نکات و ترفندهای پلی استیشن ۵

ترفندهای پلی استیشن 5

اگر با ترفندهای پلی استیشن ۵ آشنایی ندارید باید بگوییم برخلاف Xbox Series X، پلی استیشن از رابط کاربری و طراحی کنترلر منحصر به فردی برخوردار است. اگرچه تغییر برای بهتر شدن است، اما سونی بسیاری از ویژگی های پنهان در منوی تنظیمات را توضیح نداده است. از تنظیمات خودکار دشواری در بازی ها گرفته تا بهره بردن از کارت های فعالیت، راهنمایی که برای شما آماده کرده ایم پر از نکات و ترفندهای پلی استیشن ۵ است و به شما کمک می کند بیشترین استفاده را از کنسول جدید ببرید.

از پایه استفاده کنید

اجازه دهید این مورد را ابتدا بگوییم، همیشه از پایه استفاده کنید. فرقی نمی کند که کنسول پلی استیشن ۵ عادی داشته باشید یا نسخه دیجیتالی آن را و یا می خواهید آن را به پهلو قرار دهید، باید از پایه استفاده کنید. اگر پلی استیشن ۵ را در جهت عمودی قرار می دهید، این موضوع بسیار مهم است. از نظر فنی می توانید پلی استیشن ۵ را بدون پایه هم بلند کنید، اما با این کار فشار روی صفحات تاشوی اطراف کنسول وارد می شود، که نه تنها باعث می شود کنسول مستعد سقوط باشد، بلکه ممکن است صفحه های روی آن نیز بشکند.

DualSense را بشناسید

ترفندهای پلی استیشن 5

کنترلر DualSense واقع جالب است و هیچ بازی ای به جز Astro’s Playroom نمی تواند ویژگی های جذاب آن را به نمایش بگذارد. Astro’s Playroom یکی از بهترین بازی های پلی استیشن ۵ است. پیشنهاد می کنیم حداقل یک ساعت بازی را حتماً انجام دهید. این بازی نه تنها یک بازی پلتفرمی سه بعدی عالی است، بلکه شانس استفاده از بازخورد هپتیک، تریگرهای تطبیقی و میکروفون داخلی کنترلر DualSense را هم به شما می دهد. به نظر خیلی جذاب است، اما کنترلر DualSense بسته به نوع بازی تغییر می کند و بازی Astro’s Playroom یکی از بهترین بازی ها برای نمایش ویژگی های کنترلر است.

زمانی که دیدید کنترلر چه چیزهایی ارائه می دهد، وارد منوی تنظیمات شده و Accessories > Controller را دنبال کنید در اینجا نحوه تنظیم میزان صدای بلندگوی داخلی، قدرت لرزش و موارد دیگر ارائه شده است.

بی صدا کردن میکروفون (برای همیشه)

ترفندهای پلی استیشن 5

کنترلر DualSense یک میکروفون داخلی دارد، که برای انجام سریع ترفندها در بازی Astro’s Playroom عالی است اما در اکثر بازی ها کاربرد زیادی ندارد. کیفیت این میکروفون عالی نیست و به طور خودکار شدت بازخورد هپتیک و تریگرهای تطبیقی DualSense را کم می کند. بدتر از همه این که، میکروفون داخلی به طور خودکار فعال بوده و اگر میکروفون دیگری به کنسول وصل نباشد، به عنوان گزینه ورودی شما در نظر گرفته می شود. پس از ورود به چند لابی در Call of Duty: Black Ops Cold War و عدم اطلاع از اینکه کنترلر شما به عنوان میکروفون کار می کند، سریعاً می فهمید که بهتر است میکروفون DualSense را خاموش کنید. می توانید هر بار که پلی استیشن خود را راه اندازی می کنید، دکمه زیر دکمه پلی استیشن را فشار دهید تا میکروفون بی صدا شود، اما بهتر است این ویژگی را کلاً غیرفعال کنید.

از صفحه اصلی Setting > Sound > Microphone را دنبال کنید تا تنظیمات میکروفون بالا بیاید. نمی توانید دستگاه ورودی پیش فرض را تغییر دهید، مگر اینکه میکروفون دیگری را به کنسول متصل کرده باشید. در عوض، Microphone Status When Logged In را روی Mute قرار دهید و یک نکته مهم: با فشار دادن دکمه Mute روی کنترلر، میکروفون شما بی صدا می شود. با این حال توجه کنید که نگه داشتن آن به مدت یک یا دو ثانیه باعث بی صدا شدن کل سیستم می شود.

