بازی Rise of the Tomb Raider و توضیحاتی در مورد این بازی

Rise of the Tomb Raider

نسخۀ جدید بازی مبتنی بر داستان­های ماجراجویانۀ قهرمان محبوب سری بازی­های Rise of the Tomb Raider ، لارا کرافت، طی سال گذشته (۲۰۱۵) برای پلتفرم­های ایکس باکس وان، ایکس باکس ۳۶۰ و کامیپوترهای خانگی مجازی منتشر گردید.

Rise of the Tomb Raider
Rise of the Tomb Raider

سازندۀ این نسخه­ها استودیو کریستال داینامیکس ( Crystal Dynamics ) بود. اما انتشار نسخۀ جدید این بازی برای پلتفرم پلی استیشن ۴ این روزها در میان مخاطبان به موضوع داغی تبدیل شده است. بر اساس جدیدترین اخبار،استودیو آوالانچ که ساخت بازی­های معروف و موفقی همچون Mad Max  و Just Cause را در کارنامۀ خود دارد، طی خبری که اخیرا منتشر شده بود به عنوان سازندۀ نسخۀ مربوط به پلی استیشن بازی Rise of the Tomb Raider معرفی شده است. اما بررسی­های بعدی نشان داد که این خبر احتمالا به واسطۀ یک سهل انگاری از سوی شخصی که وظیفۀ طراحی سایت فروش آنلاین این بازی را بر عهده داشته است، منتشر شده است. قضیه از این قرار است که یکی از کاربران حین خرید اینترنتی متوجه وجود لوگوی استودیو آوالانچ (ALT Tag) در صفحۀ فروش شد. به علاوه یکی دیگر از کاربران از شباهت بسیار زیاد سایت فروش آنلاین این بازی با یکی از بازی­های معروف استودیو آوالانچ به نام Just Cause 3صبحبت به میان آورده است. همین شباهت در کدها و لوگو، باعث شده تا این شایعه در اذهان منتشر شود که استودیو آوالانچ سازندۀ بازی Rise of the Tomb Raider برای پلی استیشن ۴است. حتی برخی کاربران از زمان انتشار این بازی نیز سخن به میان آورده­اند و تاریخ آن را اواخر سال ۲۰۱۶ بیان کرده­اند.

با بررسی­های بیشتر مشخص گردید، هنگام طراحی سایت فروش بازی Rise of the Tomb Raider، از صفحۀ فروش Just Cause الگوبرداری شده و طراح سایت به اشتباه کدهای فروش این بازی را جایگزین بازی Rise of the Tomb Raider نموده است و به همین دلیل در بالای صفحه لوگوی استودیو آوالانچ به چشم می­خورد.

آن چه تا کنون مشخص گردیده،حاکی از آن است که هنوز هیچ استودیویی در مورد این که وظیفۀ ساخت این بازی را به عهده گرفته است صحبتی منتشر نکرده است و تمام اطلاعاتی که از بازی Rise of the Tomb Raider در دست داریم، مربوط به خبر انتشار این بازی بر روی کنسول­های ایکس باکس ۳۶۰ و همچنین پلتفرم کامپیوتر شخصی توسط شرکت نیکسز سافت­ور است.

این مجموعه ۲۰ سال است که با نسخه­های متعدد مورد قبول مخاطبان قرار گرفته و جایگاه خود را در بین بازیکنان حفظ کرده است و اکنون نسخۀ مربوط به پلی استیشن ۴ آن در حالی منتشر می­شود که کمپانی اسکوئر انیکس، تولد بیست سالگی Rise of the Tomb Raider را جشن می­گیرد. شواهد بدست آمده از تریلر پخش شده در مراسم تولد بیست سالگی Rise of the Tomb Raider نشان می­دهد که علاوه بر بخش اصلی این بازی، یک فصل جدید برای بازی طراحی شده است. نام این فصل جدید Blood Ties می­باشد و مبتنی بر حضور زامبی جدید و همچنین قابلیت پشتیبانی بازی برای اجرا در قالب هدست واقعیت مجازی VR است. همچنین  قابلیت تغییر ظاهر و نوع لباس لارا کرافت در بازی در نظر گرفته شده است و بنابراین بازیکنان قادر خواهند بود لارا کرافت را مطابق با آنچه در ابتدای بازی­ها مشاهده کرده­اند، مجددا بازسازی کنند. سایر بسته­های الحاقی این بازی، همگی در نسخۀ جدید مربوط به پلی استیشن ۴ گنجانده شده­اند. این بسته­ها که از Baba Yaga تا Cold Darkness Awakened را در بر می­گیرد، به طور کامل همۀ آیتم به­روز رسانی شدۀ بازی را در بر دارند و در حقیقت این نسخه، کامل­ترین نسخۀ ارائه شده تا کنون می­باشد.

