بازسازی Prototype 2 نتوانست موفقیت‌های نسخه اصلی را تکرار کند

Prototype 2

بازی Prototype 2 که در ماه آپریل سال ۲۰۱۲ برای کنسول های پلی‌استیشن ۳، ایکس‌باکس ۳۶۰ و رایانه ‌های شخصی روانه بازار  شد، نظرات،انتقادات و بازخورد های گوناگونی را در پی داشت. شاید به زودی شاهد معرفی این بازی برای نسل هشتم کنسول‌ها خواهیم بود.

Prototype 2
Prototype 2

بازسازی Prototype 2 نتوانست موفقیت‌های نسخه اصلی را تکرار کند

در این روزهای پر التهاب صنعت گیمینگ و همچنین  ریمستر بازی‌های سال های گذشته وبه اصطلاح  نسل‌ های قبلی، خبرهای زیادی حاکی از انتشار این بازی‌ها برای کنسول‌ های نسل هشتم به گوش می ‌رسد؛ حال یک عنوان دیگر در این به چشم می خورد که نام آن Prototype 2  است. به تازگی لیست عنوان های بازی اکشن استودیوی نام آشنا اکتیویژن برای پلی‌استیشن ۴ دیده می شود و همین موضوع عامل اصلی انتشار این شایعه است پیرامون این کمپانی است. دور از انتظار و خارج از دسترس نبود که نسخه‌ی ریمستر Prototype 2 در دستور کار این ناشر قرار داشته باشد. بازی Prototype 2 که در ماه آپریل سال ۲۰۱۲ برای کنسول های پلی‌استیشن ۳، ایکس‌باکس ۳۶۰ و رایانه ‌های شخصی روانه بازار  شد، نظرات،انتقادات و بازخورد های گوناگونی را در پی داشت. شاید به زودی شاهد معرفی این بازی برای نسل هشتم کنسول‌ها خواهیم بود.

اما شنیده ها حاکی از آن است که این نسخه های باز سازی شده یا اصطلاحا ریمستر چنگی به دل طرفداران خود نزده و آن هارا دل سرد کرده است .بگذارید یه نگاهی به داستان نسخه دوم این مجموعه بکنیم :

کاراکتر اصلی نسخه دوم بازی “نمونه اولیه” ، جیمز هلر است که قبل از آلوده شدن به ویروس مخرب توسط آلکس مرسر ، افسر جنگ بوده است. زن و دختر جیمز در ابتدا به نظر می رسد که توسط الکس مرسر نابوده شده اند و جیمز هلر قصد گرفتن انتقام از الکس مرسر را در سر دارد ولی برای مقابله با ارتش که قصد نابود کردن نمونه های اولیه را دارند با الکس همکاری می کند ولی الکس مرسر به نظر نمی رسد که قصد نابودی ویروس را دارد بلکه احساس می شود الکس در انتشار ویروس نقش دارد. داستان برای یک بازی اکشن ماجراجویی قابل قبول است. نکته ایی که خیلی از منتقدها از داستان بازی ایراد می گیرند در این است که الکس مرسر فقط در فاز ابتدا و انتهای بازی حضور خود را نشان داد ولی به نظر بنده در این نوع روایت از داستان کاری سنجیده بود. در ابتدا الکس مرسر به دلایلی نامعلوم وارد خط داستانی جیمز هلر می شود و سپس ناپدید می شود. در حین بازی ، بازیباز دائما در ذهن خود می گوید ” الکس مرسر شخصیتی خوبی دارد یا بد؟ ” و بازیباز با در نظر داشتن این احساس متغیر ، از اکتشاف در بازی لذت می برد و برای دیدن پایان بازی لحظه شماری می کند. گرافیک هنری بازی همانند نسخه قبلی قابل قبول است. موتور بازی Titanium ورژن ۲ است که به نسبت نسخه اول بازی ، وسعت دید افزایش پیدا کرده است. به نظر بنده تنها نکته مثبت و برجسته این بهینه سازی فاکتور “وسعت دید” بوده است. افکت های زیاد و بی مصرفی به عنوان تزئینی به موتوربازی گرافیکی چسبانده اند که تنها خاصیت آنها افت فریم افتضاح در میان صحنه های نبرد و فرار و گریز است! متاسفانه گرافیک بازی در سطح متوسطی قرار دارد. هر چند جزئیات محیط به نسبت خوب طراحی شده است ولی در بازی های ۲۰۱۲ افت فریم در نبرد یعنی شکست گرافیکی! صداگذاری بازی نیز همانند نسخه قبل بسیار عالی از آب در آمده است. همانند صدای جذاب و بی نظیر الکس مرسر ، جیمز هلر هم صداگذاری خوبی دارد. افکت های صدا در بازی به نسبت کمتر از نسخه قبلی بازی است. اگر در بازی به جست و جو بپردازید صداهای مردم شهر تقریبا بین ۳ الی ۴ نمونه صدا است! تنبلی بازی سازان در اینجا کاملا مشهود بوده است.

Prototype 2
Prototype 2

حال با توجه به بحث های انجام شده می خواهیم نگاهی اجمالی تری نسبت به نسخه ریمستر بازی داشته باشیم .نسخه‌ی بازسازی شده‌ی دو بازی مجموعه‌ی Prototype اخیرا برای کنسول ایکس‌باکس وان منتشر شده است و طبق خبر های به گوش رسیده قرار است به زودی بر روی کنسول  پلی‌استیشن ۴ نیز عرضه شود؛ حتی اگر شما از طرفداران این مجموعه باشید،ما به شما پیشنهاد می ‌کنیم که فکر تجربه‌ی این نسخه را از ذهن ‌تان بیرون کنید و اینگونه فکر کنید که تا حالا همچین نسخه ای از بازی بیرون نیامده است! این نسخه از بازی‌های Prototype و Prototype 2 که با نام  Prototype Biohazard Bundle شناخته می شوند بدون هیچ گونه سرو صدا و تبلیغاتی روانه بازار شد. در دیدگاه نسخت،عنوان Biohazard Bundle فرق آنچنانی با سایر عناوین بازسازی و ریمستر شده ندارد؛ مثلا رزولوشن ۱۰۸۰p در این نسخه نسبت به ۷۲۰p در عناوین قبلی خود، پلی‌استیشن ۳ و ایکس‌باکس ۳۶۰ معرف خوبی برای پیشرفت‌ در گرافیک بازی را اعلام می دارد، اما حیف که تمام نکات مثبت این بازسازی به همین موضوع ختم می ‌شود و در آن سوی ماجرا اوضاع به کلی فرق می کند و لیست نکات منفی آن بسیار طولانی است. هر دو بازی همان عمق دید نسخه‌های اصلی را ارائه می ‌دهند و کیفیت بافت‌ ها و سایه‌ ها نیز بدون تغییر باقی مانده است. اگر بخواهیم به طور دقیق‌تر به این دو بازی نگاه کنیم، نسخه‌ی بازسازی شده‌ی Prototype با نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه روی ایکس ‌باکس وان اجرا می ‌شود، اما هم ‌زمان با یک انفجار در بازی، نرخ فریم به ۲۰ کاهش پیدا می‌ کند و شکست‌ تصویر کاملا آزار دهنده می‌شود. این در حالی است که کیفیت انیمیشن‌ها، جلوه‌های بصری و بافت‌ها در این نسخه، حتی از استانداردهای کنسول ‌های نسل قبلی نیز پایین‌تر است و این مسئله که سازندگان نتوانسته‌اند نرخ فریم بازی را بر روی ۳۰ ثابت نگه دارند، کمی عجیب به نظر می‌رسد. البته همانطور که در ویدئوی زیر نیز مشاهده می‌کنید، در بیشتر لحظات، بازی با نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه اجرا می‌شود، اما با توجه به قدرت بسیار بالاتر ایکس‌باکس وان در مقایسه با کنسول‌های نسل قبل، حتی افت فریم‌های لحظه‌ای نیز قابل چشم ‌پوشی نیستند. تمام این مسائل دست به دست هم داده‌اند تا Prototype Biohazard Bundle یک بازسازی کم‌ارزش باشد که به جز رزولوشن بالاتر، هیچ ویژگی جدیدی را ارائه نمی‌دهد. نرخ ثابت ۳۰ فریم بر ثانیه حداقل چیزی است که سازندگان می‌توانستند برای نسخه‌ی ایکس‌باکس وان در نظر بگیرند. امیدواریم نسخه‌ی پلی‌استیشن ۴ بازی که چند روز دیگر منتشر می‌شود مشکلات کمتری داشته باشد

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 5 =