تاریخچه بازی Fifa

بازی فیفا

از جمله بازی های پلی استیشن که شبیه ساز فوتبال ساخته شده ” Fifa ” می باشد. بازی Fifa ساخت کمپانی (EA Sport (Electoronic Arts بود که اولین بار در سال ۱۹۹۳ در بازار عرضه شد. پس از آن هر سال یک نسخه از آن ساخته و عرضه می شد. Fifa از جمله بازی های بود که تحول بزرگی را در بازی های ورزشی شبیه سازی شده به وجود آورد. نخستین سری بازی های Fifa شامل لیگ های اسپانیا، آلمان، مکزیک، آمریکا و هلند بود که در آن نام بازیکن های تیم و باشگاه ها به طراحی شده بود که شبیه به فوتبال واقعی به نظر می رسید.
اولین سری بازی های فیفا طرفداران زیادی را داشت که استقبال بی نظیر طرفداران باعث شد که کمپانی سازنده سری بعدی خود را به جام جهانی و لیگ های اروپا اختصاص دهد. با گذشت زمان و توسعه یافتن فناوری باعث بهتر شدن گرافیک مسابقات در بازی ها شد و با پیدایش ستاره های فوتبال از جمله لیونل مسی تصویر او هم در این بازی ها قابل اجرا می باشد. این کمپانی با شبیه سازی چهره ستاره های بازی Fifa، طرفداران خود را خوشحال کرد و به خوبی از بازی های رقیب خود جلو زد. از گذشته تا امروز سازنده بازی فیفا وقایع زیادی را پشت سر گذاشته است که لازم است نگاهی کوتاه به تاریخچه این بازی داشته باشیم.

فوتبال بین المللی بازی فیفا

در اواخر سال ۱۹۹۲ و شروع سال ۱۹۹۳ بازی فوتبال بین المللی فیفا ساخته و پخش شد. این بازی به Fifa 95 معروف شد. گرافیک این نسخه از بازی های فیفا جالب نبود و شبیه سازی زیادی هم صورت نگرفته بود. گرافیک این بازی ۱۶ بیت بود و زمین فوتبال را از قسمت بالای سرشان نمایش می داد. زمانی که یک بازیکن گل را می زد شادی کنان به طرف تماشاچیان می رفت.

بازی فیفا ۹۵

این بازی با تغییرات جزئی نسبت به نسخه اولش همراه بود که به عنوان دومین سری از بازی Playstation فیفا وارد بازار شد. در این بازی لیگ کشور های مانند اسپانیا، آلمان، برزیل، انگلستان، آمریکا و هلند وجود داشت. طراحی بازی بر اساس ترکیب فصل ۹۳ تا ۹۴ بود.

بازی فیفا ۹۶

در این نسخه از بازی ها تغییر ویژه ای صورت گرفت. بهره گیری از فناوری سه بعدی و استادیوم مجازی بود که سبب واقعی تر به نظر رسیدن فضای بازی می شد. با وجود عدم شبیه سازی بازیکنان اما نام واقعی هر کدام از بازیکنان واقعی بود که در پست خود مشغول به بازی می شدند.

بازی فیفا ۹۷

با بالا رفتن سطح علم و فناوری رفته رفته تحولات زیادی در بازی فیفا به وجود آمد. در بازی فیفا ۹۷ گیمر می توانست ۶ نفره بازی کند.

بازی فیفا ۹۸ (راهی برای رسیدن به کاپ جهانی)

از ویژگی های این بازی

 • پیشرفت بازی
 • گرافیک خوب
 • بازیکن و تیم های سفارشی شده
 • سطح زمین سنجیده شده
 • برخورداری از هوش مصنوعی
 • موسیقی مناسب

همچنین تغییراتی در عملکرد داوران به وجود آمده بود. یکی از تغییرات جالبی در این بازی نسبت به مجموعه های گذشته درست اجرا شدن آفساید بود که در سری های قبلی وجود نداشت.

بازی فیفا ۹۹

این بازی توسط کمپانی های دیگری ساخته شد. در بازی فیفا ۹۹ انیمیشن ورود بازیکنان به مسابقات فوتبال نمایش داده می شد. در این بازی ۲۰ تیم معروف اروپای در یک لیگ گنجانده شده بود که جزء پرفروش ترین بازی های انگلستان شد.

بازی فیفا ۲۰۰۰

بازی فیفا ۲۰۰۰، از ۴۰ تیم کلاسیک ساخته شده بود که یاد بازیکن های قدیمی را برای گیم باز زنده می کرد. گیم باز می توانست با انتخاب بهترین بازیکن قدیمی شروع به بازی کند. انیمیشن تازه و قابلیت های بازیکنان، تماس فیزیکی شان از جمله مواردی بود که به این بازی افزوده شده بود.

بازی فیفا ۲۰۰۱

اولین سری بازی های آنلاین فیفا بود که طراحی چهره و نماد باشگاه ها به خوبی به چشم می خورد.

بازی فیفا ۲۰۰۲

در فیفا ۲۰۰۲ به گرافیک بازی بسیار توجه شده بود. حرکات، دریبل به خوبی شبیه سازی شده بود.

بازی فیفا ۲۰۰۳

در بازی فیفا ۲۰۰۳ سازندگان با استفاده از کارت گرافیکی اجرای بازی را بهتر به نمایش گذاشتند. تعداد تیم های موجود در استادیوم به ۱۷ تیم می رسید که با جوی که هواداران با صدای خود ایجاد می کردند باید بازی را اجرا می کردند.

بازی فیفا ۲۰۰۴

در این نسخه فقط روی بازی آنلاین تمرکز شده بود.

بازی فیفا ۲۰۰۵

آخرین نسخه کنسول بازی PS بود که پیشرفت خوبی داشت.

بازی فیفا ۲۰۰۶

تغییرات عمده ای در این بازی به چشم می خورد و باعث کنترل بیشتر گیمر روی بازیکنان شده بود.

بازی فیفا ۲۰۰۷

اضافه شدن استادیوم جدید سبب تفاوت آن با نسخه های قبلی شده بود.

بازی فیفا ۲۰۰۹

 • گرافیک بالا
 • مطرح شدن همه ی تیم های ملی ( باشگاه های سراسر دنیا )
 • نقل و انتقال بازیکن ها

همه از ویژگی های بازی فیفا ۲۰۰۹ بود.

بازی فیفا ۲۰۱۰

استفاده از تکنیک بازیکنان و استادیوم های و لیگ های مشهور همگی در بازی فوتبال فیفا ۲۰۱۰ وجود داشت.

بازی فیفا ۲۰۱۱

مدیریت تیم به خوبی حس می شد.

بازی فیفا ۲۰۱۲

نسخه ای نزدیک به واقعیت است. نوع لباس، تماشاگران، حرکات همگی واقعی به نظر می رسیدند.

بازی فیفا ۲۰۱۳

برای کنسول بازی پلی استیشن ۳ انتشار یافت که در آن لیگ عربستان هم وجود داشت.

بازی فیفا ۲۰۱۴

از سایر رقیبان بازی های فوتبال سبقت گرفت. البته با توجه به اینکه بازی فیفا تا سال های اخیر همواره سری های جدیدی از آن ساخته و به بازار عرضه شده که ما در اینجا نگاهی گذرا به تاریخچه بازی های فیفا داشتیم، اما آنچه که روشن است این است که شما می توانید با سری بازی های فیفا از بازی فوتبال لذت ببرید.

بازی فیفا ۲۰۱۵

FIFA 2015 اولین نسخه از بازی فیفا است که با توجه به قرارداد EA Sports با لیگ برتر انگلیس توسعه و منتشر شد. این نسخه تمامی ۲۰ استادیوم لیگ برتر را در بازی قرار داده است. در این بازی امکان مشاهده تابلو های رسمی لیگ برتر وجود دارد.

بازی فیفا ۲۰۱۶

اولین حضور بازیکنان زن و تیم ملی زنان به دست نسخه فیفا ۱۶ اتفاق افتاد و همه را شگفت زده کرد.

بازی فیفا ۲۰۱۷

در نسخه فیفا ۱۷ برای اولین بار، حضور الکس هانتر در بخش داستانی فوتبال را در قسمت The Journey را مشاهده کردیم.

بازی فیفا ۲۰۱۸

اولین بازی که در تمامی سیستم از آیکون های مختلف Ultimate Team استفاده کرد بازی فیفا ۱۸ بود. بازیکن هلندی یوهان کرایف به عنوان یکی از بهترین استعداد های جدید به این نسخه افزوده شده است.

بازی فیفا ۲۰۱۹

نسخه بازی فیفا ۱۹ آخرین فصل داستان سفر الکس هانتر را به همراه مسابقات لیگ اروپا و سوپر جام معرفی کرد.

بازی فیفا ۲۰۲۰

فیفا ۲۰ معرفی بخش Volta یا همان حالت فوتبال خیابانی را بر عهده داشت. این نسخه از بازی یاد آور و بازگردان مود فوتبال خیابانی بود که بعد از سال ها توانست این مود را دوباره در دنیای گیمر ها جا دهد. مود خیابانی از زمان Fifa Street متوقف شده بود و فیفا ۲۰ شروعی دوباره به این نوع بخشید. بازیکن زین الدین زیدان نیز در فیفا ۲۰ به نماد جدیدی تبدیل شد و امکان بازی در نسل جدید زیزو را خواهد داشت.

بازی فیفا ۲۰۲۱

با وجود شیوع بیماری Covid-19 بسیاری از گیمر ها نگران انتشار و عرضه فیفا ۲۱ بودند اما کمپانی EA Sports به قولی که داده بود عمل کرد و بازی را در اکتبر ۲۰۲۰ به بازار های جهانی عرضه کرد.

بازی فیفا ۲۲

گیم پلی جدید در فیفا ۲۲ به راحتی احساس می شود. گیم پلی جدید و بروز این بازی در تمام مسابقات و المان های بازی وجود دارند و می توانید آن ها را به راحتی احساس کنید.  قابل توجه است که شما با خرید پلی استیشن ۵ از مرکز خرید می توانید درخواست نصب فیفا ۲۰۲۲ و دیگر ورژن ها را بدهید. قابلیت گیم پلی HyperMotion فقط در کنسول های ایکس باکس سری اس، سری ایکس و پلی استیشن ۵ قابل اجرا است.

ویژگی های جدید و جالب این نسخه نسبت به نسخه قبل عبارتند از:

 • طراحی فوق العاده دروازه بانان
 • تاکنیک های هر چه بهتر برای حمله
 • سرعت فوق العاده گیم پلی
 • واقع گرایی توپ در بازی

 

  مانی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =