همه چیز درباره ی قابلیت ۴K پلی استیشن ۵

قابلیت 4K پلی استیشن 5

فرقی نمی کند شما گیمر باشید یا بازی های محبوب خود را استریم کنید، قابلیت ۴K پلی استیشن ۵ تجربه تماشای شما را ده برابر افزایش خواهد داد. اگر در این زمینه تازه کار هستید، باید بدانید که ۴K (که به عنوان Ultra HD یا UHD نیز شناخته می شود) فرمتی است که تصاویر را تا ۴ برابر پیکسل های یک تلویزیون HD معمولی نشان می دهد. به عبارت دیگر، کیفیت فوق العاده بالایی دارد و می تواند جزئیات بسیار بیشتری را از بازی ها و فیلم های محبوب شما ارائه دهد.

هر دو نسخه پلی استیشن ۵ استاندارد و دیجیتال، می توانند بازی ها و فیلم ها را با کیفیت ۴K پخش کنند. در نسخه استاندارد امکان پخش دیسک های بلوری ۴K نیز وجود دارد. در اینجا تمام چیزهایی که باید درباره کیفیت ۴K در پلی استیشن ۵ بدانید، ارائه شده است.

تجربه تماشای ۴K پلی استیشن ۵

۴K به دلیل هزینه پایین در مقابل کیفیت بالا، به طرز باور نکردنی محبوب شده است. فرقی نمی کند چه بازی ای انجام دهید، ۴K به شما اجازه می دهد جزئیات را با وضوح بالاتر و با نرخ فریم بیشتر مشاهده کنید. با این حال، برای استفاده کامل از ۴K، به تجهیزات خاصی نیاز دارید.

تماشای هر چیزی با کیفیت ۴K به یک تلویزیون ۴K نیاز دارد. همچنین باید مطمئن شوید که پلی استیشن ۵ شما با استفاده از پورت HDMI مجهز به ۴K به تلویزیون وصل شده است، که به همین عنوان در دستگاه برچسب گذاری شده است. در مورد خود کابل HDMI، سعی کنید از کابلی استفاده کنید که همراه با پلی استیشن ۵ ارائه شده است. اگر تنظیمات مناسبی نداشته باشید، پلی استیشن ۵ شما، بازهم همه چیز را با کیفیت ۴K اجرا خواهد کرد، اما شما تفاوتی را مشاهده نخواهید کرد.

نحوه فعالسازی ۴K در پلی استیشن ۵

۴K باید به طور پیش فرض در پلی استیشن ۵ شما فعال باشد. اما اگر خاموش است، مراحل زیر را طی کنید تا فعال شود.

۱- پلی استیشن ۵ خود را روشن کرده و روی نماد تنظیمات (Setting) در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید.

قابلیت 4K پلی استیشن 5

۲- پایین بروید و Screen and Video را انتخاب کنید.

قابلیت 4K پلی استیشن 5

۳- وارد تب Video Output شده و Resolution را انتخاب کنید.

قابلیت 4K پلی استیشن 5

۴- وضوح تصویر احتمالا به صورت خودکار تنظیم خواهد شد. می توانید با تغییر آن به ۲۱۶۰p، آن را به ۴K تبدیل کنید.

۵- در صفحه Screen and Video، به تب HDR بروید. اگر تلویزیون شما نتواند از آن پشتیبانی کند، به طور خودکار خاموش خواهد شد. اگر تلویزیونتان قابلیت ۴K دارد، آن را روشن کنید تا بهترین تجربه ۴K را دریافت کنید.

قابلیت 4K پلی استیشن 5

نحوه تعمیر پلی استیشن ۵ در صورت عدم کارکرد ۴K

اگر تجهیزات مناسبی دارید، پلی استیشن ۵ شما باید با کیفیت ۴K اجرا شود. اما با این وجود، بازهم ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید. اگر پیام “هنگام نمایش محتوای ۴K HDR در سرعت ۶۰ Hz، فرمت رنگ به دلیل محدودیت سرعت انتقال HDMI 2.0 به جای RGB ،YUV422 یا YUV420 خواهد بود” را دریافت کردید، بدین دلیل است که کابل HDMI شما از کیفیت ۴K HDR پشتیبانی نمی کند. یک کابل HDMI مناسب خریداری کنید. در حالت ایده آل باید بتواند حداقل ۴۸ گیگابایت بر ثانیه را منتقل کند. برخی کاربران هنگام بازی با کیفیت ۴K، با خرابی و خاموشی صفحه مواجه شدند. این مشکل را می توان با بازگشت به صفحه Video Output و تغییر سرعت انتقال ویدیو ۴K از ۱- به ۲- برطرف کرد.

قابلیت ۴K پلی استیشن ۵ واقعی است یا جعلی؟

برای بسیاری از افراد، اینکه پلی استیشن ۵ از کیفیت ۴K نیتیو استفاده می کند یا از ارتقاء مقیاس بندی هوش مصنوعی جای سوال دارد. زیرا کیفیت ۴K می تواند جزئیات بیشتری را نسبت به ۴K “جعلی” ارائه دهد. با این حال، وقتی نوبت به بررسی این موضوع می رسد که آیا پلی استیشن ۵ دارای ۴K نیتیو است یا خیر، این امر ممکن است کمی پیچیده تر از چیزی باشد که به نظر می رسد.

آیا کیفیت ۴K پلی استیشن ۵ نیتیو است؟

به طور خلاصه، بله، پلی استیشن ۵ دارای کیفیت ۴K نیتیو است و می تواند وضوح تصویر ۳۸۴۰ x 2160p (4K) را هنگام استفاده از بهترین تلویزیون ها یا مانیتورهای ۴K را ارائه دهد. البته، پلی استیشن ۵ به لطف استاندارد HDMI 2.1 وضوح تصویر ۴K را با سرعت ۱۲۰ فریم بر ثانیه ارائه می دهد، این بدان معنا است که بهترین مانیتورهای HDMI 2.1 باید با جدیدترین کنسول سونی سازگار باشند.  حالا، اینجا است که همه چیز کمی گیج کننده خواهد شد، در حالی که پلی استیشن ۵ می تواند کیفیت ۴K را به طور نیتیو نشان دهد، اما همه بازی های پلی استیشن ۵ اینطور نیستند.

۴K نیتیو به چه معنا است؟

محتوای ۴K نیتیو به این معنا است که ورودی وضوح تصویر در حال حاضر به جای استفاده از ارتقاء هوش مصنوعی، در حالت وضوح تصویر ۴K قرار دارد. ارتقاء مقیاس ۴K به زمانی اشاره دارد که صفحه نمایشی با جزئیات کمتر، برای مثال ۱۰۸۰p، به طور مصنوعی ارتقاء بهبود می کند تا وضوح ۴k را ارائه دهد.

این بدان معنا است که هرچند هر دو وضوح تصویر ۴k را ارائه می دهند، اما ۴K نیتیو جزئیات بیشتری را نشان می دهد، زیرا ارتقاء مقیاس هوش مصنوعی نمی تواند جزئیاتی که وجود ندارند را اضافه کند. رخداد ارتقاء تصویر نه تنها در کنسول ها بلکه در دستگاه های دیگری مانند پخش کننده های بلوری، رایج است. پلی استیشن ۵ می تواند بلوری ها را پخش کند که بسیار مفید است و باید بتواند آن ها را در کیفیت ۴K نیتیو نشان داده و همچنین دیسک های ۴K و UHD را پخش کند.

چرا همه بازی ها با کیفیت ۴K نیتیو پخش نمی شوند؟

همه بازی های پلی استیشن ۵ با کیفیت ۴K نیتیو اجرا نمی شوند، البته اگر منبع ۴K نباشد، بازی نمی تواند تصویر ۴K نیتیو را تولید کند. در پرسش و پاسخ های متداول پلی استیشن ۵ Ultimate سونی، بیان شده که “پلی استیشن ۵ در صورت اتصال به یک صفحه نمایش ۴K می تواند رزولوشن تا ۲۱۶۰p (4K UHD) را به نمایش بگذارد.” این نشان می دهد که برخی بازی ها حتی با زمانی که از نمایشگر UHD استفاده کنند هم با کیفیت کمتر از ۴K پخش خواهند شد، این به دلیل نبود ورودی ۴K از منبع است.

برخی بازی ها می توانند از ارتقاء مقیاس ۴K برای تولید تصاویر ۱۰۸۰p استفاده کنند که به طور مصنوعی با وضوح تصویر ۴K بهبود پیدا می کند. این احتمال وجود دارد که بازی های نسل بعدی پتانسیل ۴K نیتیو را ارائه داده و بنابراین ارزش دارد که بهترین مانیتورها برای پلی استیشن ۵ را خریداری کنید تا تجربه عالی از بازی های محبوبتان داشته باشید.

کدام بازی های پلی استیشن ۵ از ۴K نیتیو پشتیبانی می کنند؟

در واقع تعداد قابل توجهی از بازی ها وجود دارند که می توانند از کیفیت ۴K نیتیو با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه روی پلی استیشن ۵ پشتیبانی کنند. تعدادی از آن ها در زیر لیست شده است:

  1. Assassin’s Creed Valhalla
  2. Borderlands 3
  3. Chivalry 2
  4. Deathloop
  5. Far Cry 6
  6. Fortnite
  7. Gran Turismo 7
  8. Resident Evil Village
سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × سه =