نگاهی به تاریخچه‌ی Crash Bandicoot محبوب‌ترین در دنیا!

Crash Bandicoot

آخرین حضور این کاراکتر به ۶ سال پیش بر می گردد جایی که بازی با نام Crash Bandicoot Nitro Kart 2 عرضه شد و دیگر شاهد حضور کراش در هیچ بازی نبودیم، البته اکتیویژن اعلام کرده است که قصد دارد با انرژی بر روی کراش کار کند.

Crash Bandicoot
Crash Bandicoot

یک سری مجموعه های بازی و کاراکتر ها هستند که برای خودشان شخصیت جداگانه ای پیدا کرده اند و دیگر از صرف یک شخصیت بازی خارج شده اند و تبدیل به نماد برای صنعت بازی های ویدیویی شده اند.

بدون تردید اولین شخصیتی که توانست به این درجه از شهرت و محبوبیت رسید به سال ۱۹۸۰ بر می گردد جایی که کمپانی نامکو یکی از جذاب ترین بازی های تاریخ را منتشر کرد، بازی که هنوز که هنوز است طرفداران بسیار زیادی دارد و مردم هنوز هم همان نسخه سال ۱۹۸۰ را بازی می کنند و دیوانه وار از آن لذت می برند، این شخصیت کسی نیست به جز Pac Man، نقطه خور ما ایرانی ها که ۳۶ سال است از اولین معرفی آن توسط استودیو نامکو گذشته است، شخصیتی که توسط آقای Toru Iwatani خلق شد و توانست به عنوان یکی از نماد های صنعت بازی های ویدیویی شناخته شود.

بعد از آن که نامکو با Pac Man نام خود را بر سر زبان ها انداخت نوبت به نینتندو بود که با معرفی کاراکتر مخصوص خود نگاه ها را به خود جلب کند، قرعه کار اما به نام یکی از طراحان بازی افتاد تا با خلق شخصیتی جدیده جهان بازی را به لرزه در بیاورد، لرزه ای که تا به امروز ادامه دارد و تا زمانی که این صنعت وجود دارد پایان نخواهد یافت، ۱۹۸۱ شینجی میاموتو کاراکتری جذاب را به گیمر های سر تا سر جهان معرفی کرد، محبوب ترین لوله کش دنیا، محبوب ترین ایتالیایی-آمریکایی تاریخ یعنی ماریو و برادرش لوئیچی، دو شخصیت نینتندو توانستند به سرعت به محبوبیت فوق العاده نزد گیمر ها و مخاطبین دست پیدا کرد به طوری که مجموعه ماریو با بیش از ۲۰۰ بازی ویدیویی پر فروش ترین فرانچایز تاریخ بازی های ویدیویی به شمار می رود و هنوز نتوانستند سود واقعی نینتندو از شخصیت ماریو را تخمین بزنند، البته اعدادی نزدیک به ۶۰۰ میلیون دلار گفته شده است که از فرانچایز ماریو بدست آمده ولی هنوز هم کسی نتوانسته به معنای واقعی سود حاصله از این کاراکتر بامزه را محاسبه کند.

بعد از موفقیت های ماریو اما نوبت به کمپانی سگا رسید، سال ۱۹۹۱ سگا تصمیم گرفت که کاراکتر مخصوص به خود را معرفی کند و برای خلق این کاراکتر جلسات زیادی برگزار شد، خیلی ها اعتقاد دارند سگا فقط برای شکست سلطه ماریو قصد ساخت کاراکتر مخصوص به خود را داشت، خروجی تمام انرژی هایی که سگا برای ساخت شخصیت گرفت به نتیجه رسید و سگا این بار نه یک انسان بلکه یک خار پشت را به عنوان برند خود انتخاب کرد، بله درست حدس زدید، سونیک به عنوان شخصیت اصلی شرکت سگا ساخته و طراحی شد و در همان سال ۱۹۹۱ اولین بازی آن نیز برای کنسول سگا جنسیس عرضه شد، با این که نمی توان منکر محبوبیت فوق العاده سونیک شد.

اما بدون تردید هنوز هم کاراکتر محبوب صنعت بازی های ویدیویی ایتالیایی خوش تیپ ما یعنی ماریو بود و تنها کافی است به فروش فرانچایز های سونیک نگاه کنید تا متوجه اختلاف این دو شخصیت محبوب بشوید، سونیک تا به امروز تنها توانسته چیزی نزدیک به ۱۳۰ میلیون دلار برای سگا درآمد زایی کند، رقم ماریو یادتان هست؟ ۶۰۰ میلیون دلار، حالا شاید متوجه شوید که چرا از ماریو به عنوان مهم ترین شخصیت تاریخ بازی های ویدیویی نام می برند.

این ساخت شخصیت ها اما متوقف نشد و این بار کمپانی سگا با کمک استودیو ناتی داگ سعی کرد که برای کنسول انقلابی خود یعنی پلی استیشن ۱ کاراکتری را خلق کند که همانند اتفاقی که برای کنسول های نینتندو و سگا افتاد این شخصیت تا سال های سال برای کمپانی ژاپنی سونی درآمد زایی کند، این تلاش های کمپانی سونی به همراه استودیو ناتی داگ بالاخره در سال ۱۹۹۶ به نتیجه پیوست و مهم ترین روباه تاریخ بازی های ویدیویی خلق شد، روباهی که کراش نام گرفت و بعد از معرفی کراش کنسول پلی استیشن ۱ را با شخصیت کراش در سراسر جهان شناختند و این فرانچایز توانست باعث رشد بسیار خوب کنسول پلی استیشن شود.

البته کراش را به هیچ وجه نمی توان با سونیک و ماریو مقایسه کرد و محبوبیت این دو به هیچ وجه قابل مقایسه با محبوبیت کراش نیست، کراش در مدت ۲۰ سالی که در صنعت بازی های ویدیویی حضور داشت توانست به درآمد ۶۰ میلیونی دست پیدا کند، درآمدی که البته بین استودیو ها و کمپانی های بسیار زیادی در این مدت تقسیم شد.

شاید یکی از دلایل عدم رشد بسیار زیاد مجموعه کراش همین تغییر مکان های این کاراکتر بود به طوری که تا به امروز ۷ استودیو مختلف وظیفه ساخت بازی های کراش را بر عهده داشتند، از سال ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹ استودیو ناتی داگ بازی های کراش را تولید می کرد، از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۱ استودیو بریتانیایی Eurocom Entertainment Software وظیفه ساخت مجموعه کراش را بر عهده گرفت، از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۴ Traveller’s Tales و اگر بخواهیم همینطور سال ها را مرور کنیم فقط باید اسم استودیو هایی که در تاریخ کراش نقش داشته اند را نام ببریم.

Crash Bandicoot
Crash Bandicoot

در بخش انتشار مجموعه کراش نیز تا به امروز سه کمپانی بزرگ این وظیفه را بر عهده داشتند به طوری که کمپانی بزرگ سونی از ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۰ میزبان کراش بود، کمپانی Vivendi Games به مدت ۶ سال از ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۷ و در حال حاضر کمپانی Activision از ۲۰۰۸ تا حالا بازی های کراش را منتشر کرده اند.

اما هنوز هم خیلی ها کراش را مال شرکت سونی می دانند و کراش را در انحصار سونی می دانند اما شرکت سونی در توئیتر به این مسئله و شائبه پاسخ داد، Adam Boyes که عضو ارشد روابط عمومی این غول ژاپنی است در توئیتر خود پستی را منتشر کرد و در این پست نوشت :

همانطور که پیش از این هم در جاهای مختلف بیان کرده ام، در حال حاضر شرکت اکتیویژن حق امتیاز شخصیت کراش را دارد و این شرکت در مورد کراش و بازی های آن تصمیم می گیرد.

البته که اکتیویژن کراش را از دور خارج کرده است و در واقع شاهد هیچ بازی با محوریت این روباه نارنجی بامزه نیستیم، البته ناتی داگ دو سال پیش گفته بود که اگر قرار باشد ما نسخه تازه ای از کراش را منتشر کنیم ایده های جذاب و تازه ای داریم.

البته آن چه مسلم است فعلا نباید شاهد حضور کراش بر روی کنسول های خود باشیم و ناتی داگ گفته است که بیشتر علاقه دارد بازی های بزرگ و AAA مثل مجموعه Uncharted و یا The Last Of Us را بسازد تا نسخه ای جدید از مجموعه کراش را.

اما آخرین حضور این کاراکتر به ۶ سال پیش بر می گردد جایی که بازی با نام Crash Bandicoot Nitro Kart 2 عرضه شد و دیگر شاهد حضور کراش در هیچ بازی نبودیم، البته اکتیویژن اعلام کرده است که قصد دارد با انرژی بر روی کراش کار کند و این کاراکتر را از سایه خارج کرده و از پتانسیل های این شخصیت و جهان فانتزی مجموعه Crash Bandicoot کمال استفاده را کند.

اگر بخواهید پتانسیل های فوق العاده شخصیت کراش را بدانید کافی است نگاهی به امتیاز های این مجموعه از سال ۱۹۹۶ بیاندازید. اولین نسخه کراش با نام Crash Bandicoot در سال ۱۹۹۶ تنها برای کنسول پلی استیشن عرضه شد و منتقدین امتیازات بسیار بالایی به این بازی دادند به طوری که مجله Gaming Target به بازی امتیاز ۹.۳ از ۱۰ را داد.

نسخه سال ۱۹۹۸ کراش با نام Crash Bandicoot: Warped آن قدر خوب و موفق بود که در سایت متاکریتیک به امتیاز ۹۱ از ۱۰۰ دست پیدا کرد و چهارمین بازی برتر سال ۱۹۹۸ کنسول پلی استیشن شد.

با وجود این که کراش فراز و نشیب های بسیار زیادی را دارد اما بدون تردید اگر اکتیویژن برای ساخت نسخه جدیدی از این مجموعه با خالق ریشه های این سری یعنی ناتی داگ همکاری کند شاهد اثری فوق العاده خواهیم شد، اثری که بعد از ۶ سال دوری کراش می تواند موج بسیار مثبتی را در میان گیمر ها و طرفداران این صنعت ایجاد کند، جو مثبتی که می تواند فروش فوق العاده ای را نصیب اکتیویژن کند، باید ببینیم چه زمانی سران اکتیویژن تصمیم خواهند گرفت که بر روی کراش سرمایه گذاری کنند و این کاراکتر محبوب را دوباره به صنعت برگردانند.

البته آخرین تجربه کراش به عنوان یک نسخه اصلی به هیچ وجه نتوانست تجربه موفقیت آمیزی برای اکتیویژن باشد و بازی Crash: Mind over Mutant با عرضه بر روی چهار پلتفرم نینتندو دی اس، پلی استیشن ۲، نینتندو وی و ایکس باکس ۳۶۰ به میانگین نمرات متوسطی دست پیدا کرد به طوری که نسخه نینتندو دی اس امتیاز ۴۵ از ۱۰۰ را کسب کرد، نسخه پلی استیشن ۲ امتیاز ۷۳ از ۱۰۰، نسخه وی امتیاز ۷۰ از ۱۰۰ و نسخه ایکس باکس ۳۶۰ امتیاز ۶۰ از ۱۰۰ را بدست آورد.

شاید همین عدم موفقیت باعث ترس ۶ ساله اکتیویژن شده است، باید ببینیم چه زمانی اکتیویژن از این ترس فاصله می گیرد و با یک ریسک نسخه جدیدی از کراش را برای کنسول های نسل جدید عرضه خواهد کرد.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − پانزده =