همه چیز درباره ی پلی استیشن VR2

پلی استیشن وی آر 2

سونی اولین سازنده کنسولی بود که در زمان ساخت اولین واحد پلی استیشن واقعیت مجازی خود برای پلی استیشن ۴، واقعیت مجازی را برای طرفداران خود به تصویر کشید. هرچند این هدست نسبت به قیمت بالا، معایب زیادی داشت. مثلا بازیکنان دوست نداشتند از کنترلر نسل پلی استیشن ۳ خود استفاده کنند، ردیابی دوربین عالی نبود و رزولوشن با حد مطلوب فاصله زیادی داشت. علیرغم همه ی این ها، پلی استیشن واقعیت مجازی به یکی از پرفروش ترین هدست های بازار تبدیل شد.

به نظر می رسد سونی از تمام تجربیات پلی استیشن واقعیت مجازی درس گرفته و به دنبال پیشرفت های سایر هدست ها بوده، سونی در نهایت از پلی استیشن واقعیت مجازی ۲ رونمایی کرد. سونی ابتدا این مطلب را فقط به صورت یک پست در بلاگ بیان کرده و به آرامی اطلاعات بیشتری را درباره این مورد افزودنی به پلی استیشن ۵ بیان کرد.

برخی از سوالات اصلی ما هنوز بدون پاسخ مانده اند، اما اطلاعات بسیاری وجود دارد که ما را هیجان زده می کند. در ادامه این مقاله از سایت مرکز خرید همراه ما باشید تا تمامی اطلاعاتی که تاکنون از پلی استیشن واقعیت مجازی ۲ به دست آورده ایم را با شما در میان بگذاریم.

تاریخ انتشار پلی استیشن وی آر ۲

پلی استیشن واقعیت مجازی ۲ هنوز هیچ تاریخ عرضه ی مشخصی ندارد. حدس های زیادی درباره آن وجود دارد که بیان می کنند ممکن است تا پایان سال ۲۰۲۲ عرضه شود، اما به نظر می رسد عرضه این محصول در اوایل تا اواسط سال ۲۰۲۳ محتمل تر است. به این صورت نه تنها سونی می تواند تعداد بیشتری پلی استیشن ۵ را به مردم عرضه کند، بلکه می تواند تعداد بیشتری از این واحد جدید را ساخته تا افرادی که به آن علاقمند هستند نیازی نداشته باشند ماه ها یا حتی سال ها منتظر بمانند.

صف راه اندازی

پلی استیشن وی آر 2

سونی بیان کرده که پلی استیشن واقعیت مجازی ۲ با بیش از ۲۰ بازی عرضه خواهد شد. عناوین انگشت شماری از واقعیت مجازی توسط سونی اعلام شده، اما هیچ لیست دقیقی وجود ندارد که کدامیک در روز اول در دسترس خواهند بود.

ما حس می کنیم Horizon Call of the Mountain، یک عنوان اول شخص و اولین بازی باشد که برای پلی استیشن واقعیت مجازی ۲ با آن مواجه شدیم، گزینه خوبی به عنوان یکی از عناوین روز راه اندازی باشد. بازی های دیگری که قرار است در روز راه اندازی یا پس از آن برای پلی استیشن واقعیت مجازی ۲ عرضه شوند عبارت اند از:

 1. بازی Among Us VR
 2. بازی Firmament
 3. بازی Horizon Call of the Mountain
 4. بازی A Jurassic Park game from Coatsink
 5. بازی Low-Fi
 6. بازی No Man’s Sky
 7. بازی Resident Evil 4 Remake
 8. بازی Resident Evil Village
 9. بازی Runner
 10. بازی Samurai Slaughter House
 11. بازی The Walking Dead: Saints and Sinners — Chapter 2: Retribution

همچنین هنوز نمی دانیم که آیا پلی استیشن واقعیت مجازی ۲ با بازی های پلی استیشن واقعیت مجازی اصلی سازگاری دارد یا خیر. حدس می زنیم اینطور نخواهد شد یا سونی تعداد بازی های راه اندازی را اعلام کرده یا آن ها را به عنوان ۲۰ بازی “جدید” در زمان عرضه توصیف خواهد کرد.

در عین حال، گفتن “بیش از ۲۰” بازی می تواند به این معنی باشد که این هدست کل لیست پلی استیشن واقعیت مجازی را دارا است، اما حدس ما این است که سازندگان باید وارد کار شده و بازی های خود را به روز کنند تا روی پلی استیشن واقعیت مجازی ۲ کار کنند. بزرگ ترین بازی ها از آن سیستم احتمالا در زمان راه اندازی منتقل می شوند، اما این امر برای سازگاری رو به عقب اصلی خوب به نظر نمی رسد.

مشخصات پلی استیشن وی آر ۲

حتی در آن زمان، اولین پلی استیشن واقعیت مجازی کاملاً ضعیف و سنگین بود. رزولوشن، قابلیت ردیابی، کنترل های حرکتی موقت با دوربین، به علاوه سیم های ضخیم و جعبه اضافی، استفاده از آن را سخت و دشوار کرده بود. پلی استیشن واقعیت مجازی ۲ با تبدیل شدن به یکی از قدرتمندترین هدست های آن زمان در بازار، این رویه را تغییر داد.

مهم ترین سوالی که همیشه وجود دارد درباره سیم ها است. هرچند نمی توانیم پلی استیشن واقعیت مجازی ۲ را از پلی استیشن ۵ که کارهای سنگینی انجام می دهد، جدا کنیم، اما حداقل یک سیم تایپ C باریکی وجود دارد که از هدست به کنسول می رسد. بدیهی است که ایده آل نیست، اما بازهم یک گام جلوتر از نسخه قبلی است.

پل استیشن واقعیت مجازی ۲ دارای دو نمایشگر چشمی OLED است که هر یک وضوح تصویر ۲۰۰۰ x 2040 را نشان داده و ترکیبی معادل ۴۰۰۰ x 2040 را در میدان دید ۱۱۰ درجه ای ارائه می دهند که بالاتر از Meta Quest 2 است. این هدست همچنین می تواند رندر و نرخ فریم ۹۰ هرتز یا ۱۲۰ هرتز را مدیریت کند. معنای همه ی این ها این است که این هدست می تواند ۴K HDR را به نمایش گذاشته و به طور بالقوه سرعت ۱۲۰ فریم بر ثانیه را به نمایش بگذارد. هرچند این امر بسته به بازی متفاوت خواهد بود.

پلی استیشن وی آر 2

پلی استیشن واقعیت مجازی ۲ نه تنها در آنچه چشم شما می بیند، چشمگیر خواهد بود، بلکه در نحوه دید چشم شما هم تأثیر خواهد گذاشت. پلی استیشن واقعیت مجازی ۲ دارای فناوری ردیابی چشمی است، که امکان تجربه چشمگیرتری را فراهم می کند، اما به طور بالقوه سفر و تجربه شما را نیز تسهیل خواهد کرد. ردیابی چشمی پتانسیل های زیادی برای اجرا دارد، اما هنوز به قدری جدید هستند که واقعاً نمی دانیم باید چه انتظاری از آن داشته باشیم.

درس بزرگ دیگری که باید از پلی استیشن واقعیت مجازی ۲ آموخت این بود که دوربین های خارجی کنار گذاشته شده و از ردیابی داخلی استفاده شود. این بدان معنا است که خود هدست دارای چهار دوربین داخلی است که باعث می شود حرکات شما را با دقت بیشتر و بدون هیچ نقطه کور یا تداخل نوری که پلی استیشن واقعیت مجازی با آن مشکل داشت، ردیابی کند. این هدست همچنین دارای صدای سه بعدی داخلی است که برای واقعیت مجازی ضروری است.

در نهایت، اجازه دهید درباره کنترلرهای جدید صحبت کنیم. که کنترلرهای PS VR2 Sense نامیده شده و از نظر طراحی شباهت زیادی به سایر کنترلرهای برتر واقعیت مجازی دارند. هر کنترلر یک تامب استیک، دو دکمه فیس، یک تریگر و یک دکمه ای دارد که شست شما روی آن قرار می گیرد. همچنین دارای تریگرهای مشابه کنترلر DualSense پلی استیشن ۵، بازخورد هپتیک و تشخیص لمس تمام انگشتان است. این امر به بازی اجازه می دهد متوجه شود که آیا انگشتان شما روی کنترلر قرار دارند یا برای نمایش دقیق تر حرکات در بازی انگشتانتان را برداشته اید.

قیمت پلی استیشن وی آر ۲

پلی استیشن وی آر 2

قیمت واقعیت پلی استیشن واقعیت مجازی ۲ هنوز مشخص نشده است، اما گمانه زنی های زیادی در تلاش برای حدس قیمت آن با توجه به مشخصات و قیمت سایر هدست ها وجود دارد. به عنوان مقایسه، هدست HTC Vive Pro به تنهایی کمتر از ۸۰۰ دلار قیمت دارد، درحالیکه Oculus Quest 2 به تنهایی حدود ۳۰۰ دلار قیمت دارد.

سونی احتمالا قصد ندارد قیمتی مانند Vive داشته باشد و گمان می کنیم همه تلاش خود را می کند تا هزینه پلی استیشن ۵ را پایین نگه دارد، حتی اگر به معنای فروش با ضرر جزئی باشد. پلی استیشن واقعیت مجازی واقعی با قیمت ۴۰۰ دلار عرضه شد، که ممکن است مجددا شاهد همین قیمت باشیم، اما احتمالا بیشتر از ۵۰۰ دلار نخواهد بود. بدیهی است که هرچقدر قیمت کمتر باشد، بهتر است، اما با توجه به قدرتی که دارد، احتمالا کمتر از ۴۰۰ دلار نخواهد بود.

پیش سفارش

مانند پلی استیشن ۵، یا هر سخت افزار گیمینگ جدید دیگری، انتظار می رود پلی استیشن واقعیت مجازی ۲ به سرعت پس از راه اندازی به فروش برود. از آنجایی که روز عرضه یا قیمت آن هنوز مشخص نیست، هیچ راهی برای پیش سفارش هم وجود ندارد. با این حال، وقتی مشخص شد، انتظار فروش بسیار سریع را داشته باشید، پس حواستان به سایت ما باشد تا از زمان شروع پیش سفارش مطلع شده و شانس خود را برای رزرو یکی از اولین واحدها امتحان کنید.

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × چهار =