با دکمه جدید پلی استیشن آشنا شوید

DualSense هنوز دکمه PlayStation دارد، اما مانند DualShock 4 کار نمی کند. در پلی استیشن ۴، یک فشار کافی بود تا به صفحه اصلی بازگردید، در عین حال فشار طولانی نیز راهنمای قدرت و گزینه های دیگر را به شما نشان می دهد. در DualSense برعکس است. با یک فشار کوتاه مرکز کنترلی که از آنجا می توانید موسیقی انتخاب کنید، پروفایل خود را ببینید و پلی استیشن ۵ را در حالت استراحت قرار دهید و غیره ظاهر می شوند. فشار طولانی شما را به صفحه خانه برمی گرداند.

دکمه PlayStation ورودی های جدیدی هم دارد: دو بار ضربه. دو بار ضربه زدن به دکمه PlayStation بسته به کاری که انجام می دهید، به چند نتیجه مختلف منتهی می شود. اگر در صفحه اصلی باشید و بازی در حال اجرا نباشد، جدیدترین اخبار از تب Explore به شما نشان داده شده و در سمت چپ صفحه نمایش ارائه می شود. اگر بازی که در حال انجام آن هستید از کارت پشتیبانی نکند، رسانه های مرتبط نشان داده شده و اگر بازی از کارت پشتیبانی کند، جدیدترین کارت ها نشان داده می شوند.

برای یادآوری:

  1. تک فشار: مرکز کنترل بالا می آید.
  2. فشار طولانی: صفحه اصلی باز می شود.
  3. ضربه دوتایی: جدیدترین اخبار، رسانه های مرتبط یا کارت های بازی ها را مشاهده کنید.

سطح دشواری، گرافیک و موارد دیگر را به صورت خودکار تنظیم کنید

ترفندهای پلی استیشن 5

اکثر سازندگان شروع به ساخت سطوح دشواری مختلف، گرافیک ها و گزینه های دسترسی روی بازی های کنسولی شده اند. به جای پیکربندی هریک از این تنظیمات، هر بار که بازی جدیدی را باز می کنید، می توانید به طور خودکار تنظیمات خود را با استفاده از پیش فرض های بازی انتخاب کنید.

برای پیدا کردن این تنظیمات گزینه های زیر را دنبال کنید: Setting > Saved Data and Game/App Setting > Game Preset. در اینجا می توانید انتخاب کنید که از حالت وضوح تصویر یا عملکرد برای بازی که از هر دو پشتیبانی می کند و همچنین سطح دشواری (آسان ترین، دشوارترین، غیره) استفاده می کنید. به علاوه، می توانید حرکت دوربین معکوس را در محور X و یا Y هم برای بازی های اول شخص و هم سوم شخص تنظیم کنید. همچنین می توانید زبان پیش فرض بازی و در صورت تمایل زیرنویس را تنظیم کنید.

برای صرفه جویی در فضا، ویدیوهای تروفی ها را خاموش کنید

ترفندهای پلی استیشن 5

پلی استیشن ۵ به طور خودکار هر زمان که یک تروفی به دست می آورید، فیلم آن را ذخیره می کند. به طور پیش فرض، هر ویدیو ۱۵ ثانیه است و ثانیه ها به ظاهر شدن جام منتهی می شوند. علاوه بر ویدیو، پلی استیشن ۵ تصاویری هم از صفحه می گیرد.

اگرچه ۱۵ ثانیه به نظر زیاد نیست، اما می تواند با کلیپ های ۴K (که پلی استیشن ۵ ضبط می کند) جمع شوند. برای نمایش ویدیوهای تروفی، گزینه های زیر را طی کنید: Setting > Capture and Broadcasts > Trophies. در اینجا، تیک Save Trophy Videos را بردارید. اگر با اشغال فضای کم مشکلی ندارید، می توانید این تنظیمات را تیک خورده باقی بگذارید و حتی زمان آن را با استفاده از تنظیمات Trophy Video Duration افزایش دهید.

زمان بازی خودتان و دیگر آمارهای گیم پلی را مشاهده کنید

ترفندهای پلی استیشن 5

یک ویژگی جدید پلی استیشن ۵، این است که می توانید زمان کلی بازی برای هر بازی در لیستتان را مشاهده کنید. برای مشاهده زمان بازی، در صفحه اصلی، پروفایل خود را انتخاب کنید، سپس تب بازی ها (Games) را انتخاب کنید. از اینجا می توانید زمان کلی بازی ها، آخرین باری که یک بازی را اجرا کردید و روند پیشرفت تروفی ها را مشاهده کنید. اگرچه زمان بازی، ویژگی جدیدی برای پلی استیشن ۵ است، اما می توانید زمان بازی همه بازی های خود را مشاهده کنید. این شامل بازی های پلی استیشن ۴ می شود که قبل از عرضه پلی استیشن ۵، آن ها را بازی می کردید.

برای تمیز کردن صفحات جلویی را در بیاورید

می توانید به راحتی صفحات جلویی پلی استیشن ۵ را در بیاورید تا به گردگیر و فن داخلی دسترسی پیدا کنید. ما به شما پیشنهاد می کنیم که گاهی پلی استیشن ۵ خود را با اسپری هوای فشرده تمیز کنید – حداقل هرچند ماه یک بار یا در صورتی که محیط گرد و خاک شدیدی دارد، هر ماه.

در آوردن صفحات جلویی بالا – که دارای لوگوی پلی استیشن است – راحت است، اما ممکن است فکر کنید در حال انجام کار اشتباهی هستید. صفحه جلویی را از گوشه لوگوی پلی استیشن و گوشه موربی آن بگیرید. سپس، به آرامی آن را به سمت بالا بکشید. می بینید که گوشه ای که لوگوی پلی استیشن دارد کمی بالا می آید. زمانی که این اتفاق افتاد، آن را به سمت پایین بکشید – به سمت پایین کنسول – تا صفحات جدا شوند.

اگرچه نیازی نیست کنسول را در جهت افقی بگذارید تا صفحات را در بیاورید، اما نمی توانید در حال انجام این کار، آن را روی پایه بگذارید. ما به شما پیشنهاد می کنیم که صفحه را وقتی کنسول در جهت افقی است در بیاورید. اگر با در آوردن صفحه مشکل دارید، بیش از حد فشار ندهید. از ویدیوی سونی که برایتان قرار داده ایم، نحوه برداشتن درست آن ها را یاد بگیرید.

از کارت ها برای ورود سریع به بازی استفاده کنید

پلی استیشن هیچ ویژگی ای مانند ویژگی Xbox’s Quick Resume ندارد، اگرچه گزینه Switcher نشان می دهد که ممکن است در آینده چنین چیزی وجود داشته باشد. حتی با وجود SSD پرسرعت پلی استیشن ۵، انتخاب Play بازی سریع ترین راه برای شروع بازی است.

ترفندهای پلی استیشن 5

به جای راه اندازی بازی مورد نظر، می توانید آن را با استفاده از کارت های فعالیت خود راه اندازی کنید. با راه اندازی یک بازی از طریق کارت، به طور خودکار وارد محیط روی کارت (برای مثال، بارگیری مستقیم در چالش مبارزه در بازی Spider-Man: Miles Morales یا چک پوینت خاصی در Demon’s Souls) می شوید.

چند راه برای یافتن کارت فعالیت وجود دارد، اما راحت ترین راه انتخاب بازی از صفحه اصلی است. سپس، به جای فشار دادن Play، پایین بیایید. کارت هایی را زیر تب Activities با تروفی ها، ماموریت ها، چالش ها و غیره خواهید دید. چالشی که می خواهید آن را بازی کنید انتخاب کنید و دکمه Square را فشار دهید. راه اندازی بازی به این صورت، تمام منوها و صفحه های دیگر را دور زده و مستقیما بازی را بارگذاری می کند.

خداحافظی با اسپویل کنندگان

ترفندهای پلی استیشن 5

نمی توانید با اسپویل کنندگان خداحافظی کنید، اما با بازی های پلی استیشن ۵ می توانید این کار را کنید. هر محتوایی که حاوی اسپویل باشد به طور پیش فرض یک برچسب اسپویل دارد. به علاوه، می توانید اسپویل کنندگان را بر اساس پیشرفتتان در بازی برچسب گذاری کنید. برای پیدا کردن این تنظیمات گزینه های زیر را دنبال کنید: Setting > Saved Data and Game/App Setting > Spoiler Warning. مطمئن شوید که تنظیمات Warn About Game Spoilers تیک خورده است، سپس حالت اسپویل را انتخاب کنید.

به طور پیش فرض و توسط سازندگان بازی، Only Spoilers Identified انتخاب شده است، که توصیه می کنیم آن را به Everything You Haven’t Seen Yet تغییر دهید. مشخص نیست که این ویژگی در طول عمر پلی استیشن ۵ شکل دیگری بگیرد یا خیر، اما در حال حاضر بهترین عملکرد را دارد.

انتقال داده های پلی استیشن ۴ به پلی استیشن ۵

ترفندهای پلی استیشن 5

می توانید تمام داده های خود را از پلی استیشن ۴ به پلی استیشن ۵ منتقل کنید. برای شروع انتقال گزینه های زیر را دنبال کنید: Setting > System > System Software > Data Transfer. پلی استیشن ۵ از شبکه خانگی برای انتقال تمام برنامه ها به کنسول جدید استفاده می کند. اگرچه می توانید این فرآیند را به صورت بی سیم هم انجام دهید، اما بهتر است آن را با استفاده از اتصال اینترنتی با سیم انجام دهید. کنسولتان را با استفاده از کابل اترنت وصل کنید تا انتقال سریع تر انجام شود. توجه کنید که فقط می توانید داده هایی که در فضای داخلی پلی استیشن ۴ شما هستند را منتقل کنید.

برای عملکرد بیشتر، بازی های پلی استیشن ۴ خود را به روز کنید

مانند پلی استیشن ۴ پرو، پلی استیشن ۵ هم برای بازی های پلی استیشن ۴ دارای Boost Mode است. Boost Mode باعث تقویت بیشتر بخش بصری بازی های پلی استیشن ۴ می شود و نرخ فریم بالاتر و زمان بارگذاری سریع تری را ارائه می دهد. برخلاف پلی استیشن ۴ پرو، Boost Mode به صورت خودکار در پلی استیشن ۵ فعال است.

اگرچه برای استفاده از حالت Boost Mode به تنظیم چیزی نیاز ندارید، اما باید بازی های خود را به روز کنید، به خصوص اگر آن ها را مستقیما از پلی استیشن ۴ خود منتقل کرده اید. سازندگان می توانند پچ Boost Mode را صادر کنند و برخی بازی ها حتی از قبل نیز این حالت را دارند. لیست این بازی ها شامل Days Gone ،God of War ،Rocket League ،Ghost of Tushime و Genshin Impact می باشد، اگرچه انتظار می رود این لیست به مرور زمان بیشتر شود.

فقط مطمئن شوید که بازی هایتان به روز است. اگر می خواهید پلی استیشن ۵ به صورت خودکار این کار را انجام دهد مراحل زیر را طی کنید: Setting > Saved Data and Game/App Setting > Automatic Update.

برای استفاده از کارت ضبط، HDCP را خاموش کنید

ترفندهای پلی استیشن 5

مانند پلی استیشن ۴، پلی استیشن ۵ نیز به High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) مجهز است که به صورت پیش فرض فعال است. HDCP یک ویژگی HDMI است که مانع انتشار محتوای دارای حق انتشار در دستگاه های ضبط خارجی می شود. اساساً، این ویژگی تضمین می کند که هر محتوایی که روی صفحه شما نشان داده می شود مختص صفحه شما است و جای دیگر نشان داده نمی شود. اگرچه این ویژگی برای محافظت از رسانه ها در سرویس های استریمی مانند نتفلیکس عالی است، اما برای بازی ها خوب نیست. وقتی HDCP روشن است، نمی توانید هیچ کارت ضبطی را به پلی استیشن ۵ خود وصل کنید. به جای نمایش گیم پلی شما، کارت ضبط شما هشداری درباره محتوای دارای حق انتشار را نشان می دهد.

خوشبختانه، می توانید با طی کردن گزینه های زیر HDCP را غیرفعال کنید: Setting > System > HDMI و سپس تیک تنظیمات Enable HDCP را بردارید.

ویژگی صرفه جویی در مصرف انرژی را سفارشی سازی کنید

ترفندهای پلی استیشن 5

حتی وقتی پلی استیشن ۵ شما در حالت استراحت است، می تواند تا حدی کار کند. برای مشاهده همه کارهایی که انجام می دهد مراحل Setting > System > Power Saving را دنبال کنید. در اینجا سه مورد قابل تنظیم وجود دارد، اولین و آخرین مورد که واضح هستند – Set Time Until PS5 Enters Rest Mode و Set Time Until Controller Turn Off. برای این نکته، Features Available During Rest Mode را انتخاب کنید.

در اینجا، می توانید انتخاب کنید که مدت زمانی که پلی استیشن ۵ قدرت پورت های USB را در حالت استراحت تأمین می کند چقدر باشد و همچنین اینکه آیا پلی استیشن ۵ به اینترنت متصل باشد یا خیر (برای دانلود و به روز رسانی ها). می توانید پلی استیشن ۵ خود را از طریق اینترنت– اگر قصد استفاده از راه دور را دارید – یا با اسپاتیفای خاموش کنید. از تنظیمات روی این صفحه برای روشن کردن این ویژگی ها استفاده کنید.

اعلان های خود را سفارشی سازی کنید

ترفندهای پلی استیشن 5

Settings > Notifications را دنبال کنید تا گزینه های اعلان ها برایتان به نمایش گذاشته شود. به نظر کم است، اما وقتی صحبت از اعلان ها می شود، باید بدانید که پلی استیشن ۵ با گزینه های زیادی عرضه شده است. در این منو، شما می توانید اعلان ها را به طور کامل خاموش کنید، مدت زمان نمایش آن ها روی صفحه را خاموش کنید و موارد دیگر. حتی می توانید تنظیمات را بر اساس نوع اعلان تغییر دهید. مثلاً، می توانید انتخاب کنید اعلان تروفی ها همیشه نمایش داده شود درحالیکه اعلان مربوط به آنلاین بودن دوستان را خاموش کنید.

اگر از تعداد اعلان ها خسته شدید، می توانید نسبتاً سریع و با فشردن دکمه پلی استیشن روی کنترلر آن ها را خاموش کنید. از اینجا، تب اعلان ها (Notifications) را پیدا کرده و Do Not Disturb را انتخاب کنید. با دنبال کردن این مراحل، همه اعلان ها و هشدارها را خاموش می کنید تا زمانی که دوباره آن ها را فعال کنید یا از پلی استیشن ۵ خارج شوید.

مرکز کنترل را مطابق میل خود بسازید

ترفندهای پلی استیشن 5

سریع ترین راه برای نمایش مرکز کنترل کنسولتان فشار دادن دکمه پلی استیشن روی کنترلر است. وقتی صفحه مرکز کنترل ظاهر شد، می توانید آن را تا حدی سفارشی سازی کنید. دکمه Start را فشار دهید تا منوی سفارشی سازی باز شود. از منوی تنظیمات، می توانید تصمیم بگیرید که ویژگی خاصی را از مرکز کنترل را حذف یا اضافه کنید. هر تنظیماتی که می خواهید به آن ها دسترسی سریع داشته باشید هم بهتر است در مرکز کنترل قرار دهید. مثلاً اگر منوی قابلیت دسترسی را اضافه کنید، می توانید اصلاح رنگ، روشن کردن حالت کنتراست بالا را در طول بازی بسیار سریع تنظیم کنید.

به صورت آفلاین وارد شوید

اگر قبلاً پلی استیشن ۴ داشته اید، احتمالا تا حدی با این ویژگی آشنایی دارید. اگر نه، باید بدانید که در پلی استیشن ۵، می توانید به صورت مستقیم از صفحه انتخاب پروفایلتان، وارد حساب شوید، حتی اگر کنسول خاموش باشد. تنها کاری که باید انجام دهید انتخاب پروفایل و فشار دادن دکمه Start است. در این بخش، منویی ظاهر می شود و در آن جا می توانید گزینه های Online، Busy یا Offline را برای ورود انتخاب کنید.

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − هشت =