بررسی بازی Halo یکی از بهترین انحصاری های ایکس‌باکس وان

Halo

نسخه پنجم سری Halo توسط استودیوی ۳۴۳i ساخته شده و دومین بار است که برای این سری ساخت بازی را انجام می دهد و متاسفانه اشتباهی که در روایت داستان نسخه قبلی انجام داده بود را در این نسخه هم انجام داده است انتظار می رفت این استودیو بعد از اینکه این اشتباه را در نسخه چهارم این بازی انجام داده است دیگر تکرار ننماید.

Halo
Halo

به تازگی تبلیغ جدیدی از بازی Halo 5 در دسترس کاربران قرار گرفته که در آن به بخش مولتی پلیر بازی پرداخته شده است. این بازی موفق شده است فروشی بیشتر از ۴۰۰ میلیون دلار را در یک هفته به ثبت برساند.

این نسخه از بازی سه سال بعد از نسخه چهارم در دسترس کاربران قرار گرفت و با نام کامل Halo 5: Guardians شناخته می شود. مایکروسافت امید بسیار زیادی به این بازی داشت و می خواست با کمک این بازی کنسول ایکس باکس وان خود را مجدداً به اوج برگرداند این نسخه از بازی به عنوان ناجی ایکس باکس وان محسوب می شد چرا که این بازی اولین نسخه از این سری می باشد که فقط برای ایکس باکس وان در دسترس کاربران قرار داده شده است و مختص سخت افزاری که این کنسول وجود دارد طراحی و ساخته شده است.

یکی از مهم ترین موضوع ها در بین ویژگی های این بازی داستان آن می باشد این بازی از این لحاظ استثنا محسوب می شود که برخلاف دیگر بازی های شوتر در ابتدا به سراغ بخش چند نفره آن نرفته و کارمان را با پیگیری بخش داستانی آن شروع می کنیم.

نسخه پنجم سری Halo  توسط استودیوی ۳۴۳i ساخته شده و دومین بار است که برای این سری ساخت بازی را انجام می دهد و متاسفانه اشتباهی که در روایت داستان نسخه قبلی انجام داده بود را در این نسخه هم انجام داده است انتظار می رفت این استودیو بعد از اینکه این اشتباه را در نسخه چهارم این بازی انجام داده است دیگر تکرار ننماید ولی متاسفانه ضعف داستان سرایی حتی نسبت به نسخه چهارم بدتر هم شده است. این اتفاق به این صورت افتاده که داستان سرایی بیشتر به رویداد های دیگر جهان بازی تاکید دارد تا روی داستان اصلی، اگر بخواهیم بیشتر وارد جزئیات بازی شویم باید بگوییم که شما در این بازی نقش دو اسپارتان را خواهید داشت.

مستر چیف برای همه علاقه مندان به این سری شناخته شده می باشد و رهبر Blue Team می باشد در این نسخه یک شخصیت اصلی جدید هم به بازی اضافه شده که با نام جیمسون لاک شناخته خواهد شد. این شخصیت تیم خود که با نام Fireteam Osiris شناخته می شود را هم همراه خود دارد و یکی از محبوب ترین شخصیت هایی که در دنیای این بازی دیده شده هم جزء این تیم می باشد واو ادوارد باک نام دارد که جزو دسته اسپارتان می باشد.

در بازی شما شاهد ۱۵ ماموریت خواهید بود که در اکثر آنها شما نقش اسپارتان لاک را ایفا خواهید کرد و در سه تا از ماموریت ها نیز نقش مستر چیف بر عهده شما خواهد بود. مدت زمانی که شما از مسترچیف استفاده می کنید نسبت به نسخه های قبلی کاهش چشمگیری پیدا کرده است و از دیگر ویژگی های جدیدی که در این نسخه از بازی می بینید همراه داشتن سه آسپارتان می باشد.

ایرادی که در مورد داستان گفته شد به این صورت می باشد که روایت داستان تاکید خیلی زیادی روی کتاب ها، کمیک ها، سریال ها و انیمیشن هایی که برای جهان هیلو ساخته شده است دارد پیش فرض به این صورت است که همه بازیکنان همه این محصولات را خوانده و تسلط خوبی روی آنها دارند با توجه به این نکته آنها به شخصیت های بازی چند نفره نپرداخته اند و اسپارتان هایی که در تیم آبی مشاهده می کنید دارای شخصیت پردازی نیستند.

کمپانی سازنده این نسخه از بازی شخصیت لاک را هم به درستی معرفی نمی کند و از مکالمه هایی که او با شخصیت دیگر انجام می دهد و اشاره هایی که در صحبت های آنها دیده می شود مبهم به نظر می رسد چرا که از نظر سازنده ی این بازی شما سریالی که برای این جهان ساخته شده است را هم دیده اید.در نتیجه برای کسانی که حتی چهار نسخه قبلی بازی را هم انجام داده باشند در این نسخه سوال ها و ابهامات زیادی پیدا خواهد شد.

همچنین مشکل دیگر که این داستان دارد این است که به نظر می رسد این نسخه از بازی فقط یک پیش درآمد برای نسخه بعدی بازی می باشد و فقط حکم پیش درامد را دارد چرا که در پایان این نسخه سوال های زیادی برای شما باقی خواهد بود. ولی اگر شما از آن دسته از کسانی باشید که همه داستان ها و سریال ها و عناوین فرعی که برای جهان بازی ساخته شده اند را دیده باشید و مطالعه کرده باشید قطعاً از این بازی لذت فراوانی خواهید برد و صحبت هایی که در جای جای این بازی انجام می شود نکته های جالبی را خواهید فهمید اما اگر با آنها آشنایی نداشته باشید قطعاً داستانی پیچیده و پر از سوالات بی جواب برای شما خواهد بود.

Halo
Halo

داستان بازی

از داستان و مشکلاتش که بگذریم به گیم پلی حیرت انگیز این نسخه از بازی می رسیم می توان گفت بهترین گیم پلی در این سری را شاهد هستیم در هیچ کدام از نسخه های قبلی این بازی چنین حسی دیده نشده بود. در بازی شاهد ویژگی های جدیدی خواهید بود. می تون گفت با این تغییرات بازی برای شما جذاب تر می شود شما حالا می توانید با همه اسلحه های موجود زوم کنید یکی دیگر از ویژگی هایی که اضافه شده این است که سرعت کلی بازی افزایش پیدا کرده است همچنین قابلیتی برای شخصیت ها پیدا شده که حالا می توانند روی هوا معلق بمانند.

نام این قابلیت که بتوانید با همه اسلحه ها زوم کنید اسمارت اسکوپ می باشد البته به جز این مورد چند قابلیت دیگر هم در بازی دیده خواهد شد که باعث می شود سرعت بازی بیشتر شود و هیجانی که تجربه می کنید بسیار بیشتر از نسخه های قبلی باشد شما در این نسخه از بازی شاهد کمک کردن به یکدیگر هم خواهید بود به این صورت که می توانید یکدیگر را Revive کنید هوش مصنوعی دشمنان در سطح بسیار خوبی قرار دارد.

یکی از قابلیت های جذاب که در این نسخه شاهد خواهید بود امکان دستور دادن به اسپارتان هایی که همراه شما هستند می باشد، هوش مصنوعی آنها عملکرد مناسبی دارد و وقتی به آنها دستوری می دهید می توانید مطمئن باشید که این دستور به خوبی انجام خواهد شد اما مشکلی که در این قسمت از بازی شاهد آن هستیم همان revive کردن می باشد. مثلاً شخصیت ما روی زمین افتاده و نیاز به کمک دارد و یکی از اسپارتان های همراه برای کمک می آید و دشمن او را هم می زند حالا او هم در کنار من روی زمین افتاده و اسپارتان بعدی هم برای کمک به ما دو نفر می آید و او هم توسط دشمن کشته می شود.

استودیو سازنده Halo تنوع بسیار خوبی در اسلحه ها و وسایل نقلیه در نظر گرفته است بعضی از اسلحه هایی که در نسخه های قبلی دیده اید همراه با تغییراتی در این نسخه هم هستند و وقتی آنها را استتفاده می کنید احساس می کنید با اسلحه جدیدی طرف هستید و صحنه هایی که در این بازی هستند و در این نسخه اضافه شده اند تنوع بازی را بسیار زیاد کردند یکی از اتفاقات ناخوشایندی که در این نسخه از بازی اتفاق افتاده است حذف کردن ویژگی Split – Screen می باشد کمپانی سازنده علت این کار خود را رسیدن به فریم ریت ۶۰ اعلام نموده است. حذف شدن این قسمت در بخش تک نفره چندان مهم نیست ولی در قسمت چند نفره نبودن این ویژگی کمی آزار دهنده خواهد بود.

در قسمت داستانی Halo شما می توانید به صورت چند نفره دست به بازی بزنید چیزی که مشخص است این است که این نسخه از بازی برای چند نفره بازی کردن طراحی شده می باشد طول گیم پلی بخش داستانی بازی خیلی زیاد نیست و به نظر نمی رسد باعث رضایت کاربران شود با تمام کردن کل بازی در سطح افسانه آن فقط ۸ ساعت و نیم طول می کشد یکی از خوبی هایی که مراحل این قسمت دارد این است که به صورت باز می باشند و شما می توانید از راه های مختلف به ماموریت ها را  تمام کنید شما این امکان را دارید که به صورت سنتی به وسط دشمنان رفته و با کشت و کشتار ماموریت را پیش ببرید و یا اینکه با استفاده از راه های مخفی کارانه پشت دیوارها مخفی شوید و دشمنان را به صورت تاکتیکی و فکر شده و یک به یک نابود کنید لحظاتی در این مراحل به وجود خواهد داشت که شما شاهد نابود کردن دشمنان توسط یکدیگر خواهید بود و می توانید کنار ایستاده تا آنها خود کار یکدیگر را به پایان برساند این موضوع که ماموریت ها را می توان به روش های مختلف به پایان رساند باعث شده این بازی ارزش تکرار بالایی داشته باشد.

سازنده این بازی از یک نظر ثابت کرد که از استودیو بانجی قویتر می باشد و آن قسمت گرافیکی بازی می باشد این نسخه از بازی حقیقتا دارای مکان های زیبا می باشد که از طراحی هنری بسیار خوبی برخوردار هستند همچنین وجود ۶۰ فریم بر بیت بسیار لذت بخش می باشد و شما هیچگونه افت فریم را در هنگام این بازی تجربه نخواهد کرد همچنین از لحاظ صداگذاری هم کمپانی کار خود را به بهترین نحو ممکن انجام داده است و اگر با هدفون بازی را انجام بدهید تجربه بهتر و هیجان انگیزتری را نیز همراه با خود خواهد داشت.

شاید بتوان گفت که بهترین قسمت Halo بخش چند نفره نسخه پنجم این سری جذاب می باشد که حتی توانست از نسخه دوم آن هم بهتر ظاهر شود سرورهایی که برای این قسمت وجود دارند اختصاصی می باشند و هیچ مشکلی در آنها مشاهده نمی شود. شما در بخش چند نفره به دو قسمت Arena و Warzone  دسترسی خواهید داشت در قسمت آرنا مانند گذشته شما پنج به پنج بازی خواهید کرد که البته در این قسمت هم تغییراتی دیده می شود.

ولی قسمت Warzone یک انقلاب در بازی های شوتر حساب می شود وقتی این قسمت رو بازی می کنید احتمالاً به یاد دوتا خواهد افتاد و همچنین سیستم هایی از بازی کانتر استریک را در آن مشاهده خواهید کرد می توان گفت کمپانی سازنده بازی با ترکیب کردن سبک های مختلفی این قسمت از بازی را خلق کرده است و شاید بتوان گفت بهترین بخش چند نفره تاریخ بازی های شوتر به وجود آمده است این قسمت به این صورت می باشد که  ۲۴ نفر در یک زمین وسیع در حال مبارزه می باشند از طرفی چند غول آخر مختلف هم در نقشه دیده می شود وجود ۲۴ اسپارتان و هوش مصنوعی های زیادی که وجود دارد، باعث شده این قسمت به طرز جالبی اجرا گردد، برای اینکه شما پیروز میدان باشید باید ۱۰۰۰ امتیاز را به همراه تیم تان به دست بیاورید.

این امتیازها از راه های مختلفی به دست می آید شما می توانید با کشتن افراد به تصاحب درآوردن منطقه ای دشمنان و همچنین نابود کردن غول های آخر صاحب این امتیازات شوید همچنین به کمک این امتیاز ها شما می توانید آیتم های قوی تری را از آن خود کنید.  در این بازی ممکن است  لحظاتی را تجربه کنید که نیاز باشد با یک اسپارتان رقیب همکاری کنید تا یک غول آخر را نابود کنید و پس از نابود کردن آن به نابود کردن یکدیگر بپردازید.

نسخه پنجم Halo از بسیاری از جنبه ها متفاوت از سری خود می باشد استودیو سازنده این بازی در قسمت داستان نتوانست اشتباه گذشته خود را حل کند و شاید آنها را بدتر هم کرد، حالا در این نسخه فهمیدن داستان برای افراد معمولی بسیار دشوار خواهد بود ولی جایی که این نسخه از بازی شاهکار کرده، بخش چند نفره می باشد که به کمک ویژگی های فوق العاده گیم پلی توانسته یکی از جذاب ترین قسمت های شوتر موجود در دنیای بازی های ویدیویی باشد این نسخه از بازی می تواند برای طرفداران سری بسیار لذت بخش باشد و با تأکید بر روی گیم پلی و قسمت چند نفره می توان نهایت لذت را با آن در کنسول ایکس باکس وان تجربه نمود.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + هفده =