بازی Resident Evil VII از تکنولوژی واقعیت مجازی هم پشتیبانی خواهد کرد

Resident Evil VII

برخلاف برخی دیگر از آثاری که سعی در بروز رسانی بخشی از محتوای خود برای نمایش در قالب هدست واقعیت مجازی دارند، بازی Resident Evil VII به طور کامل از سوی هدست VR پشتیبانی می­ شود.

Resident Evil VII
Resident Evil VII

بررسی واکنش ­ها نسبت به انتشار سری هفتم بازی Resident Evil در پلتفرم هدست واقعیت مجازی از سوی کاربران علاقمند به این بازی در دمویی به نام Kitchen که به تازگی توسط کمپانی سونی و استودیو کپ کام در نمایشگاه E3 در سال ۲۰۱۶ به نمایش گذاشته شد، نشان دهنده ی جهت­ گیری ­های متفاوت کاربران در نوع نگاه نسبت به نسخه ی جدید این بازی بود.

برخی کاربران، با مشاهدۀ تریلر این بازی در جریان نمایشگاه E3، در سال ۲۰۱۶، متوجه تفاوت چشمگیر این نسخه با نسخه­های پیشین شدند. نمایش تفاوت­های موجود در نسخۀ هفتم Resident Evil نسبت به نسخه­های قبلی در قالب هدست واقعیت مجازی، مورد استقبال برخی کاربران قرار گرفت. از سوی دیگر برخی دیگر از کاربران علاقمند به سری Resident Evil، ابراز  داشتند که از نگاه آنان، این نسخه، اصلا یک Resident Evil به شمار نمی­رود و از مسیر اصلی خود خارج شده است.

حتی اضافه شدن برخی آیتم ­ها در نسخه ی هفتم، از قبیل دوربین اول شخص و فراهم سازی امکان تجربۀ بازی بر روی پلتفرم واقعیت مجازی نیز واکنش منفی برخی کاربران را به دنبال داشت. چرا که معتقدند تغییر زاویه ی دوربین به سوی اول شخص، گیم پلی بازی را دست خوش تغییرات زیادی کرده است و منجر به ایجاد تغییرات قابل توجه در روند بازی شده است.

گفته می­ شود در تدوین گیم پلی این نسخه از برخی عانوین مطرح در ژانر وحشت در چند سال گدشته، همانند Amnesia و دموی منتشر شده ی P.T الگوبرداری شده است. الگوبرداری از این دو نمونه بازی، با ساختار تکنولوژیک موجود در واقعی مجازی سازگاری بالایی دارد و در موفقیت تکنولوژیکی این نسخه نقش زیادی داشته است.

اما به نظر می­ رسد آنچه باعث برانگیخته شدن واکنش ­های منفی نسبت به سری جدید بازی شده است، تجربه ی بازی در هدست واقعیت مجازی نباشد، بلکه مواردی همچون عدم حضور شخصیت ­های اصلی در نسخۀ هفتم، عدم استفاده از قلم نویسندۀ ژاپنی بازی و به جای آن استفاده از یک نویسنده ی غربی و چندین مورد دیگر باعث ایجاد تغییراتی شده است که از سوی برخی کاربران، چندان مطلوب به شمار نمی ­آیند.

با این وجود نمایش تریلر بازی در پلتفرم هدست واقعیت مجازی، در خلال نمایشگاه E3 2016، حضار سالن و مخاطبان را غفلگیر کرد و مطابق با اظهارات کمپانی، سونی، نمایش Resident Evil VII در قالب هدست واقعیت مجازی، تا یک سال در انحصار این کنسول خواهد بود. برخلاف برخی دیگر از آثاری که سعی در به روز رسانی بخشی از محتوای خود برای نمایش در قالب هدست واقعیت مجازی دارند، Resident Evil VII به طور کامل از سوی هدست VR پشتیبانی می ­شود.

البته باید خاطر نشان کرد که بخشی از نگرانی­ های در مورد نسخۀ جدید Resident Evil، مربوط به نگرانی از بابت متمرکز شدن حواس و تلاش سازندگان و طراحان بازی از گیم پلی بازی، به سمت پیاده سازی تکنولوژی واقعیت مجازی است. اگرچه می­توان به جرات خاطر نشان کرد که تکنولوژی رو به رشد و قوی واقعیت مجازی، می ­تواند نقش شایانی در مقبولیت این بازی در میان کاربران داشته باشد. از این نظر، می­توان به مثال­های زیادی در جریان تریلر نمایش داده شده اشاره کرد.

از جمله این که در یکی از سکانس­های کوتاه این تریلر، شخصیت اصلی داستان، درب قابلمه­ای را بر می­دارد و ناگهان سوسک­های بزرگ و وحشتناکی بیرون می­ریزند و در اینجا تکنولوژی واقعیت مجازی، کمک کرده است تا تجربۀ ترسی بسیار نزدیک به واقعیت، بیش از هر چیز دیگری، مخاطب را تحت تاثیر خود قرار دهد. به گونه ­ای که تجربۀ سکانس­ هایی که به ظاهر چندان ترسناک نیستند در قالب واقعیت مجازی، می­ تواند به مراتب ترسناک ­تر و موثرتر از حضور زامبی­ های خون­خوار در نسخه­ های قبلی Resident Evil باشد.

نسخۀ جدید این بازی در زمان حال به وقوع می­پیوندد. مکان وقوع آن مزرعه­ ای در آمریکاست. به طور کلی آنچه که دموی ارائه شده از نسخه ی جدید Resident Evil، نشان می ­دهد نسخۀ هفتم از فضای شلوغ موجود در نسخه­ های پیشین دور شده و در فضایی به مراتب آرام­ تر و ساده ­تر به وقوع می­ پیوندد. یکی از کاربران در مورد تجربه ی خود از بازی Resident Evil VII در قالب هدست واقعیت مجازی گفته است که تجربۀ این بازی همانند تجربۀ حضور در یک فیلم ترسناک است.

Resident Evil VII
Resident Evil VII

در واقع آن چه از هماهنگی و ترکیب موسیقی، محیط رُعب­آور و ترس­های نزدیک به واقعیت بر می­آید، تجربه­ای همانند یک فیلم در ژانر وحشت را برای بازیکنان به ارمغان می ­آورد. برخی دیگر از کاربران نیز ابراز داشته­اند که در جریان بازی، بارها خود را در فضای بازی متصور شده­اند و حتی جرأت تکرار این تجربه را در زمان تنهایی و در خانه ندارند.

در کل می­توان گفت چنین واکنش ­هایی نشان دهندۀ موفقیت طراحان بازی در خلق مجموع ه­ای در قالب واقعیت مجازی و بهره­ گیری از پتانسیل­ های این تکنولوژی در خلق آثار جدید است. چرا که تکنولوژی نو ظهور واقعیت مجازی، با روند رو به رشد خود، نشان داده است که قابلیت پشتیبانی از اکثر بازی­ های پرمخاطب فعلی را دارد.

اخیراً برخی کمپانی ­های مطرح اقدام به انتشار بخشی از بازی­ های خود بر روی این کنسول نموده­اند. البته باید خاطر نشان کرد تمامی این کارها به طور کامل موفق نبوده ­اند، اما در مورد Resident Evil VII، آنچه شواهد کنونی نشان می ­دهد، حاکی از موفقیت این بازی در پیاده ­سازی گیم پلی بر روی هدست واقعیت مجازی بوده است.

در مورد داستان بازی نیز ذکر چند نکته خالی از اهمیت نیست. شخصیت اصلی بازی یعنی اتان وینترز برای یافتن همسرش که سه سال پیش طی واقع ه­ای عجیب ناپدید شده است، به یک کلبه در منطقه­ای متروک می­ رود و بقیه ی داستان، شرح رویارویی وینترز با وقایعی است که در جریان پیدا کردن همسرش با آن­ ها روبرو می­ شود.

نکتۀ نهایی که در مورد نسخۀ هفتم بازی Resident Evil باید خاطر نشان کرد این است که اکرچه این بازی به طور کامل از سوی هدست واقعیت مجازی پشتیبانی می­شود، اما در طراحی آن به گونه­ای عمل شده است که الزامی در استفاده ی انحصاری از این هدست وجود ندارد و در قالب سایر پلتفرم ­های قبلی از جمله پلی استیشن ۴ و کامپیوتر و همچنین ایکس باکس وان نیز قابل اجرا خواهد بود.

سایت انحصاری این بازی اعلام داشته است که طی مدت کوتاهی که از انتشار این بازی بر روی هدست واقعیت مجازی می­ گذرد، بیش از ۸۸ هزار نفر برای تجربۀ این بازی اقدام کرده ­اند. بنابراین می ­توان گفت Reseident Evil VII به سرعت توانسته است در ردۀ بازی­ های پرفروش در بریتانیا قرار بگیرد و این رکورد در نوع خود می­ تواند امید بخش قلمداد شود.

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =