کپ‌کام بازی Resident Evil Origins Collection را معرفی کرد

Resident Evil Origins Collection

در قسمتی از بازی Resident Evil Origins Collection تعامل شخصیت ها باهم بسیار خوب است و باعث تأثیر گذاری بیشترِ بازی شده است و درکل بازی بسیار نشان دهنده ی این است که حماقت های افراد دیگر باعث گرفتن جانِ هزاران بی گناه است. مثال های فراوانی را می شود از این مسائل در بازی یافت و تمامی آنها باعث می شود بعدها از رزیدنت اویل به خوبی یاد کنید. این بازی را می توانید بارها از اول انجام دهید و از آن خسته نشوید.

Resident Evil Origins Collection
Resident Evil Origins Collection

استودیوی کپ کام مجموعه ی جدید بازی اش را معرفی کرده است که نام آن “ریشه ها” است. در واقع نسخه ی بازنویسی شده رزیدنت اویل اصیل است و البته رزیدنت اویل زیرو. این نسخه در ۲۲ ژانویه ۲۰۱۶ برای کامپیوترها و ایکس باکس وان و همینطور پلی استیشن ۴ به بازار آمده است. البته قبل از این بازی ترکیبی هر کدام از این نسخه ها بازسازی هایی جداگانه داشتند که با ضعف های زیادی روبه رو بوده است. قیمت این مجموعه بازی چیزی در حدود ۲۰ پوند است.
یک گزینه جالب دیگر این است که همیشه افرادی هستند که شخصیت های منفی را بیشتر دوست دارند و این بازی هم به علاقه ی این دسته افراد احترام گذاشته و امکان بازی کردن در نقش آلبرت وسکر، شخصیت منفی اصلی رزیدنت اویل را هم فراهم کرده است که توانایی های کمی هم ندارد. سازندگان این بازی به خوبی به اصل بازی وفادار مانده اند و فضای آن را حفظ کرده اند، فقط آنرا به روزتر کرده اند.

چیزی که باعث شده این گیم پلی دوست داشتنی باشد، جذاب بودن محیط ها برای قدم زدنشان و حل کردن پازل و کشتن دشمنان گوناگون است طوری که تبدیل به خاطراتی فراموش نشدنی می شود، هر چند که باید گفت بازی دقایقی کاملاً حوصله سر برهم دارد مخصوصاً زمان هایی که در فضاهای پیچیده گم می شویم و حتی نقشه هم کمک چندانی نمی کند، البته اگر کم صبر نباشید این مشکل آنقدرها هم لاینحل نیست، اما حس ترس در این بازی تمام نمی شود فقط از شکلی به شکلی دیگر ظاهر می شود.

Resident Evil ۲ سوای اینکه یکی از بهترین گیم پلی هاست از نظر داستانی هم فضای خوب و عمیقی دارد. در این سِری بازی شخصیت پردازی بعضی از مهم ترین کاراکتر های دنیای رزیدنت در این نسخه شکل می گیرد، با ترس ها و فعالیت های آن ها آشنا می شویم و این نسخه بخاطر گرافیک بالایش و حتی روایت های کمی سینمایی تر در دسترس ما گذاشته است. حتی از نسخه های قبلی هم با کیفیت تر است و برای همین اثر ارزشمندی محسوب می شود.

داستان اینطور شروع می شود که کلیر و لیان در ابتدا در یک پمپ بنزین یکدیگر را می بینند و بعد از در راکون سیتی باهم همسفر می شوند، سفری که خیلی زود به جدایی آنها منجر می شود، حالا شما بعنوان بازیکن می توانید یکی از آنهارا انتخاب کنید و ماجرا را با او پیش ببرید و از نگاه او ببینید. آن ها هرکدام به طریقی وارد اداره پلیس می شوند و بعد از آن هم گاهی همدیگر را می بینند.

کلیتِ این داستان شهری زامبی زده و افرادی که مقاصد خاص خودشان را دارند و می خواهند از این شهر فرار کنند است. اما سازندگان با همین یک خط ایده چه ها که نکرده اند! و حتی با اضافه کردن عناصر جدید در بازی حس و حالی متفاوت را به بازی داده اند.حالا کمی درباره اتمسفر بازی و فضای ترسناکش حرف می زنیم. اتمسفر این بازی بی شک فوق العاده و بی نظیر است و بین تمام نسخه هایی که ساخته شده بهترین است.

استدیو کپکام ما را از همان لحظات ابتدایی در تاریکی شب و با نور یک چراغ قوه وارد پمپ بنزین می کند و قدرتش را در حس ایجاد ترس به رخمان می کشد. این ترس را در اداره ی پلیس، فضای شهر و خیابان های بارانی اش و به خصوص محیط های فاضلابی خواهید داشت. در واقع این استدیو موفق به ایجاد ترسی واقعی و القای فضای متعفن یک شهر زامبی زده شده است.

برای مثال، در قسمتی از بازی Resident Evil Origins Collection تعامل شخصیت ها باهم بسیار خوب است و باعث تأثیر گذاری بیشترِ بازی شده است و درکل بازی بسیار نشان دهنده ی این است که حماقت های افراد دیگر باعث گرفتن جانِ هزاران بی گناه است. مثال های فراوانی را می شود از این مسائل در بازی یافت و تمامی آنها باعث می شود بعدها از رزیدنت اویل به خوبی یاد کنید. این بازی را می توانید بارها از اول انجام دهید و از آن خسته نشوید.

Resident Evil Origins Collection
Resident Evil Origins Collection

بی شک بزرگ ترین تأثیر این بازی را مدیون بهبودی های گرافیکی اش هستیم مخصوصاً نور پردازی های خوبی که دارد و دوربین از زوایای خوبی فیلم برداری می کند که به ایجاد ترس هم کمک خوبی کرده است. از حق نگذریم صدا گذاری این بازی هم به خوبی جلوه گری می کند و صداهایی که سازندگان برای زامبی ها یا سایر دشمنان تدارک دیده اند لرزه بر اندامتان می اندازد.

تنها مشکلی که سیستم صوتی بازی دارد این نقد بر آن واجب است که چرا سراغ موسیقی های جدیدی برای بازی رفته اند و از همان موزیک های قبلی با تداعی فضای قبلی استفاده نکرده اند؟ چون وقتی تا این حد به اصل داستان وفادار مانده است می توانست از همان موسیقی هم استفاده کند و تازه موسیقی در سری جدید یک قابلیت پولی شده است که جای تعجب دارد.

اما درکل اشکال دیگری نمی شود از این بازی گرفت و در کل چه از لحاظ گرافیک و چه از لحاظ صوتی بسیارخوب و حرفه ای عمل کرده اند، یأس ها و شخصیت ها چه اصلی و چه فرعی به خوبی طراحی شده اند. و این بازی واقعاً لیاقت پولی شدن در سیستم های نسل هشتم بازی های ویدیویی را دارد.

اینکه دائماً اشاره داریم که این سِری بازی بسیار ترسناک است اصلاً چیز عجیبی نیست با اینکه نسخه هفتم هم ترس عمیقی داشت اما مشکل نسخه قبل این بود که حس ترس را تمامی لحظه ها در وجود بازیکن حفظ نمی کرد. اما رزیدنت اویل ۲ همراه با گسترش کیفیت های گرافیکی و داستانی اش، ترسش را هم پیشرفت داده و هربار که احساس میکنید ترس بازی در حال افت است با یک اتفاق جدید شما را سوپرایز می کند و تهدیدی جدید برایتان اتفاق می افتد.
مثلاً اولین ترس شما در بازی مقابله با زامبی هاست، زامبی ها با وجود احمق بودن و حتی کُند بودنشان در هر صورت ترسناکند چرا که اولاً سگ جان هستند و ترکیب این مسئله با کمبود مهمات شما درهم می آمیزد، از طرفی زامبی ها واقعاً ترسناک طراحی شده اند و وقتی با صدای آرام و عجیبشان به سراغتان می آیند قاعدتاً حس خوبی را القا نمی کنند!

اما مهم تر از اینها این است که سازندگان مردانگی را در حقمان تمام کرده اند و با تجمع شان در یک مکان تجربه ای سرشار از دلهره و ترس برایمان به ارمغان آورده اند.

ولی دقیقاً وقتی که دیگر رو به رو شدن با زامبی ها برایتان عادی می شود سازندگان یک ترس جدید دست و پا می کنند و آن هم موجودات چندش آوری به نام لیکرها هستند این موجودات در نسخه قبل هم حضور داشته اند اما مهارتشان در ترسناک بودن فوق العاده بیشتر شده است لیکرها چشم ندارند و نمی توانند شما را ببینند اما آنها گوش های تیزی دارند و کوچیک ترین صدایی از شما را می شنوند و سریعاً حمله می کنند و وحشیانه به جانتان می افتند.

فرض کنید در اداره ی پلسی قدم می زنید که دو لیکر درآن هستند و شما مجبورید برا اینکه آنها صدایتان را نشوند با کمترین سرعت ممکن بازی حرکت کنید و در همین حال باید از کنار این موجودات بی نهایت چندش آور بگذرید که حالتان را بهم می زند! همانطور که گفته شد رزیدنت اویل یک نسخه ی کاملاً وفادار به اصل است و هم اثری لایق انتشار در هشتمین نسل از بازی های ویدیویی.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =