نقد و بررسی واقعیت مجازی Vive Cosmos

واقعیت مجازی Vive Cosmos

سه سال پس از اینکه HTC، هدست Vive را عرضه کرد که بازی ها را دستخوش تغییرات می کرد، بالاخره نسخه بعدی هدست هم منتشر شد: واقعیت مجازی Vive Cosmos. به طور کلی هدست خوبی است، صفحه نمایش آن نیز وضوح بالاتری نسبت به Vive Pro و Index و کنترلرهای ارگونومیک. با این حال، آنچه که ممکن است در نهایت منجر به نابودی Cosmos شود، قیمت ۷۰۰ دلاری آن است، که این هدست را به طور عجیبی بین Oculus Rift S بسیار موفق و Valve Index قرار می دهد.

نکات مثبت Vive Cosmos

  • صفحه نمایش فوق العاده واضح ۲۸۸۰ x 1700 p
  • تجهیزات جانبی آینده برای واقعیت مجازی بی سیم و ایستگاه های ثابت
  • دوربین های جلو برای دیدن محیط اطراف
  • طراحی هدست تاشو

نکات منفی Vive Cosmos

  • بندهای هیلو راحت نیستند
  • با توجه به ویژگی ها گران است
  • تنظیم صفحه نمایش سخت است

طراحی واقعیت مجازی Vive Cosmos: ترکیبی از ترندهای واقعیت مجازی

Vive Cosmos مانند مجموعه ای از ترندهای مختلف در واقعیت مجازی به نظر می رسد. این هدست دارای بندهای هیلو، کنترلرها، ردیابی درون به بیرون و دید دوربین واقعی است. بیایید ببینیم آیا چیز فوق العاده دیگری به این هدست اضافه شده یا خیر.

هدست Cosmos سنگین بوده و وزنی بیش از یک پوند دارد و بیشتر وزن آن هم در قسمت جلویی هدست توزیع شده است. برای اینکه هدست را روی سر خود نگه دارید، Cosmos یک بند هیلو دارد که با گره ای در پشت سفت می شود. قسمت بالایی هدست نیز دارای یک بند چسبی است که وزن را روی سر شما توزیع می کند. به طور کلی، این هدست سنگین و زمخت است و بیشتر وزن آن به پیشانی شما وارد خواهد شد. اگر سر خود را خیلی سریع تکان دهید، احتمالاً هدست به اطراف کج شده و به سختی می توان هدست را به درستی در مقابل چشم هایتان نگه دارید.

روی هدست، شش دوربین وجود دارد، یکی در لبه، دو دوربین در صفحه جلویی. همه این دوربین ها برای ردیابی حرکات درون به بیرون هستند، اما دو دوربین جلویی محیط اطراف شما را برای ویدیوی زنده ثبت می کند. همه این دوربین ها در یک محفظه پلاستیک آبی محکم قرار گرفته اند و جلوی هدست تعداد زیادی سوراخ مثلثی شکل برای پخش گرما وجود دارد. داخل هدست یک فوم سفت با روکش چرم در امتداد بند هیلو و فوم ساده ای در امتداد لبه هدست قرار دارد. بند هیلو پلاستیکی سفت و مات است که حرکت نمی کند. گره پشتی بزرگ و به راحتی قابل جابجایی و چرخش است، اما قسمت بلندتری برای اتصال گره به آن وجود داشت، احتمالا بهتر بود.

ویژگی های بند هیلو

یک ویژگی جالب درباره بند هیلو، قسمت جلویی آن است؛ هیلو دارای مفصلی است که از طریق آن می توانید هدست را برگردانید. در اکثر هدست های واقعیت مجازی، اگر بخواهید راه بروید و اطراف را ببینید، باید هدست خود را در بیاورید. بندهای هیلو به شما این امکان را می دهد که Cosmos را به سمت بالا کشیده و آن را ۹۰ درجه بچرخانید.

در دو طرف بند هیلو، دو کاپ هدفون جداشدنی وجود دارد، طراحی آن بسیار یکپارچه بوده و یادآور هدفون های موسیقی دهه ۷۰ و خط تولید جدید Sennheiser Momentum است. کاپ ها در امتداد یک اسلات فلزی می چرخند و عقب و جلو می روند. کاپ ها همچنین با فوم پوشیده از چرم مصنوعی کاور شده و دارای سوراخ هایی هستند تا از گرم شدن بیش از حد جلوگیری شود.

واقعیت مجازی Vive Cosmos
ویژگی های بند هیلو

کنترلرها به وضوح از کنترلرهای Rift Touch و Windows Mixed Reality الهام گرفته اند و یک حلقه هیلو در بالای کنترلرها وجود دارد. کنترلرها کاملا مشابه هم هستند، فقط دکمه منو و Origin به ترتیب زیر جوی استیک چپ و راست قرار گرفته است. کنترلرها از پلاستیک فشرده ساخته شده و بسیار کوچک و سبک هستند. مانند کنترلرهای گیمینگ سنتی کنسول ها، پشت این کنترلرها هم یک تریگر و بامپر وجود دارد. همچنین به کمک جوی استیک ها می توان برای انجام کارهایی در بازی یا خود کنسول کلیک کرد. وقتی هدست به خوبی تنظیم شود، شگفت انگیز به نظر می رسد اما در نهایت کوچک بوده و استفاده از آن راحت نیست.

با این حال، وقتی آن ها را در دست نگه دارید سبک و ناامن به نظر می رسند. هیچ شیاری برای قرار گرفتن در دست و عدم لغزش وجود ندارد، انگشتان به طور طبیعی روی دکمه ها قرار می گیرند و ممکن است با مشکل ضربه تصادفی حین بازی مواجه شوید. کنترلرها با بندهای مچ عرضه می شوند که از افتادنشان جلوگیری می کند، اما از نظر ارگونومی، رها شدن تصادفی و ناگهانی کنترل ها بسیار محتمل است.

فرآیند راه اندازی: سخت تر از چیزی که تصور می کنید

راه اندازی Vive Cosmos مانند کابوس است. اگر Vive دیگری داشته باشید، می توانید نرم افزار “Vive Setup” را از وب سایت Vive دوباره نصب کنید، Viveport (پاسخ Vive به استیم) را بررسی کنید و مطمئن شوید درایور گرافیکتان به روز است. برای ما، نصب و اجرای نرم افزار حدودا نیم ساعت طول کشید تا نهایتا توانستیم به تنظیمات Steam Room در استیم واقعیت مجازی برویم. خوشبختانه، Cosmos ایستگاه های ثابت ندارد، پس باید فقط نگران هدست باشید.

در مقابل، برای راه اندازی Valve Index، کافی است آن را به رایانه شخصی متصل کرده و وارد ابزار تنظیم اتاق استیم واقعیت مجازی شویم. این کار، به جای نیم ساعت، فقط دو دقیقه طول می کشد. Oculus Rift تنظیمات درگیرکننده تری نسبت به Index دارد، اما باز هم به بدی و سختی Cosmos نیست. صرف نظر از این امر، مطمئن شوید که فضای واقعیت مجازی شما عاری از خطراتی مانند زمین خوردن یا شکستن آیتم ها باشد.

راحتی: عدم توزیع ایده آل وزن

وی آر Vive Cosmos
راحتی: عدم توزیع ایده آل وزن

برای افرادی با عینک، بالشتک های اضافی فضای زیادی را ایجاد خواهند کرد. همچنین محدوده تنظیم IPD فیزیکی بسیار خوبی هم وجود دارد تا بتوانید به درستی تمرکز کنید. با این حال، همینجا نکات مثبت به پایان می رسند: Vive Cosmos راحت نیست. بند هیلو شکل سنگین است و بالشتک ها خیلی سفت هستند. حتی وقتی به درستی تنظیم شوند، هدست موهای فرد را می کشد و بند بالایی کار زیادی برای نگه داشتن وزن انجام نمی دهد.

این هدست راحتی کمتری نسبت به Index یا Rift S دارد، اما چیزی که واقعا ناامیدکننده است این است که هدست از شرکت طراح Vive Pro است که بسیار راحت بود. در عین حال، Cosmos مدام روی صورت سر می خورد و باعث می شود تمرکز از دست برود. با این حال، ما مشکل زیادی با واقعیت مجازی نداشتیم و شاید به این خاطر باشد که مدتی قبل میدان دید واقعیت مجازی خود را گسترش داده و فضای بیشتری داریم.

کیفیت صفحه نمایش (لنزها): واضح و عریض

صفحه نمایش شاید بزرگ ترین نقطه قوت Cosmos باشد: نمایشگرهای LCD دارای وضوح تصویر ۱۴۴۰ x 1700 برای هر چشم هستند که واضح و دقیق به نظر می رسد، بله، صفحه نمایش Cosmos بهتر از Index و Vive Pro است. FOV به اندازه کافی عریض است تا حس غرق شدن در بازی را القا کند و اگر هدست را به درستی تنظیم کنید، نور یا تاری زیادی را مشاهده نخواهید کرد. این هدست دارای صفحه نمایش ۹۰ هرتز است، با این حال، حرکت ها به نظر بهتر از صفحه نمایش ۱۲۰ هرتزی Index نشان داده می شوند، اما نسبت به صفحه نمایش ۸۰ هرتزی Rift S برتری کمتری دارد.

عملکرد: ردیابی بهبود یافته و نرخ فریم بالا

از آنجایی که Cosmos حدود یک ماه پیش عرضه شده، ویژگی ردیابی آن قطعاً بهبود یافته است. این ویژگی واقعا خوب است. Index و Vive Pro هنوز در صدر ویژگی ردیابی هستند. با این حال، ردیابی Cosmos هم تقریباً به خوبی Rift S است. اگر کنترلرها را با فاصله یک پا جلوی هدست یا پشت خود نگه دارید از کادر خارج می شوند، اما بازهم می توانند در اکثر محدوده های اطراف، ویژگی ردیابی را حفظ کنند. خود هدست فوق العاده کار می کند. نرخ فریم ثابت می ماند. بازی ها عالی به نظر می رسند و هدست موقعیت خود را حفظ می کند.

ما Cosmos را با استفاده از رایانه شخصی مجهز به پردازنده Intel Core i7-8700k و NVIDIA GTX 1080 تست کردیم. با این حال، وقتی No Man’s Sky را بازی کردیم با خواندن متن ها کمی مشکل داشتیم، نقطه مناسب برای مشاهده صفحه نمایش متاسفانه کوچک است و متن را تار نشان می دهد. اگر منصف باشیم، قسمت تار خیلی کوچک تر از همین قسمت در Vive یا Rift است، اما بزرگ تر از Index است.

کنترلرها پاسخگو هستند اما حس می کنیم باید به درستی در دست گرفته شوند تا در طول گیم پلی تصادفی روی دکمه ای ضربه وارد نشود. دکمه گریپ میانی احساس خوبی ایجاد نمی کند و فشار دادن آن حین استفاده از جوی استیک کمی سخت است. در عین حال، هیچ راهی برای نگه داشتن این کنترلر، بدون اینکه انگشتان روی یک دکمه قرار بگیرند، وجود ندارد، که مشکل بزرگی برای بازی های بدون دکمه ای مانند Beat Saber است، که در آن با کنترلرها مانند یک عصای بدون دکمه رفتار می شود.

ویژگی صوتی: صدای خوب

هدفون هایی که با Cosmos همراه هستند، صدای خوبی دارند. آن ها غنی، دقیق، پویا بوده و حس خوبی به تجربه واقعیت مجازی اضافه می کنند. صدای زیر بهتر از چیزی است که انتظار می رود، اما اصلا غالب نبوده و به شنیدن نشانه های صوتی کمک می کند. بیس در Cosmos خوب است، کمی ضعیف است اما بالاخره وجود دارد. به طور کلی، مشخصات آن تقریباً مانند Index است، اما Index صدای متعادل بهتری دارد. Cosmos از نظر صوتی از Rift S بهتر است. از بین تمامی هدست های واقعیت مجازی که ما تست کردیم، Cosmos بلندترین صدا را دارد. برای مقایسه، هنگام استفاده از Index ،Rift و Vive pro صدا را حدودا روی ۵۰ درصد تنظیم کرده، اما حجم صدای Cosmos روی ۲۵ درصد بود.

نرم افزار: آشفته و پیچیده

هدست Vive Cosmos
ویژگی صوتی: صدای خوب

به نظر متوجه منظور HTC شدیم. HTC نیاز دارد برای ادامه محصولات واقعیت مجازی سود کند. اما این بهانه ای برای کشاندن فروشگاه Viveport به سمت خود و دسترسی واقعیت مجازی استیم به یک تجربه پیچیده نیست. در حال حاضر، Viveport کمترین عناوین را برای بازار واقعیت مجازی دارد و عناوین آن مشابه استیم واقعیت مجازی و Oculus هستند.

استیم واقعیت مجازی نرم افزاری قوی است که به شما اجازه می دهد تمامی عناوین استیم (حتی آن هایی که استیم نیستند) را باز کنید و به محبوب ترین عناوین واقعیت مجازی خود نگاهی بیاندازید و هر عنوانی که توجه شما را جلب کرد خریداری کنید. استیم واقعیت مجازی امکان دسترسی Revive را به شما می دهد، پس می توانید عناوین Oculus را به صورت مستقیم از استیم بازی کنید. Viveport این اجازه را نمی دهد.

صفحه اصلی Vive زیبا است، اما چیز قابل توجهی ندارد. یک پلتفرم کوچک است که ممکن است شما را سرگردان کند. حرکت در منوی اصلی Vive کمی دشوار است، زیرا چندین زیربخش در هر منو وجود دارد و در یک نگاه کاملاً خوانا نیست.

شاید جالب ترین ویژگی Cosmos، فیلتر واقعی آن باشد. در قسمت جلوی هدست، دو دوربین استریوسکوپی وجود دارد که می تواند از محیط اطراف ویدیو بگیرد. وضوح آنها واقعا کم است، و همه چیز اطراف شما دانه دار و غیر واقعی به نظر می رسند، اما اطلاعات کافی برای راه رفتن با هدست واقعیت مجازی را ارائه می دهد.

قیمت: قیمت متوسط، اما در حال حاضر پایین

کیت Vive Cosmos تقریبا ۶۹۹ دلار قیمت دارد، که صفحه نمایش عالی و کنترلرهای راحتی را برای شما به ارمغان می آورند. وقتی HTC مشکلات ردیابی Cosmos را حل کند، Cosmos به هدست خوبی تبدیل خواهد شد. با این حال، اگر یک هدست بی سیم می خواهید، پس به ایستگاه ثابت یا لوازم جانبی اول شخص دیگری که HTC وعده داده نیاز دارید، در نتیجه باید ۱۰۰ دلار بیشتر بپردازید.

HTC هدست Cosmos را به عنوان یک تجربه تولید تدریجی تصور می کرد، اما اگر می خواستند مصرف کنندگان روی کیت اولیه HMD سرمایه گذاری کنند، چرا قیمت Cosmos را ۳۹۹ یا ۴۹۹ دلار در نظر گرفتند تا با Rift S رقابت کنند؟ در حال حاضر، فکر می کنیم که Cosmos در مقایسه با Rift S که ردیابی بهتری ارائه داده و تنها کمی کاهش کیفیت نمایشگر را به همراه دارد، قیمت بالایی دارد.

رقابت: دو جایگزین قدرتمند

Oculus Rift S

Rift S مانند Cosmos از ردیابی درون به بیرون استفاده می کند، اما شباهت این دو هدست همینجا به پایان می رسد. صفحه نمایش Rift S 2560 x 1440 پیکسل بوده و دارای نرخ تازه سازی ۸۰ هرتز است، در مقابل صفحه نمایش Cosmos 1440 x 1700 است. Rift S و Cosmos باید ردیابی یکسانی داشته باشند، اما HTC هنوز بر نرم افزارهای ردیابی تسلط ندارد. Cosmos صفحه نمایش بهتری دارد، اما اگر یک IPD خیلی بزرگ نداشته باشید، فکر می کنیم ارزش نداشته باشد که ۳۰۰ دلار هزینه ارتقاء از Rift S به Cosmos را بپردازید.

Valve Index

وقتی Valve Index منتشر شد، طرفداران واقعیت مجازی دیوانه شدند. Index دارای صفحه نمایش LCD 1440 x 1600 پیکسلی با میدان دید بسیار گسترده تر از Rift S ،Cosmos یا Vive اصلی است. به لطف پدهای ردیابی، کنترلرهای Index امکان کنترل تمام انگشتان را فراهم کرده و به شدت راحت هستند. چیزی که Index را از سایر هدست ها جدا می کند نرخ تازه سازی ۱۲۰ هرتزی است که در حال حاضر در صنعت بهترین بوده و امکان تجربه واقعیت مجازی را بدون مشکل در حرکت که ممکن است با نرخ تازه سازی پایین همراه باشد، فراهم می کند. آیا ارزش ۳۰۰ دلار اضافی را نسبت به Cosmos دارد؟ اگر می توانید آن را بپردازید، بله: با ۳۰۰ دلار هدست بهتر و ردیابی بسیار بهتری را خواهید داشت.

مشخصات Vive Cosmos

معرفی واقعیت مجازی Vive Cosmos
مشخصات Vive Cosmos

نام محصول: Vive Cosmos

برند محصول: HTC

SKU :ASIN B07TWNTGCH

قیمت: ۶۹۹ دلار

تاریخ عرضه: اکتبر ۲۰۱۹

وزن: ۲.۲ پوند

ابعاد محصول: ۱۷.۵ x 10.3 x 8 اینچ

سازگاری: ویندوز ۱۰

پلتفرم: استیم واقعیت مجازی، Viveport

وضوح تصویر: ۱۴۴۰ x 1700 پیکسل برای هر چشم (۲۸۸۰ x 1700 پیکسل کلی)

نوع صفحه نمایش: Full RGB LCD

محدوده IPD: حدود ۶۱ میلی متر تا ۷۳ میلی متر

نرخ تازه سازی: ۹۰ هرتز

میدان دید: ۱۱۰ درجه

خروجی صوتی: هدفون های استریو جداشدنی

ورودی صوتی: میکروفون های یکپارچه

اتصالات: USB-C 3.0 ،DP 1.2، اتصال اختصاصی به Mods

حسگرها: G-sensor ،Gyroscope ،IPD sensor

نوع باتری: ۲ باتری AA برای هر کنترلر (باتری ها در کیت هستند)

الزامات حوزه ردیابی (اندازه اتاق): ۲ متر در ۱.۵ متر

پردازنده: Intel Core i5-4590 یا بهتر

پردازنده گرافیکی: Nvidia GTX 970 یا بهتر

حافظه: رام ۴ گیگابایت یا بالاتر

پورت ها: ۱ x DisplayPort 1.2 یا جدیدتر، ۱ x USB 3.0 یا جدیدتر

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + هفت =