برای داشتن یک سیستم صوتی خودرو عالی چه باید کرد؟

سیستم صوتی خودرو

برای یک سیستم صوتی خودرو حرفه ای از ساب ووفرها استفاده کنید. ساب ووفرها به خوبی صدای بم را نشان می دهند که باعث جذاب تر شدن صوت می شود که البته باید از آمپلی فایر هم استفاده کرد. نصب صحیح، اگر انتظار دارید که سیستم تان کارکرد خولی را داشته باشد باید سیستم صوتی به صورت صحیح و درست نصب شود. حتی اگر بهترین قطهات را داشته باشید اما اگر لوازم تان درست متصل نشود نمی توانید خروجی خوبی را از صدای سیستم داشته باشید پس بهترین راهکار کمک گرفتن از یک نصاب باتجربه برای سیستم های صوتی تان می باشد.

سیستم صوتی خودرو

برای داشتن یک سیستم صوتی خودرو عالی چه باید کرد؟

بسیاری از سیستم های صوتی استاندارد بوده و چندان نیازی به تغییرشان نیست اما آنچه باعث می شود که سیستم صوتی را تغییر داد کیفیت صدا و حرفه ای شدن صدای سیستم صوتی یک خودرو می باشد.

۸ قدم تا حرفه ای شدن صدای خودرو

منظور از سیستم صوتی خودرو عالی استفاده از یک سیستم صوتی باکیفیت می باشد. همان طور که می دانید یک سیستم صوتی دارای دو بخش ضبط سوت و بلندگو می باشد که البته برای باکیفیت تر شدن صوت می بایست از آمپلی فایر هم استفاده کرد.

برای تهیه یک سیستم صوتی حرفه ای ۸ گام زیر را به شما می گوییم که با رعایت آن در خرید یک سیستم صوتی می توان از حرفه ای شدن صدای خودرو مطمئن شد.

 • گام اول

سوال کردن از کاربران ، برای خرید یک سیستم حرفه ای اگر اطلاعات کافی ندارید بهتر است به پرس و جو بپردازید تا در جریان جزئیات آن قرار بگیرید. در صورتی که نمی توانید به پاسخ دیگران اعتماد نمایید با جستجو در سایت ها به پاسخ سوالات خود برسید که روشی کاربردی برای همه ی کاربران می باشد.

 • گام دوم

تهیه کردن لیست، بهتر است با برداشتن یک قلم و کاغذ هر آنچه را که برای یک سیستم صوتی می خواهید لیست کنید تا در زمان خرید بتوانید بهترین خرید را داشته باشید.

 • گام سوم

خدمات لازم، با توجه به اینکه قطعات برقی با توجه به شرایط شان صدمه می بینند بنابراین باید در زمان انتخاب قطعات لازم به خدمات آن نیز توجه کرد زیرا اگر به جزء این باشد ممکن است در قبال هزینه ای که می کنید به کارتان نیاید.

البته باید بدانید خدمات پس از فروش شامل همه موارد جزء استفاده غیر اصولی می شود.

 • گام چهارم

نصب صحیح، اگر انتظار دارید که سیستم تان کارکرد خولی را داشته باشد باید سیستم صوتی به صورت صحیح و درست نصب شود. حتی اگر بهترین قطهات را داشته باشید اما اگر لوازم تان درست متصل نشود نمی توانید خروجی خوبی را از صدای سیستم داشته باشید پس بهترین راهکار کمک گرفتن از یک نصاب باتجربه برای سیستم های صوتی تان می باشد.

 • گام پنجم

برند، برای یک سیستم صوتی خودرو خوب باید برند خوبی را انتخاب کرد. با در نظر

گرفتن یک هزینه نه چندان زیاد می توانید یک سیستم خوب را داشته باشید.

امروزه بیشتر تولیدات سیستم های صوتی خودرو چینی بوده هر چند که برندهای اصلی ژاپنی چندان موجود نیست.

در مورد برندها ما چندان نمی توانیم اظهارنظر کنیم اما معمولا سیستم های پخش سونی ظاهر مناسب تری را نسبت به جی وی سی دارند و سیستم های کلاریون از دو برند گفته شده دورتر بوده اما اگر می خواهید خرید به صرفه تری را داشته باشید می توانید از کن وود استفاده کنید.

 • گام ششم

صفحه نمایش سیستم صوتی خودرو بهتر است در زمان خرید سیستم صوتی به صفحه نمایش  آن توجه نداشته باشید زیرا روی کیفیت پخش صدا تأثیری نخواهد داشت.و فقط هزینه اضافی را در بر می گیرد.

 • گام هفتم

اطلاعات کامل، برای استفاده از یک سیستم برقی با دستورالعمل های گوناگونی روبرو می شوید که البته بهتر است درست ترین آن را بلد باشید پس بهتر است از طریقه استفاده آن اطلاعات کاملی را داشته باشید که با دریافت توضیح از یک نصاب حرفه ای یا خواندن دفترچه راهنما امکان پذیر می شود.

 • گام هشتم

بر اساس نیاز، بهتر است بر اساس نیازتان یک سیستم را خریداری کنید، در غیر این صورت فقط هزینه خواهید کرد.

سیستم صوتی خودرو

نمادهای سیستم چخش صوتی خودرو

 • نماد A نشان دهنده آمپر بوده و ولتاژ آن را با V نشان می دهند.
 • نماد W نشان دهنده قدرت باندها و سیستم پخش صوت است که نماد اهم هم مقاومت وسیله برقی را نشان می دهد.
 • نماد PMPO به معنای توان مجازی بلندگوها می باشد و قدرت واقعی بلندگوها را با  RMS تمایش می دهند. جالب است هر چه این عدد بالاتر باشد نشان می دهد که قدرت بلندگوها بیشتر است.
 • Hz نشان دهنده فرکانس دستگاه می باشد که صدا را تفکیک می کند. هر چه فرکانس صدا کمتر باشد صدا بم تر و هر چه فرکانس صدا بیشتر باشد صدا ریزتر است.
 • Single Din ( Double Din) از موارد مهم برای یک سیستم پخش خودرو می باشد چرا که در صورت بی توجهی به آن دیگر نمی توان از سیستم استفاده کرد. مثلا امکاناتی که در  Single Din پژو و پراید هست را نمی توان روی مزدا و خودروهای شاسی بلند استفاده کرد زیرا فقط برای خودرو مورد نظر طراحی شده اند.

خرید لوازم حرفه ای سیستم صوتی خودرو

خرید یک سیستم پخش صوت عالی همیشه مورد علاقه بسیاری از جوانان بوده است که برای یک خرید حرفه ای باید با موارد زیر آشنا شوید.

توجه داشته باشید که هر کدام از موارد گفته شده ویژگی های منحصربه فردی را دارند که  می توانند برایتان یک سیستم صوتی حرفه ای را به ارمغان بیاورند.

 • باند بیضی شکل

گفتیم که باندها به دو شکل گرد و بیضی در بازار موجود هستند. باندهای بیضی یا خربزه ای از باندهای خوبی است که در عقب خودروها نصب می شوند و در ابعاد ۶ در ۹ و ۷ در ۱۰ می باشد.

اگر می خواهید صدا را قوی تر بشنوید و کمتر هزینه کنید این باندها انتخاب خوبی هستند.

 • باندهای گردی شکل

باندهای گرد در ابعاد ۱۰، ۱۳، ۱۶ و ۲۵ سانتی در بازارموجود هستند که معمولا در قسمت جلوی خودرو نصب می شوند. شما همچنین می توانید از باندهای ۲۵ سانتی برای عقب خودروتان استفاده نمایید.

 • کامپوننت

باید بگویم که باندهای دایره ای شکل چون تفکیک صدا در کتمپوننت بهتر از سایر باندها می باشد و می توانید آن را در کنار ساب ووفرها ببینید.

 • ساب ووفرها

برای یک سیستم صوتی خودرو حرفه ای از ساب ووفرها استفاده کنید. ساب ووفرها به خوبی صدای بم را نشان می دهند که باعث جذاب تر شدن صوت می شود که البته باید از آمپلی فایر هم استفاده کرد.

 • تیوتر

تیوترهای همان بلندگوهای سایز کوچک بوده که صدا را با  کیفیت بیشتری پخش کرده و صداهای زیر در آن بهتر شنیده می شود.

 • میدرنج

یک سیستم صوت  کامل سیستمس است  که در آن میدرنج وجود داشته باشد. میدرنج ها بلندگوهای بوده که از میان صداهای ریز، متوسط و کلفت فقط صداهای متوسط را پخش می کنند که بسیار به صدا هم کیفیت می دهند.

 • آمیلی فایر

آمپلی فایرها که بر اساس کارشان بالا باعث بالا بردن کیفیت صدا می شوند علاوه بر آن باعث می شوند که میزان نویز ئر صداهای بلند کم شود.

آمپلی فایرها در اشکال ۲ کاناله برای یک جفت بلندگو، ۴ کاناله برای یک جفت بلندگو و ساب ووفرها و ۶ کاناله برای ۲ جفت بلندگو و ساب ووفر استفاده می شوند.

نکاتی برای انتخاب یک سیستم صوتی حرفه ای

 • توجه کردن به تجهیزات جانبی

اگر می خواهید یک سیستم صوتی خوب را نصب کنید. ببینید از چه تجهیزاتی پشتیبانی می کند زیاد بودن تجهیزات صوتی یک سیستم باعث استفاده از امکانات بیشتر آن می شود.

 • بی توجهی به ظاهر سیستم صوتی

سعی کنید که ملاک تان در انتخاب یک سیستم صوتی برای خودرو بالا بردن کیفیت صدا باشد زیرا یک سیستم صوتی با ظاهر زیبا هر چند که داشتنش وسوسه برانگیز است  اما تأثیری روی کیفیت صدا نخواهد داشت.

 • نصاب حرفه ای

یک نصاب حرفه ای به خوبی سیستم را نصب می کند و شما از سیستم صوت آن با خیال راحت می توانید استفاده کنید.

 • دانستن دستورالعمل ها

با آموختن و دانستن دستورالعمل ها برای یک سیستم شما می توانید خودتان طوری آن را تنظیم نماید که به نحوه دلخواه تان باشد.

 • بی توجهی به برندهای بی کیفیت

بهتر است یک برند مناسب با قیمت و هزینه هر چند بالا را انتخاب کنید زیرا ارزان قیمت از لحاظ عملکرد کیفیت کمتری را هم خواهند داشت.

 • دانستن علائم و نمادها

دانستن علائم و نمادها به شما کمک می کند تا از امکانات بیشتر آن بهره ببرید.

 • بررسی قدرت سیستم

بررسی قدرت سیستم میزان خروجی پخش صداست که باید بر اساس وات اندازه گیری شود.

 • خرید با ضمانت

بهتر است که سیستم تان گارانتی داشته باشد تا ضرر نکنید.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 6 =