قیمت هدست واقعیت مجازی Oculus Rift بار دیگر کاهش یافت

Oculus Rift

هدست ذکر شده که Oculus rift نام داشت را خرید با وجود اینکه پس از آن بسیاری شرکت ها اقدام به عرضه ی هدفون های واقعیت مجازی کردند.

Oculus Rift
Oculus Rift

قیمت هدست واقعیت مجازی Oculus Rift بار دیگر کاهش یافت

بسیاری از علاقه مندان به مباحث تکنولوژی با واقعیت مجازی آشنایی دارند. ممکن است بسیاری از ما واقعیت مجازی را در نمایشگاه ها تجربه کرده باشیم و شگفت زده شده باشیم. بسیاری از فعالان صنعت تکنولوژی در حال تلاش هستند تا که واقعیت مجازی را در عمل های جراحی پزشکی و یا صنایع توریسم و گردشگری و شبیه سازهای خلبانی و رانندگی و غیره به کار ببرند. اما به عقیده ی بسیاری دیگر آینده ی بازی های کامپیوتری نیز در دست همین تکنولوژی یعنی واقعیت مجازی یا VR است، تکنولوژی Virtual Reality این حس را به بازیکن می دهد که گویی بازیکن جای شخصیت بازی در محیط بازی قرار می گیرد، صدا ها را به صورت خیلی واقعی و از نزدیک می شنود و انگار که آنها را از نزدیک می شنود و انگار که با تمام وجود به دنیایی دیگر سفر کرده است.

واقعیت مجازی شکلی از خیال است که به واقعیت راه پیدا کرده است. مهندسان تکنولوژی راهی را فراهم کرده اند که انسان به هر دنیایی که تمایل داشته باشد سفر کند. در سال ۱۹۳۵ همچین تکنولوژی پیش بینی شده بود نویسنده ی داستان های علمی تخیلی، استنلی وینباوم، در یکی از داستان های کوتاه خود به همچین تکنولوژی اشاره کرده بود. این نکته به ما ثابت می کند که دست آورد های امروزی تکنولوژی تقریبا همین چیزی است که در سال های بسیار دور تنها در داستان های علمی تخیلی یافت می شدند. در کتاب او آمده بود:

“ خوب گوش کن یک فیلم درحالی که صدا و تصویر را منتشر می کند. حال تصور کن که من به آن مزه، بو و حتی لامسه را اضافه کنم، اگر این موضوع توجه تو را جلب کرده است. فرض کن من کاری کنم که خود تو در دنیای داستان قرار بگیری، تو قادر خواهی بود که با سایه‌ ها صحبت کنی و آن ها نیز به تو پاسخ دهند، و به‌جای اینکه روی صفحه باشد، داستان کاملاً در مورد تو باشد، و تو درون داستان قرار بگیری. آیا آن یک رویای واقعی خواهد شد؟ “

این دقیقا همان چیز هایی است که با تکنولوژی واقعیت مجازی انجام پذیر شده است، دنیای ۳۶۰ درجه ی غیر واقعی به همراه حس لامسه را در کنار هم خواهیم داشت.

رشد این تکنولوژی زمان بسیاری برد و سال های بسیاری محققان در حال آزمون و خطا بوده اند اما این شکل از واقعیت مجازی در سال ۲۰۱۰ شکل گرفت و دو سال بعد از آن مدیر شرکت فیس بوک، مارک زاکربرگ، هدست ذکر شده که Oculus rift نام داشت را خرید با وجود اینکه پس از آن بسیاری شرکت ها اقدام به عرضه ی هدفون های واقعیت مجازی کردند و در این راه رقبای بسیاری برای فیس بوک بوجود امد اما هدست تولیدی این شرکت هنوز یکی از پر فروش ترین هدست های واقعیت مجازی به شمار می رود و از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است.

کمپانی فیسبوک پس از معرفی محصول خود که یک هدست واقعیت مجازی با Oculus Go بود. قیمت محصول قبلی یعنی Oculus Rift را صد دلار دیگر کاهش داد تا قیمت آن به ۳۹۹ پوند انگلیس و ۳۹۹ دلار امریکا برساند. محصول جدیدی که شرکت فیس بوک عرضه کرده ۲۰۰ دلار قیمت دارد که هم اکنون در مرحله ی عرضه اولیه قرار دارد و ممکن است پس از گذشت مدتی دوباره قیمت آن تغییر کند. فیس بوک این حرکت را در رویدادی موسوم به oculus Connect انجام داد رویدادی که منحصر به همین تکنولوژی واقعیت مجازی می شود.

اقدام فیس بوک مبنی بر کاهش دادن قیمت این محصول از امروز بر روی وب‌ سایت فروشگاه Oculus نیز اعمال شده است و شما در صورت خرید هدست واقعیت مجازی Oculus Rift با قیمت ۳۹۹ دلار رو به رو خواهید شد. هرچند لازم به ذکر است که علاوه بر این هدست واقعیت مجازی، دو سنسور، دو کنترلر لمسی و ۷ بازی رایگان نیز برای شما ارسال خواهند شد که روی هم رفته یک باندل قابل قبول را به شما عرضه خواهند کرد. این ۷ بازی شامل بازی‌ Lucky’s Tale، Medium، Toybox، Quill، Dead and Buried، Dragon Front و Robo Recall خواهند بود. بازی هایی که هر کدام به نوبه ی خود می توانند جالب و سرگرم کننده باشند و از همین رو می تواند خرید منطقی برای علاقه مندان به این تکنولوژی جذاب باشند.

باید توجه داشته باشید که پیش از این نیز یک بار هدست Oculus Rift با کاهش قیمت از سوی سازندگان مواجه شد و این دومین بار است که این محصول فیس بوک دچار کاهش قیمت می شود. گفته ها بر آن است که فیس بوک قصد دارد فاصله قیمتی هدست خود را با Htc vive حفظ کند هدست واقعیت مجازی که در حال حاضر ۶۰۰ دلار قیمت دارد و همچنان با این محصول در بازار بماند و با حرکت های اینچنینی فیس بوک می تواند با هدست واقعیت مجازی که مربوط به کنسول نسل هشتمی پلی استیشن ۴ است یعنی Playstation VR نیز رقابت کند که از این رو این غول آمریکایی می تواند با این دو شرکت در کورس رقابت اقتصادی موفقیت هایی را به دست بیاورد. هرچند ارزان ترین باندلی که برای پلی استیشن وی آر وجود دارد ۴۰۰ دلار قیمت دارد و تقریبا با باندلی که فیس بوک عرضه کرده است قیمت یکسانی دارد.

Oculus Rift
Oculus Rift

البته شاید یکی از نکات منفی که افراد ممکن است در ارتباط با Oculus rift دوست نداشته باشند نیاز آن به یک کامپیوتر است. زیرا کاربران باید برای استفاده از آن حتما به یک کامپیوتر نیز نیاز خواهند داشت. اما همانگونه که فیس بوک در رویداد موسوم به Oculus Connect اعلام کرد محصول جدید خود یعنی هدست واقعیت مجازی Oculus Go نیازی به پی سی ندارد و می تواند به صورت جداگانه کار کند. این هدست جدید ۲۰۰ دلار قیمت دارد که موجب تعجب برخی شده است که در میان محصولات رقیب از قیمت بسیار خوبی برخوردار است و عدم نیاز آن به کامپیوتر برتری بزرگی محسوب می شود و کاربران به راحتی می توانند از آن استفاده کنند. در باندلی که برای هدست قبلی یعنی Oculus Rift اعلام شده است شما قادر خواهید بود با پرداخت ۶۰ دلار بیشتر به خرید سنسور های بیشتر بپردازید که لذت شما از این تکنولوژی را چند برابر خواهد کرد. کاهش قیمت Oculus rift از این سو قابل توجه است که قیمت این محصول در سال گذشته حدود ۶۰۰ دلار بود و حال تقریبا به نصف قیمت قبلی خود رسیده است و گمان ها بر آن است که رفته رفته این تکنولوژی تقریبا تازه از راه رسیده بیشتر جا خواهد افتاد و ما با قیمت های منطقی تری برای محصولات واقعیت مجازی رو به رو خواهیم شد.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × سه =