بررسی ویژگی و جزئیات VRPG

VRPG

در این چند سال گذشته مشکلی که دچار سبک نقش آفرینی (VRPG) (Role Playing Game) شده است و شاید برای بسیار ی از مردم هم درک اشتباهی بوجود آورده است.

"<yoastmark

این روزها در صنعت بازی، پلی استیشن ها بسیار عالی درخشیده اند و کمتر کسیب را که در زمینه بازیها حرفه ای است را می توان پیدا کرد که با مضامین پلی استیشن ها وآشنایی نداشته باشد و سونی یکی از بزرگترین شرکت های پیشرو در این زمینه می باشد. بازی های نقش آفرینی می تواند وسیله ای برای افزایش خلاقیت و کار باهم بودن شود که با توجه به علاقه سناریو و داستان مورد دلخواه خود را از پیش انتخاب کرده و به بازی بپردارید.

تعریف نقش آفرینی VRPG

با توجه به عملکرد بسیار پیچیده و دقیق مغز که می تواند اطلاعات بسیار متنوع و گوناگون را دسته بندی کند. و درک موضوعات بطوری که برای ما قابل استنباط باشد مانند حس های پنج گانه شنیدن، دیدن، لمس کردن و… تمام این اراکات بعلت این توانایی مغز ممکن شده است که مغز انسان می تواند موضوعاتی را که دارای محتوای ویژه ای هستند را در دسته های خاص خودش گروه بندی کرده که در مواقع لزوم بتواند براحتی به آن ها دسترسی داشته باشد. همین گروه بندی اطلاعات است که نظم و ترتیب خاصی به میزان بالای اطلاعات دارد که درک و استفاده از آن ها برای ما قابل فهم و استفاده درست است. این گروه بندی معادل همان ژانر های فیلم های سینمایی، موسیقی و بازی های کامپیوتری است.

در واقع ژانرها همان گروه ها و دسته های اطلاعاتی هستند که ارتباط و اختلاف بازی های کامپیوتری را از یکدیگر بتوانیم تشخیص دهیم. به عنوان مثال اگر بخواهیم یک بازی یا یک فیلم را بطور کامل توصیف کنیم بسیار سخت و گاها غیر ممکن باشد ولی کافیست بگوییم این فیلم یا بازی دارای ژانر اکشن است یا ژانر درام دارد و یا در مورد یک بازی بگوییم یک اکشن ماجرایی سوم شخصی است.

در این چند سال گذشته مشکلی که دچار سبک نقش آفرینی VRPG شده است و شاید برای بسیار ی از مردم هم درک اشتباهی بوجود آورده است، چند علت دارد که یکی از ان ها اینست که بعضی از استودیوها بازی که نقش آفرین خود را با اضافه کردن چند مکانیزم ساده مانند کسب امتیاز تجربه و یا مانند آن معرفی می کنند و دلیل دیگر آسان شده این نوع بازی هاست که خود دلیلی بر لغزش این نوع سبک و ژانر معرفی کرد.

ویژگی های سبک بازی

این سبک مشابه هر سبک دیگری دارای ویژگی های خاص خودش می باشد در زیر به برخی از این وِیژگی ها به طور مختصر اشاره می کنیم:

  • در این سبک معمولا اسلحه های سرد و با خاصیت جادویی بکار می رود.
  • افکت های صدا گذاری در این سبک بسیار حایز اهمیت است.
  • مورد مهم دیگر این سبک نقل قول های بین شخصیت ها است.
  • موسیقی به خصوص موسیقی های حماسی بر روی این بازی ها بسیار اثر گذار می باشد.
  • روش بازی که در این نوع سبک در ابتدای شروع بازی نوع کلاس و قالب شخصیت بازی تعیین می شود. مثلا کلاس شخصیت می تواند به صورت جاسوس، دزد، جادوگر یا جنگجو و…. تعیین شود.
  • نکته دیگر اینست که سبک VRPG خود به دو زیرگروه تقسیم می شود یکی اکشن نقش آفرینی و اکشن نقش آفرین آنلاین.

سبک های نقش آفرینی

در ادامه به معرفی تعدادی از سبک های ای نوع بازی می پردازیم:

سبک ACTION

این سبک دقت و زمان بندی بسیار مهم است و هم چنین تسلط و غلبه بر موانع. این سبک از گستردگی بسیاری در بین بازی ها برخوردار است.

سبک Hack & Slash

این نوع سبک تاکید زیادی بر درگیری و مبارزات نزدیک نفرات شخصیت بازی دارند.

سبک traditional fighting

در این نوع بر روی درگیر های تک به تک شخصیت ها عمل می کند.

سبک Ring Flighting Game

در این نوع بازی ها می توانید شخصیت اصلی را آزادانه در یک میدان مبارزه قرارداده و به حرکت وادارد که تا حدودی شبیه مبارزات سنتی می باشد.

سبک MOBA

از زیر سبک های استراتژی همزمان می باشد که خود زیر مجموعه سبک اکشن است. در این نوع بازی ها دو تیم به رقابت با یکدیگر می پردازند و هر بازی کننده وظیفه کنترل یک شخصیت را دارد.

محیط

بازی هایی که از تکنولوژی VRPG  بهره می برند در محیطی فرد را قرار می دهند که داستان های تخیلی از دنیای انسان ها مانند کوتوله ها و … در زمان های قدیم یا زمان آینده یا محیطی افسانه ای را در ذهن انسان تداعی می کنند. در واقع این نوع بازی ها این مطلب را ثابت کرده و به نمایش گذاشته اند که یک بازی نقش آفرینی در هر زمان و مکانی ممکن است اتفاق بیفد.

گشت و گذار

یکی از نکات و هسته اصلی در این نوع بازی ها گشت گذار در آن ها می باشد. در بسیار از این بازی ها حتما این مورد برای ماها اتفاق افتاده باشد که ساعت ها در بازی در کشف و جست و جوی درداخل غارها جنگل ها و…. وقت گذرانده باشیم در واقع گشت و گذار در این نوع از بازی ها به عنوان عامل جلو برنده پروسه بازی حتما لحاظ می شود و یان تنها مختص این نوع ژانر نیست. البته بعضی از انواع بازی های نقش آفرین روندی بدون گشت و گذار در بازی دارند که این در واقع نمونه ای از نقش آفرین تاکتیکی به حساب می آید.

مبارزه

اولین عامل ارتباطی که به صورت مستقیم بازیکن با دینای اثر در بازی می باشد مبارزه است. بازی های نقش آفرینی، ازبسیاری از تکنیک و مکانیک های مبارزه ای که در دیگر سبک ها وجود دارد را برای بهبود عملکرد VRPG خود به یاری گرفته است.

داستان

همانطور که قبلا گفته شد نقش آفرین ها، گیم هایی هستند که شخصیت محور بوده و در طول بازی تغییر و تحولی که در شخصیت یا شخصیت ها ی بازی صورت می گیرد بسیار مهم هستند. داستان بازی می تواند بخش مهم و بزرگی از یک نقش آفرینی در بازی را تشکیل دهد ولی نمی توان گفت مهم ترین عامل این نوع بازی ها می باشد. حال اگر تلاش شود مدت زمان فرا رسیدن مرگ یک شخصیت اصلی بسیار طولانی شود ولی قدرت لازم بازیکن برای تجسم بخشیدن شخصیت وجود نداشته باشد به هیچ وجه نمی تواند سناریوی مناسبی برای ایجاد و خلق یک نقش آفرینی باشد.

حق انتخاب با پیامد های منطقی

یکی دیگر از عناصر مهم نقش آفرینی، تصمیماتی است که در جهت حفظ پروسه سناریوی بازی باید مدام گرفته شود این تصمیمات در بازی، می تواند پایان متفاوتی کاملا جدا از پروسه اصلی هر بازیکن بوجود می آورد را رقم بزند.

بالا رفتن اعداد

ارقام و اعداد در این نوع بازی ها بسیار مهم هستند. در طول یک بازی نقش آفرینی یک یا چند شخصیت سیر تغییر و تحولی را پی می گیرد. که این سیر تغییر در شخصیت، در یک گزینه در منوی state به نمایش گذاشته می شود و در طول بازی و به تدریج با گذشت زمان یک مقدار معینی که همون امتیاز تجربه است یک مقدار عددی را بدست می دهد. این سیر تغییر شخصیت در بازی فاکتور بسیار مهمی است ولی در نقش آفرینی لازمه اصلی به حساب نمی آید.

هدست واقعیت مجازی

هدست های واقعیت مجازی در طول سال های اخیر سیر تحولی زیادی داشته است. از این نوع هدست مخصوص پلی استیشن ۴ را باید نام ببریم که از اهمیت بالایی در صنعت بازی برخوردار است. پلی استیشن VR تا امروز یکی از موفق آمیز ترین هدست های VR می باشد که بالاترین فروش هم داشته اند این کنسول سونی در جایگاه خود از توجه و اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده است و روز به روز هم بر میزان فروش آن افزوده می شود

دونوع هدست وجود دارد هدست وابسته به گوشی و هد ست وابسته به کامپیوتر که این ها از لحاظ معرفی و قیمت به مشتریان متفاوت هستند. که در آینده با ارایه تکنولوژی ها بیشتر در حال پیشرفت روز به روز آن ها هستند.

شرکت سونی در همه زمینه های فناوری نوین بسیار کارامد و فعال عمل می کند و با استفاده از فناوری واقعیت مجازی بازی های مختلفی از جمله در زمینه نقش آفرینی به بازار ارایه داده است که به تازگی برند تجاری VRPG را در ژاپن در سازمان ثبت اختراعات و علایم تجاری ژاپن با نام Playstation VR به ثبت رسانده است.

"<yoastmark

PRG به معنای بازی های نقش آفرینی یا VRPG می باشد. شرکت سونی به واقعیت مجازی اهمیت ویژهای قایل هدست ویژه ای هم برای این منظور طراحی کرده است و برای این هدست خود عبارت Playstation VR را به نمایش گذاشته است که حرف V آن هم مخفف vitual را معرفی می کند، می توان نتیجه گرفت که این علامت تجاری به بازی های دارای نقش آفرینی واقعیت مجازی هستند بر می گردد. که البته اگر این برند تجاری تایید شود تجربه این بازی ها بسیار فوق العاده خواهد بود.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + سیزده =