بازی‌ های بسیاری برای PS VR توسعه خواهد یافت

اما چه شد که امروز سونی، این غول بزرگ محصولات الکترونیکی و نرم افزاری، می خواهد در آینده ی نزدیک هدست های واقعیت مجازی به دنیا عرضه کند؟ باید گفت که مسیری بسیار طولانی در طول سال ها طی شده تا این شرکت را از رادیوهای معروفش به هدست های PS VR برساند.

PS VR
PS VR

سونی: بازی‌های زیادی برای سخت افزار PS VR توسعه خواهد یافت

کمپانی سونی اعلام کرده است که سازندگان آسیایی در حال حاضر مشغول ساخت ۱۳ بازی متفاوت برای هدست های واقعیت مجازی PS VR هستند. هدست های واقعیت مجازی سونی با نام PS VR قرار است در سال جاری در کشورهای اروپایی و آسیایی عرضه شوند.

لیست بازی های در حال ساخت برای PS VR به صورت زیر است:

 • O! My Genesis VR
 • Unearthing Mars
 • The School: Swan Song
 • Mixip
 • Weeping Doll
 • Dying Reborn
 • Phantom World
 • Pixel Gear
 • Kill X VR
 • Ace Banana
 • Mortal Blitz VR
 • The Occasional Encounter
 • Stifled

همان طور که احتمالاً میدانید، در حال حاضر مهم ترین هدست های واقعیت مجازی در دنیا محدود به دو شرکت بزرگ می شوند: هدست های اچ تی سی وایو و اکیولس. با توجه به پیشرفت روز افزون در دنیای فنّاوری های واقعیت مجازی، توجه توسعه دهندگان بازی ها و همچنین سایر شرکت های بزرگ بیش از پیش به این فناوری معطوف شده است. به عنوان مثال، شرکت هایی مانند گوگل و یا مایکروسافت به این فناوری علاقه مند شده و تصمیم گرفتند که سرمایه گذاری هایی در این زمینه انجام دهند.

در این میان شرکت سونی بعد از سال های طولانی کسب تجربه در این زمینه، تصمیم گرفت است که هدست های واقعیت مجازی خود را در قالب پلی استیشن جدید خود با نام PS VR به بازار عرضه کند. ممکن است بسیاری از افراد اطلاع نداشته باشند که درواقع شرکت سونی بیش از دو دهه است که در زمینه ی فناوری واقعیت مجازی کار می کند. اما حالا با توجه به اخباری که تاکنون از این هدست ها منتشر شده، باید انتظار داشته باشیم که سونی در آینده ای نزدیک به مهم ترین رقیب اچ تی سی وایو و اکیولس تبدیل شود.

مهم ترین مزیت این هدست ها این است که مستقیماً برای اتصال به پلی استیشن ۴ ساخته شده اند. درواقع شما برای استفاده از این هدست ها به یک پلی استیشن ۴ و دوربین پلی استیشن نیاز دارید. حتی می توان بازی ها و فیلم های معمولی نیز که به صورت دو بعدی ساخته شده اند، با این هدست ها تجربه کرد. البته اگر می خواهید که تجربه ای سه بعدی و واقع گرایانه از این هدست ها داشته باشید، باید از بازی هایی استفاده کنید که به طور مخصوص برای هدست های واقعیت مجازی ساخته شده اند. توجه داشته باشید که بازی ها و فیلم های معمولی تنها به صورت دو بعدی از این عینک ها دیده می شوند.

اما چه شد که امروز سونی، این غول بزرگ محصولات الکترونیکی و نرم افزاری، می خواهد در آینده ی نزدیک هدست های واقعیت مجازی به دنیا عرضه کند؟ باید گفت که مسیری بسیار طولانی در طول سال ها طی شده تا این شرکت را از رادیوهای معروفش به هدست های PS VR برساند.

شرکت سونی در سال ۱۹۴۶ در کشور ژاپن توسط فردی به نام ماسارو ایبوکا ساخته شد. این شرکت در سال های طولانی فعالیت خود، محصولات مختلف الکترونیکی را به دنیا عرضه کرد. ساخت رادیوهای ترانزیستوری و سیستم های پخش موسیقی قابل حمل با نام واکمن، توانست نام سونی را به فراتر از مرزهای ژاپن برده و حتی به عنوان یک رقیب جدی برای تولیدکننده های غربی معرفی کند.

PS VR
PS VR

سونی در ادامه ی ساخت محصولات الکترونیکی خود مانند تلویزیون و صفحه ی نمایشگر، تلاش می کرد به سمت فشرده سازی محصولات خود پیش برود. ساخت صفحات نمایش فشرده و یا دیسک های ذخیره ی اطلاعات، به زودی در دستور کار سونی قرار گرفتند.

هم زمان در سال ۱۹۸۸ داستان ساخت پلی استیشن های سونی آغاز شد. در این زمان قابلیت ذخیره ی فیلم ها و فایل های موسیقی با کیفیت بالا فراهم شده بود و سازندگان بازی های ویدئویی تلاش می کردند تا از این پیشرفت استفاده کرده و بازی های با کیفیت بالاتری بسازند. در این میان نیاز به وجود کنسول های قدرتمندی احساس می شد که بتوانند بازی های مختلف را اجرا کنند. بعد از فراز و فرودهای بسیار، همکاری های مختلفی در زمینه ی توسعه ی کنسول ها بین سونی و نینتندو شکل گرفت که بعد از مدتی نیز از بین رفت. در نهایت در سال ۱۹۹۴ کنسول های پلی استیشن سونی توانستند وارد بازار شده و در همان ابتدای ورود، رکورد فروش کنسول های بازی را بشکنند.

تاکنون بیش از ۱۰۰ میلیون نسخه از کنسول های پلی استیشن سونی فروخته شده است. در این میان شرکت های دیگر نیز بیکار ننشستند و تلاش کردند تا از سونی عقب نمانند. در این میان مایکروسافت توانست با معرفی کنسول های ایکس باکس، خود را به عنوان مهم ترین رقیب پلی استیشن های سونی معرفی کند. در این میان اما نینتندو به ساخت کنسول های سبک و قابل حمل خود ادامه می داد که باعث می شد رقیب چندان مطرحی برای این دو شرکت بزرگ محسوب نشود. در طول سال های گذشته، شرکت سونی چهار کنسول مختلف پلی استیشن ارائه کرده است. آخرین کنسول سونی همان پلی استیشن ۴ است که از نسل هشتم کنسول های دنیا محسوب می شود.

البته پلی استیشن ۴ پرو نیز به عنوان نسخه ی حرفه ای تر پلی استیشن ۴ معرفی شد. شرکت سونی همواره جاه طلبی زیادی برای تسخیر دنیای الکترونیک و فناوری داشته است. سود حاصل از فروش کنسول های پلی استیشن نیز سرمایه ی عظیمی در اختیار سونی قرار داد تا بتواند در زمینه ی واقعیت مجازی سرمایه گذاری کند. یکی از اولین قدم هایی که در این زمینه برداشته شد، شبیه سازی کابین خلبان بود که تجربه ی موفقی برای سونی از آب درنیامد. هم زمان سونی گام هایی در زمینه ی ساخت نمایشگرهای بزرگ ۵۰ اینچی برداشت.

پروژه های کوچک و بزرگی که سونی در زمینه ی واقعیت مجازی در پیش گرفته بود، اگرچه برای زمان خود نوآورانه محسوب می شدند، اما هرگز به یک موفقیت تجاری تبدیل نشدند. حالا بعد از گذشت سال ها و پشت سر گذاشتن آزمون و خطاهای زیاد، سونی هدست های واقعیت مجازی خود را به دنیا معرفی کرده است. با توجه به رونمایی از این هدست در نمایشگاه های سال قبل، باید گفت عینک این هدست وزن کمی دارد و ظاهر آن به رنگ های سیاه و سفید طراحی شده که می توان گفت در نوع خود جذاب و چشم نواز است.
سایز این عینک ها با کشی که در پشت آن قرار گرفته، قابل تنظیم است. دوربین های این نیز در دو سمت اتاق شما نصب می شوند تا با استفاده از حس گرهای مختلف، حرکات شما را ردیابی کنند. تعداد سیم ها و اتصالات این هدست نیز بسیار کمتر از برندهای مشابه است که باعث می شود در حین استفاده از هدست، درگیر این سیم ها نشوید.

کیفیت تصویر PS VR برابر ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ پیکسل است در حالی که هدست های اچ تی سی وایو، وضوح تصویری برابر ۲۱۶۰ در ۱۲۰۰ پیکسل دارند. تصاویر این پلی استیشن با نرخ تقریبی ۱۰۰ هرتز تازه سازی می شوند که البته به نوع بازی و یا فیلم نیز بستگی دارد. حداکثر نرخ تازه سازی این پلی استیشن چیزی حدود ۱۲۰ هرتز یا همان ۱۲۰ بار در ثانیه است.

زاویه ی دید نیز در عینک های سونی چیزی حدود ۱۰۰ درجه است. هنگامی که یک فرد در حال بازی و یا تماشای یک فیلم با عینک های واقعیت مجازی است، افراد دیگر نیز می توانند روی یک نمایشگر دیگر بازی یا فیلم شما را تماشا کنند. حتی این امکان وجود دارد که بازی چندنفره نیز انجام شود.

مقاله ی اساسی که پیش روی PS VR قرار دارد این است که سونی هیچ بازی قدرتمندی برای این پلی استیشن تولید نکرده است. درواقع هیچ بازی محبوبی برای PS VR ساخته نشده که در سطح سایر بازی های موفق نسل هشتم کنسول ها باشد. جدای از نقاط ضعف و قوت این پلی استیشن ها، باید گفت که سونی برای موفقیت در فروش هدست های VR خود، باید بتواند هرچه سریع تر با ساخت بازی های هیجان انگیز سه بعدی، نظر گیمرهای مختلف را جلب کند.

اگرچه ابتدای مطلب نیز اشاره کردیم که ۱۳ بازی مختلف برای اجرا بر روی PS VR در حال ساخت هستند، اما به نظر نمی رسد هیچ کدام از این بازی ها در زمره ی بازی های قوی و بدون نقص سه بعدی قرار بگیرند. با این حال سازندگان مختلف در حال تلاش هستند تا خود را با پلتفرم جدید PS VR وفق داده و در ژانرهای مختلف برای آن بازی بسازند. در آینده می توان انتظار داشت که در همه ی سبک های محبوب دنیا مانند ریسینگ و یا شوتر، بازی های مختلفی برای PS VR به بازار عرضه شوند.

اما این تنها مسئله ای نیست که پیش روی سونی قرار دارد. خبرهای مختلفی از سونی به گوش می رسد که می گوید این شرکت قصد دارد از کنسول های نسل هشتمی عبور کرده و پلی استیشن ۵ را بسازد. در صورتی که ساخت این پلی استیشن در آینده ای نزدیک اتفاق بیفتد، احتمالاً پروژه ی PS VR با شکست مواجه خواهد شد؛ چرا که پلی استیشن های واقعیت مجازی سونی تنها با پلی استیشن ۴ این شرکت هماهنگ هستند و در صورت ساخت یک کنسول جدید، باید منتظر ساخت یک پلی استیشن واقعیت مجازی دیگر نیز باشیم. با توجه به تغییرات سریع فنّاوری، هر ساله شاهد ایجاد تغییرات گسترده ای در پلتفرم های مختلف گوشی های تلفن همراه هستیم که باعث می شوند نسخه های قبلی بدون استفاده مانده و به سرعت از رده خارج شوند، که همواره اعتراض های زیادی در پی دارد.

حالا به نظر می رسد قرار است در دنیای بازی های ویدئویی نیز با تغییرات سریعی مواجه باشیم که به مذاق گیمرهای مختلف خوش نخواهد آمد. درواقع هزینه ی کنسول های بازی بسیار بالا است و زمان زیادی نیز طول می کشد تا توسعه دهندگان بازی ها بتوانند خود را با پلتفرم های جدید وفق داده و برای آن ها بازی تولید کنند.
در این میان باید دید که سونی آیا به جاه طلبی های خود ادامه می دهد و ما را به دنیای کنسول های نسل نهم معرفی می کند؛ یا اینکه ترجیح می دهد فعلاً روی پلی استیشن های واقعیت مجازی خود یعنی PS VR، تمرکز کند؟

با توجه به اینکه هنوز PS VR وارد بازار نشده، باید گفت تصمیم گیری در این مورد بسیار سخت خواهد بود. احتمالاً سونی زمانی را صرف تولید بازی های واقعیت مجازی می کند تا بتواند با آزمون و خطا به سلیقه ی گیمرهای مختلف در این زمینه نزدیک شود. موفقیت و یا عدم موفقیت PS VR تأثیر زیادی بر برنامه ریزی برای ساخت پلی استیشن ۵ خواهد گذاشت.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =