بهترین بازی‌ های Bioware

بازی‌ های Bioware

BioWare یکی از برجسته‌ترین سازندگان غربی بازی‌های نقش‌ آفرینی (بازی‌ های Bioware) در دهه‌های اخیر بوده است. آن‌ها با ایجاد داستان‌های عمیق با سطح نوشتاری که در بازی‌های ویدیویی وجود نداشت، جایگاه خود را در این صنعت محکم کردند. آن‌ها نه تنها در ساختن داستان‌های اصلی ماهر هستند، بلکه ایده‌های جدیدی را به فرانچایزهای موجود اضافه می‌کنند. در روزهای اول، BioWare یک سازنده رایانه بود، اما به آرامی به سازنده تجارب کنسولی تبدیل شده و در حال حاضر بیشتر از بازی‌های اول، به خاطر همین بازی‌ها شناخته شده است.

پس از سال‌ها انتشار ده ها بازی، BioWare بازی‌های کلاسیک مطلقی را ارائه کرده است و همچنین برخی ناامیدی‌ها را. هیچ سازنده‌ای عالی نیست و BioWare ثابت کرده که حتی بازی‌هایی که تأیید و تحسین شده‌ اند هم ممکن است به یک یا چند دلیل نسبت به نسخه‌های قبلی خود عقب بمانند. احساس کردیم زمان آن رسیده تا به بررسی کل کاتالوگ BioWare نگاهی بیاندازیم و بهترین بازی‌های این استودیو را لیست کنیم. قرار دادن بازی‌ها به ترتیب کاری سخت بود و بسته به فرانچایز، محیط و سبک گیم پلی، ممکن است شما آن‌ها را طبق ترتیب دیگری لیست کنید، اما در بیشتر موارد، بازی‌هایی که در صدر لیست هستند بهترین عناوین سازنده را شکل می‌دهند.

بازی های Bioware

۱- بازی Star Wars: Knights of the Old Republic

بازی‌ های Bioware
بازی Star Wars: Knights of the Old Republic

پلتفرم ها: ایکس باکس، رایانه شخصی، IOS و اندروید

گرفتن مجوز Star Wars، به خصوص در زمانی که BioWare این کار را کرد، مطمئناً ترسناک بوده است. از یک سو  شما وضعیت تقریباً افسانه‌ای سه‌ گانه اصلی را دارید، اما همچنین باید با حس بد غلبه بر اینکه پیش‌ درآمدها بسیاری از موارد طرفدار محور را ترک کرده‌اند، کنار بیایید. در تلاش برای جلوگیری از بازسازی زمین‌های قدیمی و برافراشتن خشم طرفداران، تیمی در BioWare تصمیمی عالی گرفت و بازی Star Wars اصلی را هزاران سال قبل از وقایع هر فیلمی ساخت. این باعث شد آن‌ها آزادی داشته باشند و داستان Star Wars منحصر به‌ فرد خودشان را بدون نگرانی درباره مغایرت با افسانه‌های موجود، بیان کنند.

Star Wars: Knights of the Old Republic در بین بهترین رسانه‌های مربوط به Star Wars قرار دارد که تاکنون ساخته شده است. داستان شخصیت شما، که بازی را با فراموشی شروع می‌کند، کاملاً به واسطه انتخاب‌ها و اقدامات شما هدایت می‌شود. بسته به کارهایی که انجام می‌دهید و یا انجام نمی‌دهید، می‌توانید به سمت روشن یا سمت تاریک Force هدایت شوید، اما حتی آن زمان هم اگر نخواهید مجبور به استفاده از شمشیر نوری نیستید. مبارزه اساس و پایه است، اما هزاران ساخت و مهارت وجود دارد که باید آن‌ها را تجربه کنید. نمی‌توانیم اعضای حزب را فراموش کنیم. HK-47 به تنهایی ارزش پذیرش را دارد، اما بقیه گروه هم ارزش سرمایه‌ گذاری را دارند. به‌ طور کلی، Star Wars: Knights of the Old Republic نقشه‌ای را برای کاری که بهترین بازی‌های BioWare باید از نظر شخصیت، انتخاب، مکانیک نقش‌ آفرینی انجام دهند ایجاد کرده است، اما به خاطر اینکه از اکثر فیلم‌های این فرانچایز بهتر است، این رتبه عالی را گرفته است.

۲- بازی Mass Effect 2

بازی‌ های Bioware
بازی Mass Effect 2

پلتفرم ها: پلی‌ استیشن ۴، پلی‌ استیشن ۳، ایکس باکس وان، ایکس باکس ۳۶۰ و رایانه شخصی

درباره سه‌ گانه Mass Effect، بین بازی‌های اول و دوم بحثی وجود دارد که مردم کدام را ترجیح می‌دهند. اکثریت، حداقل به نظر می‌رسد، بازی دوم را بهتر می‌دانند، با این حال این بازی متعادل‌ترین بازی است که BioWare با این همه رضایت از گیم پلی، در کنار نوشتار قوی و تصمیمات معنی‌ دار ساخته است. آن‌هایی که بازی اول را ترجیح می‌دهند اغلب به سطوح عمیق‌تر سیستم نقش‌ آفرینی اشاره می‌کنند، مانند تخصیص امتیاز مهارت و موارد این چنینی، که همگی در Mass Effect 2 ساده بودند، اما همین موضوع به این مجموعه کمک کرد تا مخاطبان بیشتری را جذب کند که انتظار شوتر بهتری را داشتند.

از نظر داستان، درحالی‌ که طرح کلی بازی Mass Effect 2 به عنوان بخش میانی سه‌ گانه برنامه‌ ریزی شده در نقطه عجیبی قرار دارد، اما همچنان بازیکنان زیادی را راضی نگه داشته و آن‌ها را برای عنوان آخر آماده کرده است. BioWare با افزودن ضربات یکپارچه داستانی به محتوای قابل دانلودی که همه آن را دریافت نمی‌کنند تا حدی ناکام و ناموفق ماند و باعث ایجاد برخی سردرگمی‌ها در مورد اتفاقات بین بازی‌ها شد. صحبت از محتوای قابل دانلود شد، این همان جایی است که Lair of the Shadowbroker ظاهر شد، که به تنهایی یکی از بهترین محتواهای قابل دانلودی است که تاکنون عرضه شده است. تقریباً همه‌ چیز از بازیکنان، مأموریت‌های جانبی و حذف Mako تا چند مورد دیگر در Mass Effect 2 ارتقاء و بهبود یافته است. در حالی که اصلاً توصیه نمی‌کنیم بازی اول را از دست دهید، اما بسیاری از افراد از پریدن به بازی Mass Effect 2 لذت برده‌ اند.

۳- بازی Baldur’s Gate 2: Shadows of Amn

بازی‌ های Bioware
بازی Baldur’s Gate 2: Shadows of Amn

پلتفرم ها: رایانه شخصی

از هر گیمر قدیمی رایانه یا سازندگان غربی بازی نقش‌ آفرینی بپرسید، که تأثیرگذارترین نقش‌ آفرینی تمام دوران چیست؟ احتمال خیلی زیاد به Baldur’s Gate 2: Shadows of Amn اشاره می‌کنند. حتی افرادی که هرگز بازی Baldur’s Gate را انجام نداده‌ اند هم درباره تعریف‌های سطح بالایی که این بازی فقط به خاطر خوب بودنش می‌گیرد، چیزهایی شنیده‌ اند.

تا به امروز، این هفتمین بازی رایانه در تاریخ Metacritic است و اگر فقط به بازی‌های نقش‌ آفرینی بسنده کنیم، این بازی دومین رتبه را می‌گیرد. درحالی‌ که BioWare در نهایت موفق شده و ارتباطش با دنباله‌هایش را از دست داده، اما Baldur’s Gate 2 مطمئناً قوی‌ترین آن‌ها است. Baldur’s Gate 2 که در محیط Dungeons and Dragons سه‌ گانه ساخته شده است، اوج تفسیر تجربه بازی با قلم و کاغذ در فضای دیجیتالی است. مطمئناً، در هیچ بازی دیگری نمی‌توانید مانند بازی سنتی Dungeons and Dragons هر کاری که فکر می‌کنید را انجام دهید، اما این بازی کاملاً به این موضوع نزدیک است.

شخصیت‌های بسیاری با شخصیت‌ها، نژادها، طبقات و روابط مختلف وجود دارند که شما را تا انتهای مأموریت Bhaalspawn که در بازی اول شروع شده، همراهی می‌کنند. همچنین می‌توانید شخصیت خود را از آن بازی هم همراه کنید، که این هم مفهوم جدیدی است. تأثیر این مجموعه به حدی است که بازی سوم که توسط استودیوی دیگری توسعه داده شد هنوز در حال تولید است. اگر امکانش بود، مطمئن باشید از بازگشت به این بازی کلاسیک پشیمان نخواهید شد.

۴- بازی Mass Effect

بازی‌ های Bioware
بازی Mass Effect

پلتفرم ها: پلی‌ استیشن ۴، پلی‌ استیشن ۳، ایکس باکس وان، ایکس باکس ۳۶۰ و رایانه شخصی

راه‌ اندازی یک فرانچایز اصلاً ساده نیست. شروع یک فرانچایزی که قرار است سه‌ گانه بازی‌هایی باشد که تقریباً با شکست روبرو است و با این حال BioWare توانست کار غیر ممکنی را با اولین بازی Mass Effect انجام دهد. این استودیو نه تنها دنیای جدیدی، با مجموعه‌ای از نژادها که هر یک ویژگی‌ها و تاریخچه‌های منحصر به‌ فرد خود را داشتند که به روش‌های مختلفی به هم مرتبط می‌شدند را ساخت، بلکه شما را بدون اینکه ساعت‌ها متن یا نمایش‌های خسته‌ کننده را تماشا کنید، در میان آن‌ها قرار داد. بله، مجموعه قوانین کامل و گسترده‌ای با صفحات قدیمی برای خواندن وجود دارد، اما این فقط برای بازیکنانی است که می‌خواهند جزئیات همه‌ چیز را بفهمند. اگر می‌خواهید فقط بازی کنید، هر چیزی که باید بدانید به صورت ارگانیک ارائه شده است.

Mass Effect یک گام اساسی در ورود و انتقال BioWare به فضای کنسولی بوده است. این اولین بازی این استودیو نبود که وارد کنسول‌ها شد، اما قطعاً بهترین و بلندپروازانه ترین بازی بود. آن‌ها باید راهی برای متعادل کردن پیچیدگی‌هایی که بازیکنان نقش‌ آفرینی رایانه ایشان از بازی‌ها انتظار داشتند پیدا می‌کردند، اما در عین حال باید دسترسی و عملکرد مستقیمی که بازیکنان کنسولی به دنبال آن بودند هم فراهم می‌کردند. درحالی‌ که تیراندازی دو طرفه با هوش مصنوعی نه‌ چندان جالب و پویایی که باید در مقابل آن مبارزه انجام می‌شد خیلی سخت بود و منوها کمی ناراحت‌کننده بودند، اما بازی دیگری وجود نداشت که تجربه Mass Effect که زمان راه‌ اندازی ارائه می‌داد را ایجاد کند. به لطف Legendary Edition، این اولین بازی است که به شدت عالی و صیقل داده شده است.

۵- بازی Dragon Age: Origins

بازی‌ های Bioware
بازی Dragon Age: Origins

پلتفرم ها: پلی‌ استیشن ۳، ایکس باکس ۳۶۰ و رایانه شخصی

اواخر دهه ۲۰۰۰، اوج استعدادهای BioWare نمایش داده شد. آن‌ها نه تنها دنیای علمی تخیلی را با بازی جدید Mass Effect ساختند، بلکه بازی حماسی فانتزی تاریک خود را به شکل Dragon Age: Origins ساختند. درست همانطور که Mass Effect مانند بازی Star Wars کار می‌کرد، این استودیو با بازی Dragon Age: Origins ثابت کرد که برای ساخت یک بازی نقش‌ آفرینی به سبک قرون وسطا نیازی به IP مانند Dungeons and Dragons ندارد. این تیم با کار روی مجموعه تکامل یافته Mass Effect درس‌های زیادی گرفتند و بسیاری از سیستم‌های آشنا را در بازی‌ای که چیزی بیش از یک Mass Effect، فقط با شمشیر و جادو بود، اصلاح و تطبیق دادند. مبارزه به‌ طور خاص، که بیشتر به ریشه‌های نقش‌ آفرینی کلاسیک متکی بود، سطح کاملی از پیچیدگی برای بازیکنان کنسولی بود.

البته هر دو بازی داستان‌های فوق‌العاده‌ای داشتند، اما Dragon Age: Origins درس‌هایی از نحوه کنترل جزئیات دقیق Mass Effect گرفت و بر آن اساس ساخته شد. انتخاب‌های عاشقانه بیشتر مورد توجه قرار گرفتند، مجموعه گسترده‌ای از شخصیت وجود داشتند که بسته به شخصیتی که ساخته بودید ممکن است بتوانید یا نتوانید با او رابطه عاشقانه برقرار کنید. آن‌ها همچنین سیستم‌های اخلاقی دوتایی را از مرتد یا عالی بودن در نظر گرفتند، اما همان سطح انتخابات عملی و گفتگو را حفظ کردند. این بدان معنا است که بازیکنان چندان نیازی به انتخاب یک گزینه یا مسیر ندارند تا به امتیازات اخلاقی بیشتر برسند که منجر به ایفای نقش بهتر و واقعی‌تری شود.

۶- بازی Baldur’s Gate

بازی‌ های Bioware
بازی Baldur’s Gate

پلتفرم ها: رایانه شخصی

Baldur’s Gate بازی ای که همه‌ چیز با آن شروع شد، احتمالاً بهترین بازی نقش‌ آفرینی است که تا به حال دیده شده، یا خواهید دید، البته تا زمانی که دو سال بعد بازی Baldur’s Gate 2 عرضه شد. این بازی استانداردهای زیادی را برای این ژانر ایجاد کرد، تا حدی که تقریباً فراموش کردیم این استانداردها از کجا آمده‌ اند. قبل از این بازی و Infinity Engine که به آن قدرت داده، هیچ بازی نقش‌ آفرینی وجود نداشت که از دیدگاه استاندارد ایزومتریک و پس زمینه‌های از پیش مشخص شده برای ارائه سطوحی از گرافیکی استفاده کند. همچنین، این همان‌ جایی است که سیستم مبارزه مختلط واقعی و توقف زمانی آغاز شد، که خود BioWare هم از آن در بسیاری از بازی‌هایش برای سال های بعد استفاده کرد.

درحالی‌ که بازی‌های همتای دیگر مانند Fallout اصلی در تلاش برای انجام کار مشابهی بودند، این Baldur’s Gate بود که در واقع این سیستم‌ها و روش‌ها را با داستانی بالغ که در آن به بازیکن احترام گذاشته می‌شد پیوند داده و در عوض احترام طلبید. نوشتار بازی متنوع و گاهی خنده‌دار و مضحک بود، اما همیشه فریبنده بود. نقش‌ آفرینی‌ها در آن زمان ژانر قدرتمندی نبودند، پس Baldur’s Gate چیزهای زیادی را باید اثبات می‌کرد تا موفق شود. این بازی نه تنها بر پیش‌ بینی‌های فروش غلبه کرد، بلکه راه را برای تجدید حیات محبوبیت کل ژانر هموار ساخت.

۷- بازی Dragon Age: Inquisition

بازی‌ های Bioware
بازی Dragon Age: Inquisition

پلتفرم ها: پلی‌ استیشن ۴، پلی‌ استیشن ۳، ایکس باکس وان، ایکس باکس ۳۶۰ و رایانه شخصی

پس از یک اشتباه فاحش در دنباله، که در انتهای لیست با آن روبرو خواهید شد، BioWare با بازی Dragon Age: Inquisition با قدرت به میدان بازگشت. این استودیو از تمام ویژگی‌ها و مزایای کنسول‌های جدید استفاده کرد و اگر تیم می‌خواست این مجموعه را زنده نگه دارد باید خیلی چیزها را ثابت می‌کرد و تقریباً در تمام موارد موفق شد. بله، بدیهی است که این بزرگ‌ترین، زیباترین و طولانی‌ترین بازی در این مجموعه است، اما جدیدترین مأموریت در دنیای Thedas چیزی بیشتر از یک ارتقاء فنی بود. داستان به حماسه‌ای گسترده تبدیل شد که شامل هزاران شخصیت، نیروهای شیطانی و دسیسه‌های سیاسی بود. Dragon Age 2 تقریباً به هر طریقی طرفداران را ناامید کرده بود، Inquisition برای تصحیح این حس طراحی شد.

طبق معمول شما به عنوان شخصیت جدیدی بازی می‌کنید، که باید با تهدیدات جدیدی که از طریق اشک‌های جادویی در واقعیت وارد جهان شده‌ اند مبارزه کنید. مأموریت اصلی شما به‌ کارگیری نیروهایی برای کمک به شما است تا بتوانید این رخنه که به شیاطین اجازه ورود به دنیا را داده‌ اند بگیرید. این شخصیت‌های جدید بازگشتی برای شکل‌ دهی شخصیتی برای BioWare، به همراه شخصیت‌های محبوب طرفداران مانند Iron Bull هستند. سیستم عاشقانه و رمانتیک نیز دوباره با محتوا و عمق بیشتر بازگشته است و البته محتوای بیشتری که الگوهای رفتاری آن درباره “خروج از Hinterlands” ایجاد شده‌ اند و در نتیجه بازیکنان همه تلاش و انرژی خود را صرف انجام همه کارها در منطقه اول نمی‌کنند. ناامیدی اصلی، حداقل در مقایسه، بخش مبارزه بوده است. به نظر می‌رسد BioWare به‌ طور کلی یک گام به عقب برداشته است، اما مطمئناً شما را در داستان جذابی قرار می‌دهد.

۸- بازی Neverwinter Nights

بازی‌ های Bioware
بازی Neverwinter Nights

پلتفرم ها: پلی‌ استیشن ۴، ایکس باکس وان، سوییچ و رایانه شخصی

بازی دیگری که مانند بازی‌های Baldur’s Gate در محیط Dungeons and Dragons قرار می‌گیرد، Neverwinter Nights است که مانند عناوین قبلی جاه‌ طلبانه پیش‌ گام بازی‌های نقش‌ آفرینی هستند، نیست. این بازی اولین تلاش BioWare در ساخت چیزی شبیه به بازی نقش‌ آفرینی برخط چند نفره گسترده (MMO) است که به شما اجازه می‌دهد روی یک سرور واحد با ۶۳ بازیکن دیگر ارتباط برقرار کنید. در سال ۲۰۰۲ زمانی که بازی منتشر شد، تعداد زیاد بازیکنان اذیت کننده بود. اما بازی چند نفره تنها بخشی از این عنوان بود. این عنوان حالت داستانی تک نفره را با گیم پلی مبتنی بر نسخه ۳.۰ بازی Dungeons and Dragons نیز ارائه داد.

چیزی که آن را– و تمام دوستان در این سرورهای عظیم- منحصر به‌ فرد می‌کند، پس از اتمام کمپین ظاهر می‌شود و آن هم ابزارهایی بود که BioWare در بازی قرار داده بود و به بازیکنان اجازه می‌داد تجربه خود را به‌ طور نامحدودی گسترش دهند. ابزارهای داخلی برای تعدیل بازی ایجاد شده و به بازیکنان اجازه می‌دادند مأموریت‌های کاملاً جدیدی برای دیگران بسازند، از جمله گزینه‌ای برای یک بازیکن که می‌تواند نقش رئیس سیاه‌ چال را به عهده بگیرد، درحالی‌ که بازیکنان دیگر تلاش می‌کنند مسیر خود را در کمپین به پیش ببرند. حتی ابزارهایی مانند این‌ها نیز غیرمعمول هستند و زمانی که وارد بازی می‌شوند اغلب استفاده از آن‌ها برای بسیاری از افراد دشوار است. Neverwinter Nights به‌ هیچ‌ وجه این کار را خوب انجام نداد، اما خود را مجبور کرد تا چیزی بیشتر از تجربه Dungeons and Dragons واقعی را نسبت به تمامی بازی‌هایی که قبلاً ساخته بود به بازیکنان ارائه دهد.

۹- بازی Star Wars: The Old Republic

بازی‌ های Bioware
بازی Star Wars: The Old Republic

پلتفرم ها: رایانه شخصی

قرار دادن این بازی در این لیست به دلایل مختلف، کاری دشوار بود. مهم‌ترین دلیل این است که این بازی یک نقش‌ آفرینی برخط چند نفره گسترده است که یک دهه قبل راه‌ اندازی شده و هنوز به‌ روزرسانی و گسترش دریافت می‌کند، پس بازی در زمان عرضه یا پنج سال قبل چطور بود و اکنون چگونه است کاملاً متفاوت است.

دوم اینکه، این اولین تلاش BioWare در ساخت یک بازی نقش‌ آفرینی بر خط چند نفره گسترده بود و تصمیم گرفت دوباره به همان جهانی که ما و همه به عنوان بزرگ‌ترین جهان در مجموعه Old Republic می‌شناسیم، بازگردد. حالا آن‌ها نه تنها باید انتظارات مردم برای بازی Star Wars را برآورده کنند، بلکه باید مجموعه محبوب خود را هم دنبال کنند و به نوعی بازی نقش‌ آفرینی برخط چند نفره گسترده Star Wars را بسازند که بازیکنان بی‌شک انتظارش را دارند.

BioWare با در نظر گرفتن همه جوانب، کار خوبی در Star Wars: The Old Republic انجام داد. این بازی هنگام راه‌ اندازی با موفقیت بزرگی روبرو شد و در کمتر از یک هفته به یک میلیون بازیکن رسید. درحالی که تعداد بازیکنان از آن زمان متناقض بود، اما بازی مدل اشتراک اصلی خود را کنار گذاشته و سیستم بازی رایگانی را برای فعال نگه داشتن جامعه استفاده کرد. هیچ‌ چیزی به جز مجوز وجود ندارد که باعث شود این بازی نقش‌ آفرینی بر خط چند نفره گسترده از دیگر بازی‌ها برجسته‌تر شود. طرفداران از نحوه رفتار BioWare با برخی از شخصیت‌ها از بازی‌های اصلی خشمگین شدند، اما برای آن‌هایی که بازی نقش‌ آفرینی برخط چند نفره گسترده مانند Star Wars را می‌خواستند، Star Wars: The Old Republic جهانی با داستان‌هایی جذاب برای زنده ماندن و خلق کردن است.

۱۰- بازی Mass Effect 3

بازی‌ های Bioware
بازی Mass Effect 3

پلتفرم ها: پلی‌ استیشن ۴، پلی‌ استیشن ۳، ایکس باکس وان، ایکس باکس ۳۶۰، WiiU و رایانه شخصی

صادقانه بگوییم، اتمام سه‌ گانه‌ای به جاه‌ طلبی و بلند پروازی Mass Effect کاری غیر ممکن است. انتظار می‌رفت تمامی وعده‌ها، موضوعات داستانی، انتخاب‌های بازیکنان، شخصیت‌ها و بسیاری موارد دیگر نتایج راضی‌ کننده‌ای داشته باشند، اما همچنین نتیجه‌ای باشد که در خور هر بازیکنی باشد که انتخابی کرده و روابطی را در دو بازی قبل ایجاد کرده است. اگر Mass Effect 3 می‌توانست پایان دقیقی که همه فکر می‌کردند شایسته آن است ارائه دهد، این رتبه پایین در این لیست را دریافت نمی‌کرد. این واقعیت که هیچکس حس نمی‌کرد بازی پایانی داشته باشد که نشانگر مجموعه‌ای باشد که بر اساس انتخاب بازیکنان ساخته شده، باعث شد بازی رتبه ۱۰ را بگیرد.

Mass Effect 3 به عنوان یک بازی اصلاً بد نیست. مطمئناً نوعی ناهماهنگی در انجام مأموریت‌های جانبی و آویزان شدن از میله‌ها، درحالی‌ که Reapers در حال نابودی همه موجودات زنده از چند سیاره از جمله زمین هستند، وجود دارد، اما اگر به برخی جنبه‌های قبلی بازی نگه کنید، این مراحل با Shepard و گروه، مأموریت نهایی بسیار پرتنش و جذابی خواهد بود. هیچ‌ چیز نمی‌توان درباره پایان آن گفت، اما حتی متن و شخصیت‌ها هم از نسخه‌های قبلی فاصله گرفتند. مبارزه همچنان خوب است، اما این چیزی نیست که مردم از پایان چندین ساعت بازی در این جهان انتظار داشتند.

۱۱- بازی Jade Empire

بازی‌ های Bioware
بازی Jade Empire

پلتفرم ها: ایکس باکس ۳۶۰، رایانه شخصی، iOS و اندروید

عنوان تقریباً فراموش شده یا ناشناخته از BioWare که زمانی منحصراً برای ایکس باکس بود. برای اولین بار، آن‌ها تصمیم گرفتند مسیر خود را با بازی جدیدی تغییر دهند. تیم تصمیم گرفت جدیدترین بازی نقش‌ آفرینی خود را روی IP موجود یا محیط علمی تخیلی جدید و یا محیط فانتزی تنظیم نکند. در عوض، Jade Empire کاملاً از تاریخ چینی و اسطوره‌های واقعی الهام گرفته است. این بازی در مقایسه با بازی‌های قبلی، کوچک‌تر بود، اما به آن‌ها فرصت داد تجربه با سیستم‌های مبارزاتی پویاتر و جذاب‌تری را شروع کنند تا با چیزی که قرار بود بازیکنان بخواهند مطابقت داشته باشد.

اگرچه این بازی هنوز یک بازی نقش‌ آفرینی BioWare است و تمام نشانه‌های آن را دارد. آیا گزینه‌های عاشقانه و رمانتیک وجود دارد؟ نه خیلی زیاد، هیچیک به جالبی و دقت این گزینه‌ها در بازی‌های دیگر نیستند، اما وجود دارند. آیا انتخاب‌های اخلاقی وجود دارد؟ بله و حتی قبل از Dragon Age: Origins، Jade Empire از برچسب‌ گذاری انتخاب‌های شما به عنوان ذاتاً “خوب” یا “شیطانی” دور شد. گرافیک‌ها در آن زمان بسیار چشمگیر بودند. این بازی قطعاً تجربه یادگیری برای BioWare بود، زیرا جنگ بدون تنوع و پیچیدگی و به سرعت قدیمی می‌شود.

۱۲- بازی Dragon Age 2

بازی‌ های Bioware
بازی Dragon Age 2

پلتفرم ها: پلی‌ استیشن ۳، ایکس باکس ۳۶۰ و رایانه شخصی

داستان بد Dragon Age 2 چیزی بود که طرفداران بازی اصلی نیازی به بازسازی‌اش نداشتند و با این وجود و صرف‌ نظر از زاویه‌ای که از آن به بازی نگاه کنید، بازی یک ناامیدی بزرگ بود. انصافاً، این تقصیر BioWare نبود. بازی در ابتدا قرار بود یک محتوای قابل دانلود برای بازی اول باشد، سپس به چیزی بزرگ‌تر رشد کرده و به یک گسترش مستقل تبدیل شد، اما ظاهراً EA وارد عمل شد و دستور داد که یک دنباله کامل شود. نه تنها این، بلکه بازه زمانی کل پروژه فقط ۹ ماه بود. با توجه به تمام این موارد، باید BioWare را برای عرضه بازی که حتی کار کرد ستایش کنیم، چه برسد به اینکه تا این حد منسجم باشد.

اما، این کاری نیست که بازیکنان انجام می‌دهند. در عوض، نگاه کردن به بازی همانطور که است، یعنی یک تکه سرگرمی، ناامیدی بزرگی که بازی به وجود آورده را نشان می‌دهد. طوری که برخی مکانیک‌ها برگشت داشته‌ اند باعث شده به نظر برسد این بازی مانند اولین بازی در این مجموعه است و نه جانشین. متن در همه‌ جا پخش شده بود، البته داستان‌های خوبی در آن پخش شده بود، اما بین سرعت کم و در جا زدن گم شده بود. اجرای بازی خوب بود، اما محیط‌ها به خاطر تکراری بودن بیش از حد به شدت مورد انتقاد قرار گرفتند. شما بارها و بارها وارد همان سیاه‌ چال‌ها می‌شوید و با هیولاهای مشابهی مبارزه می‌کنید. این جهان هنوز وعده‌های بسیاری برای تحقق بخشیدن داشت، اما Dragon Age 2 به شما این حس را القاء نمی‌کند که بخشی از آن هستید.

۱۳- بازی Mass Effect: Andromeda

بازی‌ های Bioware
بازی Mass Effect: Andromeda

پلتفرم ها: پلی‌ استیشن ۴، ایکس باکس وان و رایانه شخصی

به نظر می‌رسد تقریباً مانند یک نفرین است که BioWare نمی‌تواند یک فرانچایز را بدون شکست کامل کند. برای Dragon Age، این شکست Dragon Age 2، برای Mass Effect نیز اگر به Mass Effect 3 کمی اعتبار ببخشیم، نقطه‌ ضعف مطلق اسپین‌آف/ دنباله انواع مختلف، Mass Effect: Andromeda بود.

نوشتن آن در بخشی که دنباله واقعی سه‌ گانه آن‌ها بر آن اساس بود، تقریباً غیرممکن بود و به‌ جای آن پیش درآمد جدیدی ایجاد شد، تصمیم گرفته شد که مأموریت دنبال شود که در طول رویدادهای Mass Effect 2 از Milky Way Galaxy آشنا شروع شده بود و به Andromeda Galaxy معروف بود، که در آن بازی نمی‌توانست بر هیچیک از رویدادها در مجموعه اصلی تأثیر بگذارد یا از آن تأثیر بگیرد. این واقعیت که بازی با هیچ‌ چیزی از مجموعه اصلی ترکیب نشد، همان دلیل خوب بودن بازی است.

بله، ممکن است کمی نامناسب باشد، اما فقط همین است. شما به عنوان برادر یا خواهر دو قلوی Ryder بازی می‌کنید و به دنبال سیاره‌های جدید قابل سکونت در این کهکشان ناشناخته هستید. در عوض شما و گروه اعزامی‌تان دشمنان جدیدی برای مقابله پیدا می‌کنید، آن‌ها خیلی جالب‌تر از Reapers هستند. Kett، یکی از معدود نژادهای جدیدی که در این بازی می‌بینید در کنار تهدیدهای مرموز مانند Scourge که در واقع وزن زیادی ندارند، بیگانه‌های شروری هستند. علاوه بر این، وضعیت غیر قابل‌ قبول و پر از اشکالی که بازی در آن راه‌ اندازی شد باعث ایجاد این اطمینان شد که این عنوان از بین می‌رود. گذشته از سیستم مبارزه روان‌تر، این بازی به سختی شایسته نام Mass Effect خواهد بود.

۱۴. بازی Anthem

بازی‌ های Bioware
بازی Anthem

پلتفرم ها: پلی‌ استیشن ۴، ایکس باکس وان و رایانه شخصی

پس از انفجاری که Mass Effect: Andromeda ایجاد کرد، BioWare تصمیم گرفت کار خود را با شروع IP جدید و تازه‌ای جبران کند. از زمان Dragon Age: Origins در سال ۲۰۰۹ بود که تیم IP جدیدی از هر نوعی را منتشر کرده بود. بنابراین مدت زیادی به تأخیر افتاده بود. با این حال، نتیجه همان چیزی بود که به عنوان تأیید نهایی که BioWare درخشش خود را از دست داده، در نظر گرفته شد. Anthem یک ایده جالب داشت، لباس‌های نیزه‌ای و اساساً هیچ‌ چیز جالب دیگری وجود نداشت. تقریباً هر کاری که بازی انجام داد یا در تلاش برای انجام آن بود، در مقابل چیزی که مردم عاشق آن‌ها در بازی‌های قبلی می‌شدند، قرار گرفت.

این بازی هم مانند Dragon Age 2 قربانی چرخه توسعه وحشتناک شد و به‌ طور کامل با تیمی که تلاش می‌کردند بهترین محصولی که می‌توانند را بسازند، همدردی می‌کنیم و با این حال این بازی حتی در سطح طراحی که می‌خواستیم هم نبود. پس، چه چیزی درباره Anthem خوب است؟ خب، پرواز به نوعی سرگرم‌ کننده بود. جدا از آن، BioWare به وضوح سعی داشت، از چرخه تولید خود دور باشد و این احتمالاً به درخواست ناشر بود. این بازی قرار بود یک عنوان مشارکتی باشد و حداکثر چهار بازیکن در انجام مأموریت‌ها با هم همکاری کنند. البته، این ممکن است عملی باشد، فقط سیستم‌ها و گروه‌ بندی‌ها و نحوه کنترل بازیکنانی که به افراد بیشتر ملحق می شدند، یک آشفتگی مطلق بود. در واقع، Anthem حتی بیشتر از Mass Effect: Andromeda دارای مشکلات فنی بود. عناصر نقش‌ آفرینی کلاسیک تهی یا کاملاً از دست رفته بودند و محتوای کلی کم شده بود. این تیم قول داد بازی را بهبود بخشیده و نقشه راه و موارد این چنینی را به بازی اضافه کند، اما حتی آن‌ها هم لغو شده و بازی به نابودی سوق داده شد.

۱۵- بازی Sonic Chronicles: The Dark Brotherhood (DS)

بازی‌ های Bioware
بازی Sonic Chronicles: The Dark Brotherhood (DS)

این بازی را فقط به دلیل پوچی کامل در این لیست آورده‌ ایم. بیشتر شبیه یک تیتر جعلی است که می‌گوید BioWare، سازنده نقش‌ آفرینی‌های داستانی بسیار عالی، درحال ساخت یک بازی Sonic است و این واقعیت دارد. صرف‌ نظر از چگونگی و چرایی، این همکاری نامناسب واقعاً وجود دارد و به همان اندازه که به نظر می‌رسد بد است. هیچ بخشی از این فرمول منطقی به نظر نمی‌رسد. یا BioWare نیاز به ساخت یک بازی پلتفرمی دارد که هرگز اینکار را نکرده، یا Sonic، شخصیتی که با سرعت زیاد وارد بازار می‌شد، می‌خواهد وارد یک نقش‌ آفرینی شود. ما تصور می‌کنیم آن چه به دست خواهیم آورد یک بازی نقش‌ آفرینی نوبتی Sonic است، این بهتر از این است که BioWare سعی کند یک بازی پلتفرمی با سرعت بالا بسازد، اما چیز زیادی برای ارائه نداشته باشد.

خوشبختانه این بازی از توجه اکثر افراد دوری کرد زیرا Sonic Chronicles: The Dark Brotherhood بازی‌ای است که برای هیچکس ساخته نشده است. اگر شما هم طرفدار BioWare باشید، از مقایسه سادگی این بازی نقش‌ آفرینی با چیزی که از این تیم انتظار می‌رفت خسته خواهید شد. تنها جذابیتی که در نبرد وجود دارد، قراردادن چند درخواست زمان‌بندی‌ شده‌ای است که به آن نیاز دارید، در غیر این صورت هدف بازی دقیقاً مخاطبینی است که به‌ طور کلی با نقش‌ آفرینی‌ها ناآشنا هستند. برای طرفداران Sonic، داستان عجیبی نیست که آن‌ها را به سمت ماجراجویی با جوجه‌ تیغی آبی که بسیار سریع می‌دود بکشاند. این بازی را به عنوان چیزی بی‌ اهمیت و عجیب پنهان کنید، در غیر این صورت از این بازی دوری کنید.

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =