آشنایی با بازی Quantic Dream ساخت استودیو کوانتیک دریم

Quantic Dream

یکی از این استودیو های بازی سازی خصوصی استودیو Quantic Dream ( کوانتیک دریم ) ( رویای کوانتیکی ) است، استودیویی که توسط یکی از بزرگ ترین بازی ساز های جهان تاسیس و افتتاح شد.

Quantic Dream
Quantic Dream

می توان در صنعت بازی های ویدیویی، استودیو ها و کمپانی های بازی سازی زیادی را نام برد، کمپانی هایی که به دسته بندی های مختلف بخش بندی و طبقه بندی می شوند، از استودیو های مستقل گرفته، تا استودیو های بزرگ دولتی و یا استودیو های بزرگ خصوصی که هر کدام قسمتی از این صنعت را در اختیار دارند و در حال کار و فعالیت در آن هستند.

یکی از این استودیو های بازی سازی خصوصی استودیو Quantic Dream ( کوانتیک دریم ) ( رویای کوانتیکی ) است، استودیویی که توسط یکی از بزرگ ترین بازی ساز های جهان تاسیس و افتتاح شد و آن هم کسی نبود به جز David De Gruttola ( دیوید ده گروتولا ) یا همان David Cage ( دیوید کیج ) مشهور و معروف صنعت بازی های ویدیویی.

دیوید کیج یکی از بهترین بازی ساز های جهان است، او که متولد فرانسه است نه تنها بر بروی ساخت بازی تسلط دارد بلکه در بخش نویسندگی نیز فعالیت می کند و علاوه بر این دو حوزه یک موزیسین بسیار خوب نیز است.

او از سال ۱۹۹۳ در حال کار در صنعت بازی های ویدیویی است، در ابتدا به عنوان آهنگساز در تیم های مختلف بازی سازی فعالیت داشت اما از سال ۱۹۹۹ مسیر دیوید کیج از آهنگسازی به بازی سازی تغییر پیدا کرد.

اولین کار دیوید کیج در صنعت بازی های ویدیویی به سال ۱۹۹۴ بر می گردد جایی که دیوید کیج آهنگسازی بازی Super Dany را انجام داد، و در سال ۱۹۹۵ دیوید کیج در همکاری که با استودیو Cryo Interactive و کمپانی Sega داشت، موزیک بازی Cheese Cat-Astrophe Starring Speedy Gonzales را ساخت، بازی که بر روی سه پلتفرم Mega Drive ، Master System و Game Gear عرضه شد.

سال ۱۹۹۵ دیوید کیج باز هم در بخش آهنگسازی وظیفه ساخت موسیقی بازی Time cop را بر عهده گرفت، بازی که باز هم استودیو Cryo Interactive وظیفه ساخت آن را بر عهده داشت و کمپانی JVC آن را منتشر کرد، بازی در سبک پلتفرم ۲ بعدی که بر روی کنسول Super NES شرکت نینتندو عرضه شد.

اما آخرین تجربه ساخت موسیقی دیوید کیج در بازی Hardline اتفاق افتاد بازی که در سال ۱۹۹۶ و در سبک تیر اندازی اول شخص برای کامپیوتر های شخصی بر بستر MS – DOS و Microsoft Windows عرضه شد البته بعد از آن بازی برای Macintosh هم در دسترس قرار گرفت.

اما بعد از این که دیوید کیج تصمیم به شروع ساخت بازی های ویدیویی کرد و حوزه خود را از موسیقی به نویسندگی و بازی سازی منتقل کرد تصمیم گرفت که استودیو خود را بسازد و آن را بنا کند، زیرا دیوید کیج اعتقاد داشت برای اینکه بتواند هر آنچه در ذهنش است را بسازد نیاز دارد که استودیو خود را داشته باشد تا بتواند آزادی عمل داشته باشد.

به همین دلیل سال ۱۹۹۷ دیوید کیج تصمیم گرفت استودیو خود را در پاریس افتتاح کند استودیویی با نام Quantic Dream که ۱۸۰ عضو را در خود دارد که هر کدام وظیفه ساخت قسمتی از بازی ها این استودیو را بر عهده دارند.

اولین بازی ساخته شده توسط استودیو Quantic Dream بازی The Nomad Soul ( روح نوماد) بود بازی در سبک ماجراجویی که توسط Square Enix برای پلتفرم مایکروسافت ویندوز در سال ۱۹۹۹ عرضه شد و در سال ۲۰۰۰ نیز بازی برای کنسول دریم کست در دسترس قرار گرفت.

در بازی The Nomad Soul گیمر با یک سری مبارزات مسلحانه و غیر مسلحانه رو به رو است، علاوه بر این شاهد جستجو در محیط سه بعدی بازی هستیم مواردی که در سال ۱۹۹۹ تا حدودی باعث شد که دیوید کیج در ساخت چنین مکانیزم هایی پیش گام شود.

سایت Game Rankings به بازی The Nomad Soul دو امتیاز متفاوت داد، نسخه کامپیوتر های شخصی بازی امتیاز ۷۵ درصد را کسب کرد و نسخه دریم کست بازی امتیاز ۶۶ درصد را بدست آورد.

اما ساخت بازی بعدی استودیو Quantic Dream ، چیزی نزدیک به ۶ سال بعد تولید و عرضه شد، بازی که بدون هیچ تردیدی یکی از فوق العاده ترین بازی های روایی تاریخ صنعت بازی به شمار می رود، اثری که هر گیمری باید یک بار آن را تجربه کند و از دیوانگی دیوید کیج در این بازی لذت ببرد.

سال ۲۰۰۵ استودیو Quantic Dream بازی Fahrenheit ( فارنهایت ) را تولید کرد، بازی که اگر نگوییم برای اولین بار مسلما به بهترین شکل سبک درام را وارد صنعت بازی های ویدیویی کرد، بازی قصه پرداز و قصه گو که در سال ۲۰۰۵ برای دو کنسول پلی استیشن ۲ و ایکس باکس عرضه شد و چند ماه بعد نسخه کامپیوتر های شخصی بازی برای ویندوز عرضه شد و توانست یک میلیون نسخه از این بازی به فروش برسد.

در دسامبر ۲۰۰۷ بازی برای کنسول ایکس باکس ۳۶۰ نیز در دسترس قرار گرفت.

داستان بازی Quantic Dream

داستان بازی در نیویورک جریان دارد و داستان قتل هایی عجیب را روایت می کند. شاید در ظاهر داستان بازی بسیار ساده به نظر برسد اما به قدری فوق العاده دیوید کیج آن را به نگارش درآورد که تبدیل به یکی از ماندگار ترین بازی های تاریخ شد، بازی در سایت Metacritic هم به امتیاز های خوبی دست پیدا کرد، نسخه کامپیوتر های شخصی بازی به امتیاز ۸۵ از ۱۰۰ رسید، نسخه ایکس باکس بازی ۸۴ از ۱۰۰ شد و نسخه پلی استیشن ۲ بازی نیز به کسب امتیاز ۸۳ از ۱۰۰ رسید.

بعد از موفقیت های بازی Fahrenheit ، استودیو Quantic Dream در سال ۲۰۱۰ بازی انقلابی دیگری را تولید کرد، بازی با نام Heavy Rain که به طور انحصاری برای پلی استیشن عرضه شد و داستان ۴ نفر را در ارتباط با قاتلی مرموز و سریالی به نام قاتل اوریگامی روایت می کرد و گیمر نیز در نقش این چهار نفر باید داستان را به پیش ببرد.

نسخه پلی استیشن ۳ بازی Heavy Rain توانست به امتیاز ۸۷ از ۱۰۰ برسد، بازی که دیوید کیج برای آن ۲۰۰۰ صفحه فیلمنامه نوشت و تمام آن را با موشن کپچر فیلمبرداری کرد که این مسئله نشان می دهد تا چه اندازه بازی Heavy Rain بر داستان تمرکز دارد.

آخرین اثر استودیو Quantic Dream در سال ۲۰۱۳ عرضه شد، بازی با نام Beyond: Two Souls که دقیقا مانند ساخته های قبلی این استودیو تمرکز این بازی نیز بر روی داستان تعاملی بود.

بازی به طور انحصاری برای پلی استیشن ۳ عرضه شد و در تیم خود بازیگر معروف هالیوود یعنی Ellen Page را داشت بازیگری که به خاطر بازی در فیلم Inception به شهرت رسید.

نسخه پلی استیشن ۳ بازی Beyond: Two Souls توانست در سایت متاکریتیک به امتیاز ۷۰ از ۱۰۰ برسد.

پس از عرضه بازی Beyond: Two Souls دیگر شاهد ساخته جدیدی از استودیو Quantic Dream نبودیم اما طبق اخبار و شایعات گویا این استودیو در حال ساخت بازی عظیم و AAA است.

البته که این بازی قرار است به طور انحصاری برای کنسول سونی یعنی کنسول پلی استیشن ۴ عرضه شود، این اطلاعات بر اساس آگهی هایی است که استودیو Quantic Dream برای استخدام نیرو زده است در دسترس قرار گرفته است.

Quantic Dream
Quantic Dream

در یکی از این آگهی ها آمده است :

تیم بازی سازی استودیو Quantic Dream یک طراح بسیار حرفه ای می خواهد کسی که بتواند جلوه های گرافیکی بسیار با کیفیتی را برای ما بسازد، این طراح باید از موارد مثل انفجار و اثرات آن، باران و آتش و ساخت گرافیک این موضوعات اطلاعات بسیار زیادی داشته باشد. این فرد باید به طور پیوسته با مدیر تیم ما در حال گفتگو باشد و با طراحان ما و برنامه نویسان بازی جدید ما نیز در ارتباط متوالی باشد.

چیزی که از روی این آگهی می توان متوجه شد این است که بدون شک بازی بعدی استودیو Quantic Dream قرار است تمرکز بسیار زیادی بر روی انفجار های و همینطور آب و هوای پویا داشته باشد، هنوز نمی دانیم برنامه بعدی استودیو Quantic Dream و شخص دیوید کیج چیست اما بدون تردید می تواند یک تجربه فوق العاده را برای گیمر ها به ارمغان بیاورد، زیرا تاریخچه این استودیو همین مسئله را نشان می دهد.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 5 =