معرفی و بررسی بازی Resogun برای پلی استیشن ۴

بازی Resogun در نگاه اول شما را یاد بازی های سخت و وجود ماشین های رنگارنگی که قابلیت ذخیره سازی ندارند. همان دوران طلایی دستگاه های غول پیکر که برای بازی تمام پول توجیبی هایتان را به سکه تبدیل می کردید و آن ها را یکی یکی درون شکم این دستگاه ها می ریختید و دکمه ها را یکی یکی فشار می دادید.

Resogun
Resogun

معرفی و بررسی بازی Resogun برای پلی استیشن ۴

 بازی پرسرو صدا و جذاب پلی استیشن ۴ یعنی Resogun برای پلی استیشن ۳ و پلی استیشن ویتا نیز منتشر شد. در ادامه ی این مطلب به بررسی جنبه های مختلف این بازی جذاب پرداخته می شود. پس از ۴ روز تلاش برای تمام کردن مرحله ی آخر بازی رزوگان Resogun بالاخره این مرحله ی نفس گیر آخر را به پایان رساندم و غول آخر قوی هیکلش را با تکه تکه کردن از میان برداشتم.

پس از تجربه ی خسته کننده ی بازی فارکرای ۴ به لطف شرکت سونی برای انتشار یکی از بهترین بازی هایش پلی استیشن ۴ روی کنسول نسل قبلی اش و ویتا این امکان را به ما داد که در حجم کثیر نورهایی که از شلیک های بی امان لیزر ها وافجار های مهیب بازی Resogun ایجاد شده بود غوطه ور شویم. بعد از مدت ها واقعا سرگرم شدیم و البته در بازی به چالش کشیده شدیم.

با شرکتی به نام هاوس مارک آشنا شدیم که با کار قابل توجه خود توسط یک بازی کوچک دو بعدی جذابیت بسیاری ایجاد کرد. منظور ما از کار قابل توجه این است که از یک سبک مرده بازی هیجان انگیز و زندگی بخشی برای گیمر ها ایجاد کرده است و طرفداران را مجاب کرده که پس از سال ها برای استفاده از دستگاه های خانگی آرکید سکه های داخل جیبشان را خارج کنند.

بازی Resogun در نگاه اول شما را یاد بازی های سخت و وجود ماشین های رنگارنگی که قابلیت ذخیره سازی ندارند. همان دوران طلایی دستگاه های غول پیکر که برای بازی تمام پول توجیبی هایتان را به سکه تبدیل می کردید و آن ها را یکی یکی درون شکم این دستگاه ها می ریختید و دکمه ها را یکی یکی فشار می دادید.

سال ها از آن گونه بازی ها می گذرد و آن بازی ها تنها در ذهن بچه های دیروز و بزرگان امروز قرار دارند.

در اینجا این سوال مطرح می شود که چگونه می شود یک سبک کهنه و بازی مرده را به روز کرد و در آن روح دمید تا به تجربه ای مدرن تبدیل شود. استدیوی هاوس مارک با برنامه ی رزوگان این تبدیل را انجام داده است. آن ها در این بازی نام دستگاه های آرکید را هم بار دیگر روی زبان ها انداختند. این استودیو برنامه ای ساخته است که از یک سو همه را یاد ماشین های آرکید می اندازد و از سوی دیگر با گرافیک بالا و جذابیت فراوان محیط بازی همگان را مشتاق به انجام این بازی می کند.

متوجه شدیم که در پس این ظاهر پر زرق و برق یک دنیا ماجرا های جور وا جور نهفته است که می توان با عرضه کردن همین ها به چیزی فراتر از کلاسیک های قدیمی این سبک صعود کرد. شما فضاپیمایی را هدایت می کنید که تنها قادر به شلیک به دو جهت چپ و راست است، بجز تیر های لیزریتان چند نایب بمب جهت کشتار جمعی دشمنان و هم چنین یک نوار ضربان قدرتی که خیلی دیر پر می شود هم دارید.

تمام سلاح های شما در این بازی همین ها است. اما بازی رزوگان با همین مواد اندک امکان پیروزی بزرگ را به شما می دهد. هدف رزوگان ارائه ی برداشتی آزاد و دیوانه وار از اکشن های اولد – اسکول است. او آمده که به هدفش دست پیدا کند و قابل تحسین است که تا حدودی هم موفق بوده است.

Resogun
Resogun

رزوگان برای رسیدن به اهداف خود به نرم افزار های دیوانه کننده ی نسل بعدی احتیاجی ندارد نسخه ی اصلی بازی این امکان را دارد که حتی روی سیستم های قدیمی چند سال پیش هم اجرا شود. این بازی از لحاظ کمیت حجم سنگینی ندارد، کل بازی از چند مرحله، سه عدد فضاپیما، دو حالت بازی و یک لیدر بورد تشکیل شده است.

رزوگان مانند نسخه ی پلی استیشن ۴ در این بازی هم قصد ندارد از هیچ روش جدیدی برای گیم پلی استفاده کند. از نگاه او روش های عجیب گیم پلی بازی را به چیزی ساختار شکن تبدیل می کنند. در نسخه ی پلی استیشن ۴ از قابلیت های آنلاین نوآورانه و استفاده از تاچ پد دوآل شاک ۴ خبری نیست.

ظاهر بازی دو بعدی است و تنها کاری که در آن انجام می دهید، شلیک و باز شلیک بی امان گلوله و جاخالی دادن از تیراندازی دشمنانی که به قصد خودکشی به سمت شما حرکت می کنند. احتمال دارد با خود بگویید این یک بازی اکشن ساده است و آن همه چالش و هیجانی که از آن سخن می گفتید چه شد؟

در ابتدای بازی رزوگان شاید از هیجان خبری نباشد اما کم کم متوجه می شوید که چه جزئیاتی در مراحل، چه سختی هایی در مسیر شما قرار داده اند و سازندگان چه فضا پیماها و غول های برای مراحل پایانی بازی شما تدوین کرده اند.

همه ی این ها موجب شده که یک اثر چند مگابایتی به یک بازی اکشن تبدیل شود. وقتی پس از کشتن دشمنان ترفیع گرفتید خود را همانند آهویی تصور می کنید که از دست گله ای گرگ گرسنه فرار می کند. آن وقت است که متوجه می شوید هر هر تغییر جهتتان یا شلیک گلوله های تان ویا حتی جا خالی دادن هایتان باید دقیق و حساب شده باشد. خود را می بینید که گاهی یک ساعت، دو ساعت یا حتی سه ساعت را پای بازی بوده اید و متوجه گذر زمان نشده اید.

بازی رزوگان یک بازی هیجان انگیز است که به شما اجازه نمی دهد نگاهتان را از روی بازی برگردانید. یا شما را در عمق دریای بیکران گرافیک خود غرق می کند یا یا در یک مهره ی وحشتناک گیرتان انداخته که نمیتوانید نگاهتان را از صفحه ی گرافیک بازی جدا کنید که نکند یک چشم بر هم زدن تمام زحماتتان را بر باد بدهد.

رزوگان از چرخ دنده ها و جزئیات ریزی تشکیل شده است که جمعشان باهم پیچیدگی بسیاری به بازی می دهد. یکی از آن ها نجات دادن آدمک های در مراحل مختلف این بازی است. این موضوع باعث شده بازی را از یک بازی شلیک های بی امان بر جنگنده های دشمنان به بازی تفکر برانگیز، پر از چالش و تنش زا تبدیل کند. بعضی مواقع دشمنان خاصی به نام نگهبانان هستند که بازماندگان انسان ها را از میان آشوب و آتش میدان نبرد با خود می برند.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 + 13 =