نقشه پنجمین Metal Gear Solid وسعت باورنکردنی‌ای خواهد داشت

Metal Gear Solid

Metal Gear Solid درواقع براساس آنچه خود کوجیما اعلام کرده است آخرین نسخه ای است که برای Metal Gear Solid ارائه می‌شود. طبیعتا با توجه به اینکه گیمرها شناخت بسیار مناسبی از کوجیما داشته است.

Metal Gear Solid
Metal Gear Solid

نقشه پنجمین Metal Gear Solid وسعت باورنکردنی‌ای خواهد داشت

آن‌طور که نقشه افغانستانی که در بازی Metal Gear Solid :the phantom pain طراحی شده نشان می‌دهد این نقشه به میزان بسیار زیادی یعنی چیزی حدود ۶۰ برابر بزرگتر از کل بازی است.

در مقایسه ای که یکی از کاربران یکی از فروم‌های پرطرفدار به‌اسم ردیت انجام داده مشخص شده که نقشه مربوط به افغانستان در بازی metal gears تفاوت داشته و این نقشه فقط ۶۰ برابر بزرگتر از نقشه بازی ground zeroes است این در حالی است که پیش از این کونامی مدعی شده بود بازی the phantom pain چیزی در حدود ۳۰۰ برابر بزرگتر از ground zeroes خواهد بود.

به جز کشور افغانستان دو کشور دیگر یعنی آفریقا و قبرس در بازی Metal Gear Solid حضور دارند. اگر کاربر کنسول نسل هشتمی ایکس‌باکس وان هستید و هنوز ground zeroes را بازی نکرده‌اید این امکان را دارید که با استفاده از خدمات شبکه ایکس‌باکس پیش از خرید بازی آن را به صورت آنلاین تجربه کرده و با آن بازی کنید.

 همچنین کاربران پلی‌استیشن۴ نیز می‌توانند با استفاده از خدمات پلاس این کنسول از استفاده رایگان از این بازی بهره ببرند. بدون شک کشور ژاپن به دلیل ساخت این گونه بازی ها امروز تبدیل به یکی از قطب‌های بازی سازی جهان شده است.

هیدو کوجیما نامی شناخته شده در عرصه بازی‌های ویدیویی است وی کارگردانی و نویسندگی Metal Gear Solid را به عهده داشته است و به همین دلیل می‌توان مطمئن بود که این بازی کیفیت و داستان مورد نظر کاربران را داشته باشد. کوجیما قصد داشته با ارائه این بازی درواقع تصویری متفاوت از جنگ ارائه کند وی این موضوع را در قالب داستان بازی مطرح کرده که چگونه یک سرباز می‌تواند فرمانده‌هان خود را فریب داده و با قتل آنها کار خود را به پیش ببرد. این سری از بازی‌ها حدود دو قرن است که طرفداران ویژه خود را در بین گیمرها داشته و دارد.

Metal Gear Solid درواقع براساس آنچه خود کوجیما اعلام کرده است آخرین نسخه ای است که برای Metal Gear Solid ارائه می‌شود. طبیعتا با توجه به اینکه گیمرها شناخت بسیار مناسبی از کوجیما داشته و به ساخته‌های او اعتماد دارند تجربه این بازی نیز برای آنها بسیار لذت بخش بوده و در انجام آن شک نمی‌کنند. همانطور که پیش‌بینی می‌شد در زمان عرضه این بازی نظر منتقدان به صورت کامل جلب شد و این بازی توانست نمره کامل ۱۰ را دریافت کند که برای کمتر بازی دریافت یک چنین نمره‌ای سابقه داشته است.

 بازی قبلی که یک چنین نمره‌ای دریافت کرده بود به ۷ سال قبل بر می‌گشت که آن بازی هم درواقع نسخه قبلی همین بازی metal gears بود. گیمرها نیز در خصوص این بازی دو نظر متفاوت را ارائه می‌کنند. برخی آن را متفاوت با نسخه‌های قبلی می‌دانند در نتیجه آن را با هویت و اصیل ارزیابی نمی‌کنند و برخی دیگر  معتقدند که تجربه این بازی بسیار زیباتر و پر هیجان‌تر از نمونه‌های قبلی است.

اگر بخواهیم نگاهی منصفانه به موضوع داشته باشیم باید اعتراف کرد که هر دو گروه به گونه‌ای درست ارزیابی خود را انجام داده‌اند. اما پیش از ساخت این بازی‌هم رسما اعلام شده‌ بود که قرار نیست بازی جدید صرفا دنباله‌ای بر نسخه قبلی باشد بلکه  تجاری سازی طرح و انجام کاری که بتواند فروش بیشتری را در بر داشته باشد هم یکی از اهداف سازندگان بوده است. هرچند نمی‌توان این موضوع را نادیده گرفت که همین تجاری شدن تبدیل به عاملی شده که طرفداران بازی‌های قدیمی metal gears از این بازی جدید آن‌طور که باید و شاید خشنود نباشند.

 با وجود تمام نکات مطرح شده اما نمی‌توان از این نکته گذشت که بازی ارائه شده یک شاهکار و یک اثر خارق‌العاده به تمام معنی است. مخفی کاری هایی که در طول بازی گیمر باید انجام دهد به گونه‌ای زیبا به یکدیگر پیوند خورده و صحنه‌های با شکوهی را برای بازی کننده رقم می‌زند. اگر نگاهی عمقی داشته باشید و سعی نکنید به فضای سطحی بازی نگاه کنید این بازی بیش‌از اندازه شما را جذب خواهد کرد. کوجیما سازنده اثر سعی کرده در طول اثر تا جایی که می‌تواند با روش‌های مختلف گیمر را بازی داده و نگذارد که داستان بازی را به درستی حدس بزند.

 Metal gears در لغت نام سلاحی است که هرکس آن را بدست آورد می‌تواند تمام جهان را به سیطره و تحت چیرگی خود درمی‌آورد. داستان بازی Metal gears درواقع روایت سربازی فداکار است که همه چیز خود را برای فرماندهانش می‌گذارد اما با نهایت تعجب متوجه می‌شود که فرماندهانش همچون عروسک‌های خیمه شب بازی بوده‌اند که کسان دیگری آنها را اداره می‌کردند و وجود آنها برای بالا دستی هایشان اهمیتی ندارد.

جزییات کوچکی که در بازی اتفاق می‌افتند به یکدیگر مربوط هستند و اگر آنها را به یکدیگر متصل کنید تازه به تصویری کلی و نمای کلی از پازل ارائه شده در بازی می‌رسید که حل معمای آن را برایتان ممکن می‌کند. کوجیما خود از نزدیک در ژاپن جنگ را لمس کرده و حتی نزدیکانش را به خاطر جنگ از دست داده است و با این مقوله شوم مخالف است و به همین دلیل سعی کرده که نگاه‌ جنگ ستیزانه‌اش را در این بازی به نمایش بگذارد.

 اما بیایید با یکدیگر نگاهی به داستان بازی داشته باشیم. در شرایطی که توقع داشتیم پس از عرضه ورژن چهارم این بازی ورژن پنجم آن به همگان ارائه شود کوجیما بار دیگر گیمرها را شگفت‌زده کرد و با انتخاب عنوان (pist waker) همه را شگفت‌زده کرد. داستان بازی در سال ۱۹۷۴ اتفاق می‌افتد وقتی که ( اسنیک) ناراحت از این که تبدیل به یک عروسک خیمه شب بازی در دست سیاستمداران شده است از ارتش خارج شده و گروهی مستقل را در آمریکای جنوبی به وجود آورده و اسم آن را ارتش بدون مرز می‌گذارد. این گروه بدون هیچ توجهی به اینکه با چه ملتی قرار است مقابله کند و چه حریف‌هایی در جلویش هستند سعی می‌کند تا به کشورهای متفاوت جهان خدمات نظامی  ارائه دهد.

Metal Gear Solid
Metal Gear Solid

 دست بر قضا دو نفر به سراغ قهرمان جنگی می‌روند و از او می‌خواهند وارد کاستاریکا شود و جلوی برخی حرکات نظامی را بگیرد. اتفاقات زیاد دیگری افتاده و در نهایت کار به اینجا ختم می‌شود که شخصیت‌های اصلی ازجمله این ابر قهرمان زخمی می‌شوند و مابقی داستان به در ورژن پنج داستان اتفاق می افتد.

 Tpp درواقع ۹ سال بعد از اتفاقاتی که در گرانزیرو افتاده شروع می‌شود.  اسنیک بعد از مدتها از شرایط کما خارج شده و حالت هوشیاری پیدا می‌کند و متوجه می‌شود که برای حفاظت از جانش از نام مستعار “آهاب”  برایش استفاده می‌شود. شروع بازی به طرز خارق‌العاده‌ای تصاویر زیبا و هنرمندانه‌ای را دارد و امضای کوجیما پای تمام تصاویر هنرمندانه خورده است.

تم و ساختار کلی بازی چیزی مانند فیلم‌های ترسناک است. ازجمله نکات جالب‌ توجه آن است که در کنار ماجرای داستانی جالب توجه شخصیت پردازی‌ها نیز بسیار جالب توجه و اثرگذار هستند. در خصوص چند و چون خود بازی باید گفت که هوش مصنوعی که در آن برای دشمنان استفاده شده است بسیار خوب و منطقی روی بازی نشسته است.

اگر بازی را روی درجه سخت بازی کنید متوجه توانایی‌های بسیار بالای دشمن می‌شوید، کوچکترین اشتباه باعث می‌شود که دشمنان به شما شک کرده و جایتان را پیدا کنند. موتور گرافیکی پردازنده این بازی بسیار قدرتمند است که همین موضوع باعث شده که گرافیک بازی فوق‌العاده از کار در بیاید.

 ازجمله نکات ویژه این بازی نور پردازی ویژه آن است به این صورت که وقتی با شخصیت به سمت نور می‌نگرید تصاویر برایتان اندکی تیره می‌شود و وقتی از آفتاب نور برمی‌گردانید تصاویر بار دیگر رنگ خود را باز می‌یابند. این بازی بدون شک نمره قبولی را گرفته و باید گفت که صداگذار آن نیز چیزی کم ندارد و تنها نکته منفی شاید کمتر صحبت کردن  اسنیک در طول بازی باشد. 

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × 1 =