راهنما استفاده از Xbox Game Bar در ویندوز ۱۰

Xbox Game Bar در ویندوز 10

فرقی نمی‌کند که این یک حرکت برای پیروزی در بازی یا لحظه تقسیم جناح‌ها باشد، به‌ هرحال بازی‌های رایانه‌ای پر از اتفاقات عالی هستند. برای اطمینان از اینکه از تمامی این لحظات بهره‌مند می‌شوید، نیازی نیست از برنامه‌های سوم شخص پیچیده‌ای استفاده کنید. Xbox Game Bar داخلی ویندوز ۱۰ هر چیزی که نیاز داشته باشید را در اختیار شما قرار می‌دهد. Xbox Game Bar در ویندوز ۱۰ شامل پوششی با ویجت های مختلف برای ضبط گیم پلی‌های شما است. می‌توانید از این ویجت ها برای ضبط عکس‌ها استفاده کنید، می‌توانید آن‌ها را هرجایی که می‌خواهید سنجاق (پین) کنید و یا هر طور که دوست دارید جابجایشان کنید. بر همه آن‌ها مسلط شوید و مطمئن باشید یک ابزار گیم پلی عالی در اختیارتان است.

۱. کنترل‌های اصلی

Xbox Game Bar در ویندوز 10
کنترل‌های اصلی

اگرچه می‌توانید بسیاری از ویژگی‌های Game Bar را از پنل ها و ویجت های مختلف فعال کنید، اما سریع‌ترین راه برای انجام این کار از طریق میانبرهای صفحه کلید است. اگر می‌خواهید از این برنامه استفاده کنید، چند میانبر از پیش تعیین شده وجود دارند، اما اگر بخواهید بسته به نیاز خود می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید (به مرحله ۷ مراجعه کنید).

برخی از میانبرها شامل Win+G برای باز کردن صفحه Game Bar، Win+Alt+R برای شروع یا توقف ضبط، Win+Alt+G برای ضبط ۳۰ ثانیه آخر گیم پلی و Win+Alt+Print Screen برای عکس گرفتن از صفحه می‌باشند.

۲. ویژگی‌های اصلی

Xbox Game Bar در ویندوز 10
ویژگی‌های اصلی

Win+G را فشار دهید تا Xbox Game Bar باز شود. در بالا می‌توانید ردیفی از آیکون‌ها را به همراه دکمه‌هایی برای منوی ویجت (Widget Menu)، صدا (Audio)، ضبط (Capture)، عملکرد (Performance)، Xbox Social، و فعال کردن کلیک مشاهده کنید. در سمت راست دکمه‌ای برای باز کردن منوی تنظیمات وجود دارد.

روی آن دکمه کلیک کنید تا تمرکز را روی ویجت روی صفحه قرار دهید. دوباره روی آن کلیک کنید تا پنهان شود و بار دیگر برای بازگرداندن آن به صفحه کلیک کنید. منوی ویجت به شما امکان نشان دادن یا پنهان کردن ویجت ها را می‌دهد، می‌توانید آن‌ها را به موارد دلخواه خود اضافه کنید (پس همیشه نمایش داده می‌شوند) و در Widget Store می‌توانید موارد بیشتری را برای اضافه کردن پیدا کنید.

۳. گزینه‌های ضبط

Xbox Game Bar در ویندوز 10
گزینه‌های ضبط

برای مشاهده تمام چیزهایی که تاکنون با استفاده از Game Bar ذخیره کرده‌ اید، روی “نمایش تمام موارد ضبط شده (Show all captures)” کلیک کنید. فایلی را انتخاب کنید و می‌توانید آن را در توییتر به اشتراک بگذارید، آن را در کلیپ بورد کپی کنید، نام آن را تغییر دهید، حذف کنید یا پوشه حاوی آن را باز کنید. همچنین با اضافه کردن متن به بالا یا پایین تصویر ذخیره شده می‌توانید یک “meme” ایجاد کنید، که سپس در رایانه شخصی شما ذخیره می‌شود.

در گوشه بالا سمت چپ Game Bar، به طور پیش‌ فرض ویجت ضبط وجود دارد. از این قسمت می‌توانید به صورت دستی عکس بگیرید، ۳۰ ثانیه آخر گیم پلی را ذخیره کنید، شروع به ضبط تصاویر بازی‌ها کنید و میکروفون را هنگام ضبط فعال یا غیرفعال کنید.

۴. تنظیمات صوتی

Xbox Game Bar در ویندوز 10
تنظیمات صوتی

می‌توانید این موارد را به صورت مجزا تغییر دهید، که به شما کمک می‌کند به جای بالا یا پایین بردن صدا، تعادل خوبی را در صوت حفظ کنید. همچنین می‌توانید کانال‌ها را به صورت جداگانه بی‌صدا کنید. دستگاه خروجی را با کلیک روی اسمش در تب Mix تغییر دهید؛ این کار را در تب “Voice” می‌توانید برای دستگاه ورودی هم انجام دهید. ویجت صوتی دارای چند کنترل مفید برای تنظیم سریع سطح صدا است. زیر تب Mix، سطوح صدا برای برنامه‌های مختلفی که باز کرده‌ اید مشاهده خواهید کرد که شامل حجم صدای اصلی و بازی‌های در حال اجرا می‌باشد.

۵. اطلاعات عملکرد

Xbox Game Bar در ویندوز 10
اطلاعات عملکرد

در بالای ویجت، یک دکمه برای انتخاب گزینه‌های مختلف وجود دارد. روی آن کلیک کنید تا چیزی که نشان می‌دهد و ظاهر آن هنگام پین شدن را تغییر دهید. کادر تأیید (چک باکس) “لغو شفافیت پیش‌ فرض” را فعال کنید و اسلایدر (slider) را کمی بالا ببرید، این باعث کاهش تیرگی ویجت می‌شود و در نتیجه قسمتی از بازی شما پشت آن پنهان نمی‌شود.

