ویژگی هایی که باید به پلی استیشن ۵ اضافه شوند

ویژگی های پلی استیشن 5

با توجه به فروش اولیه، می‌توان گفت که عرضه کنسول پلی استیشن ۵ یک موفقیت بزرگ را برای کمپانی سونی رقم زده است. به لطف صف طولانی هواداران عرضه کنسول، کسانی که توانستند PS5 را خریداری کنند از آن پس اوقات خوشی را با این کنسول داشته ‌اند. با اینکه تعدادی از ویژگی های پلی استیشن ۵ در کنسول دیده نمی‌شود، اما امیدواریم که سونی در نهایت این ویژگی‌ها را به کنسول اضافه نماید. در این مقاله قرار است درباره این ویژگی‌ها صحبت کنیم.

دانلود همزمان

با اینکه کنسول PS4 از امکان بارگیری همزمان برخوردار است، اما کنسول PS5 دانلود‌ها را در صف قرار می‌دهد. این بدان معنا است که شما هر بار فقط اجازه دانلود یک چیز را دارید. البته این اقدام یک گام رو به عقب عجیب محسوب می‌شود. این موضوع آنقدر هم مهم نیست بلکه کمی آزاردهنده است. اما امیدواریم که کمپانی سونی تصمیم بگیرد که هر چه زودتر ویژگی دانلود همزمان را به کنسول جدید اضافه کند.

برنامه Smart Delivery (تحویل هوشمند)

ویژگی های پلی استیشن 5
برنامه Smart Delivery (تحویل هوشمند)

برنامه Smart Delivery کمپانی مایکروسافت توسط افراد زیادی مورد تحسین قرار گرفته است. این به این دلیل است که اجازه انتقال بازی‌ها بین نسل‌های مختلف کنسول را می‌دهد. فقط کافی است که یکی از بازی‌ها را روی کنسول Xbox Series X یا Xbox Series S خود نصب کنید. در آن صورت به‌ طور خودکار نسخه بهینه ‌شده آن را برای سیستم‌ تان دریافت خواهید کرد.

اما PS5 چنین ویژگی‌ ای ندارد. اغلب اوقات شما مجبورید به صورت دستی نسخه PS5 بازی‌ها را انتخاب کنید. زیرا اکثر آن‌ها به‌طور پیش فرض از طریق قابلیت سازگاری با نسل گذشته بر روی نسخه‌های PS4 تنظیم شده‌ اند. یک سیستم به سبک برنامه Smart Delivery، تغییرات شگفت‌انگیز زیادی در کنسول PS5 بوجود خواهد آورد.

قابلیت سازگاری با نسل گذشته بازی‌های اسطوره‌ای

ویژگی های پلی استیشن 5
قابلیت سازگاری با نسل گذشته بازی‌های اسطوره‌ای

ما واقعا از وجود قابلیت سازگاری با بازی‌های نسل گذشته در کنسول PS5 بسیار خوشحال هستیم. زیرا جای خالی این ویژگی در کنسول PS4 حس می‌شد. اما مایکروسافت نشان داد که ویژگی‌ سازگاری با چند نسل گذشته، در هنگام فروش کنسول یک مزیت بزرگ است.

برخورداری از کل کتابخانه PlayStation، از PS1 گرفته تا PS4، در یک کنسول می‌تواند یک امتیاز بزرگ محسوب شود. این ویژگی چیزی نیست که کمپانی سونی نتواند آن را به اواسط نسل PS5 اضافه کند. مایکروسافت نیز این ویژگی را به کنسول Xbox One اضافه کرده و امیدواریم سونی نیز همین کار را انجام دهد.

ارتقای کیفیت ۸K

ویژگی های پلی استیشن 5
ارتقای کیفیت ۸K

در کنسول‌ PS5، وضوح تصویر ۴K به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما هنوز این ویژگی یک استاندارد صنعتی محسوب نمی‌شود. البته PS5 سیستمی‌ است که از قابلیت ۸K برخوردار است. اما عجیب است که حتی در هنگام استفاده از یک صفحه نمایش ۸K، هیچ‌گونه ارتقا کیفیت ۸K رخ نمی‌دهد. ما فکر می‌کنیم که این ویژگی در هنگام عرضه اولیه ارائه نشده است و قرار است در نهایت به آن اضافه شود. مخصوصا به این دلیل که روی جعبه کنسول PS5 ذکر شده است که این کنسول از قابلیت ۸K برخوردار است.

پشتیبانی از قابلیت‌های Dolby Vision و Dolby Atmos

ویژگی های پلی استیشن 5
پشتیبانی از قابلیت‌های Dolby Vision و Dolby Atmos

چندی پیش کمپانی مایکروسافت اعلام کرد که کنسول Xbox Series X اولین و تنها کنسولی است که از قابلیت‌های Dolby Vision و Dolby Atmos پشتیبانی می‌کند. البته کنسول PS5 از قابلیت HDR10 پشتیبانی می‌کند، اما از قابلیت‌های Dolby Vision و Dolby Atmos پشتیبانی نمی‌کند. البته بدون احتساب قابلیت بیت ‌استریم Blu-ray و UHD Blu-ray. با توجه به اینکه کنسول PS5 در اکثر موارد از نظر فنی یک سیستم چشمگیر محسوب می‌شود، عدم پشتیبانی از قابلیت‌های Dolby Vision و Dolby Atmos کمی ناامید‌کننده به نظر می‌رسد.

انتقال داده‌ها PS4-PS5 به صورت عمده

ویژگی های پلی استیشن 5
انتقال داده‌ها PS4-PS5 به صورت عمده

انتقال داده‌ها از کنسول PS4 به PS5 در هنگام راه ‌اندازی اولیه کنسول کار راحتی ا‌ست. اما اگر تنظیمات اولیه به پایان رسیده باشد و بخواهید این کار را انجام دهید، با دردسر بزرگی مواجه خواهید شد. در طول زمان تنظیمات اولیه می‌توانید داده‌های چندین کاربر را انتقال دهید. اما اگر این کار را همان موقع انجام ندهید و آن را به زمان دیگری موکول کنید، هر بار فقط می‌توانید اطلاعات یک کاربر را منتقل نمایید.

مشخص است که کنسول PS5 می‌تواند از پس قابلیت انتقال داده همزمان چندین حساب کاربری برآید. بنابراین امیدواریم که کمپانی سونی آپدیتی منتشر کند که کاربران بتوانند هر زمان که دلشان خواست به‌ طور همزمان داده‌های چند حساب کاربری را انتقال دهند.

قابلیت نرخ تازه‌ سازی متغیر (VRR) و ذخیره ‌سازی گسترده

ویژگی های پلی استیشن 5
قابلیت نرخ تازه‌ سازی متغیر (VRR) و ذخیره ‌سازی گسترده

خوشبختانه، تایید شده است که در آینده هر دو قابلیت مذکور قرار است به کنسول جدید اضافه شوند. قابلیت نرخ‌ تازه ‌سازی متغیر یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین ویژگی‌های بصری کنسول Xbox Series X است. ولی کنسول PS5 در زمان راه‌ اندازی اولیه از این ویژگی برخوردار نیست. همچنین این کنسول هنوز از اکسپنشن SSD پشتیبانی نمی‌کند. البته به این دلیل که هنوز هیچ SSD تایید‌شده‌ای برای این کنسول عرضه نشده است. امیدواریم که به زودی این ویژگی‌ها نیز به کنسول PS5 اضافه شوند.

قابلیت Quick Resume

ویژگی های پلی استیشن 5
قابلیت Quick Resume

کنسول‌های جدید تاکید زیادی بر سرعت و کاربردی ‌بودن دارند و قابلیت Quick Resume در کنسول Xbox یکی از بزرگ‌ترین و بهترین ویژگی‌هایی ا‌ست که این امکان را فراهم می‌کند. اما کنسول PS5 از چنین قابلیتی برخوردار نیست. بله این کنسول قابلیت Switch (تعویض) را دارد که جایگزین مناسبی است. مخصوصا اگر با کارت‌های فعالیت ترکیب شود. اما خب با این حال چند مرحله به فرآیند اجرای بازی اضافه می‌کند و بدین ترتیب این روند کندتر خواهد شد. امیدواریم که در نهایت قابلیتی معادل ویژگی Quick Resume به کنسول PS5 اضافه شود.

برنامه مدیا پلیر (Media Player)

ویژگی های پلی استیشن 5
برنامه مدیا پلیر (Media Player)

این موضوع که کنسولی در سال ۲۰۲۰ منتشر شود و برنامه مدیا پلیر نداشته باشد، مخصوصا کنسول قابل‌توجهی همچون PS5 بسیار تعجب‌آور است. با اینکه شک داریم چنین موضوعی آنقدر مهم باشد که مانع خرید کنسول شود، اما هنوز هم به‌ نظر ما وجود یک برنامه مدیا پلیر بسیار ضروری است. کنسول PS4 نیز در زمان عرضه، برنامه مدیا پلیر نداشت و مدت زمان زیادی طول کشید تا چنین برنامه‌ای به آن کنسول اضافه شود. امیدواریم که PS5 نیز به زودی این برنامه را دریافت کند.

مرورگر اینترنت

ویژگی های پلی استیشن 5
مرورگر اینترنت

وجود مرورگر اینترنت در کنسول‌های نسل جدید آنقدر موضوع مهمی محسوب نمی‌شود. اما همانند برنامه مدیا پلیر، انتظار داریم که کنسول جدید این گزینه را نیز داشته باشد. به هر حال کنسول PS5 یک دستگاه چند رسانه‌ای است و نداشتن مرورگر اینترنت در هنگام راه اندازی کمی عجیب به نظر می‌رسد. مسلما اکثر افراد احتمالا از مرورگر اینترنت کنسول PS5 استفاده نمی‌کنند، اما احتمالا سونی به زودی این قابلیت را نیز به کنسول‌های جدیدش اضافه خواهد کرد.

بخش BEST DEALS در فروشگاه PlayStation Store

ویژگی های پلی استیشن 5
بخش BEST DEALS در فروشگاه PlayStation Store

فروشگاه PlayStation Store در کنسول PS5 بسیار پیشرفت کرده است. از آنجا که دیگر یک برنامه جداگانه محسوب نمی‌شود و در رابط کاربری کنسول تعبیه شده است، تجربه استفاده و پیمایش در این فروشگاه بسیار سریع‌تر و روان‌تر از قبل است. البته یکی از ویژگی‌های مهم فروشگاه نیز به‌طور کامل حذف شده است. برای همین دیگر بخشی به نام «معاملات/ Deals» در آن وجود ندارد. به تازگی، فروشگاه PlayStation Store فروش بلک ‌فرایدی داشته اما کسانی‌که کنسول PS5 دارند، حتی نتوانستند از طریق یک صفحه یا برگه مخصوص در این معاملات شرکت کنند. از دست دادن این قابلیت کمی آزاردهنده است. امیدواریم که به زودی به این موضوع رسیدگی شود.

قابلیت VR بومی

کنسول PS5 از PSVR پشتیبانی می‌کند، اما حتی اگر بازی‌ها نسخه PS5 نیز داشته باشند، فقط از طریق قابلیت سازگاری با نسل گذشته می‌توانید از VR استفاده کنید. بنابراین باوجود اینکه بازی‌هایی مانند No Man’s Sky یا بازی جدید Hitman 3 برای کنسول PS5 منتشر خواهند شد، اما اگر بخواهید آن‌ها را به ‌شکل VR  بازی کنید، مجبورید که از نسخه قبلی آن‌ها استفاده نمایید. پشتیبانی از قابلیت VR بومی چیزی ا‌ست که کمپانی سونی باید آن را در اولویت قرار دهد. مخصوصا اگر بازی‌های فنی آینده مانند Resident Evil Village از VR برخوردار باشند، ضروری ا‌ست که کنسول نیز از این قابلیت بومی پشتیبانی نماید.

پشتیبانی از کیفیت ۱۴۴۰p

ویژگی های پلی استیشن 5
پشتیبانی از کیفیت ۱۴۴۰p

این قابلیت در چند روز گذشته بسیار مورد توجه قرار گرفته است. عدم پشتیبانی کنسول PS5 از رزولوشن ۱۴۴۰p برای کنسولی که از قابلیت ۴K (یا حتی ۸K ، همانطور که قبلا اشاره کردیم) برخوردار است موضوع عجیبی ا‌ست. حتی برای کسانی ‌که بازی‌ها را در مانیتورهای ۱۴۴۰p اجرا می‌کنند، آزاردهنده خواهد بود. البته لازم است که بگوییم کمپانی سونی اعلام کرده است که اگر تقاضای این قابلیت به حد نصاب برسد، آن را اضافه خواهند کرد. بنابراین امیدواریم که در هنگام آپدیت بعدی سیستم‌ عامل، این قابلیت نیز به کنسول اضافه شود.

قابلیت ذخیره بک‌آپ PS5

ذخیره بک‌آپ (نسخه پشتیبان) در کنسول PS5 کمی گیج‌کننده است. با اینکه می‌توانید بک‌آپ‌های خود را در فضای ابری (cloud) ذخیره کنید، اما تنها در صورت داشتن اشتراک PlayStation Plus می‌توانید این کار را انجام دهید و راه دیگری برای ذخیره بک‌آپ اطلاعاتتان وجود ندارد. این موضوع که کنسول PS5 به کاربران خود اجازه نمی‌دهد تا از باز‌ی‌های ذخیره شده‌شان بر روی یک درایو USB خارجی بک‌آپ بگیرند، منطقی نیست. امیدواریم کمپانی سونی سر عقل بیاید و زودتر به کاربران خود اجازه دهد تا از بازی‌های ذخیره‌شده‌شان بک‌آپ بگیرند.

 

منبع: GamingBolt

سیما حسینی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =