نام قبلی شرکت سونی، Tokyo Tsushin Kogyo در ژاپن ثبت شده بود

Tokyo Tsushin Kogyo

مهندس نابغه Masaru Ibuka و فیزیکدان جوان Akio Morita با همکاری و همدلی توانستند این شرکت را راه بیندازند، نام اصلی این شرکت Tokyo Tsushin Kogyo K.K و یا شرکت مهندسی ارتباطات توکیو بود.

Tokyo Tsushin Kogyo
Tokyo Tsushin Kogyo

صنعت کنسول های بازی یکی از صنایعی است که با اینکه سال ها از تولد آن میگذرد اما همواره شاهد پیشرفت ان بوده ایم و از این رو یکی از پر مخاطب ترین صنایع به شمار می رود. عمده بازار فعلی کنسول های بازی به دست دو شرکت غول سونی و مایکروسافت می باشند که به عقیده ی بسیاری بازار فعلی بیشتر به سمت سونی چربیده است و کنسول ساخت این شرکت یعنی پلی استیشن از نظر فروش نسبت به ایکس باکس پیشی گرفته است.

شرکت سونی در سال ۱۹۴۶ توسط آکیو موریتا و ماسارو ایبوکا در توکیو به ثبت رسید. sony از جمله سازندگان مطرح و پیشگام در تولید محصولات الکترونیک بوده و هست، این شرکت در زمینه های مختلف، تولید محصولات صوتی و تصویری، بازی های ویدیویی و سرگرمی و… فعالیت دارد و یکی از موفق ترین و ثروتمندترین شرکتهای جهان است. در سال ۱۹۴۶ توسط آقای masaru ibuka و آقای akio morita، با ۱۹۰۰۰۰ این سرمایه و ۲۰ نفر کارمند، شرکت «مهندسی مخابرات توکیو» Tokyo Tsushin Kogyo تاسیس شد. دو مهندس هوشمند و با استعداد که در جنگ با هم آشنا شده بودند، با فراهم کردن منابع مالی و معنوی، فروشگاه کوچک الکترونیکی در توکیو تاسیس کردند. مهندس نابغه Masaru Ibuka و فیزیکدان جوان Akio Morita با همکاری و همدلی توانستند این شرکت را راه بیندازند، نام اصلی این شرکت Tokyo Tsushin Kogyo K.K و یا شرکت مهندسی ارتباطات توکیو بود.

این شرکت تولیدات بسیار گسترده ای را در بر دارد از تلویزیون و لوازم خانه گرفته تا گوشی موبایل را تولید می کند و حتی در بخش رسانه ای نیز فعال است به گونه ای که سونی اقدام به ساخت فیلم و انیمیشن و یا تولید بازی های ویدیویی نیز اقدام می کند که میتواند به ما اثبات کند که حدود کاری این شرکت ژاپنی تا چه حد عمیق است. اما بررسی که میخواهیم به آن بپردازیم راجع به کنسول های بازی ای است که سونی منتشر کرده و این کنسول ها در چه وضعیتی با رقبای خود قرار داشته یا دارند.

با گذشت هشت نسل از کنسول های بازی و آمد شد های بسیار میان شرکت هایی که اقدام به تولید این وسایل کرده اند نام سونی سال هاست که در میان بهترین ها جا دارد. زمانی که سونی اولین کنسول بازی خودش پلی استیشن را معرفی کرد تحسین همگان را برانگیخت و با رکوردی بی سابقه یعنی فروش ۱۰۰ میلیون دستگاه از پلی استیشن که تا ان لحظه هیچ پلتفرم بازی به آن دست نیافته بود خودش را به عنوان یکی از شاخص های این عرصه معرفی نمود.

سونی با معرفی و فروش پلی استیشن ۲ بار دیگر موفقیت تجاری نسل قبل را تکرار کرد و این بار حتی رکورد قبلی خودش را با فروش ۱۵۵ میلیون نخسه شکست بیش از ۳۸۰۰ عنوان بازی برای این کنسول معرفی شد و تبدیل به پرفروش ترین کنسول بازی های خانگی در تمامی تاریخ شد. سونی هم در سال ۲۰۰۶ محصول بعدی خود یعنی پلی استیشن ۳ یا PS۳ را معرفی کرد، این اولین کنسولی بود که از دیسک های بلو-ری برای خواندن اطلاعات استفاده می کرد و تا کنون ۸۰ میلیون از این محصول به فروش رفته است.

در سال ۲۰۱۳ پلی استیشن ۴ و Xbox one از سونی و مایکروسافت معرفی شده اند. در این نسل همچنان رقابت اصلی میان سه شرکت سونی، مایکروسافت و نینتندو می باشد. در این نسل همچنان شگفتی آفرینی شرکت ها رو می بینیم و روز به روز به قابلیت های اصلی و جانبی آن ها اضافه می شود.

اما پس از گذشت ۱۵ ماه از عرضه ی کنسول های پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان شرکت سونی اعلام کرده که فروش انها در ماه ژانویه بیش از دیگر کنسول ها بوده است. سونی گفت: پلی استیشن ۴ به صدر جدول فروش ماه ژانویه بازگشته و ما صدرنشینی را طبق آمار ان پی دی ادامه می دهیم. از ماه نوامبر ۲۰۱۳ تا به امروز، سونی بیش از ۱۸.۵ میلیون کنسول پلی استیشن ۴ و ۸۱.۸ میلیون نسخه نرم افزار فروخته است. نکته ی مثبتی که در ارتباط با کنسول پلی استیشن ۴ وجود دارد بازی های انحصاری ان است که بسیار محبوب و با کیفیت هستند و شاید بسیاری از طرفداران را مجاب می کنند که به خاطر از دست ندادن بازی های انحصاری پلی استیشن هم که شده سراغ این کنسول بروند و آن را نسبت به ایکس باکس وان ترجیح بدهند.

این در حالی است که ایکس باکس وان از نظر گرافیکی و قسمت نرم افزار بازخورد های بهتری نسبت به پلی استیشن دریافت کرده است اما با این حال گویا بازار طور دیگری چرخیده است و بازیکنان و هواداران بازی های ویدیویی ترجیح داده اند به سراغ کنسول نسل هشتمی سونی بروند. در ارتباط با کنسول نسل قبل سونی یعنی پلی استیشن ۳ همه چیز متفاوت بود این کنسول چندان با استقبال مواجه نشد و این غول ژاپنی را دچار دردسر کرد در برابر آن کنسول شرکت مایکروسافت یعنی ایکس باکس ۳۶۰ بسیار موفق واقع شد و توانست رقیب خود را به خوبی جا بگذارد.

نکته ی دیگری که از دنیای بازی در این ماه به جا می ماند، بازی های پرفروش این ماه است در این ماه بازی dying light بیشترین فروش را به خود اختصاص داد که با این اتفاق این بازی جایگزین کال اف دیوتی شد. هرچند یکی از عواملی که می تواند در ارتباط با بازی dying light حائز اهمیت باشد این است که در ماه ژانویه بازی دیگری منتشر نشد که بخواهد رقیبی برای dying light باشد و راه را برای اول شدن این بازی هموار کرد. شما می توانید لیستی از بازی های پرفروش در ماه ژانویه را ببینید.

Tokyo Tsushin Kogyo
Tokyo Tsushin Kogyo
  • Dying Light
  • Call of Duty: Advanced Warfare
  • Grand Theft Auto 5
  • Minecraft
  • NBA 2K15
  • Super Smash Bros
  • Far Cry 4
  • Madden NFL 15
  • Destiny
  • FIFA 15

فروش بازی ها در ژانویه ۲۰۱۵ نسبت به ژانویه ۲۰۱۴، ۲۰۰ درصد افزایش یافته. در این بین بازی Dying Light بیشترین فروش را به خود اختصاص داده است. این بازی ساخته یک شرکت لهستانی است که می تواند از بازی های خوب در ژانر وحشت و بقا شود این بازی از سبک دیداری اول شخص استفاده می کند و می تواند شما را به مرز ترس برساند. جالب است که بدانید کمپانی بزرگ هالیوودی وارنر برادرز نیز در ساخت و تهیه این بازی همکاری داشته است که ممکن است از نظر جلوه های دیداری به تقویت بازی کمک کرده باشد. کمپانی تکلند مسئولیت توسعه و انتشار بازی را بر عهده داشته است. این بازی تا کنون که از فروش و بازخورد خوبی برخوردار بوده است باید دید که می تواند ثبات را حفظ کند و فروش خوب خود را تا چند ماه ادامه دهد و یا اتفاق دیگری رخ خواهد داد.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 18 =