ویژگی های آپدیت جدید پلی‌ استیشن ۵ (۰۴-۲۱.۰۲)

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

پلی‌ استیشن ۵ از زمان عرضه‌اش در نوامبر قبل، ۲ آپدیت دریافت کرده است، اما به‌ روزرسانی امروز، بزرگ‌ترین به‌ روزرسانی بوده که تاکنون عرضه شده است. به‌ روزرسانی سیستم‌ عامل پلی‌ استیشن ۵ ۰۴-۲۱.۰۲ در حال حاضر برای دانلود در دسترس است. پیشرفت‌ها، تغییرات و ویژگی‌های کاملاً جدیدی را برای کنسول به همراه آورده است. درحالیکه برخی به‌ روزرسانی‌ها کاملاً مشخص هستند، اما چیزهای زیادی وجود دارد که ممکن است مورد توجه قرار نگرفته باشد. خوشبختانه، ما نرم‌ افزار سیستم پلی‌ استیشن ۵ را بررسی کردیم تا شما مجبور به انجام این کار نباشید، اجازه دهید تمامی تغییرات بزرگ (و کوچک) برای سیستم‌ عامل پلی‌ استیشن ۵ در به‌ روزرسانی ۰۴-۲۱.۰۲ را باهم بررسی کنیم.

در زیر لیستی از ویژگی‌های جدید و به‌ روزرسانی‌هایی که در آخرین به‌ روزرسانی سیستم‌ عامل پلی‌ استیشن ۵ عرضه شده را بررسی کنیم. می‌خواهیم کارمان را با تغییرات خیلی بزرگ شروع کنیم و در ادامه به بررسی تمام چیزهایی که باید درباره نرم‌ افزار جدید این سیستم بدانید بپردازیم.

حافظه اکسترنال داخلی SSD

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

بالاخره، اکنون می‌توانید فضای ذخیره‌ سازی SSD کنسول پلی‌ استیشن ۵ خود را افزایش دهید. SSD داخلی دارای ظرفیت ۸۲۵ گیگابایتی است، که این روزها به سرعت پر می‌شود. خوشبختانه، در صورتی که M.2 SSD سازگاری را خریداری کرده باشید، می‌توانید آن را در کنسول خود نصب کرده و حافظه ذخیره‌ سازی کنسول پلی‌ استیشن ۵ خود را تا حد زیادی افزایش دهید.

پشتیبانی از صدای سه‌ بعدی

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

یکی دیگر از به‌ روزرسانی‌های مهم مربوط به صدای سه‌ بعدی است. تاکنون، موتور صدای سه‌ بعدی Tempest سونی فقط از طریق هدفون‌های سازگار (که می‌توان گفت اکثر هدفون‌ها) قابل استفاده بوده است. با این حال، با این به‌ روزرسانی سیستم‌ عامل، پلی‌ استیشن ۵ می‌تواند از این روش با اسپیکرهای داخلی تلویزیون شما استفاده کند.

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

این ویژگی به‌ طور پیش‌ فرض خاموش است، پس وارد تنظیمات Sound پلی‌ استیشن ۵ شده، وارد Audio Output شوید و سپس Enable 3D Audio برای اسپیکرهای تلویزیون را فعال کنید. سپس، صفحه را به پایین بکشید تا به Measure Room Acoustics for 3D Audio برسید و آن را انتخاب کنید. پس از انجام دستورالعمل‌های روی صفحه‌ نمایش، می‌توانید مستقیماً از تلویزیون از صداها لذت ببرید.

سفارشی‌ سازی مرکز کنترل پیشرفته

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

دکمه PS را فشار دهید و مرکز کنترل را مشاهده خواهید کرد. این منو بسیار خوب موارد مختلفی را به شما ارائه می‌دهد. شما می‌توانید انتخاب کنید که وقتی منو بالا است، کدام گزینه‌ها با فشار دادن Option ظاهر شوند. با عرضه سیستم‌ عامل جدید، می‌توانید مرکز کنترل را بیشتر از این هم سفارشی کرده و گزینه‌ها را به دلخواه تنظیم کنید.

بهبود در Game Base

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

در مرکز کنترل، که با فشار دادن دکمه PS باز می‌شود، یکی از گزینه‌های Game Base است، که جایی است که در آن لیست Friends و Parties وجود دارد. با این به‌ روزرسانی جدید، می‌توانید پیام‌های Party را مشاهده کرده و پیام‌های جدیدی را مستقیماً از Game Base بسازید، به جای اینکه وارد خود Party شوید. این یک صرفه‌ جویی بزرگ در زمان محسوب می‌شود.

بازی‌های پلی‌ استیشن ۴ و پلی‌ استیشن ۵

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

اگر هر دو نسخه پلی‌ استیشن ۵ و پلی‌ استیشن ۴ یک بازی را داشته باشید، اینکه کدام نسخه از بازی در حال نمایش چه در صفحه اصلی و چه در لیست بازی است کمی گیج‌ کننده می‌باشد.

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

با این به‌ روزرسانی سیستم‌ عامل، سونی تلاش زیادی برای متمایز ساختن آن‌ها کرده و اعلان‌های مشخص روی آیکون بازی‌ها به شما نشان می‌دهند که کدام نسخه از بازی در حال پخش است.

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

همچنین، نسخه‌های پلی‌ استیشن ۵ و پلی‌ استیشن ۴ یک بازی به‌ طور جداگانه و مجزا در منوی اصلی و کتابخانه نمایش داده می‌شوند، که این امر به تشخیص راحت‌تر آن‌ها از همدیگر کمک می‌کند.

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

ویژگی Trophy Tracke

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

ویژگی جدید این به‌ روزرسانی Trophy Tracke است. اکنون می‌توانید از طریق مرکز کنترل تا ۵ تروفی و جام هر بازی را پیم کنید و با این کار دسترسی به تروفی هایی که می‌خواهید آن‌ها را باز کنید، راحت تر خواهد بود.

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

فهرست جام‌ها به صورت عمودی

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

این به‌ روزرسانی جدید لیست عمودی تروفی ها را باز گردانده است. به جای حرکت از چپ به راست برای دیدن تروفی هایی مانند ردیف کارت‌ها، این لیست از بالا به پایین نمایش داده می‌شود و اطلاعات بیشتر و دید کلی بهتری ارائه شده است. خیلی خوب است.

کنترل‌های جدید برای Screen Reader

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

اگر از گزینه Screen Reader پلی‌ استیشن ۵ استفاده می‌کنید – که در Setting > Accessibility وجود دارد – این به‌ روزرسانی جدید ورودی‌های خوب جدیدی را به این عملکرد اضافه کرده است. با فعالسازی Screen Reader، می‌توانید PS + Triangle را فشار دهید تا هر چیزی که گفته می‌شود را متوقف کنید. به علاوه، می‌توانید PS + R1 را فشار دهید تا Screen Reader هر چیزی که در حال خواندن آن بودید را تکرار کند.

گزینه‌های جدید برای PS Now

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

در حال حاضر مشترکین PlayStation Now می‌توانند هنگام پخش بازی از سرویس، بین وضوح تصویر ۷۲۰p یا ۱۰۸۰p یکی را انتخاب کنند. همچنین، یک تست اتصال استریم نیز اجرا شده که به شما کمک می‌کند با پهنای باند و PS Now خودتان، حداکثر استفاده را از ویژگی‌ها ببرید.

PS Now

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

مستقیماً از برنامه PS Now در پلی‌ استیشن ۵، صفحه اصلی بازی به شما می‌گوید هر بازی چه زمانی قرار است از سرویس خارج شود.

افتخار جدید

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

Accolade نمادهای کوچکی هستند که بازیکنان برای دستاوردها و عملکرد خوب هنگام بازی آنلاین به همدیگر پاداش می‌دهند. با به‌ روزرسانی سیستم‌ عامل، افتخار جدید یعنی Leader به سیستم اضافه شده است.

ذخیره کلیپ‌های ویدیویی بازی

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

اگر بهترین حالت جدیدی را در بازه زمانی یا به نوعی در یک چالش تنظیم کرده‌ اید، پلی‌ استیشن ۵ این را تشخیص داده و کلیپ را ذخیره می‌کند و به شما اجازه می‌دهد آن را با دوستانتان به اشتراک بگذارید. این ویژگی را می‌توانید در منوی تنظیمات Captures and Broadcasts خاموش کنید.

پیشرفت‌های تروفی

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

پیش از به‌ روزرسانی سیستم‌ عامل، اگر در منوی اصلی بودید و بازی‌ای را هایلایت کرده بودید، کادر پیشرفت تروفی در پایین صفحه، گوشه سمت راست ظاهر می‌شد. در این کادر درصد کلی اتمام کار، همچنین تعداد تروفی هایی که تاکنون به دست آورده‌ اید به شما گفته می‌شد. این مورد اکنون تغییر کرده است؛ این کادر به شما همان اطلاعات را به علاوه تفکیک تروفی های طلا، نقره برنزی که به دست آورده‌ اید را نشان می‌دهد. این یک تغییر کوچک است، اما برای شکارچیان تروفی مفید است.

فونت‌های جدید

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

زمانی که در پلی‌ استیشن ۵ اسکرین شات می‌گیرید، می‌توانید قبل از به اشتراک‌گذاری، آن را تزئین کنید. با این به‌ روزرسانی، فونت‌های بیشتری اضافه شده و می‌توانید تصاویر را بیشتر از پیش جذاب کنید.

پیشرفت در ضبط ویدیو

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

به‌ روزرسانی‌های کوچکی برای ضبط کلیپ‌های ویدیویی در پلی‌ استیشن ۵ وجود دارد. زمانی که به‌ طور دستی ویدیویی را در کنسول ضبط می‌کنید، شمارنده زمان پس از چند ثانیه ناپدید شده و “در صورت نیاز” دوباره ظاهر می‌شود. همچنین، در حال حاضر طول ویدیوهای بیشتری را می‌توانید هنگام ذخیره فیلم گیم پلی جدید انتخاب کنید.

مشاهده ویدیوها از اعلان ها

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

زمانی که اعلانی از کسی که کلیپی به اشتراک گذاشته دریافت می‌کنید، دکمه PS را فشار دهید و می‌توانید به جای اینکه وارد Party شوید، مستقیماً از همان اعلان ویدیو را تماشا کنید.

غیرفعال کردن صدای اعلانات

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

اگر نمی‌خواهید اعلان‌ها سر و صدا ایجاد کنند، می‌توانید صدای زنگ کوچک را که هر زمان که پنجره‌ای باز می‌شود، پخش می‌شود را غیر فعال کنید. برای این کار وارد Setting > Notification شوید و Play Sound را خاموش کنید.

بهبود تنظیمات نمایه هدفون صدای سه‌ بعدی

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

در Setting > Sound > Audio Output، می‌توانید Adjust 3D Audio Profile را انتخاب کنید. این مورد همیشه آنجا است و به شما اجازه می‌دهد نمونه صوتی را بالا یا پایین ببرید تا با میزان شنوایی‌تان مطابقت پیدا کند. حالا می‌توانید صدایی که از چپ یا راست می‌آید را جدا کرده و میزان هریک را به صورت جداگانه تنظیم کنید.

شخصی‌ سازی هدست EQ بی‌ سیم Pulse 3D

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

اگر یک هدست Pulse 3D Wireless دارید، به ویژگی EQ صوتی دسترسی خواهید داشت. از مرکز کنترل، Sound را انتخاب کرده و می‌توانید از پریست های مختلف یکی را انتخاب کرده و اسلایدر را برای شخصی‌سازی بیشتر صدا تنظیم کنید.

پنجره باز شونده اسکرین شات را غیر فعال کنید

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

زمانی که با دکمه Xreate عکسی از صفحه بگیرید، کمی پس از آن اعلان، باز شونده‌ای در گوشه بالا سمت راست صفحه ظاهر می‌شود. در Settings > Captures and Broadcasts > Captures > Shortcuts for Create Button می‌توانید این اعلان را خاموش کنید. یعنی به صورت تصادفی در عکس‌های دیگر وجود نخواهد داشت.

کنترل بیشتر روی Party Audio در پخش و فیلم‌ها

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

می‌توانید صدای میکروفون و صدای گروه خود را در پخش و کلیپ‌ها با کنترل‌های جداگانه قرار داده/ یا حذف کنید.

به‌ روزرسانی نرم‌ افزار کنترلر بی‌ سیم DualSense

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

با به‌ روزرسانی سیستم‌ عامل PS5 جدید، یک به‌ روزرسانی نرم‌ افزاری برای کنترلرهای DualSense ارائه می‌شود. وقتی کنترلر DualSense را روشن کنید، پلی‌ استیشن ۵ شما این را به شما اطلاع می‌دهد و از شما می‌خواهید آن را وصل کرده و به‌ روزرسانی را نصب کنید. می‌توانید به بخش Settings > Accessories > Controllers and select Wireless Controller Device Software بروید و به‌ روزرسانی‌ها را چک کنید (در زمان نشر این مقاله، نسخه ۰۲۸۲ نرم‌افزار DualSense، آخرین نسخه است.)

گوشی‌ های هوشمند و تبلت ها

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

اگر از برنامه PS Remote Play روی دستگاه اپل یا اندروید خود استفاده می‌کنید، شاید اگر بدانید به‌ روزرسانی جدید اجازه استفاده از Remote Play با داده تلفن همراه را داده، خوشحال شوید. شما می‌توانید از طریق داده موبایلی یا وای‌ فای به پلی‌ استیشن ۵ خود دسترسی داشته باشید.

Screen Share را مشاهده کنید

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

در پلی‌ استیشن ۵، Screen Share یکی از ویژگی‌هایی است که به کمک آن می‌توانید صفحه‌ نمایش را با دوستانتان به اشتراک بگذارید و در نتیجه آن‌ها می‌توانید گیم پلی شما را تماشا کنند. با این به‌ روزرسانی سیستم‌ عامل، اگر به تلویزیون نیازی ندارید یا می‌خواهید آن را در اتاق دیگری مشاهده کنید، Screen Share را می‌توانید روی دستگاه هوشمند اپل یا اندروید تماشا کنید.

به‌ روزرسانی به کنترل‌های والدین

آپدیت جدید پلی‌ استیشن 5

با این سیستم‌ عامل جدید، چند پیشرفت و بهبود برای کنترل‌های والدین نیز ایجاد شده است. وقتی فرزندتان می‌خواهد بازی کند یا از ویژگی‌های ارتباطی در یک بازی استفاده کند، والدین با اعلانی روی کنسول پلی‌ استیشن ۵ و PlayStation App روی گوشی هوشمندشان مواجه می‌شوند. به علاوه، زمانی که والدین آن درخواست را پذیرفتند یا آن را رد کردند کودکان نیز اعلانی دریافت می‌کنند که اجازه انجام بازی یا استفاده از ویژگی اجتماعی را به آن‌ها می‌دهد یا نمی‌دهد.

ما در همین راهنما تغییرات بعدی را به شما اطلاع می‌دهیم و هرگاه تغییرات و ویژگی‌های جدیدی در جدیدترین سیستم‌ عامل پلی‌ استیشن ۵ کشف کردیم با شما در میان می‌گذاریم. موارد افزوده شده و پیشرفت‌های مورد علاقه شما کدام موارد هستند؟ نظراتتان در بخش زیر با ما در میان بگذارید.

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + دو =