳۰ فریم بر ثانیه قفل شد و در گیم پلی استاندارد، پلی استیشن ۵ در حدود ۱۷۰ توان مصرفی دارد.

با این حال، با رفتن به منطقه  Corridor of Doom – قسمت بسیار سنگینی از بازی ای که برای مخاطبین DF شناخته شده است- مصرف انرژی را به ۲۰۰ وات افزایش می داد. ورود به حالت عکس، محدودیت نرخ فریم ۳۰ فریم بر ثانیه را حذف می کند و توان مصرفی بیشتر شده و به حداکثر ۲۱۴ وات می رسد.

این تقریباً به اندازه حداکثر انرژی مصرفی کنسول لانچ پلی استیشن ۵ است و نشان می دهد که پردازنده اصلی تغییری نکرده است.

اما مهم این است که صدای کنسول جدید به هیچ وجه در ساعت هایی که پردازنده در حال پردازش های سنگین است، قابل تشخیص نمی باشد و به اصطلاح این کنسول اصلا پر سر و صدا نیست. اینکه آیا دستگاه داغ تر است یا نه را هنوز باید آزمایش کرد، اما منطق نشان می دهد که اگر خنک کننده جدید به خوبی کار نکند، سرعت و صدای فن افزایش پیدا می کند تا گرما را خارج کند.

با توجه به بی صدا بودن دستگاه به نظر می رسد این اتفاق نمی افتد و ساعت ها بعد هم توان مصرفی ثابت است.

علت تعویض خنک کننده

اگر پلی استیشن ۵ می تواند با خنک کننده ارزان تر و باریک تری به خوبی کار کند، چرا در وهله اول و هنگام راه اندازی، سونی، کنسول را با همان خنک کننده عرضه نکرد؟

بدون بیان حرفی از سونی، نمی توانیم با اطمینان بگوییم، اما از نظر فرآیند تولید، اینکه بدانیم کنسول چه زمانی برای اولین بار به بازار می آید، اجزای دستگاه به طور همزمان ایجاد می شوند و یا نه برای سری های مختلف، مهم است.

با خروج سیلیکون از خط تولید، هیت سینک ها ساخته می شوند. هیچ کس حلقه قرمز یا زرد مرگ دیگری را نمی خواهد، بنابراین کم یا اضافه کردن موارد در طراحی و ساخت توسط شرکت منطقی به نظر می رسد.

تغییر پردازنده گرافیکی در ایکس باکس

نمونه ای مستند از این مورد در کنسول Xbox One اصلی مایکروسافت وجود دارد. معماران سخت افزار، شاهد راه حل حرارتی در فضای کافی بودند، در نتیجه کلاهک اصلی پردازنده را افزایش دادند.

پردازنده گرافیکی از ۸۰۰ مگاهرتز به ۸۵۴ مگاهرتز افزایش یافت، در عین حال پردازنده از ۱.۶ گیگاهرتز به ۱.۷۵ گیگاهرتز افزایش یافت. آیا این باعث داغ تر شدن دستگاه شد؟ شاید. آیا مشکلی ایجاد کرد؟ مشخصاً نه. شاید با بهره مندی از قرار گرفتن بیشتر در تولید سیلیکون و تمام محاسبات از میلیون ها دستگاه مختلف، سونی به اندازه کافی از کوچک کردن خنک کننده و پایین آوردن هزینه ساخت دستگاه اطمینان دارد.

کلاک های پردازنده

نظریه های معدودی درباره پتانسیل برای گرمای بیش از حد وجود دارد که به نظرمان باید بررسی شوند. کنسول پلی استیشن ۵ با توان مصرفی محدودی کار می کند، کلاک های مرکزی پردازنده و پردازنده گرافیکی بر اساس نیازهای توان خود بالا و پایین می روند.

این نگرانی وجود دارد که در پلی استیشن ۵ داغ تر، دستگاه نتواند کلاک های تقویت کننده را مانند مدل لانچ که سردتر هم بود، بالا برده و تغییر دهد. بله، عملکرد مدل جدید باید آزمایش شود، اما بعید می دانیم که پلی استیشن ۵ جدید حتی با وجود اینکه داغ تر از مدل قبلی است، عملکرد متفاوتی داشته باشد.

کلاک ها طبق الگوریتم و بر اساس مدل هر پردازشگر تنظیم می شوند. سونی عملکرد این تراشه را در حجم های کاری مختلف بررسی کرده و این الگوریتم برای هریک از دستگاه های پلی استیشن ۵ در حال تولید، اعمال و امتحان می کند تا تضمین دهد که با وجود تغییر کلاک، پردازش به طور یکسان برای هر کنسول انجام می شود.

به طور خلاصه، افزایش کلاک توسط دمای هر پلی استیشن ۵ کنترل نمی شود، در نتیجه سیستم باید عملکردی مشابه سایر پلی استیشن ها داشته باشد.

بر اساس منابع معتبر، خرده فروشی های سراسر جهان در حال حاضر ترکیبی از دستگاه های CFI-1000 و CFI-1100 را در اختیار دارند. درحالیکه شانس اینکه تشخیص دهید کدام یک از این دستگاه ها را می خرید بسیار کم است.

مگر اینکه مسیر اسکالپر را طی کنید، با این روش یک شانس بالقوه برای خرید دستگاه اصلی یا دستگاه جدید وجود دارد. در حال حاضر، به نظر می رسد که دستگاه  جدید از نظر تجربه استفاده واقعی، مشابه دستگاه قبلی است و سونی مطمئنا از طراحی جدید پشتیبانی می کند.

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × یک =