بازی PlayStation All-Stars Battle Royale

PlayStation All-Stars Battle Royale

در PlayStation All-Stars Battle Royale کاملاً به بحث میدان نبرد پرداخته شده است و در آن ۱۴ میدان نبرد خارق العاده و پویا وجود دارد که نشان می دهد میدان نبرد به اندازه شخصیت های بازی برای سازندگان از اهمیت برخوردار بوده است.

PlayStation All-Stars Battle Royale
PlayStation All-Stars Battle Royale

در یکی از مراسماتی که توسط سونی با نام PlayStation Experience برگزار می شود، از یکی از مدیران ناتی داگ سؤال شد که آیا قصد ساخت بازی را دارند که در آن از تمام کاراکترهای گیم های سونی استفاده شده باشد؟

از همین رو آقای موناسلی مدیر ارتباطات این استودیو شاره ای به بازی PlayStation All-Stars Battle Royale داشت. همچنین این موضوع را بیان کرد که تولید چنین بازی های نسبت به گذشته ساده تر شده است و بازیکنان در آینده منتظر بازی های از این قبیل باشند که در آن از شخصیت های بزرگی استفاده شده باشد.

شرکت سونی سال ها سعی داشت که بازی را تولید کند که در آن از شخصیت های بزرگ و محبوب بازی های خود استفاده کند، از همین رو تصمیم گرفت استودیوی را مخصوص تولید چنین بازی راه اندازی کند. اما اولین گامی که باید برای ایجاد یک استودیو خوب برداشت استخدام افرادی است که در آن کار حرفه ای و خبره باشند.

سونی نیز به دنبال افرادی بود که در زمینه ساخت بازی های سبک Fighting حرفی برای گفتن داشته باشند، پس از آن توانست نیروها و مهره های بسیار خوبی از شرکت های گوناگونی مانند کپکام وارد استودیو خود کند. بعد از آنکه افراد و تیم حرفه ای به وجود آمد استودیوی که مدنظر سونی بود با نام سوپر بات در سال ۲۰۰۹ تأسیس شد و استارت کار بازی PlayStation All-Stars Battle Royale آر زدند. اکنون نیز با گذشت سه سال از آن تاریخ حاصل دست رنج آن ها در اختیار همگان قرار دارد تا بدانیم آیا این استودیو توانسته انتظارات به وجود آمده را برآورده کند یا نه؟

به راحتی می توان گفت ساده ترین کار ممکن عیب جویی از PlayStation All-Stars Battle Royale (PABR) است. می توان تصمیم سونی را برای ورود به میدان مبارزه با یکه تاز بازی سبک این چنینی یعنی Super smash bros (SSB) را یک جورایی سرزنش کرد، اما این تصمیم را می توان جسورانه دانست. اما این میدان مبارزه تا قبل از ورود PABR تنها یک مبارز را در خود دیده است و آن هم SSB می باشد که به حق می توان گفت با شایستگی تمام در این سبک یکه تازی کرده است.

اما ممکن است به خاطر این تصمیم مهر ننگین تقلید کار بر پیشانیِ شرکت سونی بخورد. کسانی که سونی را تقلید کار می دانند مشخص است که با نگاهی اجمالی این بازی را مورد قضاوت قرار می دهند و به صورت دقیق آن را بررسی نکرده اند. اگر به بررسی دقیق بازی بپردازیم و به صورت عمیق تری به آن نگاه کنیم خواهیم فهمید که شرکت سونی علاوه بر الهاماتی که از SSB گرفته، نسبت به آن دست به ایجاد نوآوری ها، آیتم های جدیدی زده تا در این سبک بازی تغییرات خاصی را به وجود آورد و به گونه ای مسیر خود را از SSB سوا کند.

ویژگی بازیAll-Stars Battle Royale

مشخصه اصلی که این سبک بازی ها دارد متنوع بودن و تعداد مبارزان موجود در بازی است، این ویژگی در بازی PlayStation All-Stars Battle Royale به خاطر سابقه درخشانی که شرکت سونی در زمینه طراحی و خلق کاراکترهای ویژه دارد، به خوبی پوشش داده شده است و از این حیث با شرکت نینتندو برابر است. سونی به لطف شخصیت های مانند کریتوس، بیگ ددی، دانته و غیره به خوبی توانسته موفقیت خود را در این زمینه تضمین کند حال شما حضور این شخصیت ها را در کنار شخصیت های انحصاری و غیر انحصاری محبوب دیگر سونی تصور کنید، متوجه خواهید شد این بازی تا چه حد می تواند شما را مجذوب خود کند.

اما وقتی صحبت از کاراکتر های غیر انحصاری شد، سونی تنها از شخصیت های انحصاری خود استفاده نکرده بلکه از دوستان قدیمی خود برای این کار کمک گرفته و از شخصیت های مانند هیهاچی نماینده جهان تکن و دانته به عنوان سفیر DMC بهره برده است. اما در سمتی دیگر نیز بازی BioShock که هیچوقت به صورت انحصاری در اختیار شرکت سونی نبوده، علاوه بر میدان مبارزه ای در شهر کلمبیا شخصیت بیگ ددی را در اختیار این شرکت قرار داده است. تنها شخصیت رایدن از مجموعه بازی های مانند Metal Gear که در طی مدت ها انحصاراً در اختیار سونی بود در اختیار PABR قرار داده شده است.

اما در مجموع تعداد این بازیکنان همراه با دو شخصیت با نام های Cole و Evil Code از مجموعه ی  InFamouse به ۲۰ شخصیت می رسد که تا حدودی می تواند راضی کننده باشد. نکته مهم اینجاست که این ۲۰ شخصیت کاملاً منحصر به فرد هستند، اما اگر سونی تلاش بیشتری در این زمینه انجام می داد قادر بود که از شخصیت های دیگری مانند Crash در PABR بهره ببرد. اما وجود تناقض در بین بازیکنان شاید برای کاربران جالب باشد به این صورت که مثلاً شما کریتوس را می بینید در حالی که در سمت دیگر سکبوی قرار دارد؛ یا Radec انتظار رقبای خود را می کشد، از آن سمت Parappa خواننده کوچک، میکروفن به دست منتظر است تا با آن به رقبایش حمله کند.

اما یکی از نبردهای که می تواند جالب و جذاب باشد نبرد کریتوس با سکبوی است، اما از آن جذاب تر می تواند وقتی باشد که سکبوی دارد کریتوس را کتک می زند. در بازی های سبک Fighting، بازیکنان بیشتر درگیر شخصیت های بازی هستند و میدانی که در آن مبارزه می کنند تنها یک پس زمینه است. اما در PlayStation All-Stars Battle Royale کاملاً به بحث میدان نبرد پرداخته شده است و در آن ۱۴ میدان نبرد خارق العاده و پویا وجود دارد که نشان می دهد میدان نبرد به اندازه شخصیت های بازی برای سازندگان از اهمیت برخوردار بوده است.

در پس زمینه یکی از میدان های مبارزه که از مرحله هادس در بازی GOW تشکیل شده، کم کم پاتاپون ها در آن جمع می شوند و محوطه بازی را با نیزه هایشان تیر باران می کنند، اما در این میان برخورد بعضی از نیزه ها به هادس خشم او را به همراه دارد؛ از همین رو هادس به پاتاپون ها حمله می کنند و مشت های خود را نثار آن ها می کند اما این همه ماجرا نیست و هادس به سراغ مبارزان میدان نبرد نیز می آید تا آنها را از مشت های خود بی نصیب نگذارد؛ یا می توان به مرحله ای اشاره کرد که به یک باره میدان نبرد به موقعیت بازی Buzz تبدیل می شود و مجری آن بیکار نمی نشیند و شروع به سؤال کردن می کند، که بیشتر این سؤال ها در مورد بازی می باشد و جواب های آن به صورت چهار گزینه ای در جاهای متفاوتی از میدان مبارزه قرار داده می شود، مبارزان در حالی که دارند مبارزه خود را انجام می دهند می توانند در مورد پاسخ به سؤالات فکر کنند و پس از کشف جواب در کنار پاسخ های صحیح بایستند.

اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید بعضی اوقات در مراحل گزینه های برای شما نمایش داده می شوند که جنگجویان برای به دست آوردن آنها باید با یکدیگر مبارزه کنند و هرکس که پیروز شود می تواند آن را کسب کند. در میدان نبرد شما هیچگاه خارج نمی شوید و تنها پس از چند ثانیه در گوشه ای از میدان مبارزه شخصیتتان ظاهر می شود و در نهایت نیز تعداد پیروزی ها و شکست ها برنده بازی را مشخص می کند. در این مبارزات سه سطح از ضربه وجود دارد که با آن ها می توانید حریف هایتان را شکست دهید. اصلی ترین چیزی که در بازی وجود دارد نوار قدرت شما یا AP Bar شماست.

PlayStation All-Stars Battle Royale
PlayStation All-Stars Battle Royale

نوار قدرت به این صورت است که دارای سه سطح می باشد اگر شما پس از پر شدن سطح اول ضربه ای وارد کنید، ضربه ای که شما به حریفتان می زنید ضعیف است، اما اگر شکیبا باشید و در سطح ۲ می توانید این کار را انجام دهید، ضربه قوی تری را به حرف خود خواهید زد و اگر در موقعیت مناسب این ضربه را وارد نمایید به راحتی می توانید دشمنان خود را از میدان به در کنید و اما وقتی که قدرت شما به سطح ۳ برسد به نحوی روال بازی متوقف می شود و شما می توانید هر حریفی را از میان بردارید. برای هر کاراکتر انیمیشنی خاص در این بازی در نظر گرفته شده است.

در آخر می توان گفت که شرکت سونی قصد داشت با عرضه بازی PABR جای خالی را که در این سبک از بازی احساس می کرد را پر کند، اما اگر دقتی بیشتری به خرج می داد و جزئیات بیشتری را در نظر می گرفت شاید این بازی به گونه ای بی بدیل می شد اما متاسفانه این بازی مشکلاتی مانند عدم تعادل گیم پلی و خسته کننده بودن آن جلوی این موضوع را گرفت.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 5 =