آموزش ارتقاء حافظه داخلی SSD پلی‌ استیشن ۵

ارتقاء هارد داخلی پلی‌ استیشن 5

این همان به‌ روزرسانی‌ای است که بازیکنان پلی‌ استیشن ۵ منتظر آن بودند: اکنون می‌توانید برای ارتقاء هارد داخلی پلی‌ استیشن ۵ خود اقدام کنید. اما ابتدا باید از چند مرحله بگذرید. سونی در وبلاگ رسمی پلی‌ استیشن روش افزایش فضای ذخیره‌ سازی برای بازی‌های کنسول را بیان کرده است. در حال حاضر، گزینه ارتقاء فقط برای آن افرادی که در برنامه آزمایش بتای پلی‌ استیشن هستند باز است، اما این روش احتمالاً به‌ زودی به‌ طور کلی و برای عموم باز خواهد شد.

این ارتقائی است که به شدت لازم بود. در حالی که بازی‌های پلی‌ استیشن ۵ هنوز از HDD یا SSD خارجی معمولی روی پلی‌ استیشن ۵ قابل بازی هستند، بازی‌هایی که مخصوص پلی‌ استیشن ۵ ساخته شدند فقط در حافظه داخلی پرسرعت کنسول قابل اجرا و بازی هستند. شما می‌توانید بازی‌های پلی‌ استیشن ۵ را روی درایو خارجی ذخیره کنید، اما اگر بخواهید آن‌ها را بازی کنید باید آن‌ها را به حافظه داخلی پلی‌ استیشن ۵ انتقال دهید. باتوجه به اینکه پلی‌ استیشن ۵ با فضای قابل استفاده ۶۶۷.۲ گیگابایت عرضه می‌شود و بازی‌هایی مانند Call of Duty: Warzone به ۲۰۰ گیگابایت فضا برای نصب نیاز دارند، این فضا قطعاً کافی نخواهد بود. به این ترتیب، خرید یک درایو M.2 SSD در کنسول یک اولویت برای بسیاری از بازیکنان بوده است.

اما برای شرکتی که پیشگام آسانی نصب و اجرای کارت حافظه پلی‌ استیشن بوده است، این روند به خصوص در مقایسه با روش ارتقاء کارت حافظه Xbox Series X / S، ارتقاء نسبتاً پیچیده‌ای روی پلی‌ استیشن ۵ است. برای ارتقاء حافظه پلی‌ استیشن ۵ آماده‌ اید؟ به خواندن مقاله ادامه دهید.

الزامات فضای ذخیره‌ سازی پلی‌ استیشن ۵

رابط PCIe Gen4 x4 M.2 NVMe SSD

ظرفیت ۲۵۰GB – ۴TB

ساختار خنک‌ سازی استفاده از M.2 SSD با کنسول پلی‌ استیشن ۵ نیازمند پراکنده‌ سازی گرمای مؤثر با ساختار خنک‌ سازی مانند گرماگیر است. می‌توانید یک گرماگیر را خودتان به M.2 SSD متصل کنید، هم به‌ صورت یک‌ طرفه و هم به‌ صورت دو طرفه. همچنین M.2 SSD هایی وجود دارند که دارای ساختار خنک‌ کننده (مانند گرماگیرها) داخلی هستند.

  • سرعت خواندن متوالی ۵۵۰۰ مگابایت بر ثانیه یا سریع‌تر توصیه می‌شود.
  • عرض ماژول عرض ۲۲ میلی‌ متر (عرضه ۲۵ میلی‌ متر پشتیبانی نمی‌شود.)
  • مشخصات ظاهری M.2 نوع ۲۲۳۰، ۲۲۴۲، ۲۲۶۰، ۲۲۸۰ و ۲۲۱۱۰
  • نوع سوکت سوکت ۳ (Key M)
  • سایز کلی علاوه بر ساختار خنک‌ کننده کوچک‌تر از ۱۱۰ میلی‌ متر (طول) x 25 میلی‌ متر (عرض) x 11.25 میلی‌ متر (ارتفاع)

آنچه برای ارتقاء هارد داخلی پلی‌ استیشن ۵ نیاز دارید

پیشنهاد می‌کنیم SSD پلی‌ استیشن ۵ را روی سطح صاف یا یک اتاق با نور کافی کنید. همچنین به یک پیچ‌ گوشتی فیلیپس شماره ۱ یا پیچ‌ گوشتی چهارسو برای باز کردن پیچ‌ها نیاز دارید، یک پیچ که کاور SSD را سر جای خود نگه می‌دارد و دیگری برای ایمن‌ سازی درایو.

آماده‌ سازی SSD

اگر اولین بار است که از M.2 SSD برای پلی‌ استیشن ۵ خود استفاده می‌کنید، باید در صورت نیاز آن را فرمت کنید. فقط به خاطر داشته باشید که فرمت کردن SSD باعث پاک شدن تمامی داده‌هایی می‌شود که روی درایو ذخیره شده و داده‌هایی که به این صورت حذف شوند دیگر قابل بازیابی نیستند. پس اگر از درایو SSD NVMe جدیدی استفاده نمی‌کنید، ابتدا مطمئن شوید که تمام داده‌های مهم را به دستگاه دیگری منتقل کرده‌ اید. زمانی که SSD آماده نصب بود، می‌توانید پلی‌ استیشن ۵ خود را باز کنید.

باز کردن پلی‌ استیشن ۵

ارتقاء هارد داخلی پلی‌ استیشن 5

قبل از باز کردن صفحه جلویی پلی‌ استیشن ۵، ابتدا وارد تنظیمات (Setting) > سیستم (System) > نرم‌ افزار سیستم (System Software) > اطلاعات کنسول (Console Information) شوید و بررسی کنید که آیا نسخه سیستم بتا روی پلی‌ استیشن ۵ نصب است و می‌توانید یک NVMe SSD را روی قسمت موجود نصب کنید یا خیر.

ارتقاء هارد داخلی پلی‌ استیشن 5

اگر پلی‌ استیشن ۵ خود را به‌ روز کرده باشید، احتمالاً باید دکمه پاور کنسول را برای سه ثانیه فشار داده و نگه‌ دارید تا کنسول خاموش شوید. زمانی که کنسول به‌ طور کامل خاموش شد، تمامی کابل‌ها و دستگاه‌هایی که به کنسول متصل است را از آن جدا کنید. اگر چند ساعت از کنسول استفاده کردید، می‌توانید صبر کنید تا دستگاه خنک شود. حالا می‌توانید پایه پلی‌ استیشن ۵ را باز کرده و پلی‌ استیشن ۵ را باز کنید. کنسول را روی سطح صاف بگذارید، طوری که درایو دیسک آن در بالا و سمت راست شما قرار بگیرید. دستانتان را با دقت گوشه‌های بالای کاور قرار داده و به آرامی آن را به سمت بالا و خودتان بکشید، ممکن است یک صدای کلیک بشنوید و متوجه شوید که جدا شده است.

نصب SSD

ارتقاء هارد داخلی پلی‌ استیشن 5

زمانی که کاور جدا شد، باید اسلات گسترش را پیدا کنید. این اسلات پشت یک کاور فلزی مستطیلی بلند پنهان شده و در سمت چپ درست در جایی که کنسول از لبه چپ به لبه بالا خم می‌شود، قرار گرفته است. تنها یک پیچ  در بالا کاور را محکم کرده است، آن را با استفاده از پیچ‌ گوشتی فیلیپس شماره ۱ یا چهارسو باز کنید. داخل اسلات گسترش، یک پیچ دیگر و یک جدا کننده را خواهید دید، هر دو آن‌ها را باز کنید.

ارتقاء هارد داخلی پلی‌ استیشن 5

جداکننده را به‌ اندازه M.2 SSD خود قرار دهید و قبل از نصب SSD از وجود آن مطمئن شوید. برای نصب کامل M.2 SSD، مطمئن شوید که شکاف‌ها با متصل‌ کننده فضا گسترش در یک راستا قرار گرفته‌ اند و آن را به‌ طور کامل وارد کنید. مطمئن شوید که به‌ درستی در جای خود قرار گرفته است، زیرا هر خطایی می‌تواند به SSD یا پلی‌ استیشن ۵ شما آسیب برساند. اگر به درستی نصب شده باشد باید صدای یک کلیک را بشنوید.

ارتقاء هارد داخلی پلی‌ استیشن 5

از پیچ‌ گوشتی که برای باز کردن پیچ‌ها استفاده کردید دوباره استفاده کرده و M.2 SSD را محکم کنید. زمانی که این کار را کردید، کاور اسلات را دوباره سر جای خود قرار دهید، آن را کمی دورتر از لبه بالایی قرار داده و به سمت جای خود بکشید. برای اطمینان از ایمن بودن باید صدای کلیک را بشنوید. در نهایت، زمانی که پلی‌ استیشن ۵ به موقعیت مناسبش بازگشت، پایه را وصل کرده و سیم برق، کابل‌ها را به آن متصل کنید و مجدداً کنسول را روشن کنید.

ارتقاء هارد داخلی پلی‌ استیشن 5

اگر همه کارها را به درستی انجام داده‌ اید، راهنمای فرمت SSD باید روی صفحه‌ نمایش ظاهر شود تا به شما کمک کند M.2 SSD جدید خود را فرمت کنید. در طول این مرحله اصلاً پلی‌ استیشن ۵ را خاموش نکنید، زمانی که فرآیند فرمت کردن کامل شد، M.2 SSD باید به‌ طور کامل نصب شده و آماده استفاده باشد.

ارتقاء هارد داخلی پلی‌ استیشن 5

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + نوزده =