بازی های پلی استیشن ۵ با قابلیت رهگیری پرتو (Ray Tracing)

بازی رهگیری پرتو پلی استیشن 5

یکی از ویژگی های برجسته پلی استیشن ۵ پشتیبانی از بازی با قابلیت رهگیری پرتو واقعی است. این کنسول از رهگیری پرتوی پشتیبانی می کند، اما این بدان معنا نیست که همه بازی ها از این ویژگی پشتیبانی می کنند. بدتر از همه اینکه سونی هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه مدام بازی از این ویژگی پشتیبانی می کند و کدام بازی نمی کند، ندارد. به همین دلیل ما به بررسی پرداختیم و بازی هایی که از رهگیری پرتوی پشتیبانی می کنند را در یک مقاله گردآوری کردیم.

رهگیری پرتوی واقعی که کارت های گرافیک RTX انویدیا پیشگام آن بودند، یک روش نورپردازی است که سایه ها و انعکاس های واقعی تری را نشان می دهد. در این روش به جای استفاده از نقشه روشنایی یا سایه، انعکاس ها و سایه ها از فوتون های واحدی که از سطوح منعکس می شوند (یا نمی شوند) تولید می شود. هر پرتو نور از منبع آن تا مقصد رهگیری می شود و حس عمق و واقع گرایی را به صحنه ها اضافه می کند.

مشکل این است که رهگیری پرتوی پرزحمت است و حتی پلی استیشن ۵ قدرتمند را هم محدود می کند. سازندگان همچنان در حال بهینه سازی رهگیری پرتوی برای پلی استیشن ۵ هستند، در نتیجه انتظار داریم با کامل شدن کنسول، اجرای چشمگیر این ویژگی نیز انجام شود. تمامی بازی هایی که در زیر آمده اند از سایه های رهگیری پرتوی یا بازتابی (یا هر دو) پشتیبانی می کند، اما برخی از یک ویژگی بهتر از ویژگی دیگر پشتیبانی می کنند.

بازی Astro’s Playroom

بازی رهگیری پرتو پلی استیشن 5
بازی Astro’s Playroom

Astro’s Playroom در مورد رهگیری پرتوی کاملا دقیق نیست (حتی منطقه ای به نام این ویژگی وجود دارد). به عنوان بازی اولی که بسیاری از دارندگان پلی استیشن ۵ آن را بازی می کند، این بازی کار بزرگی در نمایش ویژگی ها و عملکرد کنسول انجام داده است. این شامل بازتاب های رهگیری پرتوی، اضافه کردن لایه نازکی از صیقل به تمام سطوح بازی می شود.

بازی Call of Duty: Black Ops Cold War

بازی رهگیری پرتو پلی استیشن 5
بازی Call of Duty: Black Ops Cold War

Call of Duty: Black Ops Cold War دارای سایه های رهگیری پرتوی در پلی استیشن ۵ می باشد. اگرچه بازتاب های رهگیری پرتوی واضح تر است، اما سایه ها حس دقت و واقع گرایی را به صحنه ها اضافه می کند. Black Ops Cold War دنباله مستقیم بازی Black Ops سال ۲۰۱۰ است و بازیکنان را وارد کمپین محرمانه و توطئه دولتی می کند که در دهه ۱۹۸۰ رخ داده است.

بازی Control Ultimate Edition

بازی رهگیری پرتو پلی استیشن 5
بازی Control Ultimate Edition

Control Ultimate Edition شامل یک حالت ۶۰ فریم بر ثانیه بدون ویژگی های رهگیری پرتوی و حالت ۳۰ فریم بر ثانیه با ویژگی پرتوی است. در Control، شما به عنوان Jesse Faden بازی می کنید که در حال جستجوی The Oldest House، یک ساختمان دولتی که دفتر Federal Bureau of Control است می باشید. رهگیری پرتوی در Ultimate Edition بازی در دسترس است، که شامل تمامی محتواهای قابل دانلود نیز می شود.

بازی Deathloop

بازی رهگیری پرتو پلی استیشن 5
بازی Deathloop

هنگام بازی Deathloop شما می توانید سه حالت را انتخاب کنید، اما تنها یکی از آن ها رهگیری پرتوی را ارائه می دهند. مانند بسیاری از عناوین دیگر، استفاده از این حالت نرخ فریم را تا ۳۰ پایین می آورد، اما سایه های با کیفیتی را در همان وضوح تصویر مانند حالات دیگر ارائه می دهد. سبک هنری برجسته و قوی به خوبی با شوتر معمایی زمانبر ترکیب شده است.

بازی Devil May Cry 5: Special Edition

بازی رهگیری پرتو پلی استیشن 5
بازی Devil May Cry 5: Special Edition

مانند Control Ultimate Edition، Devil May Cry 5: Special Edition نیز انتشار مجدد عنوان آخرین نسل با تعداد پیشرفت نسل بعدی است. این بازی شامل دو حالت رهگیری پرتوی مختلف است، یکی تصاویر را هدف قرار داده و دیگری عملکرد را هدف قرار می دهد. Devil May Cry 5 همیشه بازی زیبایی بوده است (به طرز عجیبی و شیطان کشی) و با وجود رهگیری پرتوی، زیباتر هم می شود.

بازی Dirt 5

بازی رهگیری پرتو پلی استیشن 5
بازی Dirt 5

مانند اکثر بازی های مسابقه ای، Dirt 5 از رهگیری پرتوی بهره می برد. بازتاب های رهگیری شده برای بازی استاندارد هستند و لایه های واقعی درخشش را به سطح اضافه کرده اند و سایه های رهگیری پرتوی دقت و عمقی را به مسیر داده است. بازی های مسابقه ای به شدت بر تصاویر متکی هستند. اگرچه در حال حاضر عناوین مسابقه ای زیادی در پلی استیشن ۵ قرار ندارند، اما Dirt 5 نشانه و راهنمای خوبی برای انتشارهای آینده مانند Gran Turismo 7 است.

بازی Fortnite

بازی رهگیری پرتو پلی استیشن 5
بازی Fortnite

Epic Games بازی Fortnite را پس از عرضه پلی استیشن ۵ به روز کرد تا لیستی از ویژگی های نسل بعد را در بازی خود بگنجاند، که رهگیری پرتوی هم جزئی از آن ها است. این اثر ظریف است و بیشتر در سایه ها نشان داده می شود. Fortnite نمایش عالی رهگیری پرتوی نیست، اما زمانی که تمام ویژگی های نسل بعد باهم جمع شوند، بازی ظاهر زیباتری در پلی استیشن ۵ پیدا می کند.

بازی Maneater

بازی رهگیری پرتو پلی استیشن 5
بازی Maneater

شبیه سازی کوسه ای جهان باز Tripwire، یعنی Maneater پس از عرضه پلی استیشن ۵ به روزرسانی رایگانی را دریافت کرد که طی آن چند ارتقاء نسل بعد، از جمله رهگیری پرتوی، به آن اضافه شد. Maneater کمی مانند Grand Theft Auto است که در آن شما به عنوان یک کوسه بازی می کنید. این بازی یک نقش آفرینی سندباکس جهان باز است که در آن باید چالش ها را تکمیل کنید، ساکنان ساحل را ترور کنید و خود را به عنوان درنده تمام اقیانوس معرفی کنید.

بازی Metro Exodus

بازی رهگیری پرتو پلی استیشن 5
بازی Metro Exodus

Metro Exodus از نظر فنی در نسل گذشته منتشر شد، اما به روزرسانی که برای پلی استیشن ۵ دریافت کرد باعث شد به نظر برسد از ابتدا برای پلی استیشن ۵ ساخته شده بود. این به روزرسانی رایگان ویژگی های جدیدی از جمله نورپردازی رهگیری پرتوی را به بازی اضافه کرد که باعث شد تمامی مناطق تاریک و خطرناک، کشنده تر به نظر برسند.

بازی NBA 2K21

بازی رهگیری پرتو پلی استیشن 5
بازی NBA 2K21

NBA 2K21 نماینده خوب و بزرگی برای رهگیری پرتوی در بازی های ورزشی است. در ژانری که سال به سال پیشرفت چندانی ندارد، تصاویر واقعا تفاوت ایجاد می کنند. موارد کوچکی مانند پرش نور شدید روی پیشانی بازیکنان و رنگ دقیق زمین، باعث شده ظاهر NBA 2K21 در پلی استیشن ۵ برجسته شود. در مقایسه با نسخه پلی استیشن ۴ بازی، مزایای نسل بعدی کاملا واضح است.

بازی Observer: System Redux

بازی رهگیری پرتو پلی استیشن 5
بازی Observer: System Redux

Observer از Bloober Team یک بازی ترسناک روانشناختی است که در سال ۲۰۸۴ در لهستان رخ می دهد و در آن شما به عنوان Observer مشهور بازی می کنید، یک افسر پلیس که می تواند ذهن مردم را هک کند. System Redux بازی سال ۲۰۱۷ را ارتقاء و توسعه می دهد و محتوای داستانی بیشتر را ارائه کرده و تصاویر را برای سیستم نسل بعد به روز می کند. در پلی استیشن ۵، بازی دارای بازتاب های رهگیری پرتوی، وضوح تصویر بالا و نرخ فریم های پایدارتر است.

بازی Ratchet and Clank: Rift Apart

بازی رهگیری پرتو پلی استیشن 5
بازی Ratchet and Clank: Rift Apart

مانند یک فیلم CG که زنده شده است، Ratchet and Clank: Rift Apart پس از دریافت ویژگی رهگیری پرتوی، کاملا خیره کننده به نظر می رسد. این روایت رنگارنگ و جالب، برای چشم های بازیکنان جذاب بود، اما با وجود رهگیری پرتوی، باور کردن اینکه یک بازی تا این حد خوب باشد، تقریبا سخت است.

بازی Spider-Man: Miles Morales (و Spider-Man Remastered)

بازی رهگیری پرتو پلی استیشن 5
بازی Spider-Man: Miles Morales (و Spider-Man Remastered)

Spider-Man: Miles Morales عنوان راه اندازی پلی استیشن ۵ بود و قابلیت های سیستم را در یک فرانچایز آشنا نشان داد. این بازی دارای چند حالت گرافیکی مختلف، شامل گزینه ۶۰ فریم بر ثانیه با رهگیری پرتوی است. Miles Morales دنباله بازی Spider-Man سال ۲۰۱۸ است. این یک بازی کوتاه تر در نیویورک است، این بار با Miles Morales به عنوان Spider-Man شروع می شود، درحالیکه Peter Parker بیرون بازی است.

Spider-Man Remastered که با Ultimate Edition of Miles Morales عرضه شد، دارای همان پیشرفت های گرافیکی است. این نسخه مشابه نسخه ای است که در سال ۲۰۱۸ برای پلی استیشن ۴ عرضه شد و فقط با ویژگی هایی که در Miles Morales نشان داده شده اجرا می شود. Spider-Man Remastered با قیمت بیشتر ۲۰ دلاری به همراه Miles Morales و یا به صورت جداگانه با قیمت ۴۰ دلار در دسترس است.

بازی Watch Dogs: Legion

بازی رهگیری پرتو پلی استیشن 5
بازی Watch Dogs: Legion

Watch Dogs: Legion دارای ویژگی سایه های رهگیری پرتوی در پلی استیشن ۵ است، که همانطور که گفته شد، به افزودن لایه ای عمق به تقریبا تمامی صحنه ها کمک می کند. Legion دنباله مستقیمی برای Watch Dogs 2 سال ۲۰۱۶ است که در آینده ای نزدیک در لندن رخ می دهد. پیشرفت در هوش مصنوعی به قیمت هزاران شغل، حریم خصوصی و امنیت بوده است. در Legion، شما مقاومتی را رهبری می کنید، مردمی را در سراسر شهر به خدمت می گیرید تا در مبارزات به شما کمک کنند.

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + شانزده =