داستان بازی Rise of the Tomb Raider

داستان بازی Rise of the Tomb Raider در این نسخه شهری باستانی به نام Kitezh به وقوع می­پیوندد. داستان بازی می­کوشد تا مفهوم زن در مقابل طبیعت را با هنرمندی تمام به تصویر بکشند. و در داستان این بازی، شخصیت اصلی یعنی لارا کرافت، خود را در شرایط دشوار و سرمای طاقت فرسای سیبری می­آزماید. در واقع در Rise of the Tomb Raider، غنای داستان بیش از هر چیز دیگری اهمیت دارد. حضور یک قهرمان همه جانبه، ماجراجو و موفق که همیشه به دنبال تحقق غیر ممکن­ها است باعث شده تا تاثیرگذاری داستان بازی در حد اعلای خود بروز یابد. باور برخی اتفاقات در جریان بازی برای دیگران سخت است، درحالیکه لارا با جرات و جسارت تمام آن­ها را محقق می­کند. نکتۀ قابل توجه دیگر، عدم تمرکز لارا به عنوان شخصیت اصلی و قهرمان داستان بر آسیب رساندن به دیگران و داستان مبتنی بر ماجراجوییِ محض است که آن را از یک بازی کاملا اکشن که تنها در پی سرگرم سازی مخاطب است جدا می­کند. در نسخۀ جدید این بازی، سازندگان و طراحان با بهره­گیری از مکان­های جدید به افزایش هیجان بازی کمک کرده­اند. گنجاندن چالش­های جدیدی که لارا در نسخۀ جدید این بازی با آن­ها رو به رو می­شود، مخاطب را بیش از پیش درگیر داستان می­کند. همچنین برخی سکانس­هایی که در نسخه­های قبلی باعث بروز تألمات روحی برای لارا می­شدند، در نسخۀ حاضر رفع گردیده و باعث شده لارا شخصیت با ثبات­تر و قابل اعتمادتری نسبت به قبل نشان دهد.

ارتقاء مبازرات و سلاح­های در نظر گرفته شده برای لارا نیز از جمله ویژگی­های بارز این نسخۀ به روز رسانی شده است. نرخ فریم ۳۰ فریم بر ثانیه و رزولوشن با کیفتیت بالای p1080 از جمله ویژگی­های ساختاری و تکنولوژیکی نسخۀ مربوط به پلی استیشن ۴ و هدست واقعیت مجازی است. طبق اظهارات کمپانی اسکوئر انیکس، تیم سازندۀ بازی تمام تلاش خود را برای حفظ این نرخ فریم متمرکز ساخته­اند.

Rise of the Tomb Raider
Rise of the Tomb Raider

متفاوت بودن کمپانی­های سازندۀ نسخه­های مختلف Rise of the Tomb Raider، باعث شده تا هر نسخه با دیگری قدری تفاوت داشته باشد. اما اغلب این نسخه­ها طی بیست سال انتشار این سری بازی، توسط کریستال داینامیکز منتشر شده­اند.

در پایان باید خاطر نشان کرد که Rise of the Tomb Raide جزء بازی­های بسیار موفقی است که در نسل هشتم کنسول­های خانگی نمرۀ ۹ (در سطح عالی) و برای کنسول­های نسل هفتم نمرۀ ۵/۸ را دریافت کرد. همچنین جایزۀ بهترین نویسندگی در بخش داستانی را در سال ۲۰۱۵ به خود اختصاص داد. بنابراین اگر استودیو آوالانچ در نظر داشته باشد نسخۀ بعدی این بازی را برای کنسول پلی استیشن ۴ بسازد، برای سوابق درخشان این استودیو، بسیار افتخار آفرین خواهد بود.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =