ترسناک ترین لحظات بازی ها

ترسناک ترین لحظه بازی ها

در ترسناک ترین لحظه بازی ها شما با این واقعیت رو به رو هستید که وارد این سناریوهای ترسناک و کابوس آمیز شده اید و باید آن ها را پشت سر بگذارید و قرار است هر بار که با این صحنه های تکان دهنده مواجه می شوید که شما را مجبور می کنند از خودتان بپرسید آیا واقعا به قدری شجاع هستید که از آن عبور کنید، نتیجه معکوسی داشته باشند. از Swamp Folk تا To Needles In The Eye، این ها ترسناک ترین لحظات در تاریخ بازی های ترسناک هستند.

۲۰- The Night Folk در Red Dead Redemption 2

ترسناک ترین لحظه بازی ها
The Night Folk در Red Dead Redemption 2

حوالی ساعت ۲ بامداد در باتلاق های Red Dead Redemption 2 بچرخید، احتمالاً با زنی روبرو می شوید که کنار آتش در حال گریه است. اگر اشتباه کنید و سعی کنید به او کمک کنید، او به شما حمله کرده و گروهی از آدم جنگلی های زامبی مانند که به “Night Folk” معروف هستند را احضار می کند.

چیزی که ما درباره این ترس و وحشت دوست داریم، روشی است که در آن صحنه ها به گونه ای ترسیم شده اند که حس اصلی ترس را زمانی احساس می کنید که در باتلاق های RDR 2 قدم می زنید، درحالیکه به قدری ترسناک و تکان دهنده است که هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید خود را برای آن آماده کنید.

۱۹- Dinner With the Cannibals در The Walking Dead: Season One

ترسناک ترین لحظه بازی ها
Dinner With the Cannibals در The Walking Dead: Season One

پس از یک اپیزود آغازین انفجاری، ظاهراً The Walking Dead: Season One با بردن شما به یک مزرعه لبنیات که در اطراف آن مجروح شما می تواند چند لحظه استراحت کرده و چند وعده غذایی گرم بخورد، گذر زمان را کمی کند می کند. البته، حرمت آخرین پیشکش لحظه ای که می فهمید همراهتان به شدت آسیب دیده و میزبان شما آدم خوار است، از بین می رود.

وحشت ذاتی این لحظه با وابستگی عاطفی که به همراه خود دارید و این واقعیت که این قسمت بر کمبود منابع تأکید دارد، بیشتر می شود. این یک خیانت تکان دهنده به احساسات شما و یک مورد بسیار آزاردهنده است.

۱۸- Running From Mr. X در Resident Evil 2 Remake

ترسناک ترین لحظه بازی ها
Running From Mr. X در Resident Evil 2 Remake

لحظات “استالکر” بسیار عالی در تاریخ بازی ها وجود دارد، اما تعداد کمی از آن ها می توانند با وحشتی که وقتی اولین بار با Mr. X در بازسازی درخشان Capcom یعنی Resident Evil 2 مواجه شدید، مطابقت داشته باشد. بهترین اسلشرها و استالکرها شما را با این حس تنها می گذارند که گویی فرار غیر ممکن است و این دقیقا همان کاری است که Mr. X انجام می دهد. آن لحظه “Oh Shit!” که وقتی اولین بار او را دیدید تجربه کردید، فقط با درک این مورد تحت شعاع قرار می گیرد که فرار از دست او به همان اندازه که فکرش را می کنید سخت است.

۱۷- Deleting All Your Saves در Eternal Darkness: Sanity’s Requiem

ترسناک ترین لحظه بازی ها
Deleting All Your Saves در Eternal Darkness: Sanity’s Requiem

کاربرد درخشان Eternal Darkness از “سنجش عقل” که باعث می شود شخصیت شما دچار توهم شود یکی از بهترین مکانیسم ها در تاریخ بازی های ترسناک است. با این حال، این مفهوم درخشانی است هرگز بهتر از وقتی نبوده که یکی از دیوانه های عاقل sanity meter شما را به این باور می رساند که بازی در حال حذف همه ی فایل های ذخیره شده شما است.

حتی وقتی متوجه شوید که بازی قرار است به این روش شما را اذیت کند، هیچ چیز نمی تواند شما را برای ترس واقعی “متا” از باور اینکه تمام کارهای سختی که اخیرا انجام داده اید ناپدید شده اند، آماده کند. این درک کامل از ترسی است که هر بازیکنی در دوره ای خاص با آن مواجه شده است.

۱۶- Discovering Deathclaw Sanctuary در Fallout 3

ترسناک ترین لحظه بازی ها
Discovering Deathclaw Sanctuary در Fallout 3

Fallout 3 پر از لحظات واقعا وحشتناک است، اما تعداد کمی از آن ها با کشف Deathclaw Sanctuary قابل مقایسه هستند. یک قسمت کامل از نقشه با Deathclaws پر شده و یکی از بزرگ ترین “nope” های تاریخ بازی های ویدیویی است. خواه به اندازه کافی بیچاره باشید که به طور خودکار وارد این مکان شوید و یا پس از نزدیک شدن به آن روی اعصابتان راه برود، تعداد کمی از مکان های جهان باز در تاریخ بازی ها وجود دارند که به این اندازه بزرگ هستند. این مورد، نمونه ای درخشان از روش های بسیاری است که باعث سرگردانی در بخش ترسناک Capital Wasteland بازی Fallout 3 می شود.

۱۵- Laura در The Evil Within

ترسناک ترین لحظه بازی ها
Laura در The Evil Within

The Evil Within یک بازی ترسناک است، اما هیچ چیزی در اوایل بازی شما را برای ترس از برخورد با “Laura” یک موجود عنکبوت مانند با چهره انسانی که طوری از زمین ظاهر می شود که گویی از یک توپ تیرانداز شلیک شده است، آماده نمی کند.

این یک نمونه خشونت از ورود Laura است که باعث می شود این لحظه به یاد ماندنی شود. بازی به شما فرصت نمی دهد تا چیزی را که قبل از شروع فرار از دست موجودی دیدید درک و پردازش کنید، این موجود به قدری بلند فریاد می زند که می تواند شما و روحتان را تکان دهد.

۱۴- The Matchmaker’s Lair در Condemned: Criminal Origins

ترسناک ترین لحظه بازی ها
The Matchmaker’s Lair در Condemned: Criminal Origins

Condemned: Criminal Origins اساساً یک تجربه ترسناک است که دست کم گرفته شده است، اما این بازی کوچک درخشان وقتی به اوج می رسد که باید قاتلی معروف به دلال را شکار کرده و متوجه شوید که بسیاری از مانکان هایی که در لانه او زندگی می کنند قاتل هایی با لباس مبدل هستند.

قسمت های ترسناک بازی خارق العاده هستند، اما چیزی که باعث می شود این سکانس ها مؤثر شوند این است که مدام شما را با حس امنیت کاذب وسوسه می کند، درحالیکه باید با این ذهنیت دست و پنجه نرم کنید که اشیاء ظاهراً بی جان به نظر ترسناک نیز، ممکن است شما را بکشند.

۱۳- The Rat King در The Last of Us Part 2

ترسناک ترین لحظه بازی ها
The Rat King در The Last of Us Part 2

The Last of Us عشقی که این فرانچایز به خاطر یک اثر مؤثر واقعا ترسناک لایقش است را دریافت نمی کند، اما ترسناک ترین لحظات این مجموعه باید رویارویی با هیولای غیر قابل وصفی در The Last of Us Part 2 باشد که به عنوان The Rat King معروف است.

این مجموعه جهش یافته از ترس و وحشت بسیار متفاوت از هرچیزی است که تاکنون در این بازی دیده اید، به طوری که حتی اشاره هایی مبنی بر اینکه چیزهای واقعا وحشتناک ممکن است در این منطقه کمین کرده باشند برای آماده کردن شما کافی است. این، لحظه ای است که این مجموعه ترس و وحشت دهه ۸۰ را به نمایش می گذارد و این فوق العاده است.

۱۲- The Child’s Room در Layers of Fear

ترسناک ترین لحظه بازی ها
The Child’s Room در Layers of Fear

زمانی که خود را درباره آن چیزی که در Layers of Fear دیدید متقاعد کردید، خود را در وسط اتاق کودکی می بینید که در آن جعبه موسیقی تصاویر بی گناهان زیادی را روی دیوار نشان می دهد. لحظه ای که جعبه موسیقی را می بینید همان لحظه ای است که سفری را آغاز می کنید که می توان آن را سفری در جهنم توصیف کرد و باعث می شود از آنچه چرخش بعدی ممکن است نشان دهد، وحشت کنید.