برخی از بازی‌ها در مقایسه با اهمیت و عملکردشان، مقدار زیادی از منابع سیستمی را مصرف می‌کنند، در حالی که برخی مواقع برنامه پس‌ زمینه دیگری می‌تواند بازی شما را از اجرای درست بازدارد. در چنین مواقعی، ویجت عملکرد ابزار خوبی است. این ویجت بازخوانی برای CPU، GPU، VRAM، RAM و FPS را نشان می‌دهد، برای دیدن نمودار عملکرد روی یکی از آن‌ها کلیک کنید.

۶. Xbox Social

Xbox Game Bar در ویندوز 10
Xbox Social

ویجت Xbox Social همچنین دارای لیستی از دوستان پیشنهادی بر اساس لیست مخاطبین شما و همچنین اعلان‌ها و موضوعات گفتگوی شما است. مانند ویجت عملکرد، این ویجت هم برای پین کردن هنگام بازی خوب است، چون بدون اینکه نیاز به جابجا شدن بین برنامه‌ها داشته باشید، شما را از مکالمات انجام شده مطلع می‌کند. دوستانی پیدا کرده‌ اید که در ویندوز ۱۰ یا Xbox بازی می‌کنند؟ آن‌ها در ویجت Social نمایش داده می‌شوند. روی نام دوستتان دو بار کلیک کنید تا پنجره چت باز شود، از آنجا می‌توانید آن‌ها را به گفتگوی صوتی دعوت کنید، افراد را به مکالمه دعوت و یا ویجت را پین کنید.

۷. برنامه تنظیمات

Xbox Game Bar در ویندوز 10
برنامه تنظیمات

به جای استفاده از صفحه اصلی، می‌توانید همه‌ چیز را در ویجت تنظیمات تغییر دهید. برنامه تنظیمات را از منوی استارت باز کنید، سپس روی گیمینگ و پس از آن روی Xbox Game Bar در نوار سمت چپ کلیک کنید. در قسمت بالا، یک گزینه برای فعال یا غیرفعال سازی Xbox Game Bar وجود دارد. در زیر آن، می‌توانید انتخاب کنید که با استفاده از دکمه Xbox، Game Bar را روی کنترلر Xbox باز کنید.

در زیر لیستی از میانبرهای صفحه‌ کلید با گزینه‌های پیش‌ فرض انتخاب شده قرار گرفته است. می‌توانید با کلیک روی کادر کنار “میانبرهای خودتان” و وارد کردن کلیدهای ترکیبی، میانبرهای خودتان را برای عملکردهای مختلف تنظیم کنید.

۸. ضبط

Xbox Game Bar در ویندوز 10
ضبط

به پایین بروید تا تنظیمات مربوط به کیفیت صدا و ویدیو را پیدا کنید. در آنجا چند کنترل مفید وجود دارد، مانند اینکه آیا می‌خواهید ضبط را با کیفیت ۳۰ فریم بر ثانیه انجام دهید یا ۶۰ فریم بر ثانیه و آیا می‌خواهید هنگام شروع ضبط میکروفون به طور خودکار روشن شود یا خیر.

در نوار کناری، روی “Captures” کلیک کنید. در اینجا می‌توانید نحوه و مکان ذخیره تصاویر و ویدیوهای ضبط شده را تغییر دهید. توجه کنید که حتی اگر فایل‌های ذخیره شده را جابجا کنید، باز هم ویندوز می‌تواند پوشه ضبط شده‌ها را پیدا کند. ضبط پس‌ زمینه هم در صورتی مفید خواهد بود که نخواهید لحظات مهم گیم پلی که به صورت دستی ضبط نکرده‌ اید را از دست دهید.

۹. حالت بازی

Xbox Game Bar در ویندوز 10
حالت بازی

بخش سوم در نوار کناری، برای Game Mode یا حالت بازی است. توضیحات می‌گویند که “این ویژگی بسته به بازی و سیتسم خاص، به نرخ فریم پایدارتر کمک می‌کند،” اگرچه ممکن است کمی مبهم باشد. در عمل، این بدان معنا است که بازی شما در مقایسه با برنامه‌های دیگر منابع پردازنده و پردازنده گرافیکی بیشتری خواهد داشت.

اگر بخواهیم آن را با برنامه‌های دیگر از نظر منبع مقایسه کنیم، این ویژگی باعث افزایش عملکرد بازی شما می‌شود. با این حال، بر عملکرد چند کاری (مانند تماشای ویدیو در پس‌ زمینه) نیز تأثیر می‌گذارد، پس اگر دچار توقف بازی شدید یا در هر صورتی متوجه تأثیرات منفی شدید، می‌توانید آن را غیر فعال کنید.

۱۰. شبکه‌ سازی Xbox

در نهایت، در نوار کناری روی “شبکه‌ سازی Xbox (Xbox Networking) کلیک کنید. این بخش برای بررسی وضعیت اتصال شما به اینترنت و اینکه آیا سرویس‌های Xbox Live کار می‌کنند یا خیر مفید است. زیر آن، از دست رفتن بسته و تاخیرات نشان داده می‌شوند و می‌توانید نوع NAT خود و اتصال سرور خود را زیر بازی‌های چند نفره Xbox Live مشاهده کنید. پس از بررسی، ممکن است مشکلات و خطاهایی را مشاهده کنید. در این صورت، روی Fix آن کلیک کرده و ویندوز سعی می‌کند مشکل را برطرف کند. اگر این کار انجام نشد، مراحلی که در سایت پشتیبانی Xbox ارائه شده را امتحان کنید.

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 8 =