معرفی و بررسی ذخیره ابری یا Cloud save و ویژگی های آن

ذخیره ابری

 «ذخیره ابری» روی هارد دیسک انجام می گیرد و امنیت آن از ذخیره  سازی  های عادی بیشتر است. با نزدیک شدن به موعد برگزار شدن رویداد Direct از سمت شرکت نینتندو، خبرهایی نگران کننده در رابطه با عدم ساپورت بازی  های این پلتفرم از امکان ذخیره ابری یا Cloud save شنیده می شود.

ذخیره ابری
ذخیره ابری

این انتظار وجود دارد که در جریان برگزاری رویداد Nintendo Direct، رونمایی از جزئیات گوناگونی در رابطه با خدمات آنلاین این شرکت برای کنسول نینتندو سوییچ را شاهد باشیم. البته بعضی از اطلاعات در رابطه با سرویس ذخیره ابری  یا Cloud save قبل از برگزار شدن این رویداد انتشار پیدا کرده، ولی باید به این نکته اشاره کرد که تا موقع پخش شدن برنامه دایرکت نینتندو، نمی توان این اطلاعات منتشر شده را مورد تایید قطعی قرار داد. با وجود همه این می توان پیش بینی کرد که  تعدادی از آثار مهم این کنسول از امکان Cloud saving برخوردار نخواهند بود. با رجوع به اطلاعات پیج رسمی بازی Pokémon: Let’s Go, Pikachu در  سایت رسمی کمپانی نینتندو، بازی  های Pokémon: Let’s Go, Pikachu و Pokémon: Let’s Go, Eevee از امکان ذخیره ابری  یا Cloud saving پشتیبانی نمی کنند. در آخر این پیج، این جمله آورده شده است:

این بازی قابلیت Save data Cloud backup  یا ذخیره ابری را ساپورت نمی کند.

این واقعیت که اگر کنسول نینتندو سوییچ شما ایراد پیدا کند یا دستگاه دیگری در اختیار داشته باشید، اطلاعات ذخیره شده  شما فقط به یک کنسول محدود می شود برای مخاطبان بسیار مایوس کننده می باشد. همچنین، در پیج رسمی آثاری نظیر Splatoon 2 ،Dark Souls: Remastered ،Dead Cells ،NBA 2K19 و FIFA 19 هم با جمله ای مشابه مواجه می شویم: «این بازی امکان ذخیره  سازی آنلاین یا ذخیره ابری را ساپورت نمی  کند.» زمان شروع رویداد مرتبط با خدمات آنلاین نینتندو چند وقتی به تعویق افتاده است؛ البته این انتظار وجود دارد که این رویداد در همین ماه برگزار گردد و به همین دلیل، در طول روز های اخیر اخبار بیشتری در رابطه با سرویس های آنلاین این شرکت در دسترس هواداران قرار داده نشده است. حتی در صورتی که سرویس آنلاین نینتندو موفق نشود تا انتظارات را برآورده سازد، می توان به این نکته دلخوش بود که اشتراک سالیانه  آن فقط ۲۰ دلار می باشد. در ادامه قصد داریم تا در ارتباط با فضای ذخیره سازی ابری صحبت کرده و مزایای آن را مورد بررسی قرار دهیم.

فضای ذخیره ابری و بررسی آن

به نظرتان موقعی که یک ایمیل را می فرستید، متن این ایمیل در کجا ذخیره می  شود؟ پیوست  های این ایمیل در کجا ذخیره می گردند؟ به چه علت مردم در کل جهان به سمت ذخیره داده  های خود در فضای ابری یا ذخیره ابری متمایل شده اند و مثلا کمتر از موبایل  هایی با ظرفیت داخلی زیاد استفاده می کنند؟ در ادامه قصد پرداختن به این موضوعات را داریم.

ذخیره ابری
ذخیره ابری

کوئنتین هاردی، به عنوان معاون سردبیر روزنامه تایمز در رابطه با «محل ذخیره داده ها یا ذخیره ابری در فضای ابری» صحبت می کند:

 «ذخیره ابری» روی هارد دیسک انجام می گیرد و امنیت آن از ذخیره  سازی  های عادی بیشتر است.

چه چیزی موجب تمایز ذخیره ابری از سایر روش ها می شود؟ برخلاف ذخیره  سازی در دستگاه های شخصی همچون هارد دیسک لپ تاپ و موبایل، داده  های ابری در جای دیگری که همان سرورهای متعلق به کمپانی های بزرگ می باشد ذخیره می گردند و شما این امکان را خواهید داشت تا از طریق اینترنت به آنها دسترسی پیدا نمایید.

موقعی که مردم در مورد پردازش ابری فکر می  کنند، بیشتر آنها یاد یک فضای ابری متصل به اینترنت همچون گوگل، مایکروسافت و آمازون می  افتند. در صورتی که شما از Gmail، دراپ  باکس یا آفیس ۳۶۵ استفاده می کنید، در واقع از خدمات ابری بهره می گیرید. ضمنا نوعی فضای ذخیره ابری وجود دارد که مثلا تصاویر شما را در فضای مجازی نگه می دارد که از جمله آنها می توان به توئیتر و فیس بوک اشاره داشت. همچنین ایمیل ها و موزیک  های شما به وسیله شبکه هایی همچون گوگل و اپل نگهداری می شوند.

هر یک از این کمپانی ها دارای یک سیستم پردازش ابری شامل سرورهای رایانه ای و دستگاه  های ذخیره سازی می باشند و به کل جهان خدمات ارائه می کنند. سرورهای فیس بوک قادر هستند به بیشتر از ۱ میلیارد نفر امکان تعامل با هم را بدهند. اطلاعات شما به طور معمول در نزدیک  ترین مرکز داده به مکان سکونت شما ذخیره خواهند شد.

کمپانی های مستقل هم این امکان را دارند تا فضای ذخیره ابری مخصوص خودشان را که فضای ابری خصوصی نام دارد در اختیار داشته باشند و مشتریان و کارمندان آن کمپانی با استفاده از اینترنت و از طریق شبکه خصوصی خود، قادر به دسترسی به این فضا می باشند.

پردازش ابری ممکن است به شیوه متفاوتی به پردازش اطلاعات بپردازد. آنها از نرم  افزارهای ویژه ای بهره می گیرند که قادر هستند تا حجم کاری را با دستگاه  های گوناگون به اشتراک بگذارند. تصاویر شما در شبکه فیس  بوک دارای محل ذخیره  سازی ثابتی نبوده و روی یک چیپ مخصوص ذخیره نخواهند شد، بلکه می تواند میان رایانه ها جا به  جا گردند.

زمانی که حجم کاری به اشتراک گذاشته شود، رایانه ها قادر خواهند بود تا با بیشترین ظرفیت خود عمل نمایند. در این شرایط هر کامپیوتر می تواند به طور هم زمان چند کار را انجام دهد.

برای کاربران مهم نیست که اطلاعات آنها الان در چه جایی ذخیره  شده است. پردازش  ها در قسمت ابری انجام گرفته و وضعیت ایده  آل این می باشد که در صورت از کار افتادن یکی از پردازشگرها، قسمت دیگری مسئولیت پردازشی را به سرعت به عهده بگیرد.

به دلیل وجود داشتن پردازش ابری در هر جایی نگرانی هایی در مورد امنیت داده ها وجود دارد. به عنوان مثال در رابطه با هک شدن اطلاعات در اینترنت زیاد شنیده ایم اما باید بگوییم که هک اطلاعات تنها در سرورهای قدیمی رخ می دهد و در فضاهای ابری عمومی اتفاق نیفتاده است.

همانطور که نگه داشتن پول در بانک امن تر از نگه داشتن آن در خانه است نگه داری از اطلاعات در فضای ذخیره ابری نیز راهی مطمئن و امن تر می باشد. دلیل این موضوع هم برمی گردد به فعالیت تعداد زیادی از دانشمندان علوم کامپیوتر در مراکز حساس جهان از جمله آژانس امنیت جهت تامین امنیت داده ها می باشد که تا کنون نیز در انجام این کار موفق بوده اند.

 

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 14 =