این لحظه به طرز غیر قابل انکاری وحشتناک است، اما چیزی که واقعا این لحظه را خاص می کند این است که این سکانس به طور درخشانی با داستان بازی پیوند خورده و دقیقا حسی که شخصیت دارد را در شما ایجاد می کند: مسافر درمانده ای که در یک تور هدایت شده از بدترین ترس ها قرار گرفته است.

۱۱- The Ladder در F.E.A.R.

ترسناک ترین لحظه بازی ها
The Ladder در F.E.A.R.

F.E.A.R. سال ۲۰۰۵ ترکیبی باورنکردنی از طراحی ابتکاری و نوآورانه FPS و نوع ترسناکی است که در آن زمان در برخی فیلم های بزرگ محبوب بود. وقتی انیمیشن “بالا رفتن از نردبان” را شروع می کنید تا کودک خزنده ساکن F.E.A.R. (Alma) را ببینید که درست مقابل شما ایستاده، هر دو عنصر ابتکار و ترس به نیروهای بازی گره می خورند.

این همان روشی است که این ترس به طور کامل حرمت دیدگاه بازیکن را در بازی های ویدیویی نقض می کند و باعث شده این بازی واقعا عالی باشد. لحظات نادری که مجبور می شوید کنترل را به بازی بسپارید، لحظاتی هستند که با ترسی اجتناب ناپذیر همراه خواهید شد. دیگر هرگز به یک بازی FPS اعتماد نخواهید کرد.

۱۰- The Bear Trap در Until Dawn

ترسناک ترین لحظه بازی ها
The Bear Trap در Until Dawn

من به شخصه مجموعه Until Dawn پر از صحنه های ترسناک را دوست دارم، اما می دانم چرا برخی بازیکنان به این روش ترسناک نگاه تحقیرآمیز دارند. با این حال، حتی آن ها نیز ممکن است برای انکار اثربخشی این صحنه های باورنکردنی که در آن انگشتانتان که در تله خرس گیر کرده است و باید تصمیم بگیرید که آیا آن ها را قطع کنید یا سعی کنید قبل از اینکه تهدیدی از میان سایه ها به شما حمله کند آن ها را آزاد کنید، با مشکل مواجه شوند.

این صحنه با این واقعیت که Until Dawn مدام تهدید می کند که اگر اشتباه کوچکی مرتکب شوید شخصیت کنونی شما را نابود می کند، مؤثرتر شده است. این بازی شما را در یک سناریوی کابوس مانند قرار می دهد و سپس با قرار دادن زمان کمی برای انجام حرکت درست، همه چیز را خطرناک می کند.

۹- The NoonTech Diagnostic Machine در Dead Space 2

ترسناک ترین لحظه بازی ها
The NoonTech Diagnostic Machine در Dead Space 2

با توجه به اینکه دو بازی اول Dead Space به شدت ترسناک بودند، مشخص می شود که توافق عمومی بین طرفداران فرانچایز این است که NoonTech Diagnostic Machine ترسناک ترین، مخوف ترین و به یادماندنی ترین سکانس این مجموعه است. سپس، دیگر چطور می توان صحنه ای را توصیف کرد که در آن مجبورید با دقت یک سوزن بزرگ را به چشم شخصیت تان بکوبید؟

ترومای چشمی یکی از موثرترین ابزارهای ترسناک از اولین روزهای “روی صحنه” این ژانر بوده است و Dead Space 2 با مجبور کردن شما به عنوان کسی که سوزن را وارد می کند، این تجربه نگران کننده را تشدید می کند. حتی سازندگان Dead Space نیز از شدت این صحنه در تعجب هستند.

۸- The Mirror در Silent Hill 3

ترسناک ترین لحظه بازی ها
The Mirror در Silent Hill 3

وارد اتاق کثیفی می شوید و خود را جلوی آیینه ای می بینید. از حوضچه نزدیک شما خون می پاشد، اما خون در انعکاس و خون در اتاق به سرعت رفتار متفاوتی را از خود نشان می دهند. همانطور که خون تصویر منعکس شده شما را می پوشاند و کف ها در امتداد دیوارها راه می افتند، شما تعجب می کنید که چه اتفاقی افتاده است و چطور می توانید از این اتاق قفل شده خارج شوید.

من زمانی را دوست دارم که بازی این ترس های دیدنی را به یک تهدید واقعی تبدیل می کند و این یکی از بهترین نمونه های مطلق این روش است. این صحنه به خودی خود به اندازه کافی ترسناک است، اما زمانی که می فهمید خون تهدید واقعی است و باید سعی کنید از اتاق فرار کنید، فشار این لحظه باورنکردنی را احساس خواهید کرد.

۷- The Dog Jumping Through the Window در Resident Evil

ترسناک ترین لحظه بازی ها
The Dog Jumping Through the Window در Resident Evil

تقریبا به این فکر می کنم که به خاطر تنوع، این لحظه از بازی ترسناک کلاسیک را از لیست خارج کنم، اما وقتی وارد آن می شوید، لحظه ای که دوربین وارد راهروی معروف Resident Evil می شود و سگی را می بینید که از پنجره جلویی می پرد، یک ترس عجیب بر شما چیره می شود.

این لحظه نسلی از گیمرها را که هنوز با این واقعیت دست و پنجه نرم می کنند که آیا چیزی می تواند تا این حد ترسناک باشد را وحشت زده کرده است، اما صادقانه بگوییم هنوز هم این لحظه ترسناک و وحشتناک است. روشی که در آن بازی از تغییر ناگهانی دوربین برای ایجاد تهدید جدید که هم پشت شخصیت شما و هم مستقیم روبروی او قرار دارد، بسیار عالی است.

۶- Pyramid Head’s Introduction در Silent Hill 2

ترسناک ترین لحظه بازی ها
Pyramid Head’s Introduction در Silent Hill 2

صحنه قدیمی “what the fuck is that?” برای مدت طولانی یکی از ترسناک ترین صحنه ها در ژانر وحشت بود. خب، چند ترس WTF در تاریخ بازی ویدیویی به لحظه ای در Silent Hill 2 که وارد اتاق می شویم و هیولایی معروف به Pyramid Head را می بینیم که با خشونت به موجودات دیگر حمله می کنند، نزدیک شده اند.

درحالیکه تصاویر خالص این لحظه به قدری بد هستند که موی تنتان سیخ شود، اما این همان چیزی است که در این صحنه محدوده روایتی پیچیده Silent Hill 2 را نشان داده و آن را واقعا به یاد ماندنی می کند. Silent Hill 2 در نشان دادن نگران کننده ترین مواردی که تا به حال دیده اید عالی بوده و سپس آن ها را به بدترین چیزهایی تبدیل می کند که درباره معنای آن ها یاد گرفته اید. این را باید اوج رویکرد مجموعه به سمت ترس و وحشت در نظر گرفت.

۵- The Falling Woman در Fatal Frame II: Crimson Butterfly

ترسناک ترین لحظه بازی ها
The Falling Woman در Fatal Frame II: Crimson Butterfly

اگر بخواهیم کل لیست را با یک مسیر مشابه طی کنیم، باید آن را با لحظات Fatal Frame پر می کردیم، اما The Falling Woman از Fatal Frame 2 یکی از برجسته ترین صحنه های این مجموعه است. The Falling Woman شخصیت مرموزی است که ظاهر خودکشی کرده و مجبور است دائماً خود را از مرگ بازگرداند. حتی بدتر اینکه عواقب کارهایش باعث شده که با شکل پیچیده ای روبرو شود که روحش از آن برای تعقیب در سراسر اتاق استفاده می کند.

دقیقا مانند سکانس Pyramid Head، این ترکیبی از شوک تصویری و وحشت احساسی است که این ترس را برجسته می کند. همه چیز درباره ی آن اشتباه است، اما روشی که این بازی باعث می شود حس کنید ترجیح می دهید حاضرید هر کاری انجام دهید اما چیزی که زیر پله ها است را نبینید، بسیار ماهرانه است.

۴- The Hiding Place Kill در Alien: Isolation

ترسناک ترین لحظه بازی ها
The Hiding Place Kill در Alien: Isolation

در نقطه ای در Alien: Isolation، قرار است به محل مخفی محبوب خود بازگردید تا توسط Xenomorph شناسایی نشوید. در آن لحظه، Xenomorph قفسه را باز کرده و بلافاصله شخصیت شما را می کشد و شما هرکاری می کنید که فریاد نزنید.

در این لحظه، Isolation هر انتظاری که درباره یک بازی ترسناک “پنهان شدن از استالکرها” داشتیم را به شکلی واضح و به یادماندنی واژگون می کند. هیچ بخشی از شما دیگر انتظار ندارد که Xenomorph بتواند به این سرعت شما را شناسایی کند و لحظه ای که دقیقا همین کار را می کند همان لحظه ای است که همه چیزهایی که می دانستید زیر سوال می رود.

۳- The Flooded Room در Amnesia: The Dark Descent

ترسناک ترین لحظه بازی ها
The Flooded Room در Amnesia: The Dark Descent

اغراق نکرده ایم اگر بگوییم که Amnesia یک شبه به بازنویسی ژانر بازی های ترسناک کمک کرده است، اما بهترین لحظه این کلاسیک این سکانس باورنکردنی است که سعی می کنید در راهروی پر از آبی که توسط هیولای نامرئی اشغال شده، حرکت کنید. آیا به اندازه کافی به توانایی خود در تشخیص حرکات او اطمینان دارید تا از مسیر حرکتش بپرید؟

این لحظه به تنهایی در سطح مفهومی فوق العاده وحشتناکی قرار دارد، اما چیزی که من درباره این سکانس دوست دارم این است که به عنوان معمای فیزیکی پیچیده ای عمل می کند که باعث می شود سناریو ترسناک تر شود. Amnesia نشان داد که آینده وحشت حول محور این می چرخد که حس کنید بخشی از مبارزه هستید و این همان لحظه ای ثابت کرده که این رویکرد تا چه حد می تواند وحشتناک و تاثیرگذار باشد.

۲- The Groom در Outlast: Whistleblower

ترسناک ترین لحظه بازی ها
The Groom در Outlast: Whistleblower

واقعا نمی دانم چطور لحظه ای را بدون مزاحمت واقعی برخی افراد ناآگاه توصیف کنم. بیایید بگوییم که “The Groom” در تلاش برای پیدا کردن عروس است. مشکل این است که او توسط مردانی احاطه شده است. به این ترتیب، تلاش های غیرقابل توصیفی انجام می دهد تا قربانیانی که پیدا می کند را به چیزی تبدیل کند که تا حد ممکن به عروس آینده اش نزدیک باشند.

من طرفدار پرو پا قرص سبک ترسناک پورن شکنجه/ استثمار خشونت آمیز نیستم، زیرا در این سبک بازی ها نقطه ای وجود دارد که حس می کنید در حال شلیک به ماهی های درون بشکه هستید و این کار را با نشان دادن آزاردهنده چیزها به مردم انجام می دهید. با این حال، این بازی مفهومی فراتر از چیزی که تا به حال بازی کرده بودیم را ارائه داد. این بازی شما را وارد بزرگ ترین سناریوی کابوس وار قابل تصور کرده و نمی دانید تا کجا ادامه خواهد داشت.

۱- Seeing Lisa in the Hallway در P.T.

ترسناک ترین لحظه بازی ها
Seeing Lisa in the Hallway در P.T.

هرچند انتخاب فقط یک لحظه ترسناک از P.T. برای برجسته کردن آن، کار بسیار دشواری است، اما من افتخار این صحنه را به آن موردی اعطا می کنم که اخیرا به عنوان یکی از ترسناک ترین تصاویر تاریخ نامگذاری شده است: اولین باری که Lisa را در راهرو می بینید.

درجاتی وجود دارد که تصویر بالا به خودی خود به شما نشان می دهد که چرا این صحنه ترسناک است، اما برای درک بافت و مفهوم آن لحظه، چیزهایی وجود دارد که باید گفته شوند. این یکی از اولین صحنه های ترسناک بازی است و بلافاصله به شما اطلاع می دهد که چیزی که خود را تسلیم آن کرده اید بسیار بدتر از چیزی است که تاکنون پیش بینی کرده اید.

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + 9 =