ارائه بازی Devil May Cry 5 PS4 برای رده سنی بزرگسال

ارائه بازی Devil May Cry 5 PS4 برای رده سنی بزرگسال

کمپانی کپکام (Capcom) از آن دست شرکتهای بازیسازی است که در تک تک آثاری که تاکنون عرضه کرده میتوان امضای خاص این شرکت را مشاهده کرد. امضای خاصی که برگرفته از حال و هوای فرهنگ ژاپنی است چرا که این کمپانی خود نیز ژاپنی است. اگر آثاری چند از این سرزمین را دیده باشید مطمئنا تاکنون به شیوه ناب استفاده از عناصر ترس، خشونت و خون ریزی توسط ژاپنیها پی برده اید. پس عجیب نیست که بازی هایی در سبک رزیدنت اویل (Resident Evil) و دویل مِی کِرای (Devil May Cry) ساخته این شرکت هستند.
مجموعه Devil May Cry که در سبک Hack n Slash عرضه شده سرآمد بازیهای Playstation همین سبک است. اولین قسمت از این مجموعه در سال ۲۰۰۱ توسط کمپانی ژاپنی Capcom روانه بازار گیم شد و در همان اولین قسمت به قدری توجه علاقهمندان را جلب کرد که این کمپانی متقاعد شد تا قسمتهای بعدی را نیز بسازد.اکنون اما پس از یازده سال که از انتشار آخرین قسمت این مجموعه گذشته پنجمین عضو این خانواده نیز به جمع چهار عضو پیشین اضافه شده است.

ارائه بازی Devil May Cry 5 PS4 برای رده سنی بزرگسال
ارائه بازی Devil May Cry 5 PS4 برای رده سنی بزرگسال

در اینجا برخلاف تعدادی از مجموعه بازیها که در ساخت ادامه ی قسمت های پیشین نمیتوانند موفق عمل کنند کپکام توانسته کاملا روال موفقی را که در چهار قسمت قبلی عرضه کرده بود را ادامه دهد و یک بازی “هک ان اسلش” فوق العاده را ارائه دهد.
در ادامه این نوشتار خواهید دید که چگونه این بازی توانسته در عین حفظ کیفیت قسمت های قبلی حتی پا را فراتر گذاشته و استاندارهای خودش را به دیگر بازیهای این سبک تحمیل کند.
هنگامی که در سال ۲۰۱۳ نسخه فرعی این مجموعه یعنی DMC عرضه شد علیرغم موفقیتیهایی که کسب کرد نتوانست دستهای از طرفداران این مجموعه را راضی کند و برای آنها یادآور بخش های گذشته باشد. پس وقتی خبر ساخت پنجمین قسمت منتشر شد تکتک طرفداران این سبک برای روز انتشار بازی روزشماری میکردند. به پایان رسیدن انتظارها مصادف بود با ۱۸ مارچ ۲۰۱۹ (۱۷ اسفند ۱۳۹۷). در کنار خبر عرضه بازی خبر خوب دیگر این بود که کارگردان قسمت چهارم یعنی ایتسونو برای ساخت قسمت جدید به کپکام بازگشته است.
داستان بازی از ادامه حوادثی که در قسمت چهارم اتفاق افتاده است از سرگرفته میشود. سازندگان در این قسمت تصمیم گرفته اند در بازی در قسمت جداگانه ای از مسیر اصلی این قسمت بطور خلاصه به مجموعه اتفاقاتی که در چهار قسمت قبلی اتفاق افتاده است اشاره کنند. این نوآوری از این جهت که سال های زیادی از انتشار قسمت چهارم گذشته و نیز ممکن است بازیکن هایی باشند که تمایل به تجربه کردن این مجموعه برای اولین بار داشته باشند حائز اهمیت است.
در واقع از نکات مثبت قسمت جدید این است که در ادامه ی قسمتهای قبلی است. در کنار این ویژگی غیر خطی بودن شیوه روایت داستان و نیز گریز به گذشته هایی که لابه لای ماجراهای بازی گنجانده سبب هرچه روشن تر شدن کل داستان در کل پنج قسمت می شود. درباره شخصیت پردازیها نیز باید گفت این کار به خوبی صورت گرفته و ما میتوانیم در طول داستان با ویژگی های هر کدام بیشتر آشنا شویم .
برای مثال وقتی به دانته نگاه میکنیم او همان عقلانیت خود را حفظ کرده و حتی به نظر می رسد نسبت به قبل اندکی نیز جاافتاده تر شده و نیرو نیز شوخ طبعی و سبکسری فراموش نکرده است. همچنین شخصیت جدید نیز که V نام دارد همانند اسمش مرموز و به آسانی نمیتوان تشخیص داد که به دنبال چه هدفی است.

ارائه بازی Devil May Cry 5 PS4 برای رده سنی بزرگسال
ارائه بازی Devil May Cry 5 PS4 برای رده سنی بزرگسال

در این بازی دشمن کم نمیآورید چرا که گوناگونی دشمنانتان بسیار زیاد است و این روند تا انتهای بازی نیز حفظ میشود. باس هایی هم که در انتهای مراحل با آنها روبرو می شوید به هیچ وجه جنبه تزئینی ندارد و قرار است کلی به دردسرتان بیاندازند. جالب است بدانید که هر دشمنی که با آن روبرو می شوید شیوه مبارزه خاص خود را دارد و از این نظر نیز کپکام به هدف زده است. در کنار دشمنان شخصیت های بازی نیز هر کدام برای خود متد خاصی در مبارزه دارند.
در مقابل این ویژگی های قابل تقدیر این نکته منفی قرار میگیرد که طراحی مراحل بازی تا حدودی آزاردهنده است یعنی اینطور میتوان گفت که خلاقیت در طراحی محیطهای بازی جایی نداشته و پس از گذشت چند مرحله به این نکته پی خواهید برد که مراحل همانی است که پیشتر دیدهاید البته با تغییرات جزئی که نشان از بی سلیقگی در طراحی این قسمت از بازی بوده است.
همان طور که گفتیم با یک بازی هک ان اسلش مواجه هستیم پس نباید انتظار حتی یک بازی با سطح خشونت نرمال را داشته باشیم آن هم در مجموعه DMC. به همین دلیل نیز بازی از سوی سیستم ردهبندی سنی یا ESRB درجه سنی بزرگسال یا M را دریافت کرده است. این سیستم دلیل قرار گرفتن این بازی Playstation 4 در رده بزرگسال را اینگونه توجیه می کند که به دلیل وجود صحنه های مبارزات و کشتنهای خشونت بار و نیز خون بار بودن این صحنه ها و هم چنین پوشش و گفتارهای نامناسب برخی شخصیت ها این بازی درجه سنی M را دریافت می کند.
بازی های سبک هک ان اسلش به دلیل خشونت بالایی که دارند برای آن دسته از افراد که روحیه سازگار با این بازیها ندارند مناسب نیست. اما اگر به دنبال اثری هستید تا به سلاخی دشمنانتان بپردازید بازی این را در اختیار شما قرار میدهد. در کنار این، ویژگیهای دیگری که از این سبک بازیها انتظار داریم در این بازی در سطح بالایی رعایت شده پس همانطور که گفته شد اگر به دنبال یک بازی خشن میگردید این بازی برای شماست.

مرکز خرید دات کام

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − یک =