قیمت پلی استیشن ۵ به دلار چقدر است؟

پلی‌استیشن ۵ امسال عرضه می‌شود، یعنی بیشتر از ۳-۴ ماه به عرضه آن باقی نمانده است. علی‌رغم این موضوع، سونی هنوز قیمت پلی‌استیشن ۵ را اعلام نکرده است، دقیقاً همان کاری که مایکروسافت برای Xbox Series X انجام داده است. هنوز باید دید که آیا خود کنسول در مقابل کنسول‌های قبلی با افزایش قیمت همراه خواهد بود یا خیر. به همین دلیل در این مقاله ما قیمت پلی استیشن ۵ به دلار و میزان قیمت نهایی PS5 در ایران و احتمالاتی که درمورد ارزش این کنسول مطرح می‌شود را بررسی می‌‌کنیم. 

سونی قصد دارد نسخه‌های پلی‌استیشن ۵ استاندارد و بدون دیسک را ارائه دهد، که لزوماً کنسول‌های مشابهی هستند که در یکی از آن‌ها درایو دیسک وجود ندارد. مورد دوم احتمالاً قیمت کمتری نسبت به مدل دیگر دارد، اما این موضوع هم تنها حدسیات است. ممکن است سونی بخواهد این کنسول را با آیتم دیگری همراه کرده و به قیمت مشابهی بفروشد. در هر صورت می‌دانیم که پلی‌استیشن ۵ با یک بازی رایگان، Astro’s Playroom همراه خواهد بود.

پیش بینی قیمت پلی استیشن ۵ به دلار:‌ قیمت ۵۰۰ دلاری = دوازده میلیون تومان

من مدت‌زمان زیادی است که یک گیمر هستم، در نتیجه ممارست حین ارتقاء اجزا و ساختار جدید تجهیزات بازی را می‌دانم. همین موضوع باعث می‌شود برای قیمت‌گذاری سخت‌افزارهای بازی کمی سهل‌انگار باشم، البته نه به این خاطر من خیلی عالی هستم (همان‌طور که بانک و ViacomCBS من نشان می‌دهند)، بلکه به این خاطر که سخت‌افزارهای رده بالا قیمت بسیار بالایی دارند.

درباره پلی‌استیشن ۵، فقط فکر کردن به قابلیت‌های درایو حالت‌جامد (SSD) باعث می‌شود انتظار قیمت بسیار بالایی را داشته باشم. MVMe SSD های بسیار سریع برای رایانه‌های شخصی کمی مقرون‌به‌صرفه هستند اما باز هم آیتم‌های لوکسی محسوب می‌شوند. تا کنون، SSD یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های پلی‌استیشن ۵ بوده است، که باعث می‌شود زمان بارگذاری پلی‌استیشن  آر ۱۵ ثانیه در برخی موارد به کسری از ثانیه کاهش یابد.

مورد دیگری که باید به آن توجه کرد این است که پلی‌استیشن ۵ (و Xbox Series X) احتمالاً دارای بازی‌هایی هستند که پیگیری پرتوی دارند، این مورد هم یکی از ویژگی‌های گرافیکی با کیفیت حتی در رایانه‌های شخصی محسوب می‌شود. شما به کارت گرافیک Nvidia RTX نیاز دارید تا این ویژگی به درستی کار خود را انجام دهد، و این در حالی است که کارت‌های RTX اگرچه مقرون‌به‌صرفه‌تر هستند، اما باز هم اصلاً ارزان نیستند.

پلی‌استیشن ۵ از فناوری جدید در گرافیک‌های AMD’s RDNA 2 استفاده می‌کند که قادر به پخش وضوح تصویر ۴K و احتمالاً نرخ فریم بالاتر است. البته، نحوه استفاده از مزایای این ویژگی‌ها بر عهده توسعه‌دهندگان است. اما ساخت یک کنسول توانا نیازمند نیروی زیاد است، و نمایش Unreal Engine 5 نشانگر همین موضوع است.

اگر قرار باشد بازی‌ها تا این حد خوب و راحت اجرا شوند، فکر نمی‌کنم مبلغ ۵۰۰ دلار زیاد باشد. اما قبل از تصمیم خرید باید نحوه اجرای بازی‌ها و پیام‌های واضح را درباره بازی‌های پلی‌استیشن ۴ هم ببینم.

قیمت ۴۵۰ دلاری = ۱۰ میلیون تومان

اعتراف می‌کنم این روزها در وضیعت بدی هستم –برخلاف دوران کودکی‌ام که ماه‌ها صرف ذخیره پول و کارهای عجیب می‌کردم تا بتوانم یک سیستم بخرم- و دیگر نیازی نیست نگران قیمت کنسول باشم. اما حتی پس از آن هم، این سرمایه‌گذاری سنگین است، و حس می‌کنم این سیستم‌ها باید قیمت مناسبی داشته باشند.

اگرچه می‌دانم اجزای این کنسول خیلی گران هستند، و سازندگان اغلب سیستم‌ها را با ضرر می‌فروشند، اما شرکت‌ها هنوز هم زیاده‌خواه و حریص هستند. این موضوع دوران پلی‌استیشن ۳ را به یادم می‌آورد، زمانی که سونی بسیار مغرور شده بود، و قیمت کنسول در آن زمان خیلی زیاد بود، و در نهایت از خرید آن سیستم منصرف شدم.

با توجه به تورم، قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کنند، پس می‌توان در نظر گرفت که کنسول نسل آخر با قیمت ۴۰۰ دلاری راه‌اندازی و عرضه می‌شود. البته من با قیمت ۵۰۰ دلار هم مشکلی ندارم. اگرچه این قیمت برای من کمی زیاد است، به خصوص وقتی می‌توانیم کنسول Switch را با قیمت ۳۰۰ دلار بخریم. شاید این بدان دلیل است که هرگز توانایی‌ های گرافیکی کنسول را در نظر نمی‌ گیریم، و فقط به جدیدترین موج بازی‌های سرگرم‌کننده توجه می‌کنیم. با این حال، هر ویژگی که مربوط به کم کردن زمان‌ های بارگذاری باشد باز هم ارزش صرف این مقدار پول را برای من ندارد. در نتیجه، من قیمت میانگین را در نظر می‌گیریم. با ۵۰۰ دلار مشکلی ندارم، اما ۴۰۰ دلار را ترجیح می‌دهم، پس اگر قیمت این کنسول ۴۵۰ دلار باشد عالی است.

قیمت ۵۰۰ دلاری = ۱۲ میلیون تومان

قیمت PS5 در ایران
قیمت PS5 در ایران

فکر می‌کنم همه اعلام قیمت فاجعه‌بار ۵۹۹ دلاری امریکا را به یاد دارند. چند سال بعد، پلی‌استیشن ۴ با قیمت ۳۹۹ دلار عرضه شد. آیا می‌دانید چه قیمتی بین این دو قیمت قرار گرفته است؟ ۴۹۹ دلار. این، قیمتی معقولانه است و می‌توانم برای کنسول بازی نسل بعدی بپردازم و عناوین پلی‌استیشن ۴ که هم اکنون هم دارم را روی کنسول جدید بازی کنم.

آیا مبلغ بیشتری هم پرداخت می‌کنم؟ بله، اما نه برای چیزی که تا کنون اعلام شده است. اگر سونی تمام بازی‌های پلی‌استیشن ۴ (حتی پلی‌استیشن ۳ و کنسول‌های قبلی) را روی پلی‌استیشن ۵ هم اجرا کند، این کنسول می‌تواند قیمتی فراتر از این‌ها داشته باشد. با این حال، انتخاب محدود از بازی‌های سازگار رو به عقب توجه من را جلب نمی‌کند، به خصوص زمانی که با لیست رو به رشد Xbox روبرو می‌شوم.

هر قیمتی بالاتر از ۴۹۹ دلار به نظر من ارزش ندارد. با این حال با وجود تاریخچه باورنکردنی بازی‌ها، شرط می‌بندم حتی برجسته‌ترین منتقدان Genji: Days of the Blade هزینه‌ای را پرداخت کنند تا با یک سیستم غول‌پیکر در سال ۲۰۲۰ به مبارزه بپردازند.

قیمت ۴۵۰ دلاری = ۱۰ میلیون تومان

قیمت یک کنسول بازی ویدیویی جدید قطعاً زیاد است، و این روند قرار است با پلی‌استیشن ۵ ادامه پیدا کند. انتظار دارم که کنسول نسل بعدی با قیمتی ۴۵۰ دلار تا ۵۰۰ دلار امریکا عرضه شود. سونی نمی‌توانند حتی نزدیک قیمت فاجعه‌بار ۶۰۰ دلار آمریکا برای پلی‌استیشن ۳ هم شود، و ۴۰۰ دلار هم با توجه به ویژگی‌ها و عوامل دیگر پلی‌استیشن ۵ به نظر خیلی کم است.

پلی‌استیشن ۴ که به پرفروش‌ترین کنسول سال تبدیل شد، با قیمت ۴۰۰ دلار امریکا در سال ۲۰۱۳ عرضه شد، اما بازار تغییر کرده است. به دلیل ویروس کووید ۱۹ هم پیامدها و ابهاماتی درباره ساخت و مونتاژ وجود دارد.

اجزا و عناصر پلی‌استیشن ۵ هزینه‌بر هستند، و تمام این قدرت باعث شده سیستم خوب و عالی کار کند. Bloomberg گزارش کرده است که سونی به دلیل اجزای گران‌قیمت کنسول مانند سیستم خنک‌کننده‌ای که کمپانی هزینه اضافی را برای کمک به کاهش مسائل گرمایشی پرداخت کرده، هنوز به قیمت تصویب‌شده‌ای نرسیده است. کنسول‌های بازی اغلب با ضرر فروخته می‌شوند و درآمد نرم‌افزارها و سرویس‌ها صرف پرداخت صورت حساب‌ها می‌شود، تا زمانی که هزینه اجزا تسویه شود. انتظار می‌رود همین روند برای پلی‌استیشن ۵ هم ادامه داشته باشد، به همین دلیل است که فکر می‌کنم قیمت ۴۵۰-۵۰۰ دلار منطقی است، که البته این مقدار باید پس از ۱۸ ماه ۵۰ دلار کاهش یابد.

قیمت ۵۰۰ دلاری = ۱۲ میلیون تومان

همیشه به نظر  می‌رسد بازی‌های ویدیویی حتی برای من به عنوان فردی که تمام بازی‌های موجود را انجام داده هم عظیم هستند و توجیه آن‌ها سخت است. می‌دانم که این مشکلات بسیاری از مردم دیگر هم هست، و به همین دلیل است با قیمت بیش از ۵۰۰ دلار مشکل دارم. می‌توانیم تمام روز را درباره سخت‌افزارهای پلی‌استیشن ۵ صحبت کنیم، اما برای اکثر مردم، پرداخت مبلغ ۵۰۰ دلار برای سرگرمی بسیار زیاد است (به خصوص زمانی که می‌توان با این مبلغ چیزهای دیگری خرید).

نکته این است که: از بسیاری جهات، گیم پلی حتی با افزودن قدرت بیشتر، باز هم نسبت به سخت‌افزارها تغییر چندانی نداشته است. گاهی به چیزی می‌رسیم که به نظر می‌رسد گامی رو به جلو است، مانند واقعیت مجازی مقرون‌به‌صرفه، چیزی مانند سیستم Shadow of Mordor’s Nemesis یا تعدادی بازیکن اصلی در بازی‌های چند نفره که باعث می‌شود حس جدیدی را تجربه کنید. اما یادم می‌آید پس از پرداخت ۴۰۰ دلار برای خرید پلی‌استیشن ۴ و Kneck و تنها برای داشتن چند پلتفرمر اکشن ۲ بعدی چقدر عصبانی بودم. من در این نسل کنسول‌ها از پلی‌استیشن ۴ بیشترین استفاده را کردم، اما در طول دوره راه‌اندازی بیشتر یک دستگاه Resogun و یک جعبه نتفلیکس گران‌ قیمت به شمار می‌رفت.

نکته این است که ممکن است قدرت زیادی در سخت‌افزار جدید وجود داشته باشد و اجزای اصلی خیلی گران باشند، اما باز هم فکر می‌کنم برای بسیاری از مردم سخت‌ افزار ها مهم نیستند- و در وهله اول خرید کنسول – برخلاف خرید رایانه شخصی با کیفیت- به اجزای آن فکر نمی‌کنند. آن‌ها به تجربه‌های بازی خوب و جدید فکر می‌کنند، اما کنسول‌ های نسل‌های اخیر تفاوت زیادی را نشان نداده‌اند. و هضم قیمت بالا کمی سخت است، و در حالیکه این سخت‌افزار ممکن است باعث شود پلی‌استیشن ۵ قیمتی برابر ۵۰۰ دلار یا بیشتر داشته باشد، باز هم مطمئن نیستم مردم بتوانند این هزینه را پرداخت کنند، حداقل تا وقتی که گرافیک و تجربه کنسول ثابت کند که کنسول ارزش این قیمت را دارد.

قیمت ۵۵۰ دلاری = ۱۳ میلیون تومان

قیمت پلی استیشن 5 به دلار
قیمت پلی استیشن ۵ به دلار

به نظر من، فضای ذخیره‌سازی پلی‌استیشن ۵ به همراه سخت‌افزارهای با کیفیت و عالی آن، نشانگر قیمت بالای این محصول هستند. اما شاید قیمت خیلی بالاتر از اجزای آن باشد، و فکر می‌کنم سونی قصد دارد به شدت بر نیروی ساخت این نسل تکیه کند و توجهی به قیمت کنسول رقیب یعنی Xbox Series X ندارد.

بین استریم هایی که امسال رخ دادند، دیدیم که به نظر می‌رسد پلی‌استیشن ۵ علاقمندان بیشتری نسبت به Xbox Series X دارد. به همین دلیل، ممکن است سونی فکر کند بدون در نظر گرفتن قیمت می‌تواند پیروز میدان شود، پس مهم نیست که این قیمت حتی چیزی حدود ۷۰۰ دلار هم باشد. البته به نظر می‌رسد ۵۵۰ دلار قیمت معقولانه و منطقی باشد (و ۵۰۰ دلار برای نسخه دیجیتالی).

البته مایکروسافت هنوز قیمت کنسول ارزان‌تر Lockhart خود را اعلام نکرده است – احتمالاً نام آن مانند Xbox Series S خواهد بود- اما اطمینان داده است که مایکروسافت قصد دارد ارزان‌ترین کنسول نسل جدید را به بازار عرضه کند. پس سونی باید بیشتر نگران قیمت پلی‌استیشن ۵ باشد؛ احتمالاً افرادی که به دنبال قیمت پایین‌تر هستند Series S را انتخاب خواهند کرد.

منبع؛ GameSpot

کوروش نیک منش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